تلگرام آسمونی
ورود به کانال
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > سبک زندگی > راهنمای ازدواج > میزان تفاوت سنی در ازدواج
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

میزان تفاوت سنی در ازدواج

Age difference in marriage rates4 میزان تفاوت سنی در ازدواج

رعایت در چهار نکته این سخن پیامبر است که فرمود : بهتر آن است زن از مرد در چهار چیز پایین تر باشد :

 

اول : از نظر سن :

مرد ها باید سن شان از زنان بیشتر باشد . چرا ؟ چه مزیت هایی دارد ؟ و چقدر باید تفاوت سنی باشد ؟

تفاوت سن مرد با زن: کارشناسان فیزیولوژیک معتقدند که رشد دختران بیشتر از رشد پسران است لذا یک دختر ۱۴ ساله خیلی از مسائل را درک می کند و خیلی از واژه های اخلاقی ، اجتماعی و انسانی را می فهمد . در مقابل یک پسر ۱۴ ساله خیلی عقب تر است از نظر جسمی هم همینطور است . دخترها زود تر از پسرها رشد می کنند . بخاطر همین مطلب اسلام بلوغ تکلیفی را برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال تمام ذکر کرده است . پس می توان نتیجه گرفت که دختران زود تر از پسران به بلوغ جسمی ، جنسی ، عقلی ، اجتماعی ، و تکلیفی می رسد .

در ازدواج هم بهتر است این موضوع رعایت شود .
حال سوالی که مطرح می شود این است که چقدر تفاوت سنی خوب است ؟
؛به نظر من برای تفاوت سنی هفت سال عالی است اگر بیشتر از این نباشد بهتر است . البته تفاوت ۱۰ سال یکسری حسن ها دارد و یک سری قول ها که بحث آن در آینجا نیست . البته واضح است که اگر تفاوت سنی کمتر از ۱۰ سال باشد بهتر است . حداکثر و حداقل سنی که به نظر می رسد مناسب باشد ۴ سال و ۷ سال است .
زمانی مشکل بین همسران ایجاد می شود که تفاوت سنی آنان ۱۰ سال با بالا باشد یا اینکه سن دختر بیشتر از سن پسر باشد .

این موارد احتمال یکسری اشکالات را در بر خواهد داشت که به چند علت آن اشاره می کنیم :

نکته اول : یکی از بحران‌ها و آفات انتخاب جوانان و تصویرسازی ذهنی ، سن زیاد است.

نکته دوم : زنان چون از بدنی نازک تر و نرم تر برخوردار هستند ، به مجرد آنکه فرزندی را به دنیا می آورند ، در وجود جسمانی و زیبایی آنان ۵۰ در صد ، شکست ایجاد می شود . البته در همه زنان اینطوری نیست . ولی در زنانی که سن زیادتری دارند چون جوان تر نیستند شکست آنها بیشتر نمایان می باشد .

نکته سوم : بروز اختلافات است چون زن بیشتر در جامعه بوده لذا بیشتر با مسائل آشناست از آن طرف هم مرد سرپرستی خانوده را به عهده دارد و تجربه او از همسرش کمتر است لذا یکسری بگومگو ها و اختلافات بروز می کند . اینجاست که زن نمی تواند هدفش را به مرد بفهماند و مردم هم هرچه می گوید به حساب خودش زن درک نمی کند و منظور مرد را نمی فهمد .

نکته چهارم : سطح توقعات بالاست مرد جوانتراست ، توقعهایش جوانانه و گاهی اوقات بچه گانه است . اما همسرش یک زن و یک مادر مجرب است . و هماهنگی این دو سقف می شود اگر مرد آشنا به مسائل آیین همسرداری نباشد اختلاف ایجاد می شود . ولی اگر عقل میان این مرد و زن حاکم شد در زندگی مشکلی پیش نمی آید حتی اگر اختلاف این چنینی هم داشته باشد .

نکته پنجم : پاسخ به نیازها ، اگر تفاوت سن زن با مرد از ده سال زیاد تر باشد مرد زودتر پا به پیری و زمان رکود جنسی می گذارند ولی زن که از نظر شهوت بالا تر از مرد است ، از همسرش توقع ارضای جنسی دارد و مرد توان پاسخگویی ندارد لذا احتمال گرایش به انحطاط جنسی و مسائل حرام پیش می آید و اگر هم این نشود ، زن خودش را در زندکی شکست خورده و ناکام می داند و همیشه غصه می خورد که چرا تن به این ازدواج و زندگی داده است.
Age difference in marriage rates2 میزان تفاوت سنی در ازدواج

دوم : از نظر شخصیت خانوادگی :

مرد باید از خانواده ای باشد که در اجتماع از خانواده همسر خود یک درجه بالاتر باشد . مثلاً اگر جامعه را به ۵ دسته تقسیم کنیم :

دسته اول : رجال : امرا ، وزراء ، نمایندگان ، مهندسین ، دکترها ، روسا، …

دسته دوم : سر شناسها : فلان حاج آقا ، فلان رئیس اداره شهرستان ، یا رئیس فلان کارخانه ، …

دسته سوم : متوسطین : فلان دبیر ، فلان استاد دانشگاه ، فلان حاج آقا کاسب ، …

دسته چهارم : متوسطین و ضعیف تر : مغازه دار ، کاسب معمولی ، کارمند ، معلم دبستان و …

دسته پنجم : مستضعفین : که اکثراً کارگر ، خدمتکار ، روز مزد ، کلفت ، رخشوی ، نمکی و… می باشند .

 

اگر جامعه را از نظر شخصیت اجتماعی به این پنچ سطح تقسیم کنیم . من از خانواده پنجم باشم و دختر از خانواده اول ، بسیار اشتباه است .
مرد یک خدمتکار قراردادی اداره شهرداری و مثلاً دختر از خانواده وزیر و امیر و…
عقلاٌ این دو با هم هماهنگ نمی شود . خیلی بعید می رسد که بتوانند با هم زندگی خوشبختی داشته باشند . اگر هم نمونه ای باشد بسیار نادر است و برعکسش به وفور پیدا می شود .
فاصله طبقاتی یک درجه خوب است که مرد بالا تر از همسراش باشد . این موارد اثرات خوبی را برای تحکیم زندگی ایجاد می کند و زن همیشه به وجود مردش افتخار می کند . که از خانواده بالاتری هستند و در میان اقوامش همیشه سر بلند است . اما اگر زن بالاتر بود ، احساس سرشکستگی می کند . مخصوصاً اگر از دو درجه بالاتر باشد و چون مرد ، رئیس خانواده است لذا دچار اختلاف زدگی می گردد .
پس بهتر آن است که اگر بشود همان روایت پیامبر (ص) را عملی کرد .

 

سوم : از نظر اقتصادی :

بهتر است مرد و خانواده اش یک درجه از خانواده ی زن بالاتر باشد تا همسرش از نظر مادی و خرج در زندگی احساس راحتی کند و به خودش بیشتر دلگرم شود. مثلا: زن تا دیروز در خانه ی پدرش پرتقال و سیب می خورده حالا که ازدواج کرده گاهی موز، کیوی و آناناس هم بخورد.یا از نظر پوشاک، کفش و… هم باید همینطور باشد. این مایه دلگرمی و شادابی زن می شود و علتش هم همان فاصله اقتصادی خانواده ی مرد با زن است. اما اگر بر عکس شود چقدر خطرناک می شود. مثلا تا دیروز دختر در خانه پدرش کباب،موز، نوشابه ی خارجی می خورده حالا در خانه همسرش ، خیلی رفاه داشته باشند یک دوغ ترش است. تا دیروز کفش چرمی و خارجی آنچنانی می پوشیده حالا باید کفش پلاستیکی بپوشد. یواش یواش اختلافها، سردی ها، عدم دلبستگی بین زن و شوهر، بروز می کند. پس مرد باید یک درجه از نظر اقتصادی از همسرش بالاتر باشد نه کمتر و نه بیشتر. فاصله یک درجه خوب بنظر می رسد.

 

چهارم : از نظر قد :

پیامبر (ص) فرمودند: “بهتر است مرد مقداری از نظر قد و قامتش از همسرش بالاتر باشد.” این مطلب از نظر روانی و تحکیم روابط زندگی برای زن و مرد اثرات خوبی دارد. با ذکر مثالی مطلب را بیان می کنیم: مثلا کسی که می خواهد با بچه کوچکی صحبت کند و بازی کند باید قامتش را خم کند و با بچه ها بگو مگو کند و بخندد و مثل آنها بازی کند تا بین بچه و تو ارتباط محبت آمیز برقرار شود. با قامت ایستاده نمی شود با بچه رابطه برقرار کرد.
بنظر می رسد در زندگی زناشویی نیز این قضیه حاکم است. از آنجائیکه مردها دارای غرور مردانه هستند و این غرور مزاحم مسیر عاطفه و عشق زندگی است و از طرفی زندگی بین زن و شوهر باید از محبت و عطوفت برخوردار باشد لذا این غرور کاذب مردها مزاحم ایجاد محبت و عطوفت میان زن و شوهر می شود. و وقتی قد کمی کوتاه تر باشد، مرد مجبور است بخاطر اینکه حرف را بشنود یا دقیقاًبا او گرم بگیرد، خود را بشکند تا با او هم اندازه شود و این در سلامت روابط زن و شوهر مؤثر است. برای مرد هم خوب است؛ چون مرد رئیس خانواده است، اِشرافیت بیشتری بر کوچکترها دارد و کوچکها هم اطاعت بیشتری از بزرگترها دارند. این از نظر روانی مؤثر تر است و همسرش را بیشتر اطاعت می کند.

Age difference in marriage rates3 میزان تفاوت سنی در ازدواج

دلایل افزایش تمایل پسرها به ازدواج با دختران بزرگتر از خود

اگر تا همین چند وقت پیش یکی از هشدارهایی که مسئولان و کارشناسان حوزه خانواده می‌دادند در رابطه با تمایل ازدواج مردان با دختران کم سن و سال بود، الان ماجرا کمی برعکس شده و مسئولان کشوری می‌گویند که در سال‌های اخیر تمایل ازدواج پسرها با دخترهای بزرگ‌تر از خودشان به شدت افزایش پیدا کرده است. این خبر را علی‌اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال به خبرگزاری ایسنا داده و گفته است: «در 10.7 درصد ازدواج‌هایی که در سال 1391 در کشور ثبت شده، سن زوجه بیشتر از زوج بوده است.» او همچنین می‌افزاید: «در سال 91 بیش از 831 هزار ازدواج در کل کشور ثبت شده که در 88 هزار و 631 مورد سن زوجه بیش از زوج بوده که بیشتر این افراد فاصله سنی یک تا پنج ساله دارند.»

همچنین آمارها نشان می‌دهد در 11 هزار و 120 مورد از ازدواج‌های ثبت شده در سال 1391 سن زوجه بین 6 تا 10 سال بیشتر از زوج بوده و در 1893 مورد نیز فاصله سنی زوجه 11 تا 15 سال بالاتر بوده است. همچنین سال گذشته در 441 ازدواج ثبت شده در کشور زوجه 16 تا 20 سال و در 284 مورد نیز بیش از 20 سال بزرگ‌تر از زوج بوده است.

 

میزان طلاق در این ازدواج‌ها بالاست

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس در مورد این ازدواج‌ها می‌گوید: بررسی‌هایی که از سال 1356 انجام شده حاکی از آن است که اینگونه ازدواج‌ها سرانجام درستی نداشته و طلاق در بین این زوج‌ها بیشتر است. او ادامه می‌دهد: اینگونه ازدواج‌ها در گذشته کمتر از چند سال اخیر بوده و عوامل مختلفی برافزایش این ازدواج‌ها دخیل است. مثلا در اکثر این وصلت‌ها برای پسر مزایای مادی دختر مانند میزان درآمد، داشتن خانه،‌ ماشین و… بیشتر از سایر مزیت‌هاست. به گفته این جامعه‌شناس حتی در برخی موارد دیده شده که پسرها به دلیل ادامه تحصیل تن به چنین ازدواجی داده‌اند و با رسیدن به تحصیلات عالیه یا به اصطلاح هدف، سرناسازگاری گذاشته و در آخر این ازدواج به طلاق منجر شده است.

وی در ادامه می‌افزاید: ازدواج پسران کوچک‌تر از دختران با سنت‌ها و ارزش‌های فرهنگی ما سازگاری نداشته و با آن منافات دارد. تاثیری که خانواده‌ها، بستگان و دوستان و… بر روح و روان یک پسری که قصد ازدواج با دختر بزرگ‌تر از خود را دارد می‌گذارند بسیار زیاد است. اطرافیان اغلب به‌دنبال منصرف کردن پسر یا دختر از این ازدواج هستند

 

پشیمانی از ادامه زندگی مشترک

وی در توضیح دلایل گسترش ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خودشان می‌گوید: اینگونه ازدواج‌ها برای پسرها بیشتر کمبود‌های دوران کودکی است که با دارایی و ثروت دختر پر خواهد شد. پس از پر شدن خلأهای کودکی یا نوجوانی احساسات کنار رفته و عقل جای آن را گرفته عاقبت ازدواج مشخص می‌شود. مسائل اقتصادی در ذهن پسران و ترس از آینده در فکر دختران برای تن دادن به چنین ازدواجی مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. براساس تحقیقات انجام شده در این مورد پس از آنکه شر و شور خواسته‌های هر دو طرف کاسته می‌شود، نارضایتی و مخالفت خانواده‌ها را درک می‌کنند. دکتر قرایی‌مقدم در تحلیل وضعیت طلاق این زوج‌ها می‌گوید: قطعا همه ازدواج‌هایی که دختر بزرگ‌تر از پسر است به طلاق نمی‌انجامد و در مواردی ازدواج موفق هم دیده شده است چرا که شکل‌گیری یک طلاق حدود 17-18 عامل مانند اختلاف فرهنگی، درک متقابل، ناتوانی جنسی مردان، اعتیاد، شغل و… دخالت دارد که یکی از این عوامل می‌تواند اختلاف سنی باشد و این عامل هم به چند دسته تقسیم می‌شود. مهم‌ترین بخش این تقسیم‌بندی هم طلاق دخترانی است که از همسران خود بزرگ‌تر هستند.
Age difference in marriage rates1 میزان تفاوت سنی در ازدواج

به هشدارها توجه نشد

دکتر محمد زاهدی‌اصل، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مددکار اجتماعی هم می‌گوید: در گذشته متعارف شده بود که دختران با مردی که حداقل 4-5 سال بزرگ‌تر از آنها بودند ازدواج می‌کردند. در خانواده‌های ایرانی هنوز سنت‌هایی مبنی بر مسئولیت بیشتر مرد و تصمیم‌گیری نهایی از سوی او وجود دارد طبعا این 4-5 سال بزرگ‌تر بودن، پختگی بیشتر را هم به همراه دارد. با توجه به این مسئله مرد بزرگ‌تر می‌تواند تکیه‌گاه مناسبی برای همسرش بوده و زندگی‌ها از تداوم بیشتری برخوردار خواهند بود. وی در ادامه می‌افزاید: حدود 15-16 سال پیش گفته بودیم که دهه 80 دهه بحران خواهد بود اما هیچ توجهی به آن نشد. نتیجه این بی‌توجهی بالا رفتن سن ازدواج است. تا 10-11 سال پیش دخترها در سنین 20-21 سالگی تن به ازدواج می‌دادند ولی امروزه این سن به 30 و حتی بیشتر از 30 سالگی افزایش یافته است.

دکتر زاهدی‌اصل ادامه می‌دهد: رو به تجرد بودن جامعه و رغبت نداشتن آنها به ازدواج به عوامل زیادی بستگی دارد اما یکی از دلایل مهم آن مطمئن نبودن پسران از تامین معیشت، مسکن و زندگی است. به همین دلیل در پی دختری است که بتواند در مسکن، گذران زندگی و… به او کمک کند. او به فکر این است که زندگی بهتری داشته باشد که بهتر بودن زندگی سن دختر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا یکی از مشکلات جامعه ما مسکن است و مانند کشورهای توسعه یافته تناسبی وجود دارد. یک پسر اگر دستمزدی معادل پایه حقوق را بگیرد باید مبلغی معادل حقوقش را روی آن بگذارد تا بتواند یک مسکن مناسب برای زندگی تهیه کند.

وی در ادامه اظهاراتش می‌گوید: وقتی جامعه در حال تحول است مسلما چنین مسائلی هم دستخوش تحولاتی خواهد شد. وقتی معیار‌های همسرگزینی به هم می‌ریزد و حسابگری و عقلانیت جای احساسات را می‌گیرد این تغییرات هم به وجود می‌آید. البته با این آمار باید گفت که هنوز جای نگرانی ندارد ولی اگر افزایش پیدا کند طبعاتی در پی خواهد داشت. البته این ازدواج‌ها اگر با اختلاف سنی 2-3 ساله باشد را نباید امری خیلی غیرعادی تلقی کرد. می‌توان به نقطه مثبت این مسئله هم نگاه کرد که دختران و پسران‌مان صرفا از روی احساسات زندگی خود را شروع نمی‌کنند. دکتر زاهدی‌اصل با اشاره به آمار طلاق می‌افزاید: با توجه به آمار 13 درصدی طلاق که در کل جامعه وجود دارد، آمار طلاق‌هایی که به دلیل بالا بودن سن زوجه است، زیاد به چشم نمی‌آید.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=47460
loading...
 • محصولات ارگانیک
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  تکامل در ازدواج

  به نام یگانه عالم بارها این جمله اشتباه را شنیده ایم که نیمه گمشده من …

  59 نظرات

  1. اميرحسينم

   سلام اگه دختره ٣و۴ماه کوچکتر باشد مشکلی دارد؟؟

  2. سلام.من دختر۲۵ساله هستم.پسیری تو زندگیمه که دیوانه وار منو میخواد .منم بهش بی میل نیستم ولی ۱مشکلی که هست من ۱سال ازش بزرگترم و این موضوع منو میترسونه که نکنه تو آینده به مشکلی بربخوریم.با خوندن مطالبی که شما گذاشتید بیشتر سردرگم شدم.

  3. کجا پیامبر گفته مرد قدش بلند تر از زن باشه ؟ م خودم 191 سانتم ایرادم به اینه که همینجوری واسه خودتون دیدگاه مینویسیدا سندش کجاس این حرف ؟
   نظرو ثبت کن جوابشم بده

  4. سلام عاشق یه دختر 20ساله شدم خودمم 30 سالمه اون بنده خدا خبر نداره نمیدونم چیکار کنم اون دانشجو من پیمانکار اون گرج م بختیاری.لطفا راهنمایی کنید متشکر

  5. من 4تا 8سل رو مناسب میدونم

  6. سلام من پسری 48 ساله هستم تا کنون به دلیل ادامه تحصیل و پیداکردن شفل و مسکن و اینا موفق به ازدواج نشدم . الان میخوام ازدواج کنم متاسفانه دختر هم سن و سال من پیذا نمیشه و یا قصد ادواج ندارن من نمیتونم عمرمو ببرم عقب لطفا راهنماییم کنید. از یکی از دخترای فامیلمون خوشم اومده چند روز پیش رفتم خونشون دختر چای برام اورده گفته عمو چایتون سرد نشه من دیگه نا امید شدم اخه دختره بچه نبود 21 سالش بود…لطفا راهنماییم کنید

   • خوب آقای عزیز دنبال زن بیوه یا مطلقه باشید نه دختران جوون تازه این جوونا بچگی میکنن و شما حرص میخورین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • تو پسر نیستی دیگه پیر مردی خخخخخخخخ

   • درست گفته تفاوت سنی شما با ایشون بیش از اندازه است دوسال دیگه شما پنجاه ساله میشی اما دختر بیست و سه ساله … قطعا در ماههای اول به بن بست میخوری …سن بین سی و پنج تا چهل بین بانوان بهترین رنج برای انتخاب هست تا دیر نشده دختر خوبی از بین این گروه سنی انتخاب کن .
    موفق باشی

   • سلام خواهرمنم 42سالشه ودبیرشایدباهم خوشبخت شدید

  7. ناشناس

   س.به نظرمن دخترباید ی مقدارکوچیکترباشه البته ن حتمآ .و همه چی بر میگرده بو خود2طرف .باید سازشگر باشند وگرنه بهانه برای مشکلات زیاده

  8. به نام خداوند مهربان
   دوستان عزیز سلام

   آخ که دلم با خوندن این نظرات چقدر حال کرد که همه عزیزان در تلاش هستن تا شناخت کسب کنن و آخ و صد آخ که نمیدنم چرا پدر مادرا در این گونه موارد با فرزندان صحبت نمیکنن آخه ما ایرانیا چقد خجالتی هستیم. چرا یک پسر یا دختر 25 و 6 ساله نمیدونه آدم خوب و زندگی خوب چه تعریفی داره؟ این همه اولدرم بلدروم تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران همینه؟ کوش کجاست سطح بالای شناخت جوونا. آخ که دلم به حال هموطنانم خونه خونه

  9. ناشناس

   سلام دوستان
   سن مهم ولی بیشتر رشدعقلی وعاطفی وجنسی مهم
   حضرت خدیجه چندسال از حضرت محمد ص بزرگتربودن

   • چه ربطی داره؟! مگه معیارها و شرایط الان جامعه ما با معیارها و شرایط هزار و چهارصد سال پیش حجاز یکسانه. یا مثلا اخلاق و رفتار یه جوان امروزی با اخلاق و رفتار پیامبر یکسانه؟!؟!

  10. ابوالفضل

   خیلی عالی من با همسر اینده ام ۶ سال اختلاف سنی دارم (البته الان ۱۵ سالمه خخخخخخخ)

  11. سلام. مطالب شما نسبت به مطالبی که تا کنون خوانده بودم، جدید و جالب تر بود. احساس میکنم که این بررسی ها، لااقل برای ملاک قرار دادن، منطقی و عقلانی به نظر می رسد.

  12. این افاضات که می فرمایید از زبان خودتون و این احادیث که به پیامبر می بندید، منبعش کجاست؟
   دروغ بستن به خدا و پیقمبر می دونید جرمش چقدره؟

  13. اختلاف سنی‌ اصلا و ابدا مهم نیست بشرطی که دختر و پسر به سن قانونی ازدواج رسیده باشن. شما دلهرهٔ اختلاف سنی‌ براتون اتفاق افتاده بخاطر اینکه دلهرهای قبل از ازدواج داری! باید بگم که هیچ کسی‌ عالی‌ و معیارت نسبت بهش ۱۰۰% نیست، در همه یک اشکالاتی وجود داره، برای خودت هم همینطور.

   برای یک لحظه فرض کن که همین آقأی که میگی‌ ۲ سال از تو بزرگتر، آیا دوسش داری؟ اگر دوسش داری (عاشقشی) که فقط بخاطر استرس‌های قبل از ازدواج که اختلاف سنیو بهانه میکنه. اگر دوسش نداریی کیه مشکل یه جای دیگس و باهاش تفاهم نداری!

   یه کانسپت دیگه در آخر بگم که زندگی‌ خیلی‌ زود میگذار و همه منفی‌ و مثبت فکر می‌کنن در مورد فرد مقبلشون، پس بهتره همیشه مثبت فکر کنی‌ و باورش داشته باشی‌، سعی‌ کن اینجوری فکر کنی‌ که چجوری باهاش زندگیتو بسازی تا بخوای وقتتو صرف افکار منفی‌ بکنی‌!

  14. اختلاف سنی‌ اصلا و ابدا مهم نیست بشرطی که دختر و پسر به سن قانونی ازدواج رسیده باشن. شما دلهرهٔ اختلاف سنی‌ براتون اتفاق افتاده بخاطر اینکه دلهرهای قبل از ازدواج داری! باید بگم که هیچ کسی‌ عالی‌ و معیارت نسبت بهش ۱۰۰% نیست، در همه یک اشکالاتی وجود داره، برای خودت هم همینطور.

   برای یک لحظه فرض کن که همین آقأی که میگی‌ ۲ سال از تو بزرگتر، آیا دوسش داری؟ اگر دوسش داری (عاشقشی) که فقط بخاطر استرس‌های قبل از ازدواج که اختلاف سنیو بهانه میکنه. اگر دوسش نداریی کیه مشکل یه جای دیگس و باهاش تفاهم نداری!

   یه کانسپت دیگه در آخر بگم که زندگی‌ خیلی‌ زود میگذار و همه منفی‌ و مثبت فکر می‌کنن در مورد فرد مقبلشون، پس بهتره همیشه مثبت فکر کنی‌ و باورش داشته باشی‌، سعی‌ کن اینجوری فکر کنی‌ که چجوری باهاش زندگیتو بسازی تا بخوای وقتتو صرف افکار منفی‌ بکنی‌!

  15. تفاوت سنی 1تا5سال چه دختر بزرگتر باشه چه پسر هیچ ایرادی نداره اگه عشق و تفاهم باشه این که حتما مرد بزرگتر باشه واقعا مسخره است حضرت خدیجه 15سال از حضرت محمد بزرگتر بوده اگه سنت اون که سنت پیغمبر بوده. والا به خدا😏

  16. سلام ..من با مطالب کانالتون کاملا مخالفم ..شما ها هستین که جامعه رو بهم زدید آقا خانم … هی شما چی میدونین از زندگی مردم داداش من .. اختلاف سنی که باید سن پسرا از دخترا بیشتر باشه بشدت فکری گندیده ست که شما ها به ملت تزریق میکنید .. بسه دست بردارید .. چی فکر کردید با خودتون … همین شما ها باعث شدین که حالا ها طبق آمار درصد طلاق از ازدواج پیشی گرفته ..همین اختلاف سن باعث شده ..داداش گلم خواهر نازنینم بخون عزیز من فکر کن .. اینا همش خرافاته ..شما اول دست راستتو نگاه ..حالا دست چپتو.. یکی 18هه ، یکی 81 ه… آدما هم همینطور هیچکسی مثل دیگری نیست بفهم خواهشا.. من تجربه دارم که میگم …. موفق باشید
   #تفکر #تفکر#اندیشه

  17. سلام دوستان.من دختری 26 ساله هستم و خاستگاری 37 ساله دارم.هر دو کمتر از سنمون بنظر میایم و مهمتر این که اقا 32 ساله و جوان نشون میدن. اما با این وجود خانواده و اطرافیان اونو پیری یا مرد 40 ساله خطاب میکنن و این که اقایون اطرافم مدام در گوشم میگن که لابد پسر درستی نبوده که تا این سن تو مجردی تاب اورده.این حرفا خصوصن قسمت دومش خیلی منو ناراحت و عصبانی میکنن.ضمنن بنده بسیار پر شور و هیجان هستم اما اقا بسیار مودب، محجوب و اقا منش هستن.خانواده هر دو هم سنتی هستن و سطح مذهبی یکسانی دارن.ما با هیچ کدوم از ویژگی های هم مشکلی نداریم.اما من سوای حرف ها همش میترسم ک چند سال دیگه اون بشدت پیر و چروک بشه و برسم ب حرف اطرافیان.لطفن راهنمایی بفرمایید.با سپاس.

   • سللمـ منمـ عاشقم من۱۶سالمه اون۲۸اختلاف سنیـمون ـعینـشماست هنوزپیشنهادنداده ولی من خیلی دوسش دارم

  18. ابوالفضل تیموری

   سلام.ابوالفضل هستم 23 ساله .من دختر دایی دارم که 14 سال سن دارد.و من عاشق او شده ام.از لحاظ اخلاق و شعور از سنش هم بالاتره و درکش خیلی بالاتر از سنشه.من هم عاشق این ویژگی های او شدم.
   در حال حاضر دانشجو هستم.و تازه امسال ان شا الله برای ارشد ادامه تحصیل میدهم.البته اینو بگم که خانواده دایی من از خانواده ما از لحاظ اقتصادی بالاتر بوده.دایی من مهندس است و بابای بنده کارگر کارخانه میباشد.خواهش میکنم راهنمایی ام کنید.با تشکر.

  19. ارغوان

   سلام۰۰من یه دختر۲۴ ساله هستم که اخیرا خاستگاری برام پیدا شده که ۱۱سال ازمن بزرگتره و شرایط خوبی داره ازهمه نظر۰۰من روی اختلاف سنیمون خیلی شک دارم۰۰نمیدونم چکارکنم؟؟لطفاراهنمایی کنید۰ایاممکنه بعده ها به مشکل بخوریم؟؟

   • سلام ارغوان.عاشق کسی بودن مهمتر از همست.البته سن باید متناسب باشد.ولی دوست داشتن را با هیچ نمیتوان جایگزین کرد.هردو طرف باید از ته جان وجودیکدیگر را بپرستند.وگرنه احتمال مشکلات بعدی آنهم در این شرایط آشفته جهان بسیار بالاست.عشق حقیقی همه جورگذشت بهمراه می آورد.توجه داشته باشید محیط اجتماعی نیز یکی از عوامل بسیار مهم در زناشویی موفق است.فشارها وآسیبهای خارج از محیط و روابط همسری میتواند همه چیز را دچار بحران کند.ازدواج در درجه اول برای بهبود وپیشرفت شخصیتی و روانی همسران است.باید بتوان چنین روندی را پیش از ازدواج شناسایی وبا توجه به آن عمل کرد.پس اختلافات سنی در این فرایند می توانند بسیار مهم باشند.بادرود

  20. سلام خدمت تمامی دوستان.من پسری 26ساله هسم ازطرف اقوام دختری 15ساله بهم پیشنهاد شده اما از تفاوت سنی دلهره دارم وبه شک و تردید افتادم ترو خدا راهنماییم کنید هر کی هر اطلاعاتی داره راهنماییم کنه.تشکر از تمامی خواهرها وبرادران محترم…..

   • سلام بستگی به دختر داره اگه دختر از لحاظ طرز تفکر ودرک بالاتر از پانزده باشه اشکالی ایجاد نمیکنه ببین دختر خانم درچه سطحی از درک هست .دختر هست سی سال ولی اندازه دختر پانزده ساله درک وشعور نداره وهمین جور برعکس دختر هست پانزده سال ولی اندازه ادم بیست وچند ساله شعور داره

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی