در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اقتصادی > صنعت خودرو سکته کرد
کانال تلگرام کوروش

صنعت خودرو سکته کرد

the automotive industrys stroke صنعت خودرو سکته کرد

1393/06/03

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشورمعتقد است: براساس پنج شاخص اصلی تولید، واردات، صادرات، سودآوری و اشتغال؛ صنعت خودرو در سال 1392 دچار سکته ناقص شده است.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا،آرش محبی‌نژاد اظهار کرد: بررسی پنج شاخص کلی میزان تولید، واردات، صادرات، سودآوری و میزان اشتغال صنعت خودرو در سال 92، نشان دهنده علائم سکته ناقص این صنعت در این سال است.

وی با بیان اینکه میزان تولید خودرو در سال 92 با افت 29 درصدی نسبت به سال 91 به 624 هزار دستگاه رسید، خاطرنشان کرد: در سال 92 صنعت خودرو با بحران افت شدید تولید روبرو بود به‌گونه‌ای که تولید نسبت به سال 90 نیز معادل 55 درصد کاهش یافت.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور ادامه داد: در شاخص واردات نیز در سال 92 واردات انواع خودرو به کشور به 78 هزار دستگاه افزایش یافت به‌گونه‌ای که شاخص میزان واردات خودرو به میزان تولید خودرو در داخل کشور به 12.6 درصد رسید در حالیکه این نسبت در سال 91 معادل 5.7 درصد و در سال 90 معادل 2.8 درصد میزان تولید داخل بود.

وی افزود: در شاخص میزان صادرات نیز در سال 92 شاهد کاهش شدید صادرات خودروهای تولیدی کشور بودیم به‌گونه‌ای که میزان صادرات با کاهش 80 درصدی نسبت به سال 91 به حدود 10 هزار دستگاه کاهش یافت.

محبی‌نژاد با بیان اینکه در شاخص سودآوری نیز وضعیت صنعت خودرو در سال‌های 91 و 92 به شدت بحرانی بود، تصریح کرد: در سال‌های 91 و 92 شرکت‌های خودروساز داخلی حدود چهار هزار میلیارد تومان زیان کردند.

وی ادامه داد: در شاخص اشتغال نیز در سال 92 اگرچه شرکت‌های خودروسازی به صورت دستوری و برخی مصلحت‌ها از تعدیل نیروهای شاغل خودداری کردند اما در صنعت قطعه شاهد افت حدودا 30 تا 40 درصدی اشتغال در این صنعت بودیم.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور افزود: بررسی شاخص‌های مربوطه بیانگیر وضعیت بحرانی صنعت خودرو در سال 92 است. البته در سال 93 با تدابیر دولت تدبیر و امید وضعیت در برخی از این شاخص‌ها مانند تولید و صادرات بهبود یافت اما در برخی‌ از شاخص‌ها مانند میزان واردات وضعیت بحرانی‌تر شده است.

وی با بیان اینکه میزان واردات خودرو در چهار ماهه نخست امسال 100 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است، خاطرنشان کرد: با رشد واردات هم منابع ارزی از کشور خارج شده و هم شرکت‌های خودروساز داخلی متضرر می‌شوند.

محبی‌نژاد اظهار کرد: افزایش واردات خودرو شرکت‌های قطعه‌ساز داخلی را نیز متضرر می‌کند زیرا قطعه‌سازان نقشی در تولید قطعات این خودروها ندارند. از آن مهمتر هر خودروی وارداتی تا 10 الی 15 سال پس از ورود نیاز به قطعات یدکی دارد که بازار آن نیز در اختیار قطعه‌سازان خارجی است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=73440
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

مهدکودک متخلف به کودک آزاری پسر سه ساله تعطیل شد

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از رای کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی