تازه های آسمونی
خانه > سلامت > دهان و دندان > چرا دندان عقل را باید کشید ؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • چرا دندان عقل را باید کشید ؟

  wisdom-tooth

  بهترین سن براى جراحى دندان عقل زیر سن 20 سالگى است، چرا که عوارض و درد کمترى دارد. دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ اطلاق مى شود. این دندان کمى دیرتر از دندان‌هاى دیگر رشد مى کند و در سنین 17 تا 21 سالگى مى روید. با رشد انسان و کوچک شدن فک، فضا براى رشد دندان عقل محدود شده و در نتیجه دندان عقل خود را به شکل نهفته و نیمه ‌نهفته نشان مى دهد.

  تحقیقات انجام شده در زمینه دندان‌هاى عقل نشان مى دهد که این دندان‌ها در بسیارى از موارد، مشکل‌ساز بوده و به جراحى ختم شده‌اند. دندان‌هاى عقل بعد از پوسیدگى، موجب پوسیدگى دندان‌هاى مجاور و عفونت در اطراف مى شود و گاهى نیز با بسترى ‌شدن در بیمارستان و جراحى همراه است.

  از طرفى دندان عقل با توجه به اینکه در آخرین ردیف دندان‌ها رشد مى کند و جاى کمى براى رشد آن وجود دارد، به دندان‌هاى مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان‌هاى دیگر مى شود. همچنین این دندان‌ها باعث بروز دردهایى در ناحیه مفصل فک، گوش، چشم و سر مى شود و براى مقابله با پیدایش چنین دردهایى، بهتر است که دندان‌هاى عقل توسط پزشک متخصص کشیده شود.

  درآوردن دندان‌هاى عقل در سنین سالمندى ممکن است این مشکلات را به همراه داشته باشد :

  با افزایش سن ریشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان را سخت‌تر کند، التیام ضعیف‌تر بعد از کشیدن دندان، پوسیدگى دندان‌هاى مجاور، احتمال فک جوش شدن دندان، احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پیر در حین جراحى و درآوردن دندان، کاهش تحمل بیمار به دلیل شرایط سنى و درمان‌هاى پزشکى از قبیل مصرف داروهاى قلبى، ریوى و … .

  توجه کنید که اگر این دندان تصمیم به رویش و قرار گرفتن در محیط دهان را داشته باشد، پیش از این‌که شما تولد 20 سالگى را جشن بگیرید، سر و کله‌اش در دهانتان پیدا مى شود. بنابراین اگر تا این سن خبرى از دندان عقلتان نشده است، باید به فکر جراحى آن و خارج کردنش باشید.

  اگر سن شما از 40 سالگى گذشته است و هیچ مشکلى با دندان عقل‌تان ندارید، بهتر است دیگر به فکر خارج کردن آن نباشید، چون بعید به نظر مى رسد بعد از این نیز دچار بیمارى هاى لثه، پوسیدگى و یا تغییرات کیستیک در اطراف این دندان شوید. فقط کافى است هر 1 یا 2 سال یک‌بار، یک عکس رادیوگرافى از دندانتان تهیه کنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبى وجود ندارد.

  ردپاى عفونت دور دندان عقل

  گاهى در پشت دندان عقل‌تان، یک تکه از مخاط قرار دارد که گاهى روى سطح دندان عقل را مى پوشاند که با فشار دندان‌هاى بالا زخمى مى شود. گاهى هم مواد غذایى زیر این گوشت اضافى گیر مى کند و میکروب‌ها هم به این محل هجوم مى برند، بنابراین چیزى نمى گذرد که در اطراف دندان عقل‌تان یک عفونت دردناک و بدبو ایجاد مى شود.

  در این شرایط شما باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا زیر این بافت اضافى را شستشو داده و باقیمانده مواد غذایى را پاک کند، ولى براى این‌که پس از این دیگر با این مشکل روبه‌رو نشوید، باید با جراحى دندان عقل و خارج کردن آن، این محل تجمع خرده‌هاى غذایى و میکروب‌ها را براى همیشه از بین ببرید.

  وقتى دندان عقل راهش را گم مى کند

  گاهى دندان عقل شما کاملا به صورت افقى در استخوان فک قرار گرفته است و به‌جاى این‌که عمودى بالا بیاید به سمت جلو، حرکت مى کند. در این شرایط ریشه دندان آسیاى دوم را قربانى حرکت نادرست خود مى کند.

  اگر شما در این شرایط براى جراحى دندان عقل‌تان اقدام نکنید، پس از مدتى ریشه دندان آسیاى دومتان تحلیل مى رود و باید ریشه این دندانتان را نیز درمان کنید. بنابراین با گرفتن یک عکس رادیوگرافى، از رویش صحیح دندان عقلتان مطمئن شوید.

  دندان عقل فداى ارتودنسى

  گاهى ممکن است شما فضاى کمى براى حرکت دادن دندان‌ها و مرتب کردنشان داشته باشید. در این شرایط گاهى متخصص ارتودنسى قبل از شروع درمان ارتودنسى به شما توصیه مى کند دندان عقل‌تان را با جراحى از دهان خارج کنید؛ به‌ویژه هنگامى که لازم است براى مرتب کردن دندان‌هایتان، دندان‌هاى آسیاب را عقب بکشید.

  همچنین گاهى شما دندان‌هایتان را ارتودنسى مى کنید و همه دندان‌ها پس از خاتمه مدت درمان مرتب مى شوند، ولى هنوز مقدارى شلوغى در دندان‌هاى جلوى فک پایین باقى است. در این مورد نیز ممکن است دندان پزشکتان به شما توصیه کند که دندان عقلتان را جراحى کنید تا این بى نظمى اندک باقى مانده نیز برطرف شود.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=91455
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بهداشت و مراقبت از دهان و دندان در زمان ارتودنسی

  ارتودنسی کار بسیار ظریف و دقیقی است که موفقیت کامل آن مستلزم همکاری بین بیمار …

  2 دیدگاه

  1. سلام من دخترم سه سال وچهارماهشه دندانهای جلوش درد میکنه من چکار باید بکنم ویکیشون نصفش خراب شده وغذا خوب نمیتونه بخوره ممنون میشه راهنمایی کنید با تشکر

   • --> آسمونی

    دوست عزیز شرایط راهنمایی وجود ندارد ، لطفا به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.