تازه های آسمونی
تبلیغات اینترنتی

ازدواج موقت چیست؟

temporary marriage ازدواج موقت چیست؟

 

ازدواج موقت از سنت های پیامبر اسلام می باشد که ثواب زیادی دارد و تنها فرقش با ازدواج دائم مدت دار بودن آن است یعنی بعد از تمام شدن مدتی که دو نفر با هم توافق کردن عقد خود به خود باطل میشود و نیاز به صیغه طلاق ندارد. اما متاسفانه در عصر حاضر به آن دیدگاه بدی داریم و بعضا ازدواج موقت را برابر با کار خلاف شرع میدانیم در حالی که اصلا خلاف شرع نیست بلکه توصیه های زیادی هم به آن شده است.

 

آیا هر فردی میتواند ازدواج موقت کند و از چه سنی ازدواج مناسب است؟

نکاح موقت از نیازهاى ضرورى جامعه اسلامى است که متأسفانه بنا به دلایل فرهنگى و آمادگى لازم در جامعه، تاکنون نتوانسته است جایگاه قانونى خود را بیابد.
مسلماً ازدواج موقّت مى‏تواند مقدارى از مشکلات جنسى جوانان را حل نماید؛ ولى چنانچه این کار بدون اتخاذ تدابیر و قانونمندى‏هاى لازم صورت پذیرد، بى‏شک عوارض نامطلوب بهداشتى و روحى براى جامعه در بر خواهد داشت. مسلماً ازدواج موقّت از نظر هزینه و نیازهاى دیگر، همانند ازدواج دائم نیست و طبیعتاً براى اکثر جوانان قابل دسترسى خواهد بود. ولى متاسفانه در حال حاضر چنین زمینه‏هایى وجود ندارد. شما مى‏توانید براى رهایى از دغدغه‏هاى فکرى و روحى با تصمیم جدى از همین الان براى ازدواج اقدام کنید و با یافتن فردى مناسب عقد را بخوانید ولى عروسى و تشکیل خانواده را تا زمان مناسب به تأخیر بیاندازید و هم اینکه آینده زندگیتان روشن و از مواهب ازدواج و دوران نامزدى نیز بهره ببرید. در هر صورت تقوا و عفاف در مواردى که ارضاى غریزه جنسى از راه‏هاى مشروع میسّر نیست، بهترین راه نجات و قرب به خداست. ضمناً براى ازدواج موقت سن معینى شرط نیست ولى بهتر است زودتر از 18 سالگى نباشد.

 

چرا ازدواج موقت در کشور ما امری منفور تلقی میشود؟

امروزه جوانان به متعه (صیغه) نیاز شدیدى دارند، و این از مسائل بسیار مهمى است که باید موانع روانى و اجتماعى آن را شناخت و با آن مبارزه‏اى دامنه‏دار آغاز کرد. آنچه که متأسفانه مانع اجراى این سنت پسندیده در جامعه ما شده رسوبات فکرى غلط و جاهلانه و هم چنین تبلیغات سوء غربى‏ها و عوامل آن در گذشته و حال است. تردیدى نیست که باید راه صحیح و معقولى براى ارضاى غریزه سرکش جنسى براى جوانانى که تا مدت‏ها قادر بر ازدواج نیستند وجود داشته باشد. گر چه آحادى از جوانان ممکن است به درجه‏اى از تقوا رسیده باشند که در سخت ترین شرایط نیز خود را حفظ نمایند ولى اکثرا در چنین وضعیتى نیستند. بنابراین متعه با حفظ شرایط خود بهترین راه براى ارضاى سالم این غریزه است. امیدواریم با برنامه‏ریزى هایى که براى جوانان در کشور صورت مى‏گیرد موانع روانى و اجتماعى این مساله از سر راه آنها برداشته شده و آنان بتوانند به صورت مشروع غریزه خود را ارضا نمایند.

– نظر شما در رابطه با این مسأله و ابعاد اجرایی شدن قانونی آن چیست؟

- اخبار حادثه ریزش ساختمان پلاسکو: کلیک نمایید

- همین حالا عضو کانال تلگرام شوید: کلیک نمایید

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=6949
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

impact-on-society-and-family

اثر گذاری بیشتر در جامعه و خانواده

فرزندان در هر محیطی که رشد پیدا می کنند به همان ترتیب و با همان …

9 نظرات

 1. ای کاش یک قانون سفت و سخت میگذاشتند که فقط افراد واجد شرایط و مجرد ها بتوانند استفاده کنند و این حکم باعث متلاشی شدن خانواده ها نشود فقط خدا میداند چه خانواده هایی بخاطر آزادی مردان در عقد موقت از هم پاشیده اند وچه زنانی دچار بیماری روحی شده اند و چه فرزندانی آواره و بیسامان شده اندوچه و چه و…….

 2. ازدواج موقت، تشویق مردان است به هوسبازی با استناد به روایات مجعولی که مسلما علی ( ع ) جعفر صادق ( ع ) و سایر این بزرگواران ( ع ) از آنها بری هستند و افترایی بسیار بزرگ به آنان است.

 3. ناشناس

  کاشکی همچین چیزی مرسوم بود یا حداقل توی قوانین کاری کنن که فقط خود زن و مرد اطلاع داشته باشن و کسی دیگه ایی بویی نبره

 4. ازدواج موقت، یعنی یافتن راهی ظاهرا شرعی، اما در واقع، غیر شرعی و غیر اخلاقی، برای آسودگی خاطر مردان هوسران .

 5. مردانی که با هر بهانه ای از ازدواج موقت طرفداری می کنند و به آن نیز عمل می کنند، به هیچ وجه جایز نیست همسران دایمشان به آنان اعتماد کنند، چون خودشان ” عملا ” عدم وفاداری به همسر را تبلیغ می کنند. روایاتی هم که ثواب ازدواج موقت را تبلیغ و توصیه می کنند، در مواجهه با روایاتی که عکس آن را توصیه می کنند، مشروعیت و استحکامشان را از دست می دهند.

 6. ناشناس

  به نظر من اقایون با ازدواج موقت دیگر ازهم همسران دا یمی خود کناره گرفته. وبه دنبال شهوت میروند

  • سلام دوست عزىز با احترام به نظرتون اما باىد بگم امروزه باىد بىن بد وبدتر بد رو انتخاب کنىم چون بهترىن راه براى جلوگىرى از انحراف جامعه بسوى فساد اخلاقى همىنه هرچند من ازدواج موقت رو ىک سنت خوب مىدونم که در جامعه ى ما بد جا انداختتتتتتتتند.

 7. ازدواج موقت یک سنت و یک موضوع مهم و کلیشه ای هستش که امروزه جوانان ما به اون نیازدارند تا بتوانن روابط اجتماعی خود را مدیریت کنن و از ارتباطهای ناسالم که منجر به گناه میشود جلو گیری شود

 8. با خواندن این مطلب چیز های را دانستم که تابحال نمی دانسثم ممون شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی