تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اقتصادی > از حقوق‌های نجومی نباید به آسانی عبور کرد
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • از حقوق‌های نجومی نباید به آسانی عبور کرد

  95/06/07

  astronomical-salaries

  به طور قطع برخوردهای قاطع و اطلاع‌رسانی به مردم علاوه بر کمک به فراهم شدن زمینه‌های لازم برای دولت‌سازی اسلامی و اجرای عدالت، به بازسازی اعتماد عمومی که از این ناحیه دچار ضربه شدید شده، کمک خواهد کرد.

  به گزارش آسمونی به نقل از مشرق، دکتر یدالله جوانی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت:
   
  طی چند ماه گذشته و از زمان افشای فیش‌های نجومی تعدادی از مسئولان و مدیران کشور، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تاکنون در چندین نوبت، این موضوع را مورد توجه قرار داده و خواهان رسیدگی و برخورد با متخلفان شده‌اند. روز چهارشنبه گذشته و در دیدار رئیس‌جمهور، وزرا و اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری، بار دیگر موضوع حقوق‌های نجومی از سوی معظم‌له مورد توجه قرار گرفت و ایشان در این خصوص فرمودند: «نباید از موضوع حقوق‌های نجومی به آسانی عبور کرد.»

   

  در حالی که برخی از جریان‌های سیاسی و بعضاً تعدادی از مسئولان کشور تمایلی به پرداختن به این موضوع ندارند،‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی با حساسیت خاصی مسئله حقوق‌های نجومی را دنبال می‌کنند. سؤال این است که چرا مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع تا به این اندازه حساسیت به خرج داده و خواهان فراموش نشدن آن و رسیدگی به تمامی ابعاد موضوع و برخورد قاطع با متخلفان هستند؟

  در دیدار مورد اشاره، رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر ضرورت برخورد قاطع با مسئله حقوق‌های نجومی، خواهان ورود دستگاه‌ قضایی به این موضوع شدند و فرمودند: «قوه قضائیه با متخلفان برخورد کند.»

  به طور قطع این همه حساسیت از سوی مقام معظم رهبری نسبت به موضوع حقوق‌های نجومی، دارای دلایلی است که باید آن دلایل را مورد توجه و بحث و بررسی قرار داد. این دلایل نشان می‌دهد، موضوع فراتر از تخلف چند مسئول و مدیر در نظام اسلامی است.
   
  موضوع، تهدیدات و خطرات جدی است که از این ناحیه متوجه ارز‌ش‌های انقلاب و ماهیت نظام جمهوری اسلامی شده است. خطراتی که اگر مرتفع نگردد، خسارت‌های بسیار بزرگ و بعضاً جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. موارد زیر می‌توانند دلایل حساسیت‌های‌ مقام‌ معظم رهبری نسبت به مسئله حقوق‌های نجومی را تا حدودی توضیح دهد:
   
  1- حقوق‌های نجومی به اعتماد مردم ضربه زد: مردم سرمایه اصلی نظام جمهوری اسلامی هستند. مسئولان در نظام اسلامی، ماهیت خدمتگزاری داشته و بر این اساس اعتماد مردم به مسئولان و کارگزاران کشور، یک اصل است. نظام بدون پشتوانه مردم، هرگز قادر به ایستادگی در برابر دشمنان و پیشبرد اهداف و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی نخواهد بود.
   
  طی 37 سال گذشته، این حضور مردم در صحنه بوده است که باطل‌‌السحر تمامی توطئه‌ها علیه انقلاب و نظام بوده است. بدیهی است که مردم تا زمانی در صحنه حضور خواهند داشت که نسبت به نظام و مسئولان کشور اعتماد داشته باشند. حقوق‌های نجومی که ماهیت ضدمردمی، غارتگری از بیت‌المال و برداشت‌های نامشروع از جیب مردم را دارد، به این اعتماد ضربه می‌زند. بنابراین کسانی که به هر دلیل چنین برداشت‌های نامشروعی از بیت‌المال داشته‌اند، خواسته یا ناخواسته به اعتماد عمومی مردم ضربه زده‌اند. دشمنان طی 37 سال گذشته تلاش فراوانی داشتند تا به رابطه عمیق بین مردم و مسئولان ضربه زده و این رابطه را سست کنند. بنابراین صاحبان حقوق‌های نجومی، کاری را انجام داده‌اند که دشمنان سال‌های طولانی به دنبال انجام آن بودند. مقام معظم رهبری با اشاره به مسئله حقوق‌های نجومی، خسارت اعتمادسوزی را مورد توجه قرار داده و در دیدار هیئت دولت می‌فرمایند: «اعتماد مردم در این قضیه ضربه فراوانی خورد. مردم و جوانان تحصیلکرده، دریافت‌های خود را با این دریافت‌های غیرعادلانه مقایسه می‌کنند.»
   

  بنابراین تنها راه ترمیم و بازسازی اعتمادهای آسیب‌دیده از این مسئله، برخوردهای جدی و قاطع با متخلفان است. برخوردهایی که شامل بازگرداندن پول‌های به ناحق برداشت شده از بیت‌المال به خزانه کشور از یک طرف و مجازات متخلفان به تناسب تخلف از طرف دیگر است.

  2- حقو‌ق‌های نجومی و خطر اشرافی‌گری در حکومت: حاکم شدن روحیه اشرافی‌گری در برخی از مسئولان نظام اسلامی، معنایی جز فاصله گرفتن نظام از ماهیت حقیقی خود ندارد. گسترش روحیه اشرافی‌گری در مسئولان کشور؛ یعنی حاکم شدن طبقه اشراف و این وضعیت نقطه مقابل «عدالت» به عنوان شعار محوری جمهوری اسلامی است. حقوق‌های نجومی در واقع صدای زنگ خطر حضور جریان اشرافیت در قدرت سیاسی است. بنابراین موضوع فراتر از تخلف چند مدیر یا مسئول می‌باشد. باید آسیب‌شناسی کرد که چرا در میان عده‌ای از مسئولان کشور چنین اتفاقی رخ داده است. نقطه شروع این نوع اشرافی‌گری در برخی از مسئولان کجاست؟

  براساس همین  نوع نگاه به موضوع حقوق‌های نجومی است که مقام معظم رهبری از آن با عنوان «تخریب ارزش‌ها» و «خیانت به آرمان‌ها» یاد کردند و آن را گناه می‌شمارند.

  3- حقوق‌های نجومی مانع دولت‌سازی اسلامی: افشای حقوق‌های نجومی نشان می‌دهد بر سر راه دولت‌سازی اسلامی، چه موانع بزرگی وجود دارد. دولت اسلامی آن دولتی است که تمامی مدیران و کارگزاران آن دارای مشی اسلامی بوده تا براساس این مشی، امانت‌دار بیت‌المال باشند، رانت‌خواری نکنند، خاصه‌خواری نکنند، رشوه‌خواری نکنند و از حیف و میل بیت‌المال پرهیز کنند. در شرایطی که انقلاب و نظام در مرحله دولت‌سازی اسلامی به عنوان مقدمه و شرط لازم برای تشکیل جامعه اسلامی قرار دارد، شکل‌گیری پدیده حقوق‌های نجومی، نشان می‌دهد که کار دولت‌سازی اسلامی با چه جنس مشکلاتی مواجه است.

  بنابراین اگر مصمم به دولت‌سازی اسلامی باشیم، باید با این پدیده تلخ، به صورت جدی مقابله شود و با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد.

  دلایل سه‌گانه مذکور نشان می‌دهد که حساسیت مقام معظم رهبری دارای مبنای محکم اسلامی و انقلابی است. در چنین شرایطی انتظار می‌رود مسئولان کشور به ویژه سران سه قوه، با حساسیت و دقت این موضوع را دنبال کنند.  مسئولان دولت (که بیشتر این تخلفات و سوءاستفاده‌ها در حوزه قوه مجریه رخ داده) در همکاری با قوه قضائیه، انتظارات مقام معظم رهبری و مطالبات مردم مبنی بر برخورد قاطع با صاحبان حقوق‌های نجومی و برداشت‌کنندگان نامشروع را از بیت‌المال برآورده کنند.

   

  به طور قطع برخوردهای قاطع و اطلاع‌رسانی به مردم علاوه بر کمک به فراهم شدن زمینه‌های لازم برای دولت‌سازی اسلامی و اجرای عدالت، به بازسازی اعتماد عمومی که از این ناحیه دچار ضربه شدید شده، کمک خواهد کرد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=193837
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

  به گزارش آسمونی:معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به ثبات قیمت گندم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.