تازه های آسمونی
خانه > سلامت > سلامت روان و روانشناسی > هوش هیجانی خودتان را اندازه گیری کنید
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  هوش هیجانی خودتان را اندازه گیری کنید

   

  Untitled 1 126 هوش هیجانی خودتان را اندازه گیری کنیدهنگامی که اصطلاح هوش هیجانی یا ای کیو به میان آمد به عنوان یک حلقه گم‌شده در میان یافته‌های عجیب و غریب جدید روانشناسی و رفتارشناسی جای خود را باز کرد. ۷۰ درصد زمان انسان‌هایی با میزان آی کیو متوسط هوش هیجانی بسیار بالاتری از افرادی با میزان آی‌کیو بالا داشته‌اند. این یافته یک تغییر بزرگ در این فرضیه داد که افراد با آی کیو بالا موفق‌ترین‌ها هستند و نشان داد که میزان هوش هیجانی یا  ای‌کیو در میزان موفقیت انسان‌ها بسیار تاثیرگذار است. دهه‌ها تحقیق نشان داد که هوش هیجانی به عنوان یک عامل بسیار موثر در موفقیت ستاره‌های سینما و تئاتر و ورزش است به طوری که ۹۰ درصد ستاره‌های برجسته از هوش هیجانی بسیار بالایی برخوردارند.

  هوش هیجانی در واقع چیزی است که در وجود همه ما به طور نامحسوس وجود  دارد. در واقع هوش هیجانی رفتارهای شخصی و اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های شخصی برای موفقیت را کنترل و مدیریت می‌کند.

  با وجود اهمیت بسیار بالا هوش هیجانی نامحسوس بودن آن قدرت اندازه‌گیری آن را کم می‌کند. به طوری که برای افراد بسیار سخت است بدانند چقدر هوش هیجانی دارند وچطور می‌توانند آن را ارتقا و بهبود دهند. هر چند می‌توانید انواع تست‌های هوش‌هیجانی را انجام دهید تا به میزان آن آگاهی نسبی به دست بیاورید. اما متاسفانه تست‌های هوش هیجانی رایگان نیستند اما در این مطلب بر اساس تست‌های هوش هیجانی که میلیون‌ها نفر در سایت تلنت اسمارت انجام داده‌اند مهمترین موارد و فاکتورهای هوش هیجانی آمده است که اگر آنها را داشته باشید می‌توانید مطمئن شوید که دارای هوش هیجانی بالایی هستید.

  شما مجموعه لغات عاطفی و احساسی قوی دارید.

   همه انسان‌ها احساسات عاطفی را تجربه می‌کنند اما کمتر کسانی می‌توانند احساسات خود را آنطور که هست بیان کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که تنها ۳۶ درصد از انسان‌ها می‌توانند احساسات واقعی خود را به نحو کامل بیان کنند. شاید در ظاهر خیلی مسئله مهمی به نظر نیاید اما نگفتن دقیق احساسات باعث به وجود آمدن سوءتفاهمات و مشکلات  رفتاری و ناراحتی‌های بعدی می‌شود. افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند به راحتی می‌توانند احساسات خود را بیان کنند چون احساسات خود را دقیق و با جزئیات می‌شناسند.هر چه در بیان احساسات و عواطف واژگان جزئی تر و دقیق‌تری به کار ببرید هوش هیجانی بالاتری دارید.

  شما در مورد انسان‌های دیگر کنجکاو هستید.

   اهمیتی ندارد که انسان درون‌گرا و یا بیرون‌گرایی هستید افراد با هوش اجتماعی بالا در مورد انسان‌های اطراف خود و عواطفشان کنجکاو و حساس هستند.این کنجکاوی زمینه حس همدردی است که یکی از مهمترین نشانه‌های هوش اجتماعی به شمار می‌رود.

  شما تغییرات را با آغوش باز پذیرا هستید.

   افراد با ای کیو بالا بسیار منعطف هستند و به راحتی با تغییرات کنار می‌آیند. آنها می‌دانند که ترس از تغییرات افراد را فلج می‌کند و این ترس بزرگترین تهدید برای موفقیت است. آنها به دنبال تغییرند و از هر گوشه کناری برای تغییرات و ارتقا استفاده می‌کنند.

  شما نقاط ضعف و قدرت خود را می‌دانید.

   کسانی که هوش اجتماعی بالایی دارند تنها احساسات را نمی‌شناسند بلکه آنها دقیقا می‌دانند که در چه چیزی قوی و در چه چیزی ضعیف هستند. ای‌کیو بالا باعث می‌شود انسان‌ها با تسلط به ضعف و قوت خود در جهت بهبود شرایط خودشان قدم‌هایی متناسب با توانایی خود بردارند.

  شما شخصیت‌ها را به خوبی قضاوت می‌کنید.

   هوش اجتماعی بالا افراد را انسان شناس و شخصیت شناس می‌کند. به آنها این امکان را می‌دهد که خیلی خوب و سریع شخصیت‌ها را حلاجی و تحلیل کنند و به راحتی بشناسند. به مرور زمان کسانی که ای‌کیو بالا دارند همه افراد را در نگاه اول می‌شناسند و دیگر کسی برایشان شخصیت مرموز و اسرار آمیز ندارد.

  شما در برابر توهین‌ها سخت و محکم هستید.

   افراد با هوش اجتماعی بالا اعتماد به نفس بالایی دارند و باعث می‌شود در مقابل دیگران هم شخصیت بزرگی داشته باشند در نتیجه کمتر کسی می‌تواند به آنها توهین و بی‌احترامی کند.البته به این مفهوم نیست که انسان‌های با ای ‌کیو بالا افراد شوخ و بذله گو نیستند آنها حتی ممکن است خودشان در جمع با شوخی کنند اما چون به ان درصد از آگاهی از شخصیت خود رسیده‌اند به راحتی می‌توانند بین شوخی و توهین حد و مرز تعیین کنند.

  شما می‌دانید که چطور به خودتان و دیگران نه بگویید.

   همه این ویژگی به توانایی خود کنترلی بر می‌گردد. چون هوش اجتماعی قدرت کنترل به انسان می‌دهد. تحقیقات دانشگاه کالبفرنیا سانفرانسیسکو نشان داده است که هر چقدر نه گفتن برای افراد سخت‌تر باشد میزان استرس، اضطراب و حتی افسردگی بیشتر خواهد بود.نه گفتن یک چالش بزرگ برای خودکنترلی در افراد است. “نه” واژه قدرتمندی است که نباید از فریاد زدن و یا به زبان آوردن آن بهراسید. وقتی زمان نه گفتن می‌رسد افراد با هوش اجتماعی بالا به راحتی و بدون بازی کردن کلمات و یا عباراتی مثل اینکه ” من فکر نکنم بتوانم ” و یا ” من مطمئن نیستم” به کار می‌برند.

  شما از اشتباهات میگذرید.

   افراد با ای کیو بالا اشتباهات را می‌پذیرند  و فراموش نمی‌کنند. با فاصله قرار گرفتن از اشتباهات این امکان را به خود می‌دهند که نه آنها را فراموش کنند که در نتیجه از آنها می‌توانند درس بگیرند و نه در اشتباهات غرق شوند که دیگر جای پیشرفتی نداشته باشند. در واقع این فراد بهترین عکس‌العمل را در برابر اشتبهات دارند.

  شما توقع تلافی و جبران نیکی ندارید.

   وقتی کسی بدون منت و توقع چیزی به شما هدیه می‌دهد ویا خدمتی به شما می‌کند بهترین و فراموش‌نشدنی‌ترین حس را برای شما خواهد داشت این شخص برای شما ماندگار خواهد شد. برای مثال وقتی درمورد یک کتاب یک صحبت دلنشین با کسی داشته اید و ماه بعد و بدون یاد آوری که آن شخص را دیدید، آن کتاب را در دست داشته باشید و به او بدهید یک رابطه عمیق ایجاد خواهید کرد. افراد با هوش اجتماعی بالا روی مخاطبانشان تاثیر عمیق می‌گذارند تنها به این دلیل که دیگران را به خوبی می‌شناسند و احساسات آنها برایشان مهم است.

  شما هیچ وقت به افکار منفی اجازه وارد شدن به ذهنتان نمی‌دهید.

   هرچقدر بیشتر به افکار منفی فکر کنید بیشتر به آنها اجازه و قدرت در زندگی‌اتان می‌دهید. بیشتر افکار منفی در واقع هیچ حقیقتی ندارند تنها افکاری هستند که ذهن را مختل می‌کنند. هوش اجتماعی بالا باعث می‌شود که به درستی بین واقعیت و افکار منفی  ومخرب تمایز قائل شوند و به هیچ وجه ذهن خود را درگیر چیزهایی که وجود ندارد نکنند.

  شما به هیچ کس اجازه نمی‌دهید که لذت‌های شما را محدود کند.

   وقتی حس لذت و شادی و رضایت شما در گرو اعتقادات و باورهای دیگران باشد دیگر شما صاحب آن احساسات نیستید. کسانی که ای‌کیو بالا دارند هنگامی که از چیزی لذت می‌برند دیگر افکار دیگران برایشان اهمیتی ندارد. از نظر آنها اهمیتی ندارد که دیگران چه حسی دارند و یا چه فکری در موردشان می‌کنند چیزی که مهم است میزان رضایتمندی خودشان است.

  اگر این مشخصات را دارید بدانید که شما هم جزء افراد با ای‌کیو بالا هستید و از این موهبت لذت ببرید و اگر می‌خواهید هوش اجتماعی خود را بالا ببرید این ویژگی‌ها را در خود ایجاد کنید.

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  چند مرحله ساده برای اعتماد به نفس

  به نام یگانه عالم تشویق به موقع معجزه می کند. حداقل به خاطر کارهای خوبی …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.