در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > بی توجهی مسئولین نسبت به آلودگی روستاهای فارس به مالاریا
محل تبلیغات شما

بی توجهی مسئولین نسبت به آلودگی روستاهای فارس به مالاریا

pollution of the fars villages to malaria1 بی توجهی مسئولین نسبت به آلودگی روستاهای فارس به مالاریا

1394/06/08

سالها پیش «بیل گیتس» مالک مایکروسافت و ثروتمندترین فرد جهان در کنفرانسی برای مبارزه با مالاریا یک بطری شیشه‌ای را که چند پشه در آن محبوس شده بودند به همراه داشت. او در حین سخنرانی برای شماری از مسئولان در حالی که ادعا می‌کرد پشه‌های درون بطری ناقل مالاریا هستند، به یکباره درب بطری را گشود. جمعیت هراسان شد.

به گزارش آسمونی به نقل از خبر پارسی عده‌ای گریختند و گروهی به آب و آتش زدند تا از نیش پشه‌ها در امان بمانند. «آقای نابغه» اما خیلی زود اعلام کرد که پشه‌ها از نوع معمولی بوده و خطری برای حاضرین ندارند.

آرامش بر سالن کنفرانس حکمفرما شد ولی تاثیرگذاری حرکت بیل گیتس تا عمق وجود کسانی که قرار بود برای مبارزه با این بیماری آماده شوند، نفوذ کرده بود.

خبر جنوب، پرتیراژترین روزنامه منطقه‌ای ایران تیتر زده« چند روستای فارس آلوده به مالاریا شد» و عجیب آن که پیگیری خبرنگار این روزنامه برای پاسخ گرفتن از 9 مسئول در سطح استان فارس به بن‌بست خورده.

pollution of the fars villages to malaria بی توجهی مسئولین نسبت به آلودگی روستاهای فارس به مالاریا

نه تنها مسئولان شبکه بهداشت کازرون که پشه‌های مالاریا در آنجا رویت شده‌اند یا در دسترس نیستند و یا از پاسخگویی طفره می‌روند که مسئولان شبکه بهداشت فراشبند نیز که در همسایگی این شهرستان، خبر را منتشر کرده‌اند عذر و بهانه می‌آورند.

اینجا در شیراز هم هیچکس یافت نمی‌شود بلکه آخرین اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار دهد. یا می‌ترسند یا بی‌اطلاعند یا زیادی بی‌تفاوتند. هر چه هست، همه گریزانند. طعنه‌آمیز است که خبری با این درجه از اهمیت، کسی را نمی‌گزد. این در حالی‌ست که اهمیت و اولویت حوزه سلامت بر هیچکس پوشیده نیست، این حوزه جای شانه‌خالی کردن نیست.

اینجا حرف از تک‌تک افراد و حتی نسل‌های بعدتر است. غفلت که هیچ، حتی کوچکترین تاخیر در مواجهه با یک مورد بهداشتی می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. در بحث بهداشت، کمترین نارسایی هم قابل چشم‌پوشی نیست چه رسد به بیماری خطرناکی چون مالاریا.

باز جای خوشحالی‌ست که براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2014، کشورمان در آستانه خلاصی از مالاریا قرار گرفته. ایران در سال 2013 فقط 519 مورد مالاریا را گزارش کرده که نسبت به سال 2012 پنجاه درصد کاهش را نشان می‌دهد.

pollution of the fars villages to malaria2 بی توجهی مسئولین نسبت به آلودگی روستاهای فارس به مالاریا

در سطح کشور همچنین برای تمام افرادی که به مراکز بهداشتی عمومی مراجعه کرده‌اند داروی ضد مالاریا فراهم شده است( که جای امیدواری‌ست) با این حال اکنون این پرسش مطرح است که آیا با وجود مسئولانی که اهمیتی برای اطلاع‌رسانی قائل نیستند و ضرورتی جهت پاسخگویی و آگاهی‌رسانی احساس نمی‌کنند، امیدی هست که به این زودی‌ها آمار مربوط به مالاریا به صفر نزدیک شود؟

یا برای آن که عمق فاجعه نمایان شود مسئولان ما هم نیاز به حضور «بیل گیتس» و آن بطری معروفش دارند، گرچه به این هم امید چندانی نمی‌توان بست چه به نظر، آنها در برابر مالاریا مصونیت دارند که این گونه آسوده‌اند!

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=108750
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

چاقاله و گوجه سبز را از دستفروشان نخرید/ انتقال انگل و میکروب از راه میوه های دستفروشی

به گزارش آسمونی:محمد حسین عزیزی رئیس انجمن صنایع غذایی ایران اظهار داشت: طبق مصوبه شورای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی