تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > قوانین و مقررات تقسیم سود سهام در جهان
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • قوانین و مقررات تقسیم سود سهام در جهان

  Dividend rules in the world1394/09/16

  مدیریت تحقیق و توسعه‌ بورس اوراق بهادار تهران گزارش بررسی قوانین و مقررات تقسیم سود سهام در کشورهای منتخب را منتشر کرد.

  این پژوهش، مقررات تقسیم سود در کشورهای مختلف را از لحاظ مرجع تصمیم‌گیری، جرایم مربوط به تقسیم سود، میزان سود تقسیمی، سودهای میان دوره، مدت زمان پرداخت سود بررسی می‌کند.

  در کشور هند قانون شرکت‌ها و قانون اعلام و پرداخت سود تقسیمی شرکت‏ها ناظر بر مقررات تقسیم سود است. در این کشور، هیأت مدیره در گزارش خود به مجمع، مقدار سود تقسیمی پیشنهادی را (در صورت وجود) اعلام می‌کند (این امر در مورد سود تقسیمی میان‌دوره‏ای صدق نمی‏کند) و مجمع عمومی سالیانه تصمیم‌گیرنده نهایی میزان تقسیم سود است.

  در ترکیه، قانون بازار سرمایه و اعلامیه چگونگی تقسیم سود ناظر بر نحوه تقسیم سود در شرکت‌ها هستند در این کشور، شرکت‏های سهامی عام باید سود خود را در چارچوب سیاست‏های تقسیم سود که به تصویب مجمع عمومی آن‏ شرکت‏ها رسیده است و براساس مقررات مربوطه، تعیین کنند. همچنین پرداخت سود می‌تواند به صورت نقدی یا اقساطی صورت گیرد در صورت پرداخت سود به صورت اقساطی، مقادیر این اقساط می‏تواند یکسان یا متفاوت باشد تصمیم‏گیری در مورد اقساط سود تقسیمی و تعداد آن، بر عهده مجمع عمومی صاحبان سهام می‏باشد. البته مجمع عمومی می‌تواند اختیار این تصمیم‏گیری را به هیأت مدیره شرکت واگذار کند در کشور ترکیه، شرکت‌ها می‌توانند سود میان دوره‌ای پرداخت کنند به شرطی که کل سود تقسیمی میان‏دوره‏ای که در یک دوره مالی پرداخت می‌شود از نصف سود خالص دوره قبل بیشتر نباشد.

  براساس مقررات تقسیم سود در قانون تجارت فرانسه، مجمع عمومی صاحبان سهام می‌تواند میزان سود بدست آمده و سود قابل توزیع در کل دوره را تصویب کند و این اختیار را دارد که توزیع تمام یا بخشی از سود را به صورت سود نقدی یا سود سهمی مشخص نماید. همچنین بر اساس قوانین، شرکت‌ها می‌توانند برای سهامدارانی که در طول دو سال گذشته و در تاریخ پرداخت سود همچنان سهامدار شرکت هستند، افزایشی را در سود تا سقف 10 درصد تعیین کنند که نرخ آن توسط مجمع عمومی فوق العاده تعیین می‌شود. در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس، تعداد سهام واجد شرایط برای این افزایش در سود برای هر سهامدار نمی‌تواند از 5/0 درصد سرمایه شرکت بیشتر باشد.

  در کشور انگلستان براساس قانون، شرکت‌ها به صورت سالانه در مجمع عمومی سود را افشا و برای پرداخت آن تصمیم‌گیری می‌کنند. افشای سود نباید بدون گزارش توجیهی انجام شود و پرداخت سود نباید از میزان مورد نظر مدیران بیشتر باشد به عبارتی مقدار سود تقسیمی پایان سال در گزارش توجیهی هیأت مدیره اعلام می‌شود و مقدار سود تقسیمی تصویب شده توسط مجمع نمی‌تواند از مقدار پیشنهادی هیأت مدیره بیشتر باشد مدت زمان پرداخت سود سالیانه در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، نمی‌تواند بیشتر از 30 روز بعد از تاریخ تصویب سود باشد.

  قانون شرکت‏های مالزی و لایحه شرکت‌های مالزی ناظر بر مجمع عمومی و تقسیم سود در این کشور است. در مالزی، قبل از هرگونه تقسیم سودی، هیأت مدیره شرکت باید اجازه تقسیم سود را بدهد. میزان تقسیم سود و زمان پرداخت آن، در اختیار هیأت مدیره شرکت است.

  قانون تجارت بحرین ناظر بر مجمع عمومی و تقسیم سود شرکت‌ها است در این کشور مجمع عمومی سالیانه نهاد تصمیم‌گیر در مورد تقسیم سود است. قانون شرکت‌های تجاری مجارستان ناظر بر مقررات مربوط به تقسیم سود در شرکت‌های سهامی عام است. براساس این قانون میزان سود تقسیمی، از طرف هیأت مدیره شرکت به مجمع عمومی سالیانه پیشنهاد می‌شود و مجمع آن را به تصویب می‌رساند.

  قانون شرکت‌های فیلیپین، راهنمای تقسیم سود و قانون حاکمیت شرکتی فیلیپین، ناظر بر مقررات تقسیم سود شرکت‌های فیلیپین هستند. در این کشور مرجع تصمیم‌گیر تقسیم سود، هیأت مدیره شرکت می‌باشد و هیات مدیره شرکت می‌تواند تقسیم سود نقدی را به صورت سود نقدی، دارایی و سود سهمی انجام دهد.

  قانون تجارت کره جنوبی ناظر بر مقررات تقسیم سود است براساس این قانون، مرجع تصمیم‌گیر در مورد سود تقسیمی سالیانه، مجمع عمومی و در مورد سود تقسیمی میان‌دوره‌ای هیأت مدیره می‌باشد. پرداخت سود تقسیمی باید ظرف مدت یک ماه از تاریخ تصویب آن در مجمع عمومی سالیانه (در مورد پرداخت سود تقسیمی سالیانه) یا در جلسه هیأت مدیره (در مورد پرداخت سود تقسیمی میان‌دوره‌ای) صورت پذیرد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=125199
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد

  به گزارش آسمونی:عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران از مصوبه هیات دولت مبنی بر …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.