تازه های آسمونی
خانه > سبک زندگی > راهنمای ازدواج > هدف از ازدواج چیست
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  هدف از ازدواج چیست

  هر پسر و دخترى که به سن رشد و بلوغ مى‏رسند بزرگترین‏آرزویشان اینست که ازدواج کنند، با تاسیس زندگى مشترک زناشویى، استقلال و آزادى بیشترى بدست آورند، یار و مونس مهربان و محرم رازى‏داشته باشند

  آغاز زندگى سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب‏مى‏کنند و برایش جشن مى‏گیرند

  زن براى مرد آفریده شده و مرد براى زن، و مانند مغناطیسى یکدیگر را جذب مى‏کنند

  زناشویى و تاسیس زندگى‏مشترک خانوادگى یک خواسته طبیعى است که غرائزش در وجود انسانهانهاده شده است، و این خود یکى از نعمتهاى بزرگ الهى است

  راستى به‏غیر از کانون گرم خانوادگى کجا را سراغ دارید که براى جوانان پناهگاه‏ مطمئنى باشد؟ علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده واضطرابهاى درونى نجات مى‏دهد. در آنجاست که مى‏توانند یار و مونس‏با وفا و مهربانى پیدا کنند که در شدائد و گرفتاریها یار و غمگسارشان‏باشد

  پیمان مقدس زناشویى رشته‏اى است آسمانى که دلها را بهم پیوندمى‏زند، دلهاى پریشان را آرامش مى‏دهد افکار پراکنده را به یک هدف متوجه مى‏سازد. خانه،جایگاه عشق و محبت،کانون انس و مودت و بهترین آسایشگاه است

   

  خداوند بزرگ در قرآن مجید از این نعمت‏ بزرگ یاد کرده‏ مى‏فرماید:

   از خود شما برایتان همسران آفرید تا با آنها انس بگیرید و آرامش خاطر پیدا کنید، و در میانتان دوستى و مهربانى افکند و در این موضوع براى اندیشمندان آیات و نشانه‏هایى‏است.

  *************

  پیغمبر اسلام فرمود: مردى که زن نداشته باشد مسکین و بیچاره‏است، گر چه ثروتمند باشد  و زنى که شوهر نداشته باشد مسکین و بیچاره‏است گر چه ثروتمند باشد. 

  *************

  حضرت صادق علیه السلام از مردى پرسید: همسر دارى؟ عرض‏ کرد: نه.

  فرمود: دوست ندارم یک شب نیز پیش همسرم نباشم، گر چه مالک تمام دنیا باشم.

  **************

  رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: بنائى در اسلام پایه گذارى‏نشده که نزد خدا محبوبتر و عزیزتر از ازدواج باشد.

  آرى خداى مهربان یک چنین نعمت گرانبهایى را به بشر عطا کرده‏است لیکن افسوس و صد افسوس که از این نعمت‏بزرگ قدردانى نمى‏کند و چه بسا،بواسطه نادانى و خودخواهى، همین کانون مهر و مودت‏را به صورت یک زندان تاریک بلکه جهنم سوزانى تبدیل مى‏سازد. در اثرجهالت و نادانى بشر است که محیط نورانى و با صفاى خانواده به صورت‏زندان دردناکى تبدیل مى‏شود که اعضاء خانواده ناچارند تا آخر عمر در آن‏زندان تاریک بسر برند یا پیمان مقدس زناشویى را متلاشى سازند.

  آرى اگر زن و شوهر به وظیفه خویش آشنا باشند و عمل کنندمحیط خانه مانند بهشت‏برین با صفا و نورانى مى‏گردد.و اگر اختلاف وکشمکشهاى خانوادگى به میان آمد محیط خانه به صورت یک زندان‏حقیقى تبدیل خواهد شد.

  اختلافات خانوادگى علل و عوامل مختلفى دارد.از قبیل عوامل‏اقتصادى،تربیت‏خانوادگى زن یا شوهر،محیط زندگى،دخالتهاى بیجاى‏پدر و مادر زن و شوهر یا سایر بستگان آنها.و دهها چیز دیگر.

  براى ازدواج و تاسیس زندگى مشترک خانوادگى نیز تخصص وآمادگى و اطلاعات کافى لازم است.پسر باید از طرز تفکر همسرش وخواسته‏هاى درونى او و مشکلات زناشوئى و راه علاج آنها و آداب معاشرت اطلاعات کافى داشته باشد.باید توجه داشته باشد که زن گرفتن‏به معناى جنس خریدن یا کلفت گرفتن نیست،بلکه به معناى پیمان وفا وصداقت و محبت و همکارى و شرکت در زندگى مشترک خانوادگى است.

  زن نیز باید به طرز تفکر شوهرش و خواسته‏هاى درونى او توجه‏داشته باشد و بداند که شوهر کردن به معناى نوکر گرفتن و تامین بدون قیدو شرط خواسته‏ها و آرزوهاى درونى نیست. بلکه پیمان همکارى وتشریک مساعى است.و براى رسیدن به این هدف مقدس،گذشت وفداکارى و همکارى و تفاهم لازم است.

  با اینکه سرنوشت پسر و دختر با ازدواج روشن مى‏شود واطلاعات لازم و آمادگى اخلاقى برایش ضرورى است متاسفانه اجتماع مانسبت‏به این موضوع حیاتى غفلت دارد.

  نسبت‏به جهاز و مهر و زیبائى و شخصیت پدر و مادر کاملا عنایت‏دارند.لیکن آمادگى براى زندارى و شوهردارى و تاسیس زندگى مشترک‏خانوادگى را اصلا شرط نمى‏دانند.

  دختر را به خانه بخت مى‏فرستند با اینکه شوهردارى و کدبانوگرى‏را نیاموخته است.پسر را زن مى‏دهند با اینکه از زندارى و سرپرستى‏خانواده اطلاع ندارد.

  دو نوجوان بى‏اطلاع و کم تجربه وارد زندگى نوین مى‏شوند.بدین‏جهت صدها مشکل بوجود مى‏آید.اختلافات و ناسازگاریها و قهر ودعواها شروع مى‏شود.دخالت پدر و مادرها هم چون از روى عقل و تدبیرنیست،نه تنها مشکلى را حل نمى‏کند بلکه اختلافات را عمیق‏تر وریشه‏دارتر مى‏سازد.دوران اول ازدواج یک دوران پر آشوب و بحرانى است.بسیارى از زندگیها در همین دوران بواسطه طلاق متلاشى مى‏گردد.

  بعضى از آنها هم با حفظ ازدواج،تا آخر عمر به کشمکش و زورآزمایى‏ادامه مى‏دهند و عذاب در این زندان اختیارى را بر طلاق مقدم مى‏دارند.

  بعضى از خانواده‏ها هم پس از مدتى،کوتاه یا دراز،با اخلاق و رفتاریکدیگر آشنا مى‏شوند و آسایش و آرامش نسبى پیدا مى‏کنند.

  هدف اصلی ازدواج

  ازدواج براى انسان یک نیاز طبیعى است و فوائد مهمى را در بردارد که اهم آنها عبارت است از:

  1- نجات از سرگردانى و بى‏پناهى و تشکیل خانواده، دختر وپسرى که ازدواج نکرده‏اند بمنزله کبوترانى بى‏آشیانه هستند،که بوسیله‏ ازدواج خانه و آشیانه و پناهگاه مى‏یابند. شریک در زندگى و مونس و محرم راز و غمخوار و مدافع و کمک بدست مى‏آورند.

  2- ارضاى غریزه جنسى،غریزه جنسى در وجود انسان غریزه‏بسیار نیرومند و ارزنده‏اى است. و بهمین جهت نیاز دارد به وجود همسرى‏که در یک محیط امن و آرامش،در مواقع احتیاج،از وجودش بهره بگیردو لذت ببرد.تامین صحیح خواسته‏هاى غریزه جنسى یک نیاز طبیعى است‏که باید اجابت‏شود و الا ممکن است پى‏آمدهاى بد روانى و جسمانى واجتماعى داشته باشد.کسانیکه از ازدواج امتناع مى‏ورزند غالبا به‏بیماریهاى روانى و جسمانى مبتلا مى‏گردند.

  3- تولید و تکثیر نسل،بوسیله ازدواج انسان فرزند پیدا میکند.

  وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلگرمى‏زن و شوهر میباشد. و بهمین جهت در قرآن و احادیث نسبت‏به ازدواج تاکیدات‏فراوانى بعمل آمده است.از باب نمونه:خدا در قرآن مى‏فرماید:و از آیات‏خدا اینست که براى شما همسرانى را آفرید تا با آنها انس بگیرید (5) رسول‏خدا صلى الله علیه و آله فرمود:در اسلام بنائى بر پا نشده که بهتر از تزویج‏باشد.

  امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: تزویج کنید که سنت رسول‏خداست. پیامبر صلى الله علیه و آله مى‏فرمود:هر کسى مى‏خواهد از سنت‏من پیروى کند باید ازدواج نماید. بوسیله ازدواج فرزند بیاورید (و تعدادمسلمانها را زیاده گردانید) که من در قیامت‏با کثرت شما به امتهاى دیگرمباهات و افتخار مى‏کنم.

  ******************* 

  امام رضا علیه السلام فرمود:

  هیچکس فائده‏اى بدست نیاورد که‏ بهتر از همسر شایسته باشد. همسرى که وقتى به او نگاه مى‏کند شادمانش‏ میگرداند و در غیاب او نفس خودش و مال او را نگهدارى مینماید.

  مطالب مذکور آثار و منافع دنیوى و حیوانى ازدواج بود،که‏حیوانات نیز برخى از آنها را دارند این قبیل امور را نمى‏توان هدف اصلى‏ازدواج انسان باعتبار اینکه انسان است،محسوب داشت. انسان در این‏جهان نیامده تا مدتى بخورد و بیاشامد و بخوابد و شهوترانى و لذتجوئى‏کند آنگاه بمیرد و نابود شود.مقام انسان عالى‏تر از اینهاست.انسان آمده تا با علم و عمل و اخلاق نیک نفس خویش را پرورش دهد و در راه کمال وصراط مستقیم انسانیت‏سیر و صعود کند تا به مقام خوب پروردگار جهان‏نائل گردد.انسان موجودى است عالى که با تهذیب و تزکیه نفس و اجتناب‏از بدیها و پرورش فضائل و مکارم اخلاق و انجام کارهاى نیک،مى‏تواندبه مقام شامخى نائل گردد که فرشتگان بدان مقام راه ندارند.انسان‏موجودى است جاودانه و در این جهان آمده تا با راهنمائیهاى پیامبران وبکار بستن قوانین و برنامه‏هاى دین،سعادت دنیا و آخرت خویش را تامین‏کند و در جهان آخرت،در جوار حق،در خوشى و آسایش تا ابد زندگى‏کند.

  بنابراین هدف اصلى ازدواج انسان را در این برنامه باید جستجوکرد.هدف ازدواج یک انسان دیندار باید این باشد که با تعاون و همکارى‏همسرش بتواند نفس خویش را از گناهان و بدیها و اخلاق زشت تهذیب‏نماید و با عمل صالح و اخلاق نیک پرورش دهد تا به مقام شامخ انسانیت‏و تقرب به خدا نائل گردد.و همسر شایسته و خوب و موافق براى رسیدن‏به چنین هدف مهمى ضرورت دارد.

  دو انسان مؤمن که با ازدواج تشکیل خانواده میدهند،از انس ومحبت و آرامش و کامیابیهاى مشروع جنسى برخوردار میشوند،و درنتیجه از انحراف و تمتعات غیر مشروع و راه یافتن به مراکز فساد واعتیادهاى خطرناک و ولگردیها و شب نشینیهاى خانمانسوز محفوظ و درامان خواهند بود.و بهمین جهت پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام‏نسبت‏به ازدواج بسیار تاکید نموده‏اند.رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:هر کس که ازدواج کند نصف دینش را حفظ نموده است. 

  امام صادق علیه السلام فرمود:دو رکعت نمازى را که افراد متاهل‏بخوانند،از هفتاد رکعت نمازى که افراد غیر متاهل بخوانند افضل‏میباشد. 

  وجود همسر دیندار و موافق (چه زن چه مرد) در امکان انجام‏وظیفه و عمل به واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات،وتخلق به اخلاق نیک و اجتناب از اخلاق زشت،نقش بسیار مهمى را ایفامیکند.اگر زن و شوهر هر دو دیندار و در طریق پرورش و تزکیه نفس‏باشند،در پیمودن این راه دشوار نه تنها مانع نخواهند بود بلکه تعاون وتشویق خواهند داشت.مگر یک نفر مجاهد فى سبیل الله بدون تایید وتوافق همسرش مى‏تواند در میدان جهاد خوب بجنگد و حماسه آفرینى کند؟

  مگر انسان،بدون توافق همسرش مى‏تواند در کسب و کار و تحصیل اموال‏همه جهات شرعى و اخلاقى را رعایت کند،حقوق واجب مالى را بپردازد،از اسراف و تبذیر اجتناب نماید،و مازاد مخارج ضرورى خویش را درامور خیریه انفاق کند؟

  همسر دیندار و مؤمن همسرش را بخوبى و صلاح دعوت میکند وهمسر لاابالى و بد اخلاق همسرش را به فساد و بد اخلاقى میکشد و ازهدف مقدس انسانیت دور میگرداند.و بهمین جهت‏به مرد و زن سفارش‏شده که به هنگام ازدواج موضوع ایمان و دیندارى و اخلاق را شرط اساسى‏محسوب بدارند.

  رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:خداوند عز و جل فرموده‏است وقتى اراده کنم که تمام خوبیهاى دنیا و آخرت را براى شخص‏مسلمانى جمع کنم به او قلبى خاشع و زبانى ذاکر و بدنى که بر بلاها صابرباشد عطا میکنم.و همسر مؤمنى به او میدهم که هر گاه باو نگاه کندخوشنودش سازد و در غیاب،حافظ نفس خویش و مال او باشد.

  **********************

  شخصى خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله عرض کرد: همسرى دارم که بهنگام ورود به خانه باستقبالم مى‏آید و بهنگام خروج‏بدرقه‏ام میکند. هنگامى که مرا اندوهناک یافت در تسلیت من میگوید:اگردرباره رزق و روزى مى‏اندیشى غصه نخور که خدا ضامن روزى است.واگر در امور آخرت مى‏اندیشى خدا اندیشه و اهتمام ترا زیاده گرداند.پس‏رسول خدا فرمود:خداى را در این جهان عمال و کارگزارانى است و این‏زن از عمال خدا میباشد.چنین همسرى نصف اجر یک شهید را خواهدداشت.

  **********************

  امیر المؤمنین علیه السلام نیز چنین هدف بزرگى را در نظر داشته‏ که درباره حضرت زهرا علیها السلام فرمود: بهترین کمک است در راه‏ اطاعت‏خدا

  در تاریخ چنین آمده که رسول خدا صلى الله علیه و آله روز بعد از عروسى حضرت على و حضرت زهرا براى تبریک و احوالپرسى، به منزل آنها تشریف فرما شد. از حضرت على علیه السلام پرسید: همسرت‏را چگونه یافتى؟ گفت: زهرا را بهترین کمک براى اطاعت‏خدا یافتم.

  آنگاه از حضرت زهرا پرسید: شوهرت را چگونه یافتى؟ گفت: بهترین شوهر است.

  امیر المؤمنین علیه السلام در این جمله کوتاه هم بانوى شایسته و نمونه اسلام را معرفى نمود، هم هدف اساسى و اصلى ازدواج را بیان کرد

  – نویسنده : حسین نقی زاده

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4٫17 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=7978
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ازدواج با مرد و زن چشم رنگی یا زاغ (سبز و آبی) ایرادی دارد؟

  در بسیاری از روایات به تعبیر اشتباه این آیه پرداخته اند که ما دراین بخش …

  12 دیدگاه

  1. این چیه نوشتی اگه بزرگ ترین آرزوی جوونا بود که الان نرخ ازدواج اینقد پایین نبود! و طلاق بالا نبود!

  2. بسیار عالى بود براى من که واقعا مفید واقع شد.
   “اجرکم الله”

  3. سلام.دیدکاه هدف هایی که در مورد ازدواج گفتید واقعا چرند بود.لطفا پاسخ های بدرد بخور بدید.یا در مورد موضوعی ک اطلاعات کافی جز چندتا حدیث ندارید ندید

  4. من غریب هستم چه کنم؟

  5. خیلی خب بگین دیگه نیاز جنسی دیگه!
   این ازدواج سنتیافقط همین ی مشکل حل میکنن
   که دیگه دردی رو هم دوا نمیکنن!

  6. هر انسانی حتما باید ازدواج کند

  7. خب علیرضا حتما این حرفا بوده دیگه

  8. برای من خیلی جالبه که محاورات و گفتگوهای خصوصی بین پیامبر و حضرت علی فاطمه و غیره… که در خلوت یا تنهایی خودشون بوده رو نفر سوم کی بوده که شنیده ؟ آیا این راوی معروف که همه چی از زبون اونه همه جا بوده

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.