تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > رایگان شدن زایمان طبیعی
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

رایگان شدن زایمان طبیعی

free-delivery-of-natural

۱۳۹۳/۰۲/۱۳

رئیس انجمن مامایی ایران، با اشاره به اینکه مهمترین تجهیزات برای زایمان طبیعی، حضور ماماست، گفت: برآوردها نشان می‌دهد در صورت رایگان شدن زایمان طبیعی نیاز به استخدام ۹ هزار ماما در مراکز زایمان داریم.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، دکتر ناهید خداکرمی درباره تصمیم وزارت بهداشت برای رایگان کردن زایمان طبیعی گفت: به علت مدیریت درمان‌محوری که در سال‌های گذشته در کشور داشته‌ایم سزارین رو به افزایش بود به طوری که در منطقه و جهان مقام اول را از نظر آمار سزارین داریم.

وی با اشاره به تلاش‌های وزارت بهداشت برای ارائه راهکاری در ارتباط با کاهش آمار سزارین، افزود: اگر به تنهایی زایمان را رایگان کنیم، اما نیروی انسانی کافی در زایشگاه‌ها نداشته باشیم، این طرح عملاً شکست می‌خورد.
رئیس انجمن مامایی ایران خاطرنشان کرد: بهتر بود زایمان طبیعی کاملاً رایگان نشده و بخشی از بودجه صرف تامین نیروی انسانی ماما در زایشگاه‌ها می‌شد.

وی در ادامه با اشاره به قانون مصوب وزارت بهداشت مبنی بر لزوم وجود ۱۲ ماما به ازای هر هزار تولد زنده در بیمارستان‌ها افزود: با احتساب میزان متولدها که یک میلیون و ۴۰۰ تولد در سال است هم‌اکنون ۸ هزار ماما در زایشگاه‌های کشور کار می‌کنند که دو هزار و ۷۰۰ نفر از آنها نیروی موقت هستند که طرح خود را می‌گذرانند و بعد از آن بیکار می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه طبق برآوردها باید ۹ هزار ماما در کنار طرح رایگان شدن زایمان طبیعی جذب مراکز زایمان شوند، گفت: زایمان طبیعی به طور متوسط هشت ساعت زمان لازم دارد و در طول این مدت نیاز به وجود یک ماما داریم تا مراقبت صحیح را انجام دهد اما در حال حاضر برای هر هشت مادر، ۲ ماما وجود دارد.

خداکرمی همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت زایمان‌های پرخطر پس از اجرای این طرح گفت: پیشنهاد ما این است که برای زایمان‌های پر خطر تعرفه بیشتری در نظر گر فته شود.
وی افزود: زمانی که موقع زایمان، مشکلی پیش می‌آید یا بیمار فشار خون و دیابت دارد، زایمان پر خطر محسوب می‌شود که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

همچنین خاطر نشان کرد از ۱۵ اردیبهشت، زایمان طبیعی در بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت رایگان خواهد شد. این اقدام برای تشویق مادران به زایمان طبیعی صورت گرفته و مشوق‌های دیگری را هم برای ماماها و پزشکان در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: در کنار رایگان شدن زایمان طبیعی، بازسازی زایشگاه‌ها و استفاده از زایمان بی درد از دیگر برنامه‌ها برای تشویق به زایمان طبیعی است تا بتوانیم آمار ۵۴ درصدی سزارین در کشور را پایین بیاوریم. هم اکنون کشور ما در زمینه سزارین رتبه دوم جهان را دارد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=59704
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  نسخه فائو برای غذای جهان: کاکتوس بکارید

  به گزارش آسمونی:سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد:کاکتوس منبع غذایی مقاوم دربرابر تغییرات آب و …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.