تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > ۱۱۳ میلیارد تومان وام بانکی کجا خرج شد؟
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

۱۱۳ میلیارد تومان وام بانکی کجا خرج شد؟

where-a-bank-loan-of-113-million-dollars-was-spent

۱۳۹۳/۰۷/۱۵

در حالی که برآورد بانک مرکزی اعطای ۲۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در سال جاری بود با ارائه آمار ۱۱۳ هزار میلیاردی پرداخت وام در پنج ماهه ابتدایی بعید نیست که تا پایان سال رقم پیش بینی شده و حتی بیشتر در بخش های مختلف اقتصادی محقق شود.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، در شرایطی که این روزها بعد از اعلام نرخ رشد اقتصادی مثبت ۴.۶ درصدی از سوی بانک مرکزی شک و تردید در مورد این آمار در بین صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی بیش از همیشه نمود کرده است بانک مرکزی اقدام به انتشار جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی در بخش های مختلف اقتصادی کرد تا بیانگر پرداخت منابع به بخش های تولیدی و تاثیر آن در رشد اقتصادی باشد.

با توجه به اینکه در ماههای اخیر همواره از سوی مقامات بانکی و سایر مسئولان کمبود منابع برای اعطای تسهیلات یادآوری شده و بی توجهی بانکها به تولید مورد انتقاد کارشناسان و تولید کنندگان بوده اعلام اخیر بانک مرکزی نشان داد که در اغلب بخشهای اقتصادی و تولیدی توان تسهیلات دهی بانکها تقویت شده است.

براین اساس مقایسه میزان پرداخت تسهیلات بانکی به حوزه های اقتصادی در پنج ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۳ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۱ حاکی از آن است که در کشاورزی از حدود ۴۷۰۰ میلیارد به۰۰ ۶۳ میلیارد تومان، صنعت و معدن از ۱۹ هزار میلیارد به ۳۶ هزار میلیارد تومان و مسکن و ساختمان از ۷۰۰۰ به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

همچنین اعطای تسهیلات در بخش بازرگانی از ۱۰ هزار میلیارد در پنج ماهه ابتدایی سال گذشته به ۱۴ هزار میلیارد تومان در پنج ماه اول سال جاری و در همین مدت در خدمات نیز از ۲۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد به ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

تامین سرمایه در گردش بالاترین تسهیلات پرداختی بانکها

اما بررسی جزئیات بیشتر در مورد چگونگی پرداخت تسهیلات ۱۱۳ هزار میلیارد تومانی بانکی در سال جاری نشان می دهد که در مجموع کلیه بخش های اقتصادی، “تامین سرمایه در گردش” بخش های تولیدی و خدماتی با ۵۹.۳ درصد بالاترین میزان تسهیلات را به خود اختصاص داده است به طوری که بیش از ۶۷ هزار و ۲۶۱ میلیارد تومان از وام دهی تمامی بانکها از فروردین تا مرداد برای تامین نقدینگی بنگاههای تولیدی پرداخت شده است.

بانکها حدود ۱۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان معادل ۱۱.۱ درصد از کل وام های پرداختی خود را برای “ایجاد” در بخش‌های اقتصادی تخصیص داده اند که بعد از تامین سرمایه در گردش بیشترین سهم را داشته است.

پرداخت ۹۹۰۰ میلیارد تومان برای وام مسکن

تا پایان مرداد ماه “مسکن” سومین محل برای تزریق منابع بانکی بوده و حدود ۹۹۰۰ میلیارد تومان از معدل ۸.۷ درصد از تسهیلات ۱۱۳ هزار میلیارد تومانی بانکها برای خرید مسکن هزینه شده است.

همچنین بالغ بر ۷۴۶۱ میلیارد تومان از تسهیلات بانکی در پنج ماهه اول امسال برای “خرید کالای شخصی” به متقاضیان پرداخت شده که معادل ۶.۶ درصد کل منابع پرداختی است.

سهم ۶ درصدی توسعه از وامهای بانکی
سهم “توسعه” در ۱۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی حدود ۶۷۰۰ میلیارد تومان یعنی فقط معادل شش درصد بوده است.

اما کمترین میزان پرداخت وام های بانکی برای “تعمیر” بوده است به گونه ای که ۲.۶ درصد و به عبارتی حدود ۲۹۰۰ میلیارد تومان برای این بخش پرداخت شده است.

در عین حال مابقی(۵.۹ درصد) منابع پرداختی از فروردین تا مرداد سال جاری به سایر بخش های اقتصادی اختصاص یافته که در حدود ۶۶۰۰ میلیارد تومان است.

بانکها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر تسهیلات می دهند

در حالی برآورد بانک مرکزی پرداخت حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در سال جاری بود که اظهارات اخیر سیف-رییس کل بانک مرکزی- حاکی از هدف گذاری شبکه بانکی برای افزایش این رقم به حدود ۲۸۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی تا انتهای امسال است.

بر این اساس برای تحقق این سیاست بانکها باید از مرداد تا اسفند ماه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر تسهیلات بپردازند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=77492
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  گرانی ۲۵ درصدی آجیل شب یلدا

  به گزارش آسمونی:رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران از افزایش ۲۵ درصدی قیمت آجیل برای …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.