تازه های آسمونی
صفحه اصلی > سبک زندگی > آداب و اخلاق > چرا باید حجاب داشته باشیم ؟

چرا باید حجاب داشته باشیم ؟

having-a-veil

آسمونی : کلمه‌ی جحاب هم به معنی پوشیدن است و هم به معنی پرده و حاجب و بیشتر استعمال این کلمه به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‌دهد که پرده وسیله‌ی پوشش است و شاید بتوان گفت که به حسب اصل لغت، هر پوششی حجاب نیست، آن پوششی حجاب نامیده می‌شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد.

ویژه نامه بزرگداشت 7 آبان، حتماً ببینید: همه چیز درباره کوروش بزرگ

برای پاسخ به این سؤال که چرا زنان باید حجاب داشته باشند ، با توجه به چند نکته تبیین می‌گردد:

ابتدا آن که حجاب در اسلام قانون است و اگر زنی ادعای داشتن دین اسللام را دارد باید بداند در صورتی مسلمان است که پای‌بند به قوانین اسلامی باشد، زن مسلمان باید بدون هیچ قید و شرطی فرمان الهی را که عاری از هرگونه اشتباهی است، بپذیرد چرا که خداوند حافظ و حامی منافع آفریدگان خودش می‌باشد.

بسیار دیده‌اید بیمارانی را که بدون هیچ قید و شرطی تسلیم طبیب خودشان می‌شوند چرا که پزشک به هر یک از آنها می‌گوید، در صورتی به درمان می‌پردازد که در برابر دستوراتش تسلیم باشند و البته این نهایت دلسوزی طبیب را می‌رساند زیرا سرپیچی از دستورات پزشک سلامت جان را به خطر می‌اندازد و حتی گاهی منجر به مرگ می‌شود.

حال دقت نمایید که سرپیچی از دستورات خداوند خطر ضلالت و گمراهی را به همراه دارد و گمراهان جایگاه بدی نزد خداوند خواهند داشت و این همان معنای آیه 36 سوره‌ی احزاب است که خداوند می‌فرماید:

«وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَهٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَهُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَن یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِینًا»

هیچ مرد و زن باایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و پیامبرش امری را لازم بدانند اختیاری از خود (در برابر فرمان خدا) داشته باشند و هرکس نافرمانی خدا و رسولش را نماید به گمراهی آشکاری گرفتار شده است.

پس نکته‌ی بعدی آن است که موضوع حجاب از دستورات الهی و واجبات و ضروریات دین اسلام می‌باشد پس زن مسلمان نباید از روی عمد و با آگاهی به این موضوع منکر حجاب شود زیرا این همان گمراهی آشکار است بلکه مؤمن واقعی کسی است که وقتی از خدا و رسولش امری را شنید می‌گوید شنیدم و اطاعت کردم.

و از نظر قلبی و عملی واقعاً تسلیم است و البته به دنبال تفسیرات و توجیهات دل‌پسند و مردم‌پسند نیز نمی‌باشد و بدین‌گونه ثابت می‌کند که پیرو دین الهی و سنت پیامبر اکرم (ص) است. از دیگر نکات مهم این است که حجاب، سرچشمه‌ی کمال زن است ، در واقع اسلام حجاب را واجب نموده تا زمینه‌ی لازم برای رشد و کمال معنوی فراهم شود.

حجاب به عنوان یک سراپرده‌ی مجلل شخصیت و قداست زن را دربرمی‌گیرد. آری حجاب چون صدفی گرانبهاست که مروارید شخصیت زن را در خود جای می‌دهد و نمی‌گذارد که این گوهر گرانبها در بازار داغ و پرمخاطره‌ی انسان‌های هوس‌ران به قیمت ارزان فروخته شود.

امام خمینی(ره) در فرمایشات خود در معنای حجاب چنین می‌فرماید:«حجاب اسلامی یعنی وقار، حجاب ساخته‌ی من فقیه و دیگران نیست، این نصّ صریح قرآن است»

پس حجاب منشأ کمال زن است و به زنان حرمت و احترام می‌بخشد، قرآن کریم پس از آن که توصیه می‌کند زنان خود را بپوشانند می‌فرماید:«ذلک أذی أن یغفرمن فلا یؤذین» یعنی این کار برای کسانی که به عفاف شناخته شوند و معلوم شود خود را در اختیار مردان قرار نمی‌دهند، بهتر است و در نتیجه دور باش و حشمت آنها مانع مزاحمت افراد سبکسر می‌گردد.

بنابراین حجاب مانع آلوده شدن جامعه به فساد می‌شود زیرا هنگامی که زنان به صورت بدحجاب یا بی‌حجاب و گاهی نیمه‌پوشیده و نیمه عریان د رجامعه ظاهر شوند، بینندگان هرزه را به تحریک وامی‌دارند و این تحریک زمینه‌ساز انواع و اقسام فسادهای اجتمایع می‌شود. امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید:« نگاه تیری از نیرهای شیطان است»

پس این زنان هستند که با رعایت حجاب نقشه‌های شیاطین را خنثی و آنها را ناامید می‌کنند و از سوی دیگر میزان امید به زندگی ، کار و تلاش، تحصیل و کسب فضایل در جوانان افزایش می‌دهند و باعث ترقی و پیشرفت جامعه در عرصه های مختلف می‌شوند، همان چیزی که استعمار از آن هراس دارد. اما به راستی چرا استعمار از حجاب می‌ترسد و هر ساله سرمایه‌ گذاری‌های فراوانی می‌کند تا حجاب را از جوامع اسلامی برگیرند و بی‌بند‌و باری را جایگزین آن سازند؟

باید کوشش فراوان کرد تا زنان مسلمان را نسبت به امر حجاب بی‌میل نمود و در عوض آنها را به بی‌حجابی و رها کردن چادر علاقه‌مند ساخت. باید با دلایل و شواهد تاریخی ثابت کنیم که حجاب و پوشش از دوران بنی‌عباس متداول شده است و صددرصد مورد تأیید اسلام نیست… پس از آن که با تبلیغات وسیع حجاب از میان رفت، مأموران ما وظیفه دارند که جوانان را عشق‌بازی و روابط جنسی نامشروع با زنان عریان غیرمسلمان تشویق کنند . این زنان باید کاملاً بی ‌حجاب ظاهر شوند تا الگویی برای زنان باشند.

having-a-veil(1)

در واقع حجاب چون سدی محکم در برابر تهاجمات فرهنگی استعمارگران قرار می گیرد و نمی‌گذارد که سیل وحشتناک تهاجمات شخصیت زن را با خود ببرد. هر چادری که از سر یک زن مسلمان برداشته شود استعمار یک قدم به اهداف شوم خود نزدیک‌تر می‌شود . او سالهاست که در فکر نابودی ارزشهای دینی است چرا که آنها را مانع رسیدن به اهداف پلید خود می‌داند.

از راههایی چون فروش محصولاتی از قبیل: لباس، لوازم آرایشی، وسایل غیرضروری منزل و… وارد می‌شود که این یکی از حوادث ناگوار در طول اعصار گذشته تاکنون می‌باشد که اسارت فیزیکی و یا غیرفیزیکی انسان و به خصوص زنان در چنگال سرمایه داران، هوسبازان و حاکمان مستبد بوده و هست، این ساارت گاهی در قالب جنگ‌هاب گرم و باسلاح جنگی و گاهی در قالب جنگ‌های نرو و سرد و با سلاح ابتذال و استخفاف بوده است.

وجه مشترک گذشته و تاریخ امروز، در عصر جاهلیت کهنه و جاهلیت جدید سوء استفاده و بهره‌کشی انسان از همنوع خود و نادیده انگاری کرامت انسان و داشتن نگاه ابزاری به او بوده است.

و نکته‌ی دیگر آن که حجاب عامل تحکیم خانواده است، در این رابطه به این سخن گهربار حضرت رضا علیه‌السلام در پاسخ به یکی از پرسش‌های محمدبن‌سنان توجه نمایید:

«نگاه کردن به موی زنان شوهردار و دیگر زنان به این علت حرام شده است که باعث تحریک مردها می‌شود و این تحریک به فساد و ارتکاب اعمال حرام و ناشایست می‌انجامد و همچنین است چیزهایی که به لحاظ تحریک کنندگی مانند مو باشد»

در واقع سیستم روابط آزاد و بی‌حجابی اولاً موجب می‌شود که پسران تا جایی که ممکن است از ازدواج و تشکیل خانواده سرباز زنند چون می‌توانند به راحتی به لذت‌های نامشروع خود دست یابند و فقط هنگامی که نیروهای جوانی و شور و نشاط آنها رو به ضعف و سستی می‌نهد، اقدام به ازدواج کنند و در این موقع زن را فقط برای فرزندزادن و احیاناً برای خدمتکاری و کلفتی بخواهند و ثانیاً پیوند ازدواجهای موجود را سست می‌کند و سبب می‌گردد به جای اینکه خانواده بر پایه‌ی یکک عشق خالص و محبت عمیق استوار باشد و هر یک از زن و شوهر، همسر خود را عامل سعادت خود بداند برعکس به چشم رقیب و عامل سلب آزادی و محدودیت ببیند و چنان که اصطلاح شده یکدیگر را زندانیان بنامند.

در پایان بیان می‌کنیم که فطرت انسان‌ها الهی است، پاکی و نیکویی را می‌طلبد، حتی فطرت نیز می‌خواهد حجاب وجود داشته باشد و تأثیر این دعوت درونی را در میان اقوام و ملل مختلف جهان می‌بینیم که همه بی‌قید و بند بودن و بی‌بندو باری را ناپسند می‌دانند.

پس حجاب نه تنها مانع برای زن نیست بلکه به وی شخصیت می‌بخشد و از هوس و طمع آنان که دلشان بیمار است در امان می‌دارد و جایگاه زن در اسلام بسیار ارزنده و در عین حال حساس و سازنده است و او می‌تواند با الگو گرفتن از برترین زنان پاکدامن عالم و اطاعت از فرامین خداوند (نه هواهای نفسانی و دلبخواهها) تربیت‌کننده نسلی موفق باشد.

حفظ حجاب موجب آرامش و سکونت و استحکام خانواده و جامعه می‌شود و بی‌حجابی، موجب اضطراب و تزلزل و ناپاکی خانواده و جامعه می‌گردد.

به امید آنکه جامعه‌ی شیعی ایرانی با تربیت انسان های پاک و با حیا و با حجاب، توطئه‌های انسان برانداز هوس‌رانی و شهوت‌پرستی و لذت‌خواهی دشمنان را د رهم شکنند و با سلاح تقوی و دیانت و حکمت زمینه‌های ظهور امام خوبان و امام خوبی ها حضرت بقیه‌الله‌ علیه‌السلام را فراهم سازند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=87233
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

A-few-points-that-need-to-be-adhered-to-in-the-conversations-certainly-1

چند نکته که باید در مکالمات حتما رعایت شود

 به نام یگانه عالم ویژه نامه بزرگداشت 7 آبان، حتماً ببینید: همه چیز درباره کوروش …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. شهیاد اوستا

    نوشتی و خواندیم که: حجاب امر الهی است فقط و فقط یک دلیل محکم بیاور که قران کلام بشر نیست تا بپذیرم.
    نوشتی و خواندیم که: آری حجاب چون صدفی گرانبهاست که مروارید شخصیت زن را در خود جای می‌دهد و نمی‌گذارد که این گوهر گرانبها در بازار داغ و پرمخاطره‌ی انسان‌های هوس‌ران به قیمت ارزان فروخته شود و …. پس چرا خودت و در کل مردان مسلمان عزیز از چنین موهبت الهی بی نصیب باشن. چه بسا زنی با نگاه کردن به موی سر مرد مسلمانی که حجاب ندارد و روسری به سر نکرده دچار هیجانات جنسی شده و به فساد کشیده شود(هر چیز که برای خود میپسندی برای دیگران نیز…)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.