تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار فرهنگی و هنری > رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران از نمایشگاه کتاب تهران دیدار کرد
ثبت نام لاتاری
اخبار تکنولوژِی

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران از نمایشگاه کتاب تهران دیدار کرد

۱۳۹۵/۰۲/۱۹

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران، در بازدید از بیست‌و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: پیوستگی فرهنگی ایران و افغانستان جداناشدنی است.

Untitled-1

   به گزارش آسمونی به نقل از  باشگاه خبرنگاران، «محمدافسر رهبین» افزود: ایران و افغانستان با یک فرهنگ و زبان و رسوم انسانی گذشته، به یکدیگر گره خورده‌اند و این ارتباط جداناشدنی است.
 وی ادامه داد: وقتی از ارتباطات و اشتراکات فرهنگی یاد می‌کنیم، از دین تابع فرهنگ (دین فرهنگ‌ساز) و فرهنگ تابع دین (فرهنگ دین ‌ساز)، سخن به میان می‌آوریم؛ در این حوزه هم ایران و افغانستان، با هم پیوستگی دارند و از فرهنگ و دین مشترک بهره می‌برند.
 رهبین، در بخش دیگری با بیان اینکه هر دو کشور در زمینه نبود آشنایی مردم ایران و افغانستان از همدیگر مسئول هستند، افزود: شاهد هستیم که افغان‌ها خود را معرفی نمی‌کنند و ایران هم در معرفی درست افغانستان به مردم خود، کم‌‌تر موفق بوده است. برای نمونه یک شاعر افغان جوان می‌‌تواند شاعران بزرگ ایران معاصر را معرفی کند و درباره او، آثار و اندیشه او صحبت کند؛ ولی شاعران ایرانی حتی شاعران بزرگ افغانستان را کمتر می‌شناسند.
رایزن فرهنگی افغانستان با تأکید دوباره بر اینکه در ساختار روابط انسانی ایران و افغانستان، فرهنگ، ادبیات و دین دو کشور، اشتراکات بسیاری وجود دارد، گفت: برای اینکه ارتباطات فرهنگی دو کشور و دو ملت قوی ‌تر شود، روابط فرهنگی دو کشور باید تنگاتنگ شود.
وی یادآور شد: در هر ساختار و ایجاد فرهنگ، دو موضوع زبان و آیین و دین، اثرگذار هستند.
خاستگاه زبان فارسی در بلخ و تخارستان است و بلخ، مرو، هرات و نیشابور، ۴ شهر بزرگ خراسان بزرگ بودند؛ پس جایگاه افغانستان در حوزه ایران فرهنگی مشخص است و هر دو کشور هم دارای یک دین هستند، پس مانعی برای ایجاد ساختار فرهنگی مشترک بین دو کشور وجود ندارد.
رهبین خاطرنشان کرد: زبان فارسی تنها یک زبان نیست؛ بلکه یک فرهنگ است. باید به این زبان توجه بیشتری شود و با مانع شدن از ورود گویش‌های متفاوت به این زبان، از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کرد.
رهبین گفت: باید نسبت به پیشینه و فرهنگ و ادبیات خود و سرمایه مشترک فرهنگی متعهد باشیم.
بیست‌و‌ نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در حال برگزاری است.
این نمایشگاه یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های کتاب جهان و بزرگترین نمایشگاه کتاب منطقه می‌باشد که همه‌ساله در پایتخت ایران برگزار می‌شود.

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=145211
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  کازوئو ایشی گورو نویسنده بریتانیایی برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷ شد

  به گزارش آسمونی:از پایگاه اینترنتی نوبل پرایز، جایزه نوبل ادبیات از این جهت به کازو …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.