در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اقتصادی > «سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی
کانال تلگرام کوروش

«سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی

95/01/22

swift «سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی

به گزارش آسمونی به نقل از تابناک استفاده از سوئیفت توسط بانک‌های ایرانی، علاوه بر وابستگی ایران به این شبکه در تبادلات پولی داخلی، موجب می‌شود که تراکنش‌های داخلی تحت نظارت کامل آمریکا و متحدان اروپایی‌اش باشد. لذا حتی اگر اتصال به سوئیفت برقرار باشد، استفاده از شبکه بومی «سپام» در تراکنشهای بانکی داخلی کشور ضرورت دارد.
 مدتی پس از اجرایی شدن برجام بود که مسئولین بانک مرکزی از اتصال بانک‌های ایرانی به شبکه پیام رسان بین‌المللی سوئیفت صحبت به میان آوردند و همچنان مدعی هستند که بانک‌های ایرانی به این شبکه متصل شده‌اند. اما برخی بازرگانان مطرح داخلی همچنان عنوان می‌کنند امکان ارتباط با بانک‌های معتبر اروپایی از طریق این شبکه فراهم نیست و این بانک‌ها به دلایلی از طریق شبکه سوئیفت با طرف ایرانی ارتباط برقرار نمی‌کنند.
 پیش‌تر از وضع تحریم‌های بانکی علیه ایران، بانک‌های ایرانی برای تمامی تراکنش‌های خود، حتی تراکنش‌های داخلی (بین دو بانک ایرانی) از شبکه سوئیفت استفاده می‌کردند. وضع تحریم‌های بانکی و به طور خاص، تحریم استفاده از سوئیفت باعث شد بانک‌های ایرانی برای مدتی به دلیل عدم دسترسی به این شبکه پیام‌رسان، در کوچکترین عملیات خود، حتی در مبادلات داخلی، با مشکلاتی مواجه شوند.
به همین منظور، سیستم پیام‌رسان بومی «سپام» به منظور پوشش تراکنش‌های داخلی شروع به کار کرد تا دست کم بانک‌های ایرانی بتوانند پیام‌رسانی مربوط به تراکنش‌های داخلی خود را بدون مشکل انجام دهند.
 وضع تحریم سوئیفت نشان داد که برخلاف ادعای این شبکه پیام‌رسان مبنی بر بین‌المللی و بی‌طرف بودن، این شبکه تحت نفوذ مستقیم آمریکا و متحدین اروپایی خود قرار دارد و این کشورها هر زمان که اراده کنند، با کوچکترین بهانه‌ای امکان دسترسی ایران و یا هر کشور دیگری که با آن مشکل دارند، به این شبکه را قطع خواهند کرد.
 به همین دلیل است که کشورهایی مانند چین و روسیه در سال‌های اخیر برای مبادلات داخلی خود شبکه سوئیفت را کنار گذاشته و از شبکه‌های بومی خود استفاده می‌کنند و علاوه بر این، به دنبال ایجاد شبکه‌های پیام‌رسان دیگری برای استفاده در عرصه جهانی هستند تا از وابستگی خود به شبکه سوئیفت در مبادلات خارجی خود بکاهند.
 عدم استفاده از سوئیفت توسط بانک‌های ایرانی، علاوه بر عدم وابستگی ایران به این شبکه در تبادلات پولی داخلی، این مزیت را دارد که تراکنش‌های داخلی ایران تحت نظارت کامل آمریکا و متحدان اروپایی‌اش نخواهد بود.
 بنابراین حتی اگر امکان استفاده از شبکه سوئیفت توسط بانک‌های داخلی فراهم باشد، لازم است مسئولین بانک مرکزی، بانک‌های داخلی را موظف نمایند تا در تراکنش‌های داخلی خود به جای شبکه سوئیفت همچنان از شبکه بومی «سپام» استفاده نمایند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=140341
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

مهدکودک متخلف به کودک آزاری پسر سه ساله تعطیل شد

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از رای کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی