تلگرام آسمونی
ورود به کانال
صفحه اصلی > سینما و موسیقی > نقد و بررسی فیلم > نقد فیلم سینمایی شیار 143
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

نقد فیلم سینمایی شیار 143

track 143 movie12 نقد فیلم سینمایی شیار 143
نام فیلم : شیار 143

نویسنده و کارگردان : نرگس آبیار

تهیه کننده : ابوذر پور محمدی، محمدحسین قاسمی

بازیگران : مریلا زارعی، مهران احمدی، جواد عزتی، گلاره عباسی، یداله شادمانی، حسام بیگدلو، زهرا مرادی، سامان صفاری، مهیا دهقانی

track 143 movie2 نقد فیلم سینمایی شیار 143

عوامل فیلم شیار 143 :

 مدیر فیلمبرداری: پیمان شادمان‌فر/ صدابردار: کامران کیان‌ارثی/ طراح گریم: سودابه خسروی/ طراح صحنه و لباس: کامیاب امین‌عشایری/ تدوین: پیمان خاکسار/ موسیقی: مسعود سخاوت دوست/ طراحی و ترکیب صدا: آرش قاسمی/ صداگذار: محمد مهدی جواهری زاده/ عکاس: حمید جانی‌پور/ تصویربردار پشت صحنه: فرید ناظر فصیحی

track 143 movie نقد فیلم سینمایی شیار 143

خلاصه فیلم شیار 143 :

الفت چشم انتظار پسرش است که خبر خوبی از راه می‌رسد اما امتحان بزرگی در راه است …

track 143 movie1 نقد فیلم سینمایی شیار 143

درباره کارگردان : 

آسمونی : فیلم «شیار 143» به کارگردانی نرگس آبیار از 21 آبان ماه به سرگروهی سینما آزادی اکران می شود. این فیلم در ژانر دفاع مقدس به موضوع مادران در دوران دفاع مقدس می پردازد. فیلم «شیار 143» موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین بازیگر زن و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، جایزه بهترین بازیگر زن هشتمین جشن منتقدان و نامزد بهترین بازیگر زن جشنواره آسیا پاسیفیک شده است. این فیلم در جشنواره بوسان و جشنواره فیلم صلح نیز به نمایش درآمده است.

track 143 movie7 نقد فیلم سینمایی شیار 143

مراسم افتتاحیه اکران فیلم «شیار 143» با حضور 143 مادر شهید و برخی مقامات لشکری و کشوری و هنرمندان در برج میلاد افتتاح شد.

فیلم «شیار 143» در سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. این فیلم توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم، بهترین بازیگر زن و جایزه ویژه هیئت داوران بهترین کارگردانی را دریافت کند و نامزد بهترین فیلم، بهترین موسیقی، بهترین صدا و بهترین چهره پردازی شود.

track 143 movie11 نقد فیلم سینمایی شیار 143

واکنش ها نسبت به فیلم شیار 143 :

رهبر معظم انقلاب :

فیلم خیلی خوبی بود هم از لحاظ داستان که یکی از کمبودهای اکنون سینماست و هم پیچ داستانی خوبی داشت که خوب هم باز می‌شود؛ هم از لحاظ کارگردانی و هم از لحاظ بازی سنگ تمام گذاشته شده، از لحاظ محتوا این فیلم ارزشی بود.

ابراهیم حاتمی کیا :

الفت با نقش آفرینی مریلا زارعی مانند حاج کاظم فیلم آژانس شیشه ای هم در سینما و هم در ذهن مردم به خوبی به یادگار باقی خواهد ماند.

track 143 movie3 نقد فیلم سینمایی شیار 143

کمال تبریزی :

فیلمی ست که حس لطیف زنانه در آن قوی است و ما به این گونه فیلم ها در سینما کشورمان نیاز داریم.

آهو خردمند :

زیبا ترین بازی عمرم را در «شیار ۱۴۳» دیدم.

track 143 movie5 نقد فیلم سینمایی شیار 143

مهران احمدی :

«شیار143» اثری ماندگار در سینمای ایران خواهد شد.

عبدالجبار کاکایی :

یکی از بهترین آثار دفاع مقدسی بود که تا به حال دیده ام.

track 143 movie10 نقد فیلم سینمایی شیار 143

حواشی شیار 143 :

فیلم «شیار 143» با اقتباس از رمان “چشم سوم” ساخته شده است.

تیزر 2 دقیقه ای از فیلم «شیار 143» به موسسه خیریه «همدم» در مشهد مقدس تقدیم شده است.

نرگس آبیار درباره فیلمنامه «شیار 143» و فیلم های دفاع مقدس گفت:

“من فیلمنامه شیار 143 را که به خیلی از دوستان نشان دادم؛ می‌گفتند که این را کار نکن. مادر شهید گمنام خیلی کار شده است. چرا باید درباره سینمای جنگ دافعه وجود داشته باشد؟ بخشی از زندگی ما و تاریخ ماست و می‌توانیم نگاه اجتماعی نسبت به آن داشته باشیم. البته ساخت فیلم‌های ضعیف و شعاری و بدون اینکه بخواهند واقعیت جنگ را نشان بدهند، فضا را خراب کرده است. برخی متولیان امر بودجه‌های کلانی در اختیار برخی قرار داده‌اند که ضعیف بوده و نتوانسته حق مطلب را ادا کن.”

track 143 movie9 نقد فیلم سینمایی شیار 143

فرزند شهید باکری با دیدن فیلم «شیار143» تحت تاثیر قرار گرفت و در مصاحبه ای گفت:

“من نمی‌دانم مردم عادی تا چه اندازه این موضوع را حس می‌کنند، اما برای ما که طی سال‌های گذشته با این موضوع مواجه بوده‌ایم، این مساله بسیار ملموس بود. این فیلم به نظر من اگرچه تلخ بود، اما زندگی صد‌ها آدم بود که این شرایط را تجربه کرده‌اند. شاید یکی از نقاط قوت فیلم حس زنانه آن باشد. این حس را تنها یک مادر می‌تواند درک کند و به نظرم یک زن واقعا بهتر می‌تواند این مساله را به تصویر بکشد. “

track 143 movie8 نقد فیلم سینمایی شیار 143

نظر منتقدان : 

هومن داودی :

درست است که فضاسازی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک فیلم است اما شیار ۱۴۳ با این پیش‌فرض غلط ساخته شده که فضاسازی همه چیز است. احتمالاً فیلم‌ساز فکر کرده با رعایت لهجه‌ها و فیلم‌برداری خوب و در مجموع درآوردن حس‌وحال حاکم بر فضای روستایی می‌تواند با رها کردن مادر منتظر دردکشیده در این اقلیم کم‌تر دیده‌شده بر تماشاگران تأثیر بگذارد و با بازخوانی مداوم موقعیت‌های تکراری فیلمی بلند بسازد. ولی ثمره‌ی این رویکرد ارمغانی جز ملال ندارد…

علی‌رضا حسن‌خانی :

شیار ۱۴۳ نشان می‌دهد علی‌رغم ادعای بزرگان و بودجه‌های چندین میلیاردی که برای فیلم‌های‌شان از نهادهای دولتی می‌گیرند، جوانانی در گوشه‌وکنار این خاک هستند که قابلیت‌ها و ایده‌های‌شان در فیلم‌سازی از خیلی از این کارگردان‌های به اصطلاح «کاربلد» بیش‌تر است و با بودجه‌هایی به مراتب کم‌تر، فیلم‌های بسیار بهتری درست می‌کنند.

track 143 movie6 نقد فیلم سینمایی شیار 143

یزدان سلحشور  :

. فیلمی که به راحتی می‌توانست با روایتی سرراست و خطی و ایده‌ای که بارها و بارها سینما و تلویزیون ایران سراغش رفته‌اند، بدل به یکی از بی‌رمق‌ترین فیلم‌های جشنواره شود اما انتخاب بهترین شیوه روایت این قصه و چاشنی کردن طنز و کُنش‌مندی دیالوگ‌های ساده اما مؤثر، فیلم را به یکی از بهترین فیلم‌های 30 سال اخیر سینمای ایران بدل کرد.

سحر عصرآزاد :

فیلم اهمیت اصلی خود را از زاویه نگاهش به جنگ می‌گیرد که متعلق به امروز و گذر سه دهه از جنگ است. نگاهی که جنگ را از هر نوعش تقدیس نمی‌کند و با محوریت دادن به عشق مادر و فرزندی، به نوعی این عشق را بر همه چیز و همه کس رجحان می‌دهد.

track 143 movie4 نقد فیلم سینمایی شیار 143

حسین عیدی‌زاده :

«شیار 143» فیلمی جذاب است که برخلاف بسیاری از فیلم‌های جشنواره فقط شروع نمی‌شود، بلکه میانه دارد و به شکلی درخور به پایان می‌رسد. این انسجام مدیون فیلمنامه آبیار است که برای لحظه‌ای از شخصیت الفت دور نمی‌شود و در همه جا او را دنبال می‌کند (کاش آن یک صحنه رویا دیدن شخصیت جواد عزتی نبود و آنچه را پسر الفت در خواب به او می‌گوید، فقط می‌شنیدیم) و همین برگ برنده فیلم است.

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=80731
loading...
 • کانال تلگرام آسمونی
 • محصولات ارگانیک
 • تبلیغات اینترنتی
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  فیلم سینمایی سیمرغ 2

  قرار است فیلم سیمرغ 2 ساخته شود که کارگردان سریال سیمرغ تصمیم به ساخت سری …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی