آسمونی
فرزندداری

پیشنهاد رژیم غذایی برای كودكان

ثبت نام لاتاری

suggested diet for children پیشنهاد رژیم غذایی برای كودكان

اگر اصول اساسي تغذيه را از شما بپرسند، حتما ميتوانيد به درستي به تعدادي از آنها اشاره كنيد.

در اصل، امروزه اغلب والدين جوان شيوه صحيح تغذيه و بايدها و نبايدهاي غذايي را ميشناسند اما نكته مهم اين است كه اين اصول آشنا، در مورد كودكان ممكن است صادق نباشند مثلا اينكه رژيم غذايي كم چرب رژيم مناسبي است ولي براي كودكان نه و جالب است بدانيد اغلب دستورهاي تغذيهاي بزرگسالان براي بچه هاي زير 5 سال نامناسب است بنابراين شايد بد نباشد با اصول اساسي تغذيه كودكان هم آشنا شويد و بهخصوص، ميزان كالري لازم روزانه براي آنها را بدانيد، پس با ما در اين مطلب همراه شويد.

چقدر چربي بخورند؟
بچه ها معده كوچكي دارند و نمي توانند حجم زيادي از غذا را در آن جاي دهند. از طرفي به دليل اينكه در حال رشد هستند، جنب و جوش آنها زياد است. پس لازم است كه كالري نسبتا زيادي به آنها برسد. رژيم كم چرب، براي كودكان بالاي 5سال ميتواند گزينه مناسبي باشد اما براي كودكان زير 5 سال مناسب نيست. كودكان زير 5 سال ميتوانند با مصرف گوشت، شير كامل و ماهيهاي چرب، چربي مورد نياز روزانه شان را دريافت كرده و از اين طريق هم انرژي بدنشان را تامين كرده و هم ويتامينهاي محلول در چربي را كسب كنند. دقت كنيد اينكه كودكان زير 5 سال به چربي نياز دارند، دليل نميشود تا شما مصرف خوراكيهايي مثل چيپس، پفك، بيسكويت و كيك را براي آنها محدود نكنيد زيرا چربي موجود در اينگونه خوراكيها يا به اصطلاح هله هوله ها، از نوع بد است و علاوه بر آن هيچ ويتاميني هم در اين غذاها وجود ندارد
كودكم چند كالري لازم دارد؟
دليل اصلي چاقي در هر سني، مصرف كالري زياد و بيش از مقدار لازم روزانه بدن است. اگر اين روند ادامه پيدا كند، شخص وزن اضافه ميكند. بنابر اين بسيار مهم است كه هر فرد در روز فقط به مقداري كه براي بدنش لازم است كالري دريافت كند و نه بيشتر. هر چند با يك قانون كلي نميتوان دقيقا مقدار كالري لازم در روز براي همه را پيش بيني كرد اما جدول زير به شما كمك مي كند تا ميزان تقريبي كالري لازم براي فرزندتان را بدانيد. دقت كنيد كودكاني كه فعاليت كمي دارند، كمتر از مقدار كالري نوشته شده در جدول و كودكاني كه فعاليت خيلي زيادي دارند بيشتر از مقدار كالري نوشته شده در جدول لازم دارند. در ضمن اين ميزان كالري براي آن است كه بچه ها در وزن طبيعي خودشان باقي بمانند. اگر فرزند شما اضافه وزن دارد، يا نسبت به كودكان همسن و سال خودش لاغر است، بايد در مورد كالري لازم روزانه او با پزشك يا متخصص تغذيه كودكان مشورت كنيد.
33179 514 پیشنهاد رژیم غذایی برای كودكان
رژيم بد چيست؟ رژيم خوب چيست؟
امروزه ما آنقدر به مصرف غذاهاي آماده عادت كرده ايم كه گاهي وقتها برايمان خيلي سخت است فكر كنيم اگر اين غذاها را مصرف نكنيم، پس چه بخوريم؟! جدول زير نمونهاي از رژيم غذايي نادرست امروزي بچه ها را نشان مي دهد و به شما مي گويد به جاي هر كدام از وعده هاي غذايي بد، چه غذاهاي خوبي را مي توانيد جايگزين كنيد.
33178 238 پیشنهاد رژیم غذایی برای كودكان
روزي چقدر نمك؟
مصرف نمك فقط براي سالمندان و آنهايي كه فشار خونشان بالاست ضرر ندارد، بچهها هم بايد در مصرف نمك حد اعتدال را رعايت كنند. متاسفانه اغلب هله هوله هايي كه بچه ها اين روزها به خوردن آنها عادت كرده اند، مقدار زيادي نمك دارد و اين موضوع باعث مي شود تا بچه ها به خوردن غذاهاي شور عادت كنند و ذائقه آنها در آينده نيز با غذاهاي شور سازگار شود. غذاهاي آماده، بيسكويتهاي شور، سوسيس، كالباس، پنير، چيپس و پفك اصليترين منابع رسيدن نمك به بدن كودكان هستند كه بايد مصرف آنها را براي بچه ها كم كرد. اگر برچسب اطلاعات تغذيهاي روي هر فرآوردهاي را بخوانيد، ميتوانيد با كمك گرفتن از جدول زير مانع از ورود مقدار اضافي نمك به بدن فرزندتان شويد
33180 364 پیشنهاد رژیم غذایی برای كودكان
فيبر براي هر سني خوب نيست!
فيبرها هم اگرچه جزو بهترين خوراكيها هستند اما نه براي بچه هاي زير 5 سال. فيبرها شكم كوچك اين بچه ها را پر مي كنند و مانع از آن مي شوند كه كودك مقدار كافي از غذاهايي را كه براي رشد و فعاليتش لازم است دريافت كند اما به مرور كه كودك بزرگتر مي شود، بايد مقدار فيبر مصرفي او هم افزايش پيدا كند، به طوري كه با پايان 5سالگي بايد مانند بزرگسالان روزانه 5 وعده ميوه يا سبزي كه منبع خوب فيبر هستند، در برنامه غذايي خود داشته باشد.
كودكان چه غذاهايي نياز دارند؟ 
خوشبختانه شما با تنظيم يك رژيم غذايي متنوع روزانه كه در آن از هر 4 گروه اصلي موادغذايي استفاده شده باشد، مي توانيد فرزندتان را از خطر بروز چاقي دور نگه داريد. براي اين منظور بايد سعي كنيد تا از هر يك از گروههاي زير به درستي در تنظيم برنامه غذايي روزانه فرزندتان كمك بگيريد:گروه نان و غلات: اين گروه شامل موادغذايي نشاسته اي مي شود كه شامل سيب زميني و ماكاروني هم هست. اين گروه به تامين انرژي، فيبر، ويتامين و مواد معدني براي كودك كمك مي كند.

گروه ميوهها و سبزيها: اين گروه علاوه بر تامين ويتامين، فيبر و مواد معدني، منبع عالي از آنتي اكسيدانها هستند.

گروه شير و لبنيات: اصلي ترين وظيفه شير و لبنيات تامين كلسيم مورد نياز كودك براي ساختن استخوانها و دندانهاي محكم است. اين گروه همچنين ويتامين، مواد معدني و پروتئين را براي بچه ها تامين مي كنند.

گوشت و جايگزينهاي آن: گوشت، مرغ، ماهي و نيز مواد پروتئيني ديگري مانند تخم مرغ و حبوبات در اين گروه غذايي قرار مي گيرند. اين خوراكيها علاوه بر تامين پروتئين، آهن مورد نياز بدن كودك را نيز به او مي رسانند و همچنين ويتامين و مواد معدني هم دارند.حالا كه با اين گروهها آشنا شديد، بد نيست با گروه پنجمي هم آشنا شويد كه شامل غذاهايي است كه كودكتان بايد از آنها دور نگه داشته شود. اين گروه شامل غذاهاي چرب و شيرين مثل پفك، چيپس، بيسكويت، شكلات، كيك، نوشابه و ديگر هله هوله ها هستند كه هر چه كودكان كمتر آنها را مصرف كنند بهتر است. اين خوراكيها نه تنها مواد مغذي مفيدي در خود ندارند بلكه با كالري زيادي كه دارند، موجب چاقي كودكان نيز ميشوند.

– منبع : برترین ها

تازه های مرتبط

نکات روانشناسی ، مهدکودک بردن کودک

طاهره رضایی

تفاوت دو گروه از بچه هایی که همبازی ندارند و مدام پای تبلت و تلویزیون هستند

آموزش مهارت برقراری ارتباط در کودکان

چگونه کودک را از پوشک بگیریم

نکاتی برای انتخاب کیف مدرسه بچه ها

آسمونی

کلمات تشدید کننده لجبازی

درج نظر