تازه های آسمونی
خانه > سبک زندگی > همسرداری > چرا برخی متأهل ها به همسر خود خیانت می کنند؟!
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

چرا برخی متأهل ها به همسر خود خیانت می کنند؟!

why-are-married-to-your-wife-betrayed

در اکثر پرونده‌های بزهکاری و جنایی و حتی جرایم یقه‌سفیدها مشاهده می‌شود که مجرمین روابط جنسی بی‌قاعده را تجربه می‌کرده‌اند و در صورت تأهل روابط عاطفی مستحکمی بین زن و شوهر حاکم نبوده است.

تنها علل همزیستی احتمالی هم “نیاز مالی به هم” و” نداشتن سرپناه مستقل” و یا “بی‌سرپرست شدن فرزندان” و “فرار از حرف مردم” بوده است. 

زندگی بدین شکل انسان را در یک سه راهی قرار می‌دهد که یا باید” بسوزد و بسازد” و یا “طلاق و رهایی” را با تمام هزینه هایش برگزیند و یا خدای ناکرده در ظاهر نمایش ساختن بدهد و در باطن “خیانت” پیشه کند. 

بحث امروز ما آسیب شناسی طلاق یا سوختن و ساختن نیست بلکه می‌خواهیم به‌صورت گذرا به مقوله “خیانت” از باب خاستگاه آن بپردازیم.

برای این منظور باید ازدواج سالم را به دو برهه زمانی تقسیم کرد. مرحله اول در انتخاب همسر است که بسیار گفته شده و شنیده‌ام و احادیث و روایات زنان جلوه‌گر آلوده را به “گلی در میان گنداب “تشبیه کرده‌اند که طالب چیدن آن در کثافات غرق خواهد شد. 

قرآن کریم نیز به صراحت مؤمنان را از ازدواج با زنان مشرک زناکار بعد از فتح مکه منع کرد (مگر آن‌که توبه واقعی آنان پذیرفته شود.) البته انتخاب همسر مناسب، خود یک باب مفصل است که مورد نظر این یادداشت نمی‌باشد. 

اما سؤال اصلی این است که روابط زناشویی بعد از تشکیل خانواده چرا به سمت فساد میل می‌کند؟

این سؤال را باید از دو منظر متفاوت پاسخ داد. جمع بندی پاسخ این سؤال‌ها از یک خانم، برابر سوابق و تجربیات به احتمال قوی این‌گونه خواهد بود: 

«همسرم به احساسات من توجه نداشت. او به بهانه مشکلات اقتصادی همواره سه کلمه را تکرار می‌کرد خسته ام، حوصله ندارم و اعصابم خرد است و من مجبور شدم به منظور خروج از تنهایی به دوستانی که شرایط بدتری از من را تجربه کرده بودند پناه ببرم. 

بی‌تفاوتی شوهر و اتلاف وقت من در خانه دوستان، آرایشگاه‌ها و پای برنامه‌های ماهواره‌ای به تدریج قبح بسیاری از مسائل را برایم ریخت تا بالاخره جوانی که به‌واسطه یکی از دوستانم با من آشنا شده بود و خود را بر خلاف شوهرم ستایشگر و فدایی من نشان می‌داد در شرایط غیرعادی مرا تسلیم امیال خود کرد و بعد هم زیر تمام قول هایش زد. 
ابتدا افسرده شده بودم ولی حالا قربانی دیروز، خود تبدیل به شکارچی دیگران شده است.» 

البته می‌توان این داستان را بسته به موقعیت‌های مختلف مقداری هم تغییر داد. حال اگر این سؤال را از یک مرد متأهل که مرتکب خیانت به همسرش می‌شود بپرسید احتمالاً چنین پاسخی را خواهید شنید:

«همسرم به هیچ عنوان شرایط مرا درک نمی‌کرد. هرگاه بر اساس نیازهای جنسی سعی می‌کردم به او نزدیک شوم تازه عقده‌های او فوران می‌کرد و غر زدن و تحقیر و لجاجت‌ها شروع می‌شد و من که به اندازه کافی مشکلات بیرون را تحمل کرده بودم برای فرار از این‌ همه فشار روحی ابتدا به انزوا و قهر کردن روی می‌آوردم تا این‌که یک روز یکی از دوستانم که در ظاهر روابط خوبی با همسرش داشت و با زنان دیگر هم سر و سری داشت به من گفت که اینقدر حرص و جوش نخور، اگر نمی‌خواهی زندگی‌ات از هم بپاشد او را تحمل کن و هرچه می‌گوید بگو چشم یا بر عکس بایکوتش کن و چیزی که زیاده زن! فقط باید حواست جمع باشد! » 

البته این داستان را هم می‌توانید بر اساس مشاهدات خود مقداری تغییر دهید. اما به راستی برای حل این مسئله چه می‌توان کرد؟ 

روانشناسان معتقدند که خیانت از چهار مرحله عبور می‌کند:

۱- ذهنی

۲- قلبی

۳- کلامی

۴- عملی

حال باید ببینیم خیانت طرف یا طرفین در کدام مرحله است تا از پیشرفت آن جلوگیری و نسبت به درمان آن که توبه و استعانت از عقل و توکل به خداست اقدام نماییم. 

قرآن کریم مردان را تکیه گاه زنان نامیده است و زنان را به مثابه لباس مردان دانسته است. در آیه ۵ سوره مؤمنون می‌فرماید« مؤمنان موحد آنانی‌اند که دامان خویش را از بی‌عفتی و اعمال حرام پاکیزه نگه می‌دارند.»

به این کلید واژه‌ها توجه کنید: آیا زنانی که مرتکب خیانت شده‌اند واقعاً شوهرانشان «قوامون علی النساء» بوده‌اند و وظیفه استواری و تکیه گاهی را در خانواده خود ایفا کرده‌اند؟

امروز متأسفانه با طرح مباحث به اصطلاح مدرن، غیرت سنتی در بخشی از طبقات اجتماعی به مدد سریال‌های چندش آور ماهواره‌ای در حال رخت بربستن است و به بهانه حریم شخصی تعدادی جرأت کوچکترین سؤال از اهل و عیال و اظهار نظر را از دست داده‌اند و نقش همسری و پدری به انجام امور رفاهی خانواده محدود شده است. 

آیا مردانی که دچار خیانت شده‌اند همسرانشان نقش لباس آنها مثلاً برای پوشش نیازهای شرعی‌شان را به نحو شایسته انجام داده‌اند یا همسر گرسنه خود را در میان فست فود‌های(!) اجتماع رها کرده‌اند.

آیه‌ای که بدان اشاره شد مؤمنان را افرادی دانسته که فروج خود را از گناه باز می‌دارند و این یعنی این‌که لازمه خیانت ابتدا کم رنگ شدن ایمان به آخرت و نظارت الهی است هرچند برای مدتی باشد! و باید به خاطر سپرد که راه بازگشت از هر خطایی از در توبه بی‌بازگشت می‌گذرد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=17256
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  چند جمله تنفربرانگیز برای خانم ها

  به نام یگانه عالم سعی کنید هرگز به همسر یا نامزد خود از این جملات …

  ۵۹ دیدگاه

  1. سلام تو این وضعیت بیکاری گرونی و….اکثر پسذا ازدواج نمیکنن نرخ ازدواج ک پایینه.از اون طرف ازدواج هایی هم ک ازقبل بوده بخاطر خیلی مسملات ک مهمترینس خیانته ب جدایی وقتل و…داره میکشه جامعمون داره نابود میسه راه حلشم باید ریشه ای حل بشه.اگ مسایل اقتصادی وبیکاری حل بشه خیلی از مجردا میتونن ازدواج کنن حالا میرسیم ب این قسمت اگ ازدواج کنن و خیانت و اعتیاد وفقرفرهنگی باسه ک بازم کار ب ژلاق چ رسمی چ عاطفی میکشه باید همه این چنتا معضل مهم یعنی بیکاری ومسایل اقتصادی وام ازدواج و….برای تسویق ب ازدواج ومسایل اجتماعی مربوط ب خانواده مث خیانت مساوره ها و آموزسهای حل مسیله بعد ازدواج و…برای تحکیم خانواده وجلوگیری از طلاقهای عاطفی ن صرفا رسمی باید حل بشه.ما نیاز ب ی همت ببزرگ داریم تا از نمایندگان مجلس بخایم قانونی باشرایط وتبصره های درست وباضمانت اجرای بالا بذای ازدواج دوم مردان تصویب بشه و بجا اون هرکی بیراهه رفت مجازات بشه ذات انسان حریصه و وقتی ایمان نیست انسان تا ناکجاآباد میبره پس باید بوسیله قانون مث مهریه محدود بسه تا افراد زیادخواه پایبند خانوادشون بمونن .چون بعضیا ک ن خدا ن ابرو ن دین ن اخلاق براشون مهم نیست شاید بشه بخاطر جریمه ندادن و محرومیت های اجتماعی نشدن دست از بوالهوسی بردارن.

  2. من با خیانت کاملا مخالفم چون پس از مدتی که سن و سال آقایون بالا رفت تیپ وقیافه همسرشون براشون مهم میشه ولی فراموش می کنن که چقدرخودشون چاق و شکم گنده وکچل شدن و…….اگر سن وسال زن بالا میره و دراثر مشکلات وزایمان وهزاران چیز دیگه تیپش بهم می خوره .باید یادمون باشه مردها هم همین طور میشن .اما زنها بیشتر وفادار می مونن ودرصد کمی دنبال خیانت میرن .اما امان از مردهای خیانتکار

   • با نظرت کاملا موافقم چون شوهرمن یک مرد چاق وکچل و….ولی توقع داره من تمام طول زندگی شاد و زیبا و سالم باشم یادش رفته که من علاوه برکارخونه وبچه داری بیرون از منزل هم کار میکنم ودقیقه ای وقت استراحت ندارم ولی وقتی شوهرم از سرکار میاد خونه یا پای تلویزیون نشسته یا کامپیوتر .درحالی که من تازه کارهای داخل منزل شروع میشه .هیج کمکی نمیکه ودست به سیاه وسفید نمیزنه .بعضی وقتها میگم کاش من هم مرد بودم لااقل داخل خونه استراحت میکردم البته این اخلاقش باعث شده که من دیگه اصلا دوستش ندارم .اگه اون هم منو دوست داشت وهمراهیم می کرد زندگیمون شیرین تر و بهتر میشد اما الان بدتروبدتر میشه .

  3. نگاردلشکسته

   خیانت هیچ دلیلی نداره جز بی ایمانی .همسر من بعد ازشانزده سال زندگی که من واقعا عاشقش بودم عاشق یک زن هرزه شد .او سالیان سال مرا دوست داشت من هم عاشقش بودم اما ناگهان فهمیدم عاشق یک زن مطلقه شده .اگرمرا دوست داشت پس چرا عاشق دیگری شد .فکرمی کنم تمام این سالها تظاهر به دوست داشتن می کرده چون من با فقیری مستاجری زندگی درروستا با همه چیز ساختم تا وقتی که زندگیمان روبراه شد بچه ها بزرگتر شدن ودرست در زمانی که فکر می کردم به اسایش رسیده ام پیامهای شوهرم را درواتساب دیدم که به یک زن هرزه که اورا می شناختم وطلاق گرفته بود فرستاده .به یکباره تمام عشق وعلاقه ام شد نفرت .واز اینکه این همه سال اینقدراحمق بودم واو را عاشقانه وصادقانه دوست داشتم پشیمان شدم .کاش به جای انهمه تلاش وفداکاری که فکر میکردم زندگیم را از فقر وبی پولی نجات می دهد بیشتر استراحت کرده وپولم وحاصل زحماتم را برای خودم خرج کرده بودم .من به خاطر بچه هایم در این زندگی ماندم اما الان یک زن بی روح وبی احساس هستم .زمانی با دیدن شوهرم خوشحال می شدم من او را خیلی خیلی دوست داشتم .ولی یک زن که نتوانسته بود همسر ان قبلی خودش را نگه دارد وارد زندگیم شد وتمام زحمات علاقه واحساس مرا برباد داد .شوهر احمق من مرا به یک هرزه فروخت که کارش ازدواج وطلاقه .االان ان زن همسردوم مردی شده وخانه یکی دیگررا خراب کرده .افسوس

  4. با سلام
   من دانشجوی دکترای مطالعات زنان و خانواده هستم و در حال کار کردن روی مسأله روابط فرا زناشویی و ارتباطات خارج از چارچوب خانواده. می خواستم از دوستانی که به نوعی با این مسئله درگیر بوده اند و حاضر هستند که در این پژوهش علمی و دانشگاهی جهت شناخت عوامل پدید آورنده این معضل شرکت کنند، خواهش کنم که یک ایمیل با ذکر شماره تماس و یا بدون آن به آدرس زیر ارسال کنند تا با آنها ارتباط برقرار شود. ضمنا هیچگونه اطلاعات شخصی از قبیل اسم و فامیل و … در مصاحبه خواسته نمی شود و به هر طریقی که فرد تمایل داشته باشد، مصاحبه انجام خواهد شد. مثلا مصاحبه حضوری یا تماس تلفنی، ایمیل و یا از طریق شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و … . با تشکر فراوان [email protected]

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.