تازه های آسمونی
خانه > سبک زندگی > خانواده، کار و اخلاق > زندگی من به خودم مربوطه
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • زندگی من به خودم مربوطه

  single-life

  تنهایی زندگی کردن یا به اصطلاح زندگی مجردی روایت زندگی امروزه اکثر جوانان کشور ماست ،شیوع بی رویه علاقه به این نوع زندگی کردن برای سلامت جامعه بسیار مضر است. اگر می خواهید در مورد زندگی مستقل بیشتر بدانید این مقاله آسمونی را تا پایان مطالعه کنید. از شما عزیزان دعوت می کنیم همچنان ما را همراهی کنید.

  بسیار مهم است یک جوان قبل از اینکه تصمیم بگیرد زندگی مستقلی داشته باشد، بداند برای این سبک زندگی، دقیقا چه چیزهایی را باید فراهم کند. این نوع از زندگی چه ویژگی هایی دارد و خود را برای چه چیزهایی باید آماده کند.

  با مدرنتر شدن زندگی، سبک زندگی بسیاری به کلی زیر و رو شده است؛ از واردشدن رایانه و گوشی های همراه هوشمند و اینترنت گرفته تا تحصیلات بالات رو شغل های متنوع تر و زندگی های مستقل از خانواده. جوانان امروز، پدیده ای را به وجود آورده اند به نام زندگی مستقل، زندگی مجردی یا هر اسمی که بخواهید روی آن بگذارید اما این سبک زندگی، خیلی وقت نیست در ایران، در بین جوانان رواج یافته است.

  تا همین چند سال پیش، اغلب جوانان با خانواده های خود زندگی می کردند تا زمانی که ازدواج می کردند و خود زندگی خانوادگی تازه ای را تشکیل می دادند و همراه با همسرشان و بعد فرزندان، به زندگی ادامه می دادند.

  در پاسخ به اینکه چرا جوانان به زندگی مستقل روی آورده اند، عوامل بسیاری را می توان برشمرد؛ امکان تحصیل در مقاطع بالاتر و در شهرهای دیگر، کار و درآمد و در نتیجه استقلال مالی، استقلال مالی بیشتر در بین دختران، مدرن شدن زندگی د ر کشور، سخت تر شدن شرایط ازدواج و …

  دلیل آن را هر چه بدانیم و هر دیدگاهی که نسبت به آن داشته باشیم، خواه مثبت و خواه منفی، این واقعیتی گریزناپذیر است که باید بدان پرداخت و به جوانان کمک کرد در چنین سبک تازه ای از زندگی که الگوهای کمی برای آن دارند، موفق تر و سالم تر باشند.

  از جمله، بسیار مهم است یک جوان قبل از اینکه تصمیم بگیرد زندگی مستقلی داشته باشد، بداند برای این سبک زندگی، دقیقا چه چیزهایی را باید فراهم کند. این نوع از زندگی چه ویژگی هایی دارد و خود را برای چه چیزهایی باید آماده کند.

  بدون شناخت صحیح از یک سبک زندگی، احتمال اینکه در آن دچار دردسر شویم بیشتر است. باید دیدگاهی واقع بینانه داشت و برای آن آمادگی کافی را به دست آورد.

  این پدیده در مقیاس کوچک چندان هم ناپسند نیست، چراکه در برخی موارد بعضی افراد مثل دانشجویانی که به اجبار باید محل زندگی خود را ترک کنند و برای ادامه تحصیل به شهری دیگر بروند یا افرادی که محل کار آنها با شهر محل زندگیشان فاصله زیادی دارد، ناچار به انتخاب این نوع زندگی هستند. اما معضل از گسترش این نوع از زندگی بین جوانان و از بین رفتن حساسیت‌های جامعه نسبت به آن شروع می‌شود. اگر حساسیت‌ها درخصوص زندگی مجردی خصوصا برای جوانان مجرد از بین برود و خانواده‌ها مشکلی با ترک خانه فرزندان نداشته باشند، عواقب زیادی به جامعه تحمیل می‌شود.

  عوامل زیادی مانند شکاف بین نسلی باعث می‌شود جوان زندگی مجردی را به زندگی با پدر و مادر مسن ترجیح دهد. بالا رفتن سن و مجرد ماندن مسئله دیگری است که می‌توان برای انتخاب زندگی مجردی متصور شد؛ زندگی‌ای که با تجربه‌های جدید همراه است و محدودیت‌های زندگی در کنار پدر و مادر را به همراه ندارد و نوعی استقلال را به جوان هدیه می‌کند. حتی دانشجویان نیز بعد از خاتمه تحصیل تمایلی به برگشت به شهر و خانه خود نداشته و این تجربه جدید را حفظ می‌کنند.

  با همه گیر شدن زندگی مجردی و از بین رفتن حساسیت‌ها، در وهله نخست تشکیل خانواده متزلزل می‌شود و فرد علاقه چندانی به برعهده گرفتن مسئولیت خانواده نخواهد داشت. انگار که جامعه هم این تغییرات فرهنگی و زندگی مجردی را به ناچار قبول کرده و این رفتار جوانان با نقد اجتماعی مؤثری مواجه نشده است. این پذیرش اجتماعی که نوعی تأیید این کار است باعث می‌شود تا تعداد بیشتری از جوانان به برگزیدن این نوع زندگی تشویق شوند.

  اگر این نوع زندگی در جامعه تسری پیدا کند و حساسیت‌ها از بین برود باید منتظر تیر خلاص به زندگی خانوادگی باشیم چراکه این نوع زندگی کم کم باعث می‌شود تا شکل‌گیری خانواده از بین رفته و تجربه تشکیل خانواده به نقطه صفر برسد. همین مسئله باعث می‌شود تا «انبوه تنها»‌ در جامعه شکل بگیرد. در چنین شرایطی عواطف انسانی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و بی‌عاطفگی ترویج پیدا می‌کند و جامعه به‌تدریج نسبت به اعمال افراد بی‌تفاوت و خنثی می‌شود. همچنین نظام خویشاوندی به هم خورده و همبستگی جمعی و همکاری و اتحاد اجتماعی در معرض خطر قرار می‌گیرد. چنین انسان‌هایی نه‌تنها به فکر خلاقیت و نوآوری نیستند بلکه نمی‌توانند صاحب رشد و شکوفایی شوند و به اندک‌ها بسنده کرده و به زندگی سطح پایین رضایت می‌دهند. به‌دنبال همین مسئله باید منتظر بروز آسیب‌ها و مشکلات متعددی در جامعه باشیم. کاری که امروز باید انجام داد آشتی دادن جوانان با محیط خانواده و از بین بردن فاصله‌هاست.

  در پایان این مقاله آسمونی شعر بسیار زیبا از احمد شاملو را برای شما عزیزان منتشر می کنیم:

  شعر زیبای احمد شاملو در مورد من زندگی خود را میکنم …

  من زندگی خودم را میکنم و

  برایم مهم نیست چگونه قضاوت میشوم .

  چاقم,لاغرم,قد بلندم,کوتاه قدم,سفیدم,سبزه ام همه به خودم مربوط است

  مهم بودن یا نبودن رو فراموش کن

  روزنامه ی روز شنبه زباله ی روز یکشنبه است

  زندگی کن به شیوه خودت

  با قوانین خودت

  با باورها و ایمان قلبی خودت

  مردم دلشان می خواهد

  موضوعی برای گفتگو داشته باشند

  برایشان فرقی نمی کند چگونه هستی

  هر جور که باشی

  حرفی برای گفتن دارند

  شاد باش و

  از زندگی لذت ببر

  چه انتظاری از مردم داری ؟؟؟

  آنها حتی پشت سر خدا هم

  حرف می زنند!!!!

  : اگر خواستی چیزی را پنهان کنی لای یک کتاب بگذار!

  این ملت کتاب نمیخوانند……

   شما کاربران عزیز آسمونی می توانید نظرات و دیدگاه های خود را در مورد زندگی مستقل برای ما بیان کنید. نظرات شما برای آسمونی بسیار ارزنده هستند …

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=211252
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  هدیه روز مادر یا زن ، چی بخریم؟

  یکی از عادت های خوب ما ایرانیها هدیه دادن می باشد. هدیه دادن و هدیه …

  2 دیدگاه

  1. گویا مطلب شما در مورد دلایل تجرد و …. عمیق تر از اون میتونه باشه که لایه لایه با میکروسکوپ باید دید و چرا را گفت . اما شعر بسیار زیبای شاملو یک ادامه زیبایی بر آنچه رفت میباشد که گاهی کنجکاوی که نه میشه فضولی یا واژه نا زیبای دیگری
   براش گذاشت بعضی ها یا روی زیادشون نمیزاره همونی باشی که میخوای . من نوعی در اجتماعی زندگی میکنیم که نمیشه
   بگلیم : زندگیمه به احدی مربوط نیس هر چی میخوان بزار بگن که شاملو عزیز در این شعر گفته , البته تا اونجا که سد راه فرد
   یا افراد , سلب آسایششون نباشی اشکال نداره هر شخصی مختار نوع زندگیشه . اما مسن بودن والدین ( گویا نظرم رو یادم
   افتاد پیرامون مطلب فوق ارائه داده بودم ) برای ترک خانه , استقلال و… هرگز قبول نداشته ندارم چون هر چه داریم از قبال
   تلاش بیخوابی زحمت دلسوزی مهربانی همین والدین مسن هست چطور انسانیت قبول میکنه یکی از دلایل مسن بودن باشه؟
   آیا ما همیشه جوان و شادابیم ؟ استقلال مادی , معنوی به چه قیمت و یا شهرت و… ساده باشیم مثل آب که آه نداره …
   نکته دیگر ببخشید نشون دادن نظر یوزر شما ” سابرینا “که قبلا” در خصوص این موضوع ندیده بودم , مرتبط با مطلب نبود.برای چه ؟ نمیدانم حسی بهم داره میگه کار فیس بوک و… و… و… میتونه باشه کارشون مثه سیره , مدیریت محترم درکشون چون بالاست عرض شد. ضمنا” امتیاز برای سایت محترم میزنم نه یاهو, یوتیوپ, گوگل , فیس بوک و… صفحه رو هی مدام لود نکنید . فکر میکنم خیلی امروز بودم اما با یک یا دو موضوع دیگر و شاید دادن نظر زحمت را کم میکنم .

  2. روز بخیر اولین باره وارد سایت شما و برخی از مطالبتان را دیدم اما برای تایپ تعجب کردم که گویا از قبل قرار دادید بهرحال مسئله ای نیست . مطلب بالا بسیار جالب بود . برای گرفتن عضویت و همه مواردیکه در سایت بصورت اهمیت آن قرار داده اید باید چه اقدامی داشت . ( ضمنا” همه سایت ها از تکنالوژی ها و همانطور که خواندم مرتبط با سایر سایتها می باشید برای مثال : فیس بوک , گوگل که خیلی مزاحمش شدم برای پیدا کردن یا سایت خوب و دیدم سایت شما را قرار داده ) از راهنمایی شما خوشحال میشوم .
   پیروز و سلامت باشید.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.