تازه های آسمونی
خانه > سبک زندگی > کودکانه > معرفی بازی هفت سنگ
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  معرفی بازی هفت سنگ

  lagori(1)

  هفت سنگ از جمله بازیهای بومی و محلی گروهی ایران است که به صـورت متنـوع در اکثـر نقـاط روسـتایی و شـهرهای مـیهناسلامی به شکلهای مختلف رواج داشته است و گروههای سنی دختران و پسران و حتی بزرگسـالان بـا ایـن بـازی آشـنای ی کامـل داشته و بدان می پردازند و به وسایل چندانی نیاز نداشته و در فضاهای باز و سالنهای ورزشی به سهولت قابلیت اجراء و گسـترش دارد .

  علیرغم قدمت و سابقه انجام این بازی گروهی و بومی نظر به اینکه این بازی تا کنون بـه صـورت رسـمی و بـا قـوانین ومقـررات مدون ویکنواخت برگزار نشده است ، این مقررات و قوانین برای اولین بار از سوی فدراسیون ورزشـ های سـنتی، بـومی و محلـی جمهوری اسلامی ایران تهیه و تنظیم گردید و پس از تبادل نظر کارشناسی به جهت سهولت و یکنواختی در سطح کشور به مرحلهاجرا گذاشته می شود تا در آینده با کسب تجربه بیشتر توسط اهل فن نقاط قوت و ضعف آن بیش از پیش شناسایی ، دسته بنـدی و در راستای گسترش و جذابیت آن به حول و قوه الهی اقدام گردد

  تعداد بازیکنان و توپ بازی:

  1ـ هر تیم شامل 5 بازیکن (4 نفر اصلی و 1 نفر ذخیره) می‌باشد.
  2ـ مسابقات با توپ مینی‌هندبال شماره 1 و هفت عدد مکعب چوبی به ابعاد 10׳ سانتی‌متر با شماره‌های 1 الی 7 که شماره گذاری آن در یک طرف انجام ‌شود و چوب‌ها باید به ترتیب از پایین به بالا چیده شود.
  3ـ لباس بازیکنان متحدالشکل می‌باشد. شماره پیراهن در وسط پشت 20 سانتی‌متر و در وسط جلو 15 سانتی‌متر و به پهنای 2 سانتی‌متر است.
  4ـ هرگونه تصمیم‌گیری در موارد پیش‌بینی نشده به عهده کمیته فنی مسابقات خواهد بود.

  lagori(2)

  شرح بازی:

  شروع بازی با قرعه‌کشی بوده و برنده قرعه حق انتخاب مدافع یا مهاجم‌بودن را دارد تیم مهاجم به فاصله 7 متر از سنگ‌ها، پشت‌خط‌شروع (خط پرتاب) قرار می‌گیرد. و تیم مدافع مقابل تیم مهاجم پشت نیم‌دایره مستقر می‌شوند.
  با سوت داور، نفر اول تیم مهاجم از پشت خط پرتاب، توپ را با دست به سمت سنگ‌ها در مدت کمتر از 3 ثانیه پرتاب می‌نماید. اگر توپ به سنگ‌ها اصابت نکند نفر بعدی تیم مهاجم پرتاب را انجام می‌دهد و پس از اینکه سنگ‌ها به زمین ریخته شد بازیکنان مدافع توپ را برداشته و سعی می‌کنند با پاس‌کاری و حرکت، بازیکنان تیم مهاجم را که قصد چیدن سنگ‌ها را دارند با توپ بزنند. بازیکنی که توپ به او اصابت نماید از زمین بازی خارج می‌شود. اگر مدافعین همه بازیکنان مهاجم را با توپ بزنند برنده خواهند شد. اما اگر قبل از اینکه همه بازیکنان تیم مهاجم از بازی خارج شوند بازیکنی موفق به چیدن سنگ‌ها شود، آن تیم برنده بازی خواهد بود.

  قوانین و مقررات بازی هفت سنگ:

  1ـ بازی در سه ست و حداکثر زمان در هر ست 5 دقیقه می‌باشد.
  2- تیمی برنده بازی است که برنده دو ست (گیم) شود.
  3ـ زمین بازی 15 נ14 متر (نصف زمین بسکتبال) می‌باشد.
  4ـ در صورتی که بازیکنان مهاجم هیچکدام نتوانند سنگ‌ ها را مورد هدف قرار دهند، تیم مدافع برنده آن ست خواهد بود.
  5ـ در صورتی که بازیکن مدافع بیش از 5 ثانیه توپ را در دست خود نگاه دارد خطای 5 ثانیه اعلام و به بازیکن مهاجم اجازه چیدن یک سنگ را بدون مزاحمت می‌دهند. (قانون 5 ثانیه)
  6ـ بازیکن مهاجم بعد از چیدن سنگ‌ها اگر دست خود را بالا ببرد (قبل از اعلام هفت‌سنگ توسط وی) مدافعین حق زدن وی را ندارند.
  7ـ خارج شدن توپ از زمین خطاست و بازیکن مدافع می‌تواند برای آوردن توپ از زمین خارج شود.
  – هر تیم مدافع حق دارد در مدت 20 ثانیه توپ را نگه دارد و در این زمان اگر پرتابی صورت ندهد خطا محسوب می‌شود و یک سنگ چیده می‌شود. (قانون 20 ثانیه)
  ـ برای هرگونه حادثه غیرقابل پیش‌بینی زمان متوقف می‌شود.

  lagori

  خطاها:

  ـ لمس خط پرتاب توسط فرد پرتاب کننده خطا بوده، که نوبت پرتاب را از دست می دهد و در صورت ریخته شدن سنگ‌ها، دوباره سنگ‌ها چیده می شوند.
  ـ خارج شدن بازیکنان تیم مهاجم با توپ و بدون توپ از زمین بازی خطا بوده و بازیکن خاطی باید زمین بازی را ترک نماید.
  ـ بازیکنان مدافع نمی‌توانند مانع حرکت افراد مهاجم شوند، آنها می‌توانند با پاسکاری و حرکت، مهاجمین را با توپ بزنند، در غیراینصورت بازیکن خاطی اخراج می‌شود.
  ـ زدن بازیکنان مهاجم با پرتاب توپ صحیح است. لمس کردن بدن مهاجم با توپ خطاست و بازیکن خاطی باید زمین بازی را ترک نماید.
  ـ عبور کامل یک پای مدافع از قوس نیم‌دایره (قوس دفاع) خطا محسوب می‌شود و یک پرتاب اضافه به تیم مقابل داده می‌شود (لمس خط خطا نیست).
  – لمس بازیکنان مهاجم باید هنگام پرتاب درنیمه دایره مقابل خط پرتاب باشد.
  – حداکثر فاصله خط محیطی با انتهای فضای سالن 3 متر می‌باشد.

  مطلب مرتبط:

  تاریخچه بازی تخته نرد

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2٫50 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=78755
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  چگونگی تشکیل برف به زبان ساده برای کودکان

  وقتی هوای گرم به بالای آسمان صعود می‌کند، بخار آب را هم همراه خودش به …

  2 دیدگاه

  1. علی اوغلو

   معرفی بازی محلی بسیار جالب توپ آغاج
   درمنطقه اردبیل این بازی تقریبا مشابه به نام توپ آغاج (یعنی توپ چوب ) است که درمحیط باز انجام میگرفته بنده انرا بصورت یش نویس یادداشت کردم اما در درستی برخی قسمتهای ان تردید دارم انشا الله بعداز تحقیق وحصول اطمینان ازصحت ان برای دوستان اسمونه ارسال خواهم کرد ضمنا ازهمشهریان عزیزان اردبیلی خواهشمندم این ورزش مفرح مفید سالم وبدون هزینه را نگذارند فراموش بشود درمورد ان تحقیق ونتیجه را مکتوب کرده به سایت آسمونه ویا به تشکیلات ورزشی استان بدهید مطمئن باشید این بازی میتواند جایگاه خودرا دربازی های بین الملل بازیهای محلی احرازخواهدکرد و بنام استان وشهر عزیز اردبیل قابلیت ثبت دارد

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.