تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار فرهنگی و هنری > رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران از نمایشگاه کتاب تهران دیدار کرد
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران از نمایشگاه کتاب تهران دیدار کرد

  1395/02/19

  رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران، در بازدید از بیست‌و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: پیوستگی فرهنگی ایران و افغانستان جداناشدنی است.

  Untitled-1

     به گزارش آسمونی به نقل از  باشگاه خبرنگاران، «محمدافسر رهبین» افزود: ایران و افغانستان با یک فرهنگ و زبان و رسوم انسانی گذشته، به یکدیگر گره خورده‌اند و این ارتباط جداناشدنی است.
   وی ادامه داد: وقتی از ارتباطات و اشتراکات فرهنگی یاد می‌کنیم، از دین تابع فرهنگ (دین فرهنگ‌ساز) و فرهنگ تابع دین (فرهنگ دین ‌ساز)، سخن به میان می‌آوریم؛ در این حوزه هم ایران و افغانستان، با هم پیوستگی دارند و از فرهنگ و دین مشترک بهره می‌برند.
   رهبین، در بخش دیگری با بیان اینکه هر دو کشور در زمینه نبود آشنایی مردم ایران و افغانستان از همدیگر مسئول هستند، افزود: شاهد هستیم که افغان‌ها خود را معرفی نمی‌کنند و ایران هم در معرفی درست افغانستان به مردم خود، کم‌‌تر موفق بوده است. برای نمونه یک شاعر افغان جوان می‌‌تواند شاعران بزرگ ایران معاصر را معرفی کند و درباره او، آثار و اندیشه او صحبت کند؛ ولی شاعران ایرانی حتی شاعران بزرگ افغانستان را کمتر می‌شناسند.
  رایزن فرهنگی افغانستان با تأکید دوباره بر اینکه در ساختار روابط انسانی ایران و افغانستان، فرهنگ، ادبیات و دین دو کشور، اشتراکات بسیاری وجود دارد، گفت: برای اینکه ارتباطات فرهنگی دو کشور و دو ملت قوی ‌تر شود، روابط فرهنگی دو کشور باید تنگاتنگ شود.
  وی یادآور شد: در هر ساختار و ایجاد فرهنگ، دو موضوع زبان و آیین و دین، اثرگذار هستند.
  خاستگاه زبان فارسی در بلخ و تخارستان است و بلخ، مرو، هرات و نیشابور، 4 شهر بزرگ خراسان بزرگ بودند؛ پس جایگاه افغانستان در حوزه ایران فرهنگی مشخص است و هر دو کشور هم دارای یک دین هستند، پس مانعی برای ایجاد ساختار فرهنگی مشترک بین دو کشور وجود ندارد.
  رهبین خاطرنشان کرد: زبان فارسی تنها یک زبان نیست؛ بلکه یک فرهنگ است. باید به این زبان توجه بیشتری شود و با مانع شدن از ورود گویش‌های متفاوت به این زبان، از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کرد.
  رهبین گفت: باید نسبت به پیشینه و فرهنگ و ادبیات خود و سرمایه مشترک فرهنگی متعهد باشیم.
  بیست‌و‌ نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت در حال برگزاری است.
  این نمایشگاه یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های کتاب جهان و بزرگترین نمایشگاه کتاب منطقه می‌باشد که همه‌ساله در پایتخت ایران برگزار می‌شود.

   

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=145211
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  پنج شنبه روز اول ماه رمضان است؟

  به گزارش آسمونی:ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد به احتمال زیاد روز پنج …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.