در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
کانال تلگرام کوروش

شنیدن صدای درون

inner voice شنیدن صدای درون

روانشناسان می گویند اگر شما آواهایی خیلی می شنوید که شما را خطاب قرار می دهند نگران نشوید زیرا امری شایع و طبیعی است. پژوهشگران دانشگاه منچستر می گویند بر خلاف این باور قدیمی شنیدن صدای خیالی در سر نشانه ای از بیماری روانی نیست در واقع بسیاری از کسانی که چنین آواهایی را می شنوند در جستجوی درمان بر نمی آیند و می گویند این صداها تاثیر مثبتی در زندگیشون داشته واحساس آرامش یا الهام می کنند .

تفاوت های فردی :
***********
آیلیش کپیل پژوهشگر روانشناسی در این باره می گوید :ما می دانیم که بسیاری از مردم آواهی خیالی می شنوندولی هرگز درصدد مراجعه به متخصصان بهداشت روانی بر نمی آیند.

برخی از کسانی که چنین صداهایی را شنیده اند می گویند که انگارکسی شما را صدا کرده است.
برخی از مردم همچنین می گویند هنگامی چنین صداهایی را می شنوید که گویی افکاری از خارج وارد سرشان می شود.

پژوهشگران دانشگاه منچستر می خواهند در این باره تحقیق کنند که چرا برخی از مردم با دیدی مثبت به این آواها مینگرنند و برخی دیگر وحشت زده شده و در جستجوی کمک بر می آیند.
خانم کمپیل می گوید: به نظر نمی رسد که شنیدن چنین آواهایی به خودی خود مشکل ساز باشد آن چه مهم به نظر می رسد چگونگی تلقی افراد از این صداها است.
وی می گوید عواملی چون تجارب زندگی و اعتقادات ممکن است و در این امر موثر است.

مضمون آواها :
*********
این روانشناس می گوید که اگر فردی در حال رویارویی با یک ضربه روانی باشد یا خودش را آسیب پذیر یا در معرض پرخاشجویی دیگران بیابد ممکن است این آواها را مخرب خصوصیت آمیز و غلبه گر بیابد در همین حال وی می گوید که کسانی که تجارب مثبت بیشتری در زندگی داشته اند و بینش بهتری نسبت به خود و دیگران داشته اند بیشتر از این آواها استقبال می کنند

تحقیقات پیشین نشان می دهند اغلب کسانی که چنین آواهایی می شنیدند کودکی دهشت باری داشته اند .
دکتر کمپبل هشدار می دهد گاهی فرد تصور میکند که شنیدن این صداها نشانه بیماری روانی است و از صحبت کردن در این باره با دیگران خودداری می کنند که در این صورت بیشتر نگران خواهند شد.

پروفسور ماریوس روم مدیر موسسه ای به نام ندای درونی می گوید: به دلیل سو تفاهم و وحشتی که در جامعه و مفاهیم روانپزشکی درباره شنیدن آواهای درونی وجود دارد مردم عموما از آن به عنوان نشانه ای از بیماری یاد میکنند که باید از شر آن خلاص بشوند و به این ترتیب محتوا و معنای تجربه این آوا کمتر مورد بحث قرار گرفته می شود وی می گوید تحقیقات آن ها نشان می دهد 70٪ کسانی که این صداها را شنیده اند گفته اند که یک رخداد دهشت زا را در زندگی شان تجربه کرده اند که زمینه ساز پدیداری این آواها شده اند به این ترتیب وی معتقد است گفتمان درباره این آواها و برجستگی پیامی که برای فرد در خود نهفته است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند از اضطراب و انزوای فرد بکاهد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=17067
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تحسین

به نام یگانه عالم این کلمه به ظاهر ساده کلمه ای بسیار جادویی است که …

2 نظرات

  1. من مدتی صداهای زیادی تو سرم میشنوم . اول خیلی رو اعصابم بودند. بعد باهاشون هم کلام شدم بعدشم با رجوع به نماز خوندن از شرشون تامقدار زیادی راحت شدم . ولی در اولین کار خلافی که بکنم سروکلشون پیدا میشه . خلاصه من که آدم شروری بودم الان مثبت شدم ولی هنوز ناراحتم و احساس میکنم به حریم شخصیم بی احترامی شده . هزار جور قانون کافی نبود این یکی هم روشون اضافه شده .

  2. ممنون از مطالب خوبتون 😉

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی