تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > ۶ سند ملی در بخش جلبک‌ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • ۶ سند ملی در بخش جلبک‌ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است

  6-national-document-being-compiled-in-algae-and-aquatic-plants

  94/12/12

  اهواز- رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: جلبک ها و گیاهان آبزی منابع جدید غذایی نسل بشر هستند و در همین راستا ۶ سند ملی برای استفاده از جلبک ها و گیاهان آبزی در دست تدوین است.

  به گزارش آسمونی به نقل از خبرنگار مهر، محمد پورکاظمی عصر امروز سه شنبه در آئین گشایش اولین همایش ملی – منطقه ای آبزی پروری ماهیان دریایی با رویکرد توسعه پایدار پرورش ماهی در قفس در تالار امام رضای شهرک نفت اظهار کرد: یکی از محورهایی که بسیار کم به آن به عنوان یک محصول راهبردی توجه شده و اخیرا در مقاله ای این موضوع مورد اشاره قرار گرفت بحث جلبک ها و گیاهان آبزی است.

  وی ادامه داد: تولید جهانی در این بخش ۱۵ میلیون تن و به ارزش هفت میلیارد دلار است و این رقم نشان می دهد بحث آبزی پروری در آب شیرین و غیر شیرین چقدر می تواند تاثیر گذار باشد.

  وی افزود: در همین راستا، کارگروه جلبک در وزرات جهاد کشاورزی تشکیل شده و دبیرخانه آن در موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور قرار دارد. ۶ سند ملی هم برای بحث جلبک ها و گیاهان آبزی در حال تدوین است که بحث های مختلف از غذا و دارو تا کاربردهای صنعتی و پالایش را در بر می گیرد. امیدواریم که محققان و اساتید و دانشجویان به بحث جلبک ها توجه ویژه داشته باشند.

  رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور تصریح کرد: طبق آمار سازمان جهانی غذا (فائو) در سال ۲۰۱۵ میزان صید جهانی روند نزولی و کاهشی داشته و حتی تا مرز ۵۰ درصد رسیده است.

  پورکاظمی ادامه داد: آمار نشان می دهد با تخریبی که در دریاها، اقیانوس ها، دریاچه ها و رودخانه ها اتفاق افتاده به سمتی می رویم که آبزی پروری یکی از شاخه های اصلی تولید برای غذای آینده بشر است.

  وی عنوان کرد: میزان تولید آبزیان همانطور که در برخی آمارها اعلام شده تقریبا ۲۰۰ میلیون تن است، ارزش اقتصادی این محصول ۷۸.۸ میلیارد دلار می رسد و ۱۳۵ میلیون نفر در این صنعت در رسته های مختلف صید و صیادی و و آبزی پروری فعالیت دارند.

  رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: ۵۰ درصد پروتئین های مورد نیاز صنعت دام و طیور از طریق آبزیان و ماهیان تامین می شود و ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی می تواند از آبزیان استخراج شود که این امر خود یکی از بزرگترین منابعی است که هم اشتغال و هم غذای سالم را در پی داشته باشد.

  پورکاظمی اضافه کرد: آمار صید کشور، یک میلیون تن و در بخش آبزی پروری ۳۷۰ هزار تن است و با ۲۰۸ هزار نفر اشتغال، نشان می دهد که سهم قابل توجهی در اشتغال کشور دارد و ارزش صادرات آن ۳۰۰ میلیون دلار در قسمت تولید آبزیان است.

  وی با بیان اینکه خوزستان رتبه اول را در تولید آبزیان در کشور در اختیار دارد، گفت: چالش اصلی آبزی پروری تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین است که در منابع علمی به آن اشاره شده است.

  رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور عنوان کرد: دمای زمین در دهه های اخیر حدود هفت درجه افزایش پیدا می کند و این افزایش دما روی سیستم پرورش آبزی پروری تاثیر منفی می گذارد و گونه های آب شیرین شرایطی را به وجود می آورد که باید فکر جدی برای آن بکنیم.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=135817
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  مصرف بستنی کیلویی و پنیرتبریزی ناقل بیماری تب مالت

  آسمونی : محمد حسین عزیزی رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران در خصوص هشدارنسبت …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.