آی آر آنتی,آنتی ویروس مک آفی,آنتی ویروس,فروش مک آفی اورجینال

تور اروپا نوروز 94,تور نوروز 94,تور نوروزی اروپا

استان تهران

پارک چیتگر

Asemooni.com  

پارک جنگلی چیتگر از پارک‌های جنگلی شهر تهران است.

این پارک با مساحت تقریبی ۱۴۵۰ هکتار زمین پردرخت از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار کاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. پیش بینی دریاچه مرکزی منطقه ۲۲ با حوزه کلی به مساحت ۳۵۵ هکتار (حوزه آبگیر دریاچه کمتر از ۱۰۰ هکتار می باشد) و گنجایش ۳۵ میلیون متر مکعب آب در طرح ساماندهی شهر تهران در کنار مجموعه پارک جنگلی چیتگر، می تواند در آینده بزرگترین مجموعه تفرجگاهی درون شهری تهران را ایجاد نماید.

هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌ است.

موقعیت :
این پارک از حیث جغرافیایی (در منطقه ۲۲ تهران) تقریباً در حد وسط فاصله تهران و کرج و مجموعه شهرک‌های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارک از جنوب به اتوبان و خط متروی تهران ـ کرج، از شمال به اتوبان در حال احداث رسالت و از غرب به پیکان شهر و باغ گیاه شناسی محدود می گردد.

این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به آزادشهر و پیکان شهر و از شرق به منطقه خرگوش‌دره محدود می‌شود.
همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شماره ۱ و ایستگاه مترو ایرانخودرو مقابل دربهای ۵ و ۷ قرار دارد.

جاذبه ها :
پیست های دوچرخه سواری در میان انبوه درختان سرسبز یکی از جاذبه های قابل توجه پارک چیتگر می باشد، که شامل پیست های استقامت، بانوان، کوهستان و سرعت می باشد، همچنین در قسمت های مختلف پارک غرفه کرایه دوچرخه وجود دارد.

امکانات :
پارک چیتگر در حال حاضر دارای امکاناتی همچون ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، امکانات اسکیت‌سواری ، مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، باشگاه و زمین اسب سواری ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پارکینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی دارای امکانات خدماتی کمتری است و به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است .

از مجموعه ۵ ایستگاه مترو که در کنار منطقه ۲۲ قرار دارند ، ۲ ایستگاه در مجاورت پارک چیتگر واقع شده اند (ایستگاه چیتگر و ایستگاه ایران خودرو)

در پارک جنگلی چیتگر ، حدود ۱۴ کیلومتر جاده آسفالته درجه یک ( یک کیلومتر بلوار است ) و تقریباً ۵۰ کیلومتر جاده خاکی درجه دو ، وجود دارد .
طرح هایی که در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند که حداکثر در ۱۰ درصد از محیط طبیعی مجموعه پارک دخل و تصرف خواهند  کرد . پیست اسکی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسکواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .
با ایجاد این عملکردها و فضاها در محدوده پارک جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارک ( روزانه ۱۰ هزار نفر ، روزهای تعطیل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر و در روز ۱۳ فروردین ماه قریب ۷۰۰ هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد که در سطح ملی و حتی فراملی مطرح می‌گردد .
قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذکر شده که می‌توانند در تکمیل یکدیگر بکوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر کشورهای جهان خواهد شد .

شناخت کلی محیط طبیعی چیتگر :
در مجموع منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد.
با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارک ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارک بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارک ۸۸ متر است ) .

شما تا حالا پارک چیتگر رفتید؟ چطور بوده، خاطره ای دارید!؟

- منبع: شهرداری منطقه ۲۲ تهران ، www.district22.org

district22.org

- پورتال آسمونی Asemooni.com

حمایت مالی از آسمونی

0 پسندیدم - Like

صفحه اصلی آسمونی خانه   بازگشت به ابتدای صفحه رفتن به بالا   ارسال به دوستان چاپ این مطلبچاپ مطلب   عضویت در مطالب آسمونی

tag برچسب :

6 دیدگاه در ”پارک چیتگر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


5 + 3 =