در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > ۶ سند ملی در بخش جلبک‌ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است
کانال تلگرام کوروش

۶ سند ملی در بخش جلبک‌ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است

6 national document being compiled in algae and aquatic plants ۶ سند ملی در بخش جلبک‌ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است

94/12/12

اهواز- رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: جلبک ها و گیاهان آبزی منابع جدید غذایی نسل بشر هستند و در همین راستا ۶ سند ملی برای استفاده از جلبک ها و گیاهان آبزی در دست تدوین است.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرنگار مهر، محمد پورکاظمی عصر امروز سه شنبه در آئین گشایش اولین همایش ملی – منطقه ای آبزی پروری ماهیان دریایی با رویکرد توسعه پایدار پرورش ماهی در قفس در تالار امام رضای شهرک نفت اظهار کرد: یکی از محورهایی که بسیار کم به آن به عنوان یک محصول راهبردی توجه شده و اخیرا در مقاله ای این موضوع مورد اشاره قرار گرفت بحث جلبک ها و گیاهان آبزی است.

وی ادامه داد: تولید جهانی در این بخش ۱۵ میلیون تن و به ارزش هفت میلیارد دلار است و این رقم نشان می دهد بحث آبزی پروری در آب شیرین و غیر شیرین چقدر می تواند تاثیر گذار باشد.

وی افزود: در همین راستا، کارگروه جلبک در وزرات جهاد کشاورزی تشکیل شده و دبیرخانه آن در موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور قرار دارد. ۶ سند ملی هم برای بحث جلبک ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است که بحث های مختلف از غذا و دارو تا کاربردهای صنعتی و پالایش را در بر می گیرد. امیدواریم که محققان و اساتید و دانشجویان به بحث جلبک ها توجه ویژه داشته باشند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور تصریح کرد: طبق آمار سازمان جهانی غذا (فائو) در سال ۲۰۱۵ میزان صید جهانی روند نزولی و کاهشی داشته و حتی تا مرز ۵۰ درصد رسیده است.

پورکاظمی ادامه داد: آمار نشان می دهد با تخریبی که در دریاها، اقیانوس ها، دریاچه ها و رودخانه ها اتفاق افتاده به سمتی می رویم که آبزی پروری یکی از شاخه های اصلی تولید برای غذای آینده بشر است.

وی عنوان کرد: میزان تولید آبزیان همانطور که در برخی آمارها اعلام شده تقریبا ۲۰۰ میلیون تن است، ارزش اقتصادی این محصول ۷۸.۸ میلیارد دلار می رسد و ۱۳۵ میلیون نفر در این صنعت در رسته های مختلف صید و صیادی و و آبزی پروری فعالیت دارند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: ۵۰ درصد پروتئین های مورد نیاز صنعت دام و طیور از طریق آبزیان و ماهیان تامین می شود و ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی می تواند از آبزیان استخراج شود که این امر خود یکی از بزرگترین منابعی است که هم اشتغال و هم غذای سالم را در پی داشته باشد.

پورکاظمی اضافه کرد: آمار صید کشور، یک میلیون تن و در بخش آبزی پروری ۳۷۰ هزار تن است و با ۲۰۸ هزار نفر اشتغال، نشان می دهد که سهم قابل توجهی در اشتغال کشور دارد و ارزش صادرات آن ۳۰۰ میلیون دلار در قسمت تولید آبزیان است.

وی با بیان اینکه خوزستان رتبه اول را در تولید آبزیان در کشور در اختیار دارد، گفت: چالش اصلی آبزی پروری تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین است که در منابع علمی به آن اشاره شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور عنوان کرد: دمای زمین در دهه های اخیر حدود هفت درجه افزایش پیدا می کند و این افزایش دما روی سیستم پرورش آبزی پروری تاثیر منفی می گذارد و گونه های آب شیرین شرایطی را به وجود می آورد که باید فکر جدی برای آن بکنیم.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=135817
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

چاقاله و گوجه سبز را از دستفروشان نخرید/ انتقال انگل و میکروب از راه میوه های دستفروشی

به گزارش آسمونی:محمد حسین عزیزی رئیس انجمن صنایع غذایی ایران اظهار داشت: طبق مصوبه شورای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی