تازه های آسمونی
خانه > سینما و موسیقی > گیشه و سینما > سکانس آخر فیلم چیست؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • سکانس آخر فیلم چیست؟

  clapperboardسکانس یک وازه در کارهای سینمایی و تلویزیونی است که استفاده می شود، یک فیلم یا سریال می تواند یک یا چندین کانس داشته یاشد. سایت آسمونی در این مقاله مطالب جالبی در مورد واژه سکانس برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

  سکانس یا فصل یک جمله کامل و پایان یافته سینمائی است که از تعدادی پلان (نما) و صحنه ترکیب می‌شود و یک واحد روایتی را با شروع ونقطه اوج و نتیجه نهائی به وجود می‌آورد. سکانس پله‌های اودسا در فیلم «زره دار پوتمکین»(۱۹۲۵) ساخته سرگئی آیزنشتین و سکانس چشمه آب معدنی در فیلم «هشت و نیم»(۱۹۶۳) ساخته فدریکو فلینی دو نمونه سکانس یا فصل سینمائی است. فیلم، در واقع از سکانس‌های مختلف تشکیل می‌شود که در مرحله ساختن، بدون توجه به ترتیب نهائی آن با گروه بندی کردن صحنه‌ها در یک دکور و یا در اختیار داشتن بازیگران در آن زمان بخصوص، فیلمبرداری می‌شود. به عنوان مثال، در فیلم «برباد رفته» صحنه آتش‌سوزی اتلانتا به دلایل اقتصادی (مخارج)، قبل از انتخاب کامل بازیگران فیلمبرداری شد. اینگرید برگمن من‌باب طعنه و کنایه در مورد برهم خوردن نظم وقایع فیلم می‌گوید: «همواره مقابل دوربین فیلمبرداری مجبور شده‌ام قبل از آشنائی با همبازی خودم در فیلم، با حالت پرشور و حرارت او را در آغوش بگیرم»

  صحنه و سکانس

    نما را نمی توان هیچگاه به تنهائی بیان نمود و جزئی است که برای معنادار شدن باید به کل متصل شد و به تصاویر قبل و بعد از خود وابسته است. معمولا یک صحنه از تعدادی پلان که روابط نزدیکی با هم دارند و  موضوع واحدی را بیان می کنند تشکیل شده است و مجموعه صحنه هائی که بر روی هم به بیان یک موضوع واحد می پردازند یک سکانس را تشکیل می دهند سکانس را می توان با یک فصل کتاب و صحنه را با یک پاراگراف مقایسه نمود چرا که شروع , میانه و انتها دارند و هر سکانس یک نقطه اوج نمایشی دارد

   مثلا یک سکانس تعقیب و گریز در فیلمی وسترن.

  • مثال : سکانس مهمانی

  1. صحنه راهرو (ورود همان)
  2. صحنه پذیرائی (نشستن و تعارف مهمانها و صاحبخانه )
  3. صحنه آشپزخانه (تهیه وسائل پذیرائی و غذا)
  4. صحنه صرف غذا (اتاق ناهار خوری)
  5. صحنه خدا حافظی(پایان سکانس مهمانی)

    هر کلمه ای است که روی پرده ظاهر باشد و جزئی از صحنه نباشد بلکه برایرساندن اطلاعات به تماشاگر باشد. مثل شروع و پایان فیلم که مشخصات و  اسامی ظاهر می شوند و گاهی اوقات به صورت بیان نوشته که در فیلم صامت حاوی گفتگو ها می باشد. و همچنین زیر نویس پائین تصویر حاوی تر جمه مطالب است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=214071
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  فروش فیلم جدید امیر خان در چین از مرز 100 میلیون دلار گذشت!

  آسمونی : باکس آفیس چین بدترین هفته از نظر فروش را تجربه کرد و در …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.