تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > مردم در معرض شوک برقی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • مردم در معرض شوک برقی

  people-at-risk-of-electric-shock

   

  تاریخ خبر : 1391/10/04

  در حالی که سبد هزینه خانوارهای ایرانی در دو سال گذشته با هدفمند شدن یارانه‌ها و افزایش قیمت حاملهای انرژی از یک‌سو و نوسانات بی‌سابقه نرخ ارز از سوی دیگر بشدت تحت تأثیر قرار گرفته و دخل و خرج‌ها ناهمخوان شده است، با ارایه پیشنهاد افزایش سه برابری قیمت برق از 26‌به 80‌تومان به ازای هر کیلو وات ساعت در بودجه سال آینده به مجلس مردم بار دیگر دچار «برق‌گرفتگی قیمتی» شدند.

  در ماه‌های گذشته مسؤولان شرکت ملی گاز بارها به شایعات مربوط به افزایش قیمت گاز در فصل سرمای سال‌جاری و حتی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها پاسخ دادند و تأکید کردند، در حال حاضر هیچ سناریویی برای گران شدن گاز مشترکان خانگی وجود ندارد و ستاد هدفمندی یارانه‌ها تاکنون درخواستی مبنی بر لزوم افزایش قیمت گاز طبیعی در مرحله دوم هدفمندی مطرح نکرده است. 

  در همین حال دولت برای افزایش قیمت برق تا پایان تابستان سال‌جاری دست نگه داشت و به مشترکان خانگی اطمینان داد در مرحله بعدی افزایش قیمت برق به نحوی عمل خواهد شد که 70‌درصد مشترکان خانگی با مصرف کمتر، افزایش بسیار ناچیزی را در قیمت برق تجربه کنند.در روزهای گذشته به نظر می‌رسد، دولت با اتکا به آرام شدن بازار ارز نسبت به اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها مصمم‌تر شده و قصد دارد برای برداشتن این گام دل مجلسی‌ها را به دست آورد، چرا که اگر مجلس اجازه ندهد نه تنها اجرای مرحله دوم بلکه افزایش قیمت حاملهای انرژی از جمله برق تا پایان سال منتفی خواهد شد.

   

  کمک به افزایش تورم!

  انتشار خبر احتمال سه برابر شدن قیمت برق تاکنون با واکنش منفی مردم و بهارستان‌نشین‌ها همراه بوده است و نمایندگان مردم این اقدام را باعث تداوم روند صعودی تورم می‌دانند. به گفته عضو کمیسیون انرژی، قیمت برق نباید افزایش یابد و با توجه به توسعه صنعت برق باید بودجه‌های مورد نیاز این بخش را تأمین کرد. سید مهدی موسوی‌نژاد اظهار می‌دارد: افزایش قیمت برق، افزایش قیمت تمام شده تولید را در پی دارد و در نتیجه تورم، روند صعودی به خود می‌گیرد و مردم بیش از حال حاضر در تنگنای اقتصادی قرار خواهند گرفت.

  در همین حال شرکت توانیر اعلام کرد، تاکنون هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت برق اتخاذ نشده است. به گفته مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت توانیر قیمت اعلام شده برق در واقع قیمت تمام شده بدون هزینه سوخت بوده و مابه‌التفاوت قیمت برق تمام شده تا قیمت تکلیفی فروش، همچنان توسط دولت به عنوان یارانه برق تأمین می‌شود.

  بیژن قاسمی خاطرنشان ساخت: نرخ پیشنهادی الزاماً مبلغ قابل پرداخت از سوی مشترکین نبوده و آنچه از سوی مسؤولان وزارت نیرو اعلام شده صرفاً قیمت تمام شده برق بوده است و هرگونه افزایش قیمت پس از تصویب دولت و مجلس میسر بوده که در این میان شرایط مردم شریف به عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان برق در تعیین قیمت در نظر گرفته خواهد شد.بنا به اظهارات وی، مسؤولان صنعت برق کشور با نگاه عمیق به نوع مصرف مشترکین همواره در پی رضایت نسبی افراد جامعه به عنوان مشترکین خود بوده و صنعت برق با دغدغه رفاه مشترکین خود سعی در تعیین عادلانه‌ترین و آسان‌ترین نوع تعرفه از نظر در برگیری دهک‌های مصرف و نیز نوع محاسبه آن را داشته است.

   

  از انتقاد مراجع تا گلایه نمایندگان

  واقعیت این است که احتمال افزایش سه برابری قیمت برق در شرایط فعلی بار دیگر مردم را نگران کرده است. خانوارها بیم آن دارند که در صورت موافقت مجلس با پیشنهاد وزارت نیرو و با توجه به افزایش بی‌ضابطه و روزافزون قیمت دیگر مایحتاج شان، توان پرداخت قبوض را بیش از پیش از دست بدهند. اینکه با افزایش غیرمنطقی قیمت حاملهای انرژی مردم توان پرداخت قبوض را از دست می‌دهند، البته داستان تازه‌ای نیست و در مرحله اول هدفمند شدن یارانه‌ها نیز بارها و بارها از سوی رسانه‌ها و کارشناسان به مسؤولان گوشزد شد.در صورت افزایش سه برابری قیمت برق بار دیگر این بحث مطرح و تقویت می‌شود که مردم حتی با دریافت یارانه 45‌هزار و500 تومانی در هر ماه امکان پرداخت قبوض را ندارند و به همین دلیل پرداخت قبوض را نه تنها در اولویت هزینه‌های خود نمی‌دانند، بلکه آن را به طور کلی پشت گوش می‌اندازند، چرا که هزینه‌های اولویت دار زیادی را بویژه پس از نوسانات شدید نرخ ارز در ماه‌های گذشته در مقابل خود می‌بینند.

  البته در یکی دو سال گذشته بسیاری از آیات عظام نیز در این خصوص موضع گرفتند و با توجه به کمرشکن بودن هزینه‌های جاری زندگی برای مردم نسبت به ناتوانی آنان در پرداخت قبوض انتقاد کردند. برای مثال آیت‌ا… فاضل لنکرانی، صراحتاً از ناتوانی 50‌درصد مردم از پرداخت قبوض سخن گفت و صراحتاً در خصوص ناکافی بودن یارانه نقدی برای پرداخت قبوض انتقاد کرد و از دولت خواست قبل از رفع ایرادات مرحله اول به مرحله دوم ورود پیدا نکند.اغلب نمایندگان مجلس هشتم اما بر این باور بودند که 85‌درصد مردم توان پرداخت قبوض را ندارند.بنابراین با افزایش 3 برابری قیمت برق مخالف هستند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=23380
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

  به گزارش آسمونی:معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به ثبات قیمت گندم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.