تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > بنزین در کشورهای همسایه چند؟
ثبت نام لاتاری
اخبار تکنولوژِی

بنزین در کشورهای همسایه چند؟

gasoline-prices-in-neighboring-countries

۱۳۹۴/۰۷/۱۳

به گزارش آسمونی به نقل از افکارخبر، می گویند هر قاطر قادر به حمل ۱۱۴ لیتر بنزین است. تعداد قاطرهایی که بنزین قاچاق می کنند، در مرزهای غربی یا شرقی کشور معلوم نیست.آنچه مسلم است بنزینی است که با قیمت ارزان قاچاق شده و از حساب ملی کشور کم می شود.

برخی منابع خبری می گویند ۲۰۰ قاچاقچی در هر شب ۳ نوبت بنزین ایران را فقط به ترکیه و کردستان عراق قاچاق می کنند. این خبر فقط مربوط به یک مرز است و باید مرزهای شرقی را نیز به این آمار اضافه کرد.با توجه به وسعت مرزهای شرقی پیش بینی قاچاق بنزین حداقل سه برابر مرز عراق خواهد بود.

سالهاست به دلیل ارزانی، بنزین کشور به کشورهای همسایه قاچاق می شود.مطابق آمار شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی، روزانه ۵۰ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور تولید می شود که این رقم جوابگوی نیاز داخل نیست و مازاد آن با ارز دولتی وارد می شود.این یعنی دولت با وجود افزایش قیمت بنزین به هزارتومان ، همچنان بابت بنزینی که در جایگاههای سوخت به فروش می رسد،یارانه پرداخت می کند.یارانه ای که از جیب همه مردم می رود و قاچاقچی ها آن را به ثمن بخس در اختیار همسایه های ما قرار می دهند.

کشور

قیمت/تومان

ترکیه

۹۰۰۰   

عراق

۱۵۰۰

کردستان عراق

۴۵۰۰

پاکستان

۳۶۰۰

افغانستان

۳۰۰۰

ترکمنستان

۲۵۰

آذربایجان

۳۰۰۰

قیمت یک لیتر بنزین و گازوئیل در کشور عراق ۵۰۰ دینار یعنی معادل حدود ۱۵۰۰ تومان است، البته قیمت سوخت در بخش های نیمه خودمختار و شمالی این کشور ۱۵۰۰ دینار معادل ۴۵۰۰ تومان است.

بنزین در پاکستان یک دلار و ۱۶ سنت گزارش می شود.بهای هر لیتر بنزین در ترکیه ٢,۶٩ دلار ( ٨٩۶۶ تومان با دلار ٣٣٣٣.٣ تومانی ) است.بر این اساس قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به ترکیه حدود ٢,۵٧ دلار ( ٨۵۶۶ تومان) و قاچاق هر لیتر دیزل ( گازوئیل) بالغ بر ٢.٣٣ دلار ( ٧٧۶۶ تومان ) سود در بر دارد.

نرخ هر لیتر بنزین ۵۳ افغانی است و در نهایت ارزان ترین بنزین در ترکمنستان عرضه می شود که قیمت هر لیتر آن در ترکمنستان ۳۰ سنت گزارش شده است.

 

نام کشور

قیمت هر لیتر بنزین

ونزوئلا

۵ سنت

بحرین

۲۱ سنت

مالزی

۶۱ سنت

روسیه

۹۱ سنت

کانادا

۱ دلار و ۳۰ سنت

ژاپن

۱ دلار و ۹۱ سنت

انگلیس

۲ دلار و ۱۳ سنت

آلمان

۲ دلار و ۱۷ سنت

فرانسه

۲ دلار و ۲۸ سنت

هلند

۲ دلار و ۴۰ سنت

قیمت بنزین باز هم افزایش می یابد؟

فصل بودجه که می رسد همه می پرسند،قیمت بنزین سال آینده چند؟ افزایش قیمت حامل‌های انرژی موضوعی است که هر سال محل چالش است؛اینکه دولت چه عددی را برای این کالا معرفی کند که بتوان براساس آن هم ملت را راضی نگه داشت و هم حساب و کتاب دولت بهم نخورد،کار آسانی نیست.

این روزها دولت کار تدوین بودجه سال ۹۵ را آغاز کرده؛بودجه ای که خیلی ها می گویند به دلیل کاهش قیمت نفت دولت مجبور است،قیمت برخی کالاها را گران کند.شاید و حتما به دلیل فاصله قیمتی بنزین داخلی با کشورهای همسایه و منابعی که از این راه هدر می رود،دولت تصمیم به افزایش دوباره قیمت بنزین بزند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=114786
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  ایرانی‌ها ۱۵۳ میلیارد تومان صدقه دادند/ صندوق‌های خیابانی از رونق افتاد

  به گزارش آسمونی:معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) با ارائه آمار صدقات جمع‌آوری‌شده در …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.