تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > برگشت سکه از مسیر صعود
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  برگشت سکه از مسیر صعود

   

  در بازار سکه البته به دلیل افزایش قیمت جهانی طلا قدری از چسبندگی قیمت باقی است. با این حال انتظار بازار برای روزهای آینده افت بیشتر نرخ‌ها است.

  دلار که روز پنج‌شنبه و قبل از ظهر روز دیروز وارد سطح قیمتی جدید شده بود تا بعدازظهر ارزان‌تر شد. قیمت سکه نیز از سطح یک میلیون و 215 هزار تومان قبل از ظهر بین 15 تا 20 هزار تومان کاهش را ثبت کرد. در بازارهای جهانی قیمت طلا در پایان معاملات هفتگی در سطح 1704 دلار بسته شد.

  کاهش قیمت‌ها در بازار

  ارز و سکه مسیر رفته را برگشت

  بهای طلا در بازارهای جهانی به بالای 1700 دلار بازگشت و در پایان معاملات هفتگی نرخ هر اونس برای تحویل فوری در سطح 1704 دلار بسته شد. 62 درصد فعالان بازارهای طلا در جهان افزایش قیمت را برای هفته آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

  در بازار داخلی قیمت‌های افزایش یافته روز پنج‌شنبه تا ظهر دیروز ادامه داشت، اما در ادامه بازار رو به کاهش نهاد.

  تاثیر برخی جوسازی‌های رسانه‌ای در مورد پایان یافتن مهلت 6 ماهه آمریکا به خریداران نفت ایران و برخی افزایش قیمت‌ها برای حواله درهم از سوی صرافان اماراتی موجب شد تا روز پنج‌شنبه قیمت دلار و به تبع آن سکه در بازار داخلی رشد کند. قیمت دلار از مرز 3000 تومان بالاتر رفت و تا 3040 تومان نیز گزارش شد.

  قیمت سکه نیز به 1 میلیون و 200 هزار تومان هم رسید. روز گذشته نیز تا ظهر این قیمت‌ها و حتی سطوحی بالاتر را به خود دید اما تاثیر آن به سرعت مرتفع شد و با اعلام خبر تمدید مهلت خرید نفت ایران از سوی 9 کشور فضای روانی بازار رو به آرامش نهاد و قیمت دلار و سکه کاهش یافت.

  این کاهش البته در شرایطی رخ داد که قیمت بسته شده پایان معاملات هفتگی طلا در بازارهای جهانی نسبت به بعد از ظهر جمعه 6 دلار افزایش ثبت کرده است. در بازار‌های جهانی انتظار می‌رود سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته برگزاری یک نشست قیمت طلا را دگرگون کند. انتشار آمار اشتغال و تغییر احتمالی دیگر در ترکیب اوراق قرضه احتمال قیمت طلا را مورد هدف قرار داده‌اند.

  با وجود کاهش قیمت دلار در بازار، قیمت دلار در مرکز مبادلات 8 ریال افزایش داشت.

   

  بازار داخلی

  قیمت‌ها در بازار داخلی قیمت دلار تا ظهر دیروز به 3040 تومان هم رسیده بود که به مرور روند کاهشی به خود گرفت و تا ساعت 15 به نرخ 2970 تومان بر تابلو‌ها کاهش یافت. قیمت خرید دلار نیز تا 2920 تومان افت کرد. برخی پیش‌بینی می‌کنند که قیمت دلار دوباره تا سطح 2920 تا 2900 افت داشته باشد. در عین حال برخی خلاف جهت این مسیر را برای آن عنوان می‌کنند. یورو نیز در ساعاتی از بازار به 3960 تومان رسید.

  قیمت آن قبل ظهر 4050 تومان بود. قیمت پوند نیز پس از تعدیل قیمت‌ها به 4800 تومان رسید.
  در بازار سکه هر سکه تمام بهار آزادی 1 میلیون و195 هزار تومان فروخته می‌شد که افت 20 هزار تومانی را نسبت به اوج قیمت روزانه خود ثبت کرده بود.

  نیم سکه هم به نرخ595 هزار تومان رسید.ربع سکه نیز به 305 هزار تومان کاهش یافت. در بازار طلا قیمت هر گرم طلای 18 عیار اما کماکان در محدوده 121 هزار تومان است. قیمت مثقال نیز در سطح 524 هزار و 500 تومان ثابت مانده است.

   

  مرکز مبادلات

  در مرکز مبادلات ارزی قیمت دلار با 8 ریال افزایش مواجه شده و8/2458 تومان تعیین شد. یورودر عوض با 31 تومان کاهش قیمت 1/3177 تومان تعیین شد. در این مرکز قیمت درهم امارات، روپیه هندوستان، ین ژاپن و وون کره جنوبی بدون تغییر باقی ماندند.

  روپیه 45/2 تومان، درهم 2/669 تومان، 100 ین ژاپن 2980 تومان، لیر ترکیه 4/1374 تومان، روبل 9/79 تومان، یوآن 5/394 تومان و هزار وون 2300 تومان برای عرضه تعیین شده است. بنا بر اخبار رسیده تاخیر در تخصیص ارز در این مرکز هنوز مورد انتقاد است و برخی از تاخیر‌های زیاد گلایه دارند.

  در این راستا توانایی حفظ مشتریان توسط این مرکز نیز از سوی برخی مورد تردید واقع شده است. در این راستا رییس کمیسیون واردات اتاق ایران گفته است: 45 روز تا دو ماه کار اختصاص ارز به وارد‌کنندگان در بانک‌ها به‌طول می‌انجامد.

  آنچه که به نظر می‌آید این است که مرکز مبادله ارزی بیش از آنکه اوضاع واردات را سامان دهد تقاضای ارز را به تاخیر می‌اندازد و یک فاصله زمانی را در تقاضای موثر در بازار ایجاد می‌کند.

  حریری با بیان اینکه مرکز مبادله ارزی می‌تواند در کوتاه‌مدت با استفاده از این روش بازار را به ثبات و تبادل برساند، خاطرنشان کرد: ولی بیم آن می‌رود که در آینده شاهد جهش قیمت ارز به دلیل بروز تقاضای به تاخیر افتاده باشیم. وی به خبرگزاری مهر گفت: ما در طول سال گذشته 63 میلیارد دلار واردات رسمی و در حدود 15 میلیارد دلار واردات غیررسمی و قاچاق داشته‌ایم که مجموع این ارقام به 80 میلیارد دلار می‌رسد. امسال اگر بنا به دلایل مختلف تقاضای واردات تا 20 درصد هم کاهش یابد باید در حدود 60 میلیارد دلار و به‌طور میانگین ماهانه پنج میلیارد دلار واردات داشته باشیم. اگر کمتر از این میزان به واردات ارز اختصاص یابد، تقاضا در جایی که کنترل آن به دست کسی نیست افزایش می‌یابد و بدون شک روی قیمت ارز تاثیر می‌گذارد.

   

  تخصیص ارز به گروه 8 منتظر تایید رییس کل

  سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور از تخصیص ارز مورد نیاز گروه کالایی ۸ با تایید رییس کل بانک مرکزی به زودی خبر داد و افزود: براساس هدف مرکز مبادلات ارزی کشور و اختصاص ارز مورد نیاز به گروه‌های کالایی، نیاز ارز گروه هشت کالایی در صورت تایید رییس کل بانک مرکزی تامین می‌شود‌.

  صمد کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه مرکز مبادلات ارزی نیاز ارز گروه کالایی سه تا هفت و گروه کالایی خدمات را با نرخ مبادله‌ای همچنان تامین می‌کند، گفت‌: براین اساس برای گروه کالایی 8 در صورت تایید رییس کل بانک مرکزی نیاز ارزی این گروه نیز تامین خواهد شد‌. سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور، همچنین از تداوم ارائه ارزی نرخ مرجع به گروه کالایی یک و ۲ خبرداد وگفت‌: کماکان این دو گروه نیازهای ارزی خود را با نرخ مرجع تامین می‌کنند.

   

  همگرایی نرخ ارز مرکز مبادلات با صرافی‌ها

  کریمی همچنین در خصوص یکسان‌سازی نرخ ارز مرکز مبادله‌ای با صرافی‌ها اظهار کرد: این امر با تداوم ارز مورد نیاز به گروه‌های کالایی و افزایش تقاضا در مرکز مبادلات ارزی و انتقال تقاضا از صرافی‌ها و بازار به مرکز مبادلات در حال شکل گرفتن است و به نوعی یک همگرایی صورت خواهد گرفت‌. بخشی از ارز به صورت مازاد بوده و در بعضی از ارز‌ها مازاد تقاضا وجود دارد.

  سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور در واکنش به اظهارات وزیر صنعت مبنی بر اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند همه نیاز ارزی کالا‌ها را تامین کند، اظهار کرد: در مرکز مبادلات ارزی بخشی از ارز به صورت مازاد بوده و در بعضی از ارز‌ها مازاد تقاضا وجود دارد؛ بنابراین منظور وزیر صنعت بیشتر به گروه کالاهای نیمه اول سال ۹۱ بوده است.

  کریمی همچنین از افزایش ۳۰ درصدی تامین ارز اقلام دارویی کشور خبرداد و گفت‌: نیاز ارزی اقلام دارویی کشور طی یک ماه گذشته تامین شده و از رشد ۳۰ درصدی برخوردار شده‌اند‌.

   

  طلا در بازارهای جهانی

  قیمت طلا در روزهای اخیر به دلیل اعلام نرخ بیکاری بهبود یافته در آمریکا افت کرده بود. در عین حال چالش بلاتکلیف میان اوباما و جمهوری خواهان هنوز به نتیجه مثبتی نرسیده که احتمال افت قیمت را بیشتر کرده است.

  در عین حال برخی برای روز سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته چشم انتظار نشسته‌اند. در این زمان قرار است کمیته بازار باز فدرال‌رزرو در مورد برنامه‌های پولی جدید از جمله محرک‌های اقتصادی جدید تصمیماتی بگیرند. تحلیلگران معتقدند که این امکان موجب نوسان قیمت طلا شود.

  گفته شده احتمال تغییر در ترکیب اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا مشابه آنچه در گذشته نیز اتفاق افتاده موجب نوسان در قیمت طلا شود. اعلام ایجاد 146 هزار شغل تازه در ماه نوامبر 2 دهم درصد از نرخ بیکاری را کاست و آنرا به 7/7 درصد رساند. قیمت طلا در واکنش به این شرایط کاهش یافت چون انتظار می‌رفت تنها 85 هزار شغل جدید ایجاد شود.

  اعلام این نرخ ارزش دلار و طلا را به طور همزمان تحریک کرد. در عین حال مساله حل نشده اوباما با جمهوری‌خواهان این کشور بر سر افزایش مالیات‌ها و سقف بدهی‌های ملی تا 22 روز دیگر قابلیت حل شدن و توافق به همراه دارد.

  در غیر این صورت بازارهای مالی و کالایی جهان باید در انتظار یک رکود دیگر سال میلادی جدید را آغاز کنند. در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از میان 24 نفر 15 نفر پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش یابد. 5 نفر قیمت را برای هفته آینده کاهشی و 4 نفر بدون تغییر پیش‌بینی کرده‌اند.

  این افراد عموما شامل دلالان شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌داری، معامله‌گران بازارهای آتی، مدیران بانکی و تحلیلگران نمودارهای تکنیکال هستند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=22531
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  هر دلار امریکا بین 6700 تا 7800 خرید و فروش می‌شود

  به گزارش آسمونی:این اختلاف قیمت بین بازار رسمی و غیر رسمی تا امروز نیز ادامه …

  2 دیدگاه

  1. پول کشور ما از پول کدوم کشور بالاتره؟
   این دلار و …. چرا 100هزار برابر پول کشور ما ارزش داره ریال و دلار ریال یک بیست و چهار هزارم دلار ؟

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.