در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > بانک اطلاعات > خدمات شهروندی > حج عمرده مفرده و تمتع 96 | ثبت‌ نام و شرایط اعزام زائران ایرانی
تبلیغات اینترنتی

حج عمرده مفرده و تمتع 96 | ثبت‌ نام و شرایط اعزام زائران ایرانی

hajj was established 96 iranian pilgrims حج عمرده مفرده و تمتع 96 | ثبت‌ نام و شرایط اعزام زائران ایرانی

سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه‌ای رسمی، خبر برقراری حج ٩۶ را تایید کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، در اطلاعیه این سازمان آمده است: “به اطلاع ملت شریف ایران اسلامی می رساند، متعاقب مذاکرات حج سال آتی با وزارت حج عربستان و با اطمینان از تامین انتظارات مورد نظر و با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری، مسؤولان محترم نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم شهید پرور و بزرگوار ایران اسلامی، در خصوص تحقق حجی عزت مندانه مبتنی بر امنیت، عزت و کرامت حجاج عزیز کشورمان و فراهم شدن بستر ارائه خدمات مرتبط در حوزههای کنسولی، پزشکی و سایر خدمات مورد نیاز، با استعانت از خداوند متعال شرایط لازم برای تشرف بیش از ۸۵ هزار نفر از حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج سال ۱۳۹۶ مهیا شده است.  

بدیهی است جزئیات مذاکرات در موضوعات مختلف از جمله موضوع شهدای منا و شهدای حادثه مسجدالحرام و نتایج مرتبط در اولین نشست خبری تشریح خواهد شد.

همچنین برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای فراخوان و ثبت نام متقاضیان حائز اولویت در اطلاعیه‌های بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.”

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) جمعه ٢٧ اسفندماه با انتشار خبری از توافق میان وزارت حج عربستان و سازمان حج ایران بر سر ترتیبات لازم حج ١٣٩۶خبر داد.

 

توضیحات نمایندۀ ولی فقیه دربارۀ حضور ایران در حج 96

سیدعلی قاضی‌عسکر، نمایندۀ ولی فقیه در امور حج و زیارت، می‌گوید هیئت ایرانی برای مذاکره دربارۀ حج سال آینده به عربستان سفر خواهد کرد.

قاضی‌عسکر سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری میزان دربارۀ دعوت عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج اظهار کرد: «ما پاسخ این دعوت عربستان را خواهیم داد.»

وی افزود: «هیئت ایرانی پنجم اسفند ماه به عربستان سفر می‌کند و ما امیدواریم بتوانیم مواضع خود را در این دیدار تشریح کنیم و به نتیجۀ مشخص دست پیدا کنیم.»

قاضی‌عسکر دربارۀ انتشار اخباری مبنی بر اینکه حج تمتع در سال 96 صورت نمی‌گیرد، گفت: «فعلاَ هیچ چیز در این راستا قطعی نیست و ما زمانی که شرایط برایمان فراهم شود در مراسم حج حضور پیدا خواهیم کرد. اما بدون شک مشکلاتی که وجود داشته است باید حل شود.»

وی افزود: «در مذاکرات با طرف مقابل خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله امور مربوط به شهدای مسجد‌الحرام و منا مطرح خواهد شد و امیدواریم زمینه برای انجام حجی باشکوه، عزتمند همراه با‌ آرامش و امنیت زائران فراهم شود.»
خبرگزاری‌های ایران دوشنبه‌شب اعلام کردند عربستان سعودی از طریق نمایندگی خود در نیویورک، دعوت‌نامه‌ای را برای حضور ایران جهت شرکت در جلسات هماهنگی حج 96 ارسال کرده است.

این دعوت‌نامه برای نمایندگی ایران در نیویورک ارسال شده و سپس از طریق دستگاه دیپلماسی به دستگاه‌های ذی‌ربط و مسئول فرستاده شده است.

تصویری آرشیوی از فاجعۀ منا
در اوایل مهرماه 1394 بر اثر سوءمدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، هزاران تن از زائران خانۀ خدا جان خود را از دست دادند.

بنا بر آمار غیررسمی، بیش از 7 هزار نفر از حجاج کشورهای اسلامی در حج سال گذشته کشته شدند که بیش از 460 ایرانی در میان قربانیانِ این فاجعۀ دردناک بودند.

مقامات سعودی با مطرح کردن پیش‌شرط‌های عجیب برای حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال 95، عملاً مانع حضور آن‌ها در این مراسم شدند.

به دنبال این حوادث وعدم تضمین مقامات سعودی برای تامین امنیت حجاج، سازمان حج و زیارت با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعزام زائران را به حج تمتع در سال 95 لغو کرد.

 

سرنوشت حج 96 زائران ایرانی از زبان اوحدی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پیگیری سایر کشورها برای دریافت دیه از عربستان گفت: تاکنون هیچ دیه‌ای از سوی سعودی به خانواده ۷ هزار شهید منا پرداخت نشده است.
به گزارش نامه نیوز، رئیس سازمان حج و زیارت سال پر فراز و نشیب و پر تنشی را پشت سر گذاشته است. حادثه تلخ سال گذشته پرکارترین روزهای کاری سعید اوحدی را در سازمان حج و زیارت رقم زد و رفت و آمدهای مکرر به عربستان برای پیگیری حقوق بازماندگان شهدای حادثه منا و همچنین حجاج متقاضی اعزام، وی را به مرد شماره یک مطلع درباره حوادث تلخ و فاجعه آمیز منا و سقوط جرثقیل تبدیل کرده است. کمتر فرصتی هست که آقای اوحدی به دست بیاورد و در آن از بدرفتاری و بی کفایتی آل سعود و کارشکنی‌های آنان درد دل نکند. حالا که دیگر کار از شکایت بردن به مجامع وابسته بین المللی نیز گذشته است و طنز تلخ دنیای سیاست، سعودی‌ها را بر کرسی ریاست شورای حقوق بشر سازمان ملل نشانده است. اما همچنان امیدوار است که سال آینده مشکلات حل شود؛ امید به تغییر رفتار حکام بی لیاقت سعودی دارد.سعید اوحدی در گفت‌وگو با مشرق در آستانه سالگرد فاجعه منا گفت: امروز 17 شهریور خانواده شهدای منا با حضرت آقا دیدار می‌کنند و به حضور ایشان می‌رسند.
اوحدی با اظهار امیدواری نسبت به تغییر رویه در رفتار سعودی‌ها گفت: سهمیه سال آینده ما محفوظ است و امیدواریم با تغییر رویه سعودی‌ها و احترام به عزت و کرامت زائر ایرانی، سال آینده شاهد برگزاری حج باشیم.

اوحدی با یادآوری واقعه حج خونین سال 66 گفت: آن زمان هم حج برای 3 سال تعطیل شد با این تفاوت که هیچ‌گاه روابط سیاسی کشور با عربستان در آن مقطع قطع نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت با یادآوری آن روزها گفت: سال 66 که آن حادثه خونین مکه اتفاق افتاد من در چنگال بعثی‌ها اسیر بودم و سال 69 از اسارت رها شدم؛ در اسارت ما خبرها را شنیدیم و واقعاً خیلی سنگین بود برای اسرا. یادم هست که هم‌زمان ما را از اردوگاه الرشید به اردوگاه تکریت زادگاه صدام آورده بودند و یک جمع 90 نفره را کنار هم نگه می‌داشتند که حاج‌آقای ابوترابی هم در کنار ما بود.

جامعه 90 نفره اسرای در اردوگاه ما به بهت فرو رفتند و در اردوگاه‌های مختلف مراسم عزاداری برقرار شد. در آن مقطع 3 سال حج متوقف شد و بعدازآن دوباره حج از سر گرفته شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تفاوت آن زمان با اکنون این بود که هیچ‌وقت قطع رابطه سیاسی با عربستان اتفاق نیفتاد. خبر بر اساس اعلام رهبری انقلاب در آن مقطع، جان‌باختگان، شهدای حج خونین نام گرفتند و ششم ذی‌الحجه روز گرامی داشتند شهدای مکه خونین نام‌گذاری شد.

 • خبری از اجرای حکم 2 پلیس فاسد نیست

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به توقف عمره مفرده بر اساس مصوبه هیئت دولت اشاره کرد و گفت: دولت تا زمان محاکمه و اجرای رأی آن 2 پلیس فاسد فرودگاه جده، حج را متوقف کرده است؛ آنچه می‌دانیم این است که هنوز حکم آن 2 نفر اجرا نشده است، گرچه شفاهاً از وزیر حج عربستان شنیدیم که حکم دادگاه صادرشده اما تا این لحظه به‌صورت رسمی نه حکم مشخص‌شده و نه اینکه اجرایی شده است.

مهندس اوحدی با توجه به عدم اجرای حکم دو مأمور فاسد سعودی تأکید کرد: تا زمان مشخص شدن حکم و اجرای آن، برنامه‌ای برای اعزام عمره مفرده نداریم.

 • تفاهم‌نامه ما با سایر کشورها متفاوت بود

مهندس اوحدی درباره یکی از دلایلی که حج امسال برگزار نشد، گفت: سعودی‌ها امسال با نگاه سیاسی آمدند یک قرارداد تبعیض‌آمیز مقابل ما قراردادند. ما قرارداد کشورهای دیگر را هم دیده‌ایم، قراردادی که به ما پیشنهاد داده بودند متفاوت با قرارداد سایر کشورها بود؛ آن‌ها در تفاهم‌نامه و قرارداد ما محدودیت‌هایی را می‌خواستند، اعمال کنند که باکرامت زائر ما مغایرت داشت. در آن قرارداد بندی در خصوص تأمین امنیت زائر ما دیده نشده بود و همچنین فکری هم برای ارائه خدمات کنسولی نشده بود؛ مردم نگران امنیت زائران بودند و این خواسته منطقی ما از سعودی‌ها بود. چراکه زائر ما حق داشت از خدمات کنسولی استفاده کند و عزت و کرامتش حفظ شود. فرض کنید که زائری در جریان حج به هر دلیلی گذرنامه خود را از دست می‌داد، آن زمان تکلیف چه بود؟ چگونه باید به وطن بازمی‌گشت؟

مهندس اوحدی درباره مشکلات اداری و اجرایی احتمالی به دلیل عدم ارائه خدمات کنسولی گفت: ما هم عهد کرده بودیم که هیچ تفاهم‌نامه‌ای که در آن عزت و کرامت و تأمین امنیت زائر لحاظ نشده باشد امضا نکنیم و در این مسیر نیز 2 موضوع باعث دلگرمی ما شد.

 • مردم و مراجع مخالف حج بدون حفظ عزت و کرامت زائر بودند

مهندس اوحدی با اشاره به دیدار به مراجع اعظام تقلید و توصیه‌های این بزرگواران برای حفظ عزت و جان حجاج گفت: اول اینکه در ملاقات با مراجع اعظام تقلید همه این عزیزان اعلام کردند که حجی برگزار خواهد شد که عزت، کرامت و امنیت زائر در آن لحاظ شده باشد. برخی مانند آقایان مانند جوادی آملی و مکارم شیرازی به صراحت اعلام کردند که برای مقلدان ایشان استطاعتی برای حج نیست؛ لذا این دیدار در کنار خواست و نظر مردم که در قالب نظرسنجی انجام شد – 90 درصد آن‌ها مخالف برگزاری حج بدون حفظ عزت، کرامت و امنیت زائر ایرانی هستند – به ما کمک کرد که محکم در مقابل تبعیض و نگاه سیاسی آل سعود به حج بایستیم.

وی درعین‌حال درباره حج 96 اظهار امیدواری کرد: البته ما امیدواریم به دلیل اینکه حج فریضه واجب است برای مسلمانان و کسی نمی‌تواند جلوی زائران برای زیارت‌خانه خدا و ورود به شهر پیامبر را بگیرد، با تغییر رویه آل سعود حج 96 برگزار شود.

 • سهمیه حج ما محفوظ است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مجامع اسلامی هم نگران نوع رفتار آل سعود هستند، گفت: تا کی عربستان می‌تواند بگوید که بیشتر از 700 شهید در منا نداشتیم؟ یکی از نگرانی‌های آن‌ها از حضور زائران ایرانی در حج این بود که مردم ما نسبت به مسائل سال گذشته اطلاعات کافی دارند و می‌توانند مردم سایر کشورها را آگاه کنند.

اوحدی در مورد حج سال آینده و سهمیه ایران گفت: سهمیه حج را سازمان همکاری کشورهای اسلامی مشخص می‌کند سهمیه ما وجود دارد هنوز به کسی داده نشده و ما همچنان سهمیه خود را برای سال بعد داریم.

 • نیروهای سعودی با 2 ساعت تأخیر به محل حادثه رسیدند

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در بازخوانی فاجعه منا، عدم رسیدگی به حادثه‌دیدگان اتفاق منا را فاجعه‌ای بعد از فاجعه اصلی خواند و اظهار داشت:‌ مسئولان سعودی دو ساعت بعد از حادثه منا به صحنه این اتفاق رسیدند و عوامل امدادی ایران پیش از آن موفق شده بودند که 100 نفر از زائران کشورمان و 800 نفر از زائران دیگر کشورها را نجات دهند، اگر نیروهای امدادی در حادثه منا به موقع حضور داشتند، 60 نفر از شهدا هم اکنون زنده می‌ماندند که عدم رسیدگی و نداشتن مدیریت در عربستان فاجعه در بیمارستان‌های سعودی را به وجود آورد.

مهندس اوحدی فاجعه سوم رخ داده در منا رفتار غلط و به دور از انسانیت سعودی‌ها عنوان کرد و افزود:‌ سعودی‌ها با امنیتی و نظامی کردن منطقه و همچنین مسدود کردن مسیرهای منتهی به منطقه بروز فاجعه تعدادی از عوامل ایرانی را نیز دستگیر کرده بودند، سعودی‌ها پیکر شهدا را در 25 کانتینر ریخته بودند و متأسفانه آن‌ها را در زیر نور آفتاب به مدت سه روز نگه داشتند به‌طوری‌که سه میلی‌متر خون در کف تریلیرها جمع شده بود.

 • دیدار خانواده شهدا با رهبر انقلاب

اوحدی با بیان اینکه 84 شهید اهل سنت در بین شهدای فاجعه منا حضور دارند، گفت: قرار است امروز 17 شهریور خانواده شهدای حادثه منا با مقام معظم رهبری دیدار کنند.

 • هیچ کشوری هنوز دیه نگرفته است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در خصوص پیگیری سایر کشورها برای دریافت دیه از عربستان گفت: تاکنون هیچ دیه‌ای از سوی عربستان سعودی به خانواده 7 هزار شهید حادثه منا پرداخت نشده است.

مهندس اوحدی با انتقاد از عربستان برای عدم اجازه به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا گفت: سعودی‌ها برای پیگیری موضوع حادثه منا کوتاهی‌های زیادی کرده‌اند و حتی به کمیته حقیقت‌یاب این فاجعه نیز اجازه تشکیل نداده‌اند.

اوحدی همچنین افزود: مکاتباتی بین سازمان حج و زیارت و دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص فاجعه منا و لزوم پیگیری آن صورت گرفته که وزارت خارجه ایران در حال پیگیری آن است.

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=5737
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

طرح ترافیک و زوج و فرد در تهران 96

با توجه به جمعیت چندین میلیونی ساکن و غیر ساکن شهر بزرگ تهران، راهنمایی و …

27 نظرات

 1. متین فروردین

  سلام شماره سریال حج تمتع پدرم 438 است و میخواهم بدونم که در چه تاریخی اعزام خواهد شد

 2. رضا رضایی

  تشکر از سایت بسیار خوب ، کامل و بروز آسمونی

 3. محمدرضا

  آرزوی سلامتی برای حجاج و زائران ایرانی را در سال 96 داریم

 4. hamid khodapanah

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  پدر ومادرم سال 1390 ثبت نام کرده‌اند و اولویتشان 543 می باشد میخواستم تاریخ اعزام رو بدونم . با تشکر

 5. ناشناس

  سلام الویت ما 469 و درسال 90 ثبت نام کردیم تاریخ تشرف ما چه زمانی می باشد؟ باتشکر

  • ناشناس

   امسال نیز اولویت با شما بود
   به اولویت هایی که اعلام میشود توجه نمایید
   سال آینده ثبت نام نمایید

 6. نسرین تقوا

  سلام اولویت ما 485است میخواستم زمان اعزام بدونم ممنون با تشکر

 7. مهرداد

  سلام اولویت من 470 هست تاریخ اعزام من کی میشه

 8. سلام اولویت ما ۴۵۵ است اما نمیدانیم کی اعزام میشویم خواهشمندیم راهنمایی کنید

 9. سلام:اولویت ما470اما نمیدونم کی اعزام میشیم.هر روز یه چیز میگن.حج وزیارت یه چیزدفاتر زیارتی یه چیز”بخداخسته شدم از بس پیگیر بودم وجواب نگرفتم.دیگه نمیدونم چیکار کنم.

  • ناشناس

   متاسفانه امسال اطلاع رسانی ضعیف بوده، اما طبق اعلام در بهمن اطلاع رسانی می کنند، اما اولویت برای شما قاعدتاً امسال نیست

 10. باسلام شماره اعزام شما592میباشدمیخواستم بدونم تاریخ مشرف ماکی میباشد.باتشکر

 11. کبری آذرپاگان

  سال 90 ثبت نام کرده ام تنها هستم و43 سال سن دارم آیا می شور اعزام شوم از گراش کبری آذرپاگان

 12. با سلام ..شماره اولویت ما 469 است که در بانک ملت ثبت نام کردیم میخواستم تاریخ اعزام رو بدونم.با تشکر

 13. با سلام وقبولی عبادات شما.
  پدرومادرم تاریخ 90/6/24 در بانک ملی ثبت نام به عمل آوردند نمیدانند در چه تاریخی اعزام میشوند. لطفا پاسخ دهید. باتشکر

 14. ناشناس

  سلام اولویت ما 318هست خواستم بدونم در چه تاریخی باید اعزام بشیم تاریخ ثبت نام هم 90/06/24بوده ممنون میشم اطلاع دقیق از زمان اعزام بدید .با تشکر

 15. ناشناس

  سلام الویت ما 333هست میخوام بدونم در چه تاریخی اعزام می شویم لطفا تاریخ زمان اعزام را در سایت بگذارید مرسی

 16. سلام
  من وهمسرم در مهر سال 1390 ثبت نام حج کردیم نمیدونم اولویتم چنده چطور میتونم از تاریخ وضعیت تشرف به حج اطلاع بیدا کنم ؟؟

 17. ناشناس

  باسلام،من سال90ازدواج کردم،خانواده ام بهار93مشرف میشوند، من ثبت نامی انجام ندام میخواستم بدانم میتونم همراه اونا باشم وازتخفیف ازدواج بهره مند شوم،درضمن هزینه ها به چه صورت وثبت نام به چه صورته،لطفا راهنمایی کنید

 18. سمیرا محمدنژاد

  سلام الویت ما 351 هست میخوام بدونم در چه تاریخی اعزام می شویم لطفا تاریخ زمان اعزام را در سایت بگذارید با تشکر

  • ناشناس

   زمستان سال 1392 و بهار و تابستان 1393 زمان اعزام شما میباشد، که جزئیات آن در دی ماه اعلام می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی