تلگرام آسمونی
ورود به کانال
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > سبک زندگی > خانواده، کار و اخلاق > وضعیت خدمت سربازی متاهلین
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

وضعیت خدمت سربازی متاهلین

Service status of married1 وضعیت خدمت سربازی متاهلین

در قانون نظام وظیفه عمومی کشور برای کسانی که با رفتن به سربازی دچار عسر و حرج شده و خانواده آنها در تنگنا قرار می‌گیرند، شرایطی تسهیل کننده در نظر گرفته شده است. بخش اول شامل معافیت‌ها است که انواع معافیت‌های کفالت برای کفیل پدر یا مادر یا خواهر یا جده مشمول وجود دارد که تناقض آشکار قانونی در این قسمت کفیل ندانستن پدر (مشمول یا سرباز) بر فرزند خود است.

در بخش دوم هم که از لحاظ مالی خانواده دچار عسر و حرج می‌شود، سرنوشت آن بر اساس گفته سردار حمید صدرالسادات، رئیس سازمان نظام وظیفه : (( ولی باید این واقعیت را بپذیریم که همه نیازهای افراد را سازمان های نیروهای مسلح نمی‌تواند تامین کند و این موضوع نیاز به بازنگری قانون دارد و با توجه به شرایط جدید باید بررسی شود.))

در همین راستا سردار موسی کمالی، جانشین منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح در گفتگویی می‌گویند:(( درقانون ماده‌ای پیش‌بینی شده است که دولت را موظف به تامین معیشت خانواده سربازانی می‌کند که با انجام خدمت سربازی دچار عسر و حرج شوند؛ به دلیل اینکه قانون جدید خدمت سربازی سال ۹۰ به تصویب رسید و سال ۹۱ اجرایی شد. لذا در این راستا پیش‌نویسی آماده ولی آئین‌نامه‌ای از آن تهیه نشده است؛ باید این آئین‌نامه تهیه و ان‌شاءالله با همکاری دولت به تصویب برسد و اجرایی شود.)) نکته حائز اهمیت در سخنان این دو بزرگوار عدم توانایی سازمان نیروهای مصلح بر تامین معیشت سربازان متاهل است و در عین حال بی توجهی به مشکلات عدیده و جدی که برای مشمول یا سرباز و خانواده او در تنگناهای اقتصادی بوجود می‌آید.

مطابق سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۱ کاهش مدت خدمت سربازی متناسب با سن ازدواج و تعداد فرزندان و افزایش حقوق و تسهیلات آنها با رعایت ضوابط و مقررات مورد عمل ستاد کل نیروهای مسلح پیش بینی شده است. این سیاست‌ها که در راستای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در راستای اصلاح سیاست‌های جمعیتی بوده نیز تاکنون مورد توجه مسئولان امر نبوده و مغفول مانده است.

در حالی که مسئولان وظیفه عمومی همیشه مشکلات و بار مالی را عامل عدم اجرای قوانین می‌دانند، اما در مورد مشوق‌های جمعیتی و تعیین معافیت یا کسر خدمت برای سربازان متاهل که بار مالی نیز برای آن متصور نیست سکوت کرده‌اند و هیچ آیین نامه اجرایی تدوین ننموده‌اند.

اهمال و عدم تدوین آیین نامه در راستای مشوق‌های جمعیتی، عدم توجه به کفالت سربازان متاهل صاحب اولاد که بر اساس نص صریح شرع و قانون کفیل فرزندان خود هستند و عدم توجه به شرایط عسر و حرج به خانواده مشمولان متاهل با رفتن به خدمت وظیفه مغفول مانده‌های مسئولان نظام وظیفه در قبال جوانانی است که اعتقاد و التزام آنها به تمام اصول دینی و اخلاقی در تاهل و تعهدشان به خانواده‌ و تلاش بر گذران زندگی مشهود است.

بی توجهی نظام وظیفه به انجام وظیفه قانونی خود در تعیین شرایط صحیح و مناسب برای مشمولان و سربازان متاهل بر مبنای اسلام و قرآن و الزامات اجتماعی که همواره مقام معظم رهبری بر ازدواج جوانان و لزوم ایجاد شرایط آن و اصلاحات جمعیتی تاکید فرموده‌اند، باعث مشکلات و دغدغه‌های تهدید کننده برای این افراد و خانواده‌هایشان شده و در عین حال تهدیدی آشکار برای ازدواج جوانان است.

سربازان و مشمولان که با یک روز غیبت در خدمت مشمول کیفر ‌می‌شوند و داد تظلم آنها بر مشکلات ساخته شده توسط دیگران نه تنها فریاد رسی ندارد بلکه کیفرهای گوناگون برای آنها در نظر گرفته شده است.

یاز کشور به افزایش جمعیت و همچنین هشدار ایشان نسبت به خطرات پیری جمعیت کشور، مجلس شورای اسلامی تدوین طرح جامعه جمعیت و تعالی خانواده را از اواخر مهرماه سال ۹۱ در دستور کار قرار داد و در تدوین این طرح توجه به دو اصل کمیت مطلوب و کیفیت مطلوب جمعیت مدنظر بود.

در این راستا امیرحسین‌قاضی‌زاده سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز از تهیه و تدوین طرح ۵۰ ماده‌ای اصلاح سیاست‌ جمعیت و تعالی خانواده در مجلس خبر داده و گفته بود: در این طرح، ۴ موضوع کاهش سن ازدواج، کاهش نرخ طلاق، همسان‌سازی محیط کار و اشتغال زنان با محوریت تشویق فرزندآوری و با ۵۰ ماده تهیه و آماده شده است.

وی همچنین اعلام کرده بود: در طرح مذکور مواردی مانند کمک هزینه مسکن و وام مسکن و مانند این‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

Service status of married2 وضعیت خدمت سربازی متاهلین

پس از اعلام وصول این طرح در صحن علنی مجلس در ۶ خرداد ۱۳۹۲، طرح مذکور در دستور کار کمیسیون‌های مجلس و کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده طرح قرار گرفت.

در گام نخست، این طرح برای بررسی بیشتر به کارگروه ویژه بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با عضویت نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، وزارت بهداشت، سازمان ثبت احوال، مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز مطالعات اسلامی مرکز پژوهش‌های مجلس در قم، نمایندگانی از کمیسیون‌های بهداشت، اجتماعی و آموزش و همچنین گروه‌ها و موسسات جمعیت‌شناس ارجاع شد.

پس از آن طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به کمیسیون فرهنگی ارجاع شد و نهایتاً جمشید جعفرپور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ۱۸ آبان ۱۳۹۲ از نهایی شدن طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد.

در ادامه بررسی طرح پیشنهاداتی از سوی اعضای کمیسیون فرهنگی، جمله طرح کاهش ۳ماهه سربازی متأهلان مطح شده بود. حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این مورد به خبرنگار پارلمانی تسنیم گفته بود: قرار است پیش‌نویس این متن را ستادکل نیروهای مسلح تهیه و اعضای کمیسیون فرهنگی در آن متن، نقطه‌نظرات خود را اعمال کند.

در همین زمینه، جمشید جعفرپور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص نتیجه طرح کاهش سه ماهه سربازی متأهلان گفته است: طبق هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص ارائه امتیاز ویژه به سربازان متأهل برای تشویق آنها به افزایش جمعیت، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ۳ امتیاز را برای سربازان متأهل در نظر گرفته است.

وی در تشریح این امتیازات گفت: اولین امتیاز این است که سربازان وظیفه متأهل حق عائله‌مندی کارکنان پایور نیروهای مسلح را نیز دریافت کنند. دومین امتیاز این است که سربازان متأهل غیرغائب در محل سکونت خود یا نزدیکترین محل به محل سکونت خود خدمت کنند و سومین امتیاز نیز این است که مدت خدمت مشمولین غیرغائب متاهل از یک تا ۳ ماه کاهش یابد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه این تفاهم‌نامه میان ستاد مشترک نیروهای مسلح و کمیسیون فرهنگی مجلس تهیه شده است، گفت: با توافق و هماهنگی ستاد مشترک نیروهای مسلح ما این ۳ امتیاز و پیشنهاد را در طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده گنجانده‌ایم و برای در نوبت قرار گرفتن به صحن علنی مجلس ارسال کرده‌ایم.

با اضافه شدن این امتیازات به طرح جمعیت و تعالی خانواده، طرح مذکور باید در صحن بررسی و در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، اجرایی خواهد شد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 1٫50 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=51103
loading...
 • تبلیغات اینترنتی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • محصولات ارگانیک
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  طلاق با مردان چه میکند؟

  مردان و زنان هر 2 پیامدهای منفی بعد از طلاق را تجربه می کنند و …

  36 نظرات

  1. احسان رنجبر

   واقعا خدا از تک تکتون تون نگذره,من متاهلمو بخاطر این خدمت زندگیم داره ازهم میپاشه.

  2. سلام مگه شما با امام حسین بزرگ نشدین آزاده باشید خداشماراآزاد آفرید هیج کس نمیتونه این حق ازشما بگیره

  3. ناشناس

   اخه چ‌گناهی کردیم میگن درس بخونین تا برا جامعه مفید باشین میگن زود ازدواج کنینن میگیم چشم!!!الان من ۲۷ساله درسم تموم شد فوق گرفتم بیکارم زنم دارم جز کارگری کار دیگه ای هم بلد نیستم اخه فقط درگیر درس بودم حالا بااین وضع سربازی اونم ۲۱ماه با حقوق ۱۵۰تومنو چکارکنم اخه بی انصافا این کرایه راهم نمیشه خرج زن و بچه رو از کجا بیارم اجاره خونه رو چکار کنم فقط مجبورم زنمو طلاق بدم تا بتونم برم سربازی اخه این انصافه!

  4. سلام
   یه رابطه قشنگ براتون میگم:

   مرد متاهل بر اساس دستور دین تقید اخلاقی مصلحت نظام و… ازدواج میکنه و حتی فرزند میاره .
   همین آدم بر اساس شعور بالا مصلحت زندگی مسولین پذیری تعالی علمی جامعه و نظام و فرهنگ نظام مندش تحصیل میکنه حتی در سطح تکمیلی.

   پسر مجرد اکثرا بر خلاف موارد فوق ازدواج میکنه و ببخشید تقید اخلاق و فساد بعضیاشونم که تو سطح شهر تو تمام حوزه های اجتماعی و حتی اقتصادی مشخصه.
   از اونور بدون تحصیل و با پشت پا زدن به مسولیت اجتماعیش و مخالف میل نظام و اکثرا با تندی و مخالفت صریح تحصیل نمیکنن
   جدا از اونکه بیشتر از چند سالم ول گشتن و نه درس نه ازدواج نه سربازی و …و برعکس هشت سال حداقل غیبت کردن.

   حالا این وسط حکومت جمهوری اسلامی طرفدار کیه به نظرتون؟
   گروه اول؟
   نه ولگردان غیبت کننده ی عذب مورد حمایت سازمان مقدس نظام وظیفه و حکومت عدالت پیشه جمهوری اسلامی هستند:
   عزیزان گروه اول میتونن طبق میل سازمان پولشو بدن بخرن و به جای کیفر هزار اشتباهشون و غیبت و ..مجازات که نمیشن هیچی کارتی رو که بنده متاهل با خانواده و تحصیلات آکادمیک و دوسال میگیرم با ۱۵ تومن پول دادن میگیرن.
   اضافه کنید به این عدالت حکومت اسلامی که اونا هیچ محدودیتی دست و پا گیرشون نیست که سربازی نرفتن و از گواهینامه و ثبت اسناد و ویزا و هیچ جا به لطف قوانین عدالت محور گیر نیستن که برن خدمت که بنده و هزاران هزار امثال بنده برای آزمون وکالت بعد از ۶ سال درس خوندن حقوق نیاز به کارت پایان خدمت دارم تا بتونم آزمون وکالت بدم! آزمونشا تازه نه اینکه وکیل بشم.

   برادری که رییس شدی تو نظام وظیفه اگر خریدنیه خدمت چرا من که متاهلم و تحصیلات دارم اجازه ندارم بخرم و باید خدمت مقدس انجام بدم .؟ چرا ؟ لطفا بگن با کدوم اصل اسلامی هم نه با کدوم اصل اخلاق آفریقایی بگن.
   به جای مجازات شود تشویق میشن.تازه برید ببینید که اگه پول ندارن بانک سپاه بهشون وام میده پول سربازی بدن.وام خرید خدمت برای سرباز فراری ها دقت کنید.
   نتیجه رو شما بگیرید:
   اینجا ایران است.قانونگذار و حکومت و تمام دستگاهاش حامی مجرمین ، بی سوادها ،فراری ها و.. است.
   .اونی که مجرمه و از یکی میبره یکی دیگه عفو عمومی میزنه
   .اونی که میلیاردها میدزده هنوز بعد چند سال اسمشو ش.ج و ر.ض و.. میگن که آبرشون در خطر نیفته.
   اونی که ازدواج میکنه و غیبت میکنه تو خدمتاجباریش و درسم نخونده عزیزتره و پولشو میده.
   .اونی که سواد حقوقی نداره هیچی٬ فقهی هم نداره شده رییس نظام وظیفه و سرنوشت خانواده و زن و بچه ما متاهلا رو گرفته با دستش با قوانین کیلوییش.
   .اونی که خلاف رانندگی داره جریمه ش بخشیده میشه به جا افزایش.
   اونی که مالیاتشو نمیده سر سال بعدا تخفیف بهش میدم که بده.
   اونی که وام چند میلیاردی میگیرن و پس نمیده سود و جریمه شو میبخشن که بده.
   اونی که قاچاق میکنه و صد نفر و بدبخت میکنه زندپنش نمیکنن که خونوادش در خطر و برگرده به آغوش گرم خونوادش اما اون تحصیلکرده متاهل خونوادش آغوش ندارن بره تو آغوش گرم و مقدس وظیفه.
   اونی که نصف مملکتو به جون نصف دیگه میندازه برا رایش تعقیب نمیشه که مصلحت نظام در خطر نیفته.

   بابا حکومت پشت ایناس دیگه.
   الانم بنده رو با جرم مخالفت به نظام و اهانت به مقدسات و تشویش اذهان عمومی و هزار تا عنوان دیگه میگیرن که خدای نکرده حق مردم با حرفهای بنده و امثال من پایمال نشه و شما روشن نشید.

   نتیجه با شما.
   بنده لیسانس حقوق قضایی هستم ۲۷ ساله ارشد ول کردم برا همین خدمت مقدس. اعزام به خدمت مقدس نظام وظیفه .

   عزیزان همدرد بنده بیخود خودتون رو ادیت نکنید و درخواست کمک نکنید چون ایران دو راه بیشتر نیست: یک: سربلند پیش خودتون و همه کاراتون طبق قوانین عدالت محور مملکت. دو: خلاف قوانین و ناهنجار بودن و مطمینا کمک قوانین و سازمان ها به شما.
   و چون مطمینم که همه شریف هستید و یک رو انتخاب میکنید پس زور نزنید اینجا تو ایران قانون گراها و مستحقین نه حقی دارند و نه قانونی.
   از مدیر سایت که نظرمو منتشر نمیکنن بسیار ممنونم.لا اقل برا سازمان وظیفه ارسال کنین!
   هرکی هم خواست بگیرتم و مجازات کنه ایمیل دادم جهت هماهنگی معرفی به عدالت گران جمهوری اسلامی.

  5. ایرانی

   خب چرا باید ما به اینا خدمت کنیم در حالی که اینا به جوانای مثل من هیچ خدمتی نکردن این همه درس بخون بازم بیکاررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر و سربازیم بریمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

  6. باعرض سلام خدمت مسئولان چرا خدمت بین سربازان متاهل ومجرد فرقی نداره فقط حق همسر میریزن بقیش هیچ خواهشا کمی تجدید نظرکنید

  7. امیرحسین

   آقا درمورد سربازان متاهل اعزامی 93 یه خبر بدید خواهشا بدونیم کسری متاهلی تعلق می گیره یا نه

  8. سلام خسته نباشید
   من پدرم جانباز هستن،جانباز 70درصد
   و پسری ندارن که معافیت بگیرن،قبلا این بخش نامه وجود داشت : درصورتی که جانبازی پسر نداشته باشه،میشه معافیت رو برای داماد گرفت
   الانم همچین چیزی هست؟؟؟؟

  9. همسر سرباز

   نمیدونم معنای عسر و حرج از نظر شما چیه!
   من هشت ماهه باردارم و شوهرم مرز خدمت میکنه و من هیچ خبری ازش ندارم
   حالا کسی هست بپرسه من دارم چطوری زندگی میکنم؟

   • عشق شوهرم

    الهی بمیرم برات .من سه سال عقد بودم هفته ای یبار شوهرمو میدیدم الان سه ماهه عروسی کردیم پنج روزه رفته تحمل دوریشو ندارم انقدر قرص میخورم تا بتونم بخوابم .چقدر ما بدبختیم که هیچ کاری برای متاهلا نمیکنن لعنت خدا بر شما باد لعنتتتت

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی