تازه های آسمونی
خانه > سینما و موسیقی > نقد و بررسی فیلم > نقد و بررسی فیلم سینمایی انارهای نارس
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

نقد و بررسی فیلم سینمایی انارهای نارس

unripe pome gran ates

نام فیلم : انارهای نارس

کارگردان، تهیه کننده، تدوین: مجیدرضا مصطفوی

نویسنده : مهدی تراب بیگی، مجید رضا مصطفوی

unripe pome gran ates(3)

بازیگران :

آنا نعمتی، پژمان بازغی، مهران رجبی، قطب الدین صادقی، رابعه مدنی، شبنم معززی، ساقی زینتی، مجید مشیری، شیوا خسرو مهر، محمد عباسی نژاد، بهاره مشیری، حامد طلانی

unripe pome gran ates(6)

عوامل فیلم «انارهای نارس» :

 مجری طرح و سرمایه گذار: آرش الیاسی/ مدیر فیلمبرداری: روزبه رایگا/ مدیر صدابرداری: بهروز معاونیان/ طراحی و ترکیب صدا: بهمن اردلان/ طراح چهره پردازی: رسول سید عربی/ طراحی صحنه و لباس: حسن روح پروری/ موسیقی: حامد ثابت/ مدیر جلوه های ویژه: آرش آقا بیک/ مشاور رسانه ای: سام بهشتی/ مدیر جلوه های بصری: فرید ناظر فصیحی/ عکاس: مژده لباسچی، اشکان مهران

خلاصه فیلم :

آدمی که منتظر است هیچ نشانی ندارد… هیچ نشانه خاصی… فقط با هر صدایی بر می گردد.

unripe pome gran ates(5)

درباره کارگردان :

فیلم سینمایی «انارهای نارس» اولین ساخته مجیدرضا مصطفوی از 3 اسفند ماه در گروه هنر و تجربه اکران شده است.

این فیلم در جشنواره‌های بین المللی فیلم مسکو و سائوپائولو حضور داشته است. فیلم «انارهای نارس» رتبه چهارم را در جدول ارزشگذاری منتقدان جشنواره بین المللی مسکو به خود اختصاص داده و توسط فدراسیون جهانی منتقدین (فیپرشی) و رسانه بین المللی هالیوود ریپورتر مورد تحسین قرار گرفته است. سرمایه گذاری این فیلم به عهده آرش الیاسی و پخش بین الملل به عهده محمد اطبایی است.
فیلم «انارهای نارس» در دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین طراح چهره پردازی و بهترین طراح صحنه و لباس در این جشنواره شد.

یادداشت مجیدرضا مصطفوی، کارگردان فیلم «انارهای نارس»:

“انارهای نارس راوی قصه پر غصه آدمای این سرزمینه…

انسانهایی که به خاطر سوء مدیریت و تصمیمات اشتباه در هیاهوی شعارهای رنگ آمیزی شده پوشالی سقوط کردند و صدای خرد شدن
استخوان هایشان در کوچه پس کوچه های شهرمان پیچیده شده است…
اما…
اما در پاییز ، باز جوانه ای سبز می زنند و قد میکشند و چشم می دوزند به روزنه تدبیر وامید که شاید برای همگان این آخرین فرصت باشد….”

unripe pome gran ates(7)

یادداشت اندرس نازارالا (Andrés Nazarala) نویسنده ، منتقد و فیلمساز درباره فیلم «انارهای نارس»:

“در فیلم انارهای نارس ساخته مجید رضا مصطفوی، ما نظاره گرسختی ها و مشکلات زنی هستیم که با حوادث پیش آمده پس از سانحه ای که برای همسرش اتفاق افتاده درگیر است.

در این فیلم آنا نعمتی ایفاگر نقش انسی با بازی خوب خود، بار دراماتیک و اندوه فیلمنامه را بر دوش میکشد و با مهارت کارگردان در به تصویر کشیدن تنهایی های زنان، این بازیگر فقط با حرکات صورت و نگاه ها بیان احساس نموده است.”

یادداشت آنتون فرولو (Anton Frolov) منتقد بین المللی سینما :

“«انارهای نارس» فیلمی ساده، شاعرانه و بسیار تکان دهنده و سنجیده است. مهم ترین موضوعی که من از دیدن این فیلم آموختم این است که امید و آرزو حتی اگر هم کم باشد باید همیشه وجود داشته باشد چون قابل رشد خواهد بود و مهم‌تر این که برای مبارزه با مشکلات در جامعه امروزی باید عاشقانه به زندگی ادامه دهی و انسان بمانی.”

unripe pome gran ates(1)

حواشی «انارهای نارس» :

مجید رضا مصطفوی درباره اشاره فیلم به موضوع یارانه از صدای رییس جمهوری سابق در فیلم «انارهای نارس» در نشست خبری سی و دومین جشنواره فیلم فجر گفت:

“در این هشت سال روزهای خوبی نداشتیم و این مردم ملتی نیستند که با 40 هزار تومان بخواهند شرافتشان را معامله کنند. دغدغه من فیلمسازی برای مخاطب است اما نمی توانم تلخی های جامعه را به دلیل از دست دادن مخاطب در اثرم نشان ندهم. با این مردم زندگی می کنم و نمی توانم در فیلمم بگویم که در چهار سال اخیر همه چیز خوب بوده و دروغ و بحران وجود نداشت.”

نیکیتا میخالکف، کارگردان روسی و برنده ی اسکار «انارهای نارس» را یکی از فیلم های منتخبش در جشنواره عنوان کرد.(متن کامل صحبت های نیکیتا میخالکف درباره «انارهای نارس» و بازی آنا نعمتی در این فیلم)

مجید رضا مصطفوی درباره فیلم «انارهای نارس» گفت:

“«انارهای نارس» حاصل پنج سال دوندگی من برای چند فیلمنامه بود که هیچ وقت در دولت قبلی به نتیجه نرسید و تمام آن ها در مرحله آخر مجوز ساخت نگرفتند. گرفتاری های مردم در یک مقطعی متاسفانه آن قدر زیاد بود که منم به عنوان یک شهروند تاثیر گرفتم و سعی کردم این دغدغه ها را بازتاب دهم.”

خرید حق پخش فیلم «انارهای نارس» نیز در لیست محدود فیلم های خریداری شده سال 2014 کمپانی kamer ton media قرار گرفته است.

unripe pome gran ates(2)

آنا نعمتی درباره بازی اش در فیلم «انارهای نارس» گفت:

“همیشه دغدغه بازی در نقش های متفاوت را داشتم و جنس این فیلم ها را دوست دارم. نقشی که در این فیلم بازی کردم شاید واقعا یکی از آرزوهایم بود و فکر می کردم هیچ وقت این اتفاق نیافتد و دلم می خواست یک بار هم که شده این تجربه را داشته باشم. به خاطر فیزیک، صدا و یا صورت هیچ وقت هیچ یک از کارگردانانی که من با آن ها کار کرده بودم جسارت این که چنین نقشی را به من دهند، نداشتند. من از بازی در این نقش ترس داشتم ولی مجید مصطفوی با آرامش و اعتماد به نفس با من صحبت کرد که جرات بازی در این نقش را پیدا کردم.”

پژمان بازغی درباره بازی اش در فیلم «انارهای نارس» گفت:

“ما چندبار تست گریم برای نقش ذبیح زدیم و هربار که در آینه خودم را می دیدم حس می کردم هنوز با شخصیت ذبیح فاصله دارم از اینرو موهای سرم را تراشیدم تا به این شخصیت نزدیک تر شوم.”

قطب الدین صادقی درباره بازی اش در فیلم «انارهای نارس» گفت:

“نقش من در این اثر سینمایی کوتاه بود اما در مونتاژ هم کوتاه تر شد و اگر می دانستم اینقدر نقش من کوتاه شده اصلا بازی نمی کردم. مهم بازی نیست بلکه ریتم و ساختار کل فیلم است به نظرم این فیلم حتما باید 10 تا 15 دقیقه دیگر کوتاه شود تا ضرب آهنگ بهتری داشته باشد. من جاه طلبی در سینما ندارم اما دوست دارم نقش های بزرگ در کنار افراد خوش فکر باشد که اینها امتیازات کمی نیست از اینرو هر نیروی فعال و خوش فکری را ببینم با وی همکاری می کنم.”

unripe pome gran ates(4)

نظر منتقدین :

سحر عصرآزاد

فیلم روایتی کند و بدون کشش از زندگی زوجی از طبقه کارگری است که بر جزئیات غیر دراماتیک زندگی روزمره آنها متمرکز شده است. در ادامه دو پاره شدن قصه و پرداختن به زندگی و مشکلات پیرزنی که دچار آلزایمر شده و زن جوان پرستاری او را بر عهده دارد، همین قصه کند و کم‌جان را از ریتم می‌اندازد.

زاون قوکاسیان

تمایز و تفاوتی که فیلم انارهای نارس با برخی دیگر از فیلم های جشنواره دارد روایت شاعرانه و گرافیکی بی نظیر فیلم و خلوص سینمایی آن است. سینمایی وابسته به لحظات ناب تصویری سکوت های طولانی معنادار و محاوره های بیان کلامی که جنبه شعری و گرافیکی فیلم را تشدید می کند به طوری که بدون شک نقش تصاویر روزبه رایگا و صداهای بهروز معاونیان را در خلق فضای اصیل فیلم را نباید فراموش کنیم.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=90370
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  فیلم اعتراض

  اعتراض فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مسعود کیمیایی و تهیه‌کنندگی سید ضیاء هاشمی محصول سال …

  8 دیدگاه

  1. فقط 1 کلمه افتضاح

  2. «انارهای نارس» فیلمی است بسیار ملال‌آور با ریتمی کُند و بدون داستان. نه به کُما رفتن یک مرد به تنهایی ایده‌ی جذابی برای یک فیلم به اصطلاح سینمایی است، و نه پرستاری از یک سالمند، نه فرستادن یک پیرزن به آسایشگاه، نه آرزوی داشتن یک باغ انار و نه باردار شدن یک زن! در کنار هم گذاشتن این ایده‌‌های جنینی و نه دراماتیک هم با تمام شاخ و برگش، سر سوزن چنگی به دل نمی‌زند. حتی مفهوم تمثیلی انار هم به هیچ کار فیلم نمی‌آید و لابد اگر ذبیح عشق باغ نارنگی داشت، حتماً عنوان فیلم می‌شد نارنگی‌های نارس! تخم لک‌لک، پَر لک‌لک و اصلاً خود لک‌لک و جدوآبادش، یک بادبادک و حرف‌های گل‌درشت مربوط به آن، یک گهواره یا… چه‌قدر جذابیت دراماتیک دارند که با تکرار مدام آن‌ها بتوان قصه که نه، شبه‌قصه سر هم کرد و در این وانفسای رکورد گیشه سینما، به فکر تور زدن مخاطب بود! ساختار دراماتیک فیلم می‌طلبد که شخصیت‌های محوری طی کنش و کشمکشی به نقطه اوج برسند؛ اما در این فیلم هیچ‌یک از این موارد دیده نمی‌شود و معلوم نیست مخاطب به‌خاطر کدام داستان، کارگردانی یا بازی جذاب باید روی صندلی سینما چهارمیخ شود. نه تعلیقی دیده می‌شود، نه تنش و نه طرح و توطئه‌ای. حتی مثلاً اوج هنر فیلم که پرت شدن ذبیح، و بستری شدن اوست، آن‌قدر پتانسیل تصویری ندارد که مخاطب را به هول و ولا بیندازد، لذا او با خونسردی تمام به تصویر اسکن سر ذبیح می‌نگرد و کَکش هم نمی‌گزد! لنگ زدن انسیه و لهجه‌ی او هم هیچ دردی از فیلم دوا نمی‌کند. گویا «مصطفوی» فقط عشقش این است که ژست شیک «آنا نعمتی» را در هم بشکند و او را با گریم و لباس متفاوتی نشان دهد و بیندیشد شاهکاری خلق کرده است. اوج این شاهکار هم این است که شبه‌قهرمان بدون هیچ منطق عاقلانه‌ای در پایان فیلم پیرزن را به خانه‌ی خودش ببرد، تا به زور پایانی برای جمع‌بندی تصاویرش داشته باشد.

  3. خیلی مسخره بود
   من طرفدار نه اون دولتم نه این دولتریال؛کلن از سیاست دورم.انتخابات و این چیزا هم که اصلن نمیرم
   فیلمو امروز دیدم،به نظرم چرت و پرت بود،اومدم نقدشو بخونم و فهمیدم نظرم کاملن درست بوده،حیف بیت المال که صرف ساخت همچین خزعبلاتی میشه

   انتخاب بازیگرشونم هم اشتباه بوده
   زنی با چهره خانم نعمتی عزیز اصلن به این کاراکتر نمیومد

  4. حسین امیدبخش

   دیدن این فیلم را به دوستداران سینما موج نو توصیه میکنم از دیدن یک فیلم بسیار انسانی و رئال لذت میبرید این فیلم در شبکه خانگی موجود هست فقط با قیمت 4 هزار تومان خواهش میکنم این اثر ارزشمند سینما ایران را کبی نکید ………………. به امید خدا اخر فصل هم استقلال تهران قهرمان میشود و برسبولیس را دبل میکند روحیه شاد برای علاقه مندان فرهنگ و ..ورزش را ارزو دارم تمام بهترین های سینما ایران استقلالی هستند مهران مودیری اصقر فرهادی هدیه تهرانی مهناز افشار ..رضا عطاران ..محسن صنابنده ..این عزیزان بخشی از استقلای های هنرمند هستند ..احمد بور مخبر هم برسبولسی هستش 4444

  5. حسین امیدبخش

   با سلام و احترام فروان رضا مصئطفوی همین اینکه شما اندیشه مثل مردم روشنفکر ایران را دارید برای ما قابل احترام هستید امید وارم که با تدبیر و امید و اعتدال در اندیشه شاهد کار های جدید و بهتر شما عزیز باشیم بخشید کدام کار اولی انقدر موفقعیت کسب کرده حضور در 11 جشنواره داخلی و خارجی و کاندید شدن و جایزه گرفتن در اولین تجربه بسیار ارزشمند هست اگر از فیلم شما در اکران زیاد استقبال نشد دلیل نمیشود که فیلم خوبی نبوده اول که اکران فیلم شما محدود بود و فقط در سینا تجربه اکران شد وبعد از ان اجازه ندادن تیزر فیلم شما از صد ا وسیما بخش شود ..روزی که فیلم طعبیت بی جان سهراب شهید ثالث اکران شد مردم استقبال نکردند چون که متاسفانه فقر فرهنگی در ان زمان زیاد بود ولی من به عنوان یک عشق فیلم از فیلم شما لذت بردم اگر این فیلم را اقای فراستی هم نقد کنند فکر کنم نظر استاد فراستی هم به فیلم شما مثبت باشد شما دوستان توجه داشته باشید این اولین تجربه کارگردان جووان سینما بود شک نارم اگر با همین افکار و اندیشه ادمه دهید به جای جشنواره مسکو در جشنواره کن فرانسه بزودی جایزه دریافت میکنید با دورد وسلام به دولت امید اقای روحانی ..و بهترین و محبوب ترین وزیر امور خارجه اقای ظریف محبوب ترین وزیر امور خارجه تاریخ به امید خدا بعد از سال 96 انتخاب مردم با فرهنگ ایران اقای ظریف هستند مجید رضا مصطفوی متشکریم از فیلم بسیار انسانی شما ………4444

  6. کاش نه این فیلم ساخته میشد و نه من و امثال من وقتمون را بیهوده واسه دیدن این فیلم ( فیلم که نیست نمیدونم شاید حتی نشه بهش گفت مستند ) هدر نمی کردیم. بچه ها واقعنی خسته نباشید.

  7. آفتاب میگه : سالهاس به دلایل خوب نبودن سناریو یا تو یه لاین که باید کما قبرستون
   قتل و از این قبیل توش باشه سینما برام جالب نبود بیشتر اونوقتا که تئاترهای خوب
   در تالار وحدت یا… با بازی خوب استاد نصیریان و یا تاجر ونیزی , خسیس مولیر و…
   برام جذاب بود اینکه حسشون میکردم و نزدیکی بیشتری داشتم , اما از مطالب درج
   شده بیشتر حالت یک مستند میتونست باشه خاصه که از دیالوگ کمتر استفاده شده و بازی آناهیتا نعمتی و بقیه رو قبول دارم تا آنا نعمتی هر چند ایشون هم قابل احترام هستن شاید من بازی کمی ازشون دیدم , اینطور که پیداست منتقدین و تماشاگرانیکه فیلمو دیدن نظرشون ارجح تره تا آفتاب.. خب اینم نظره
   دیگه نمیشه نگفت میشه؟

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.