تازه های آسمونی
خانه > سلامت > دهان و دندان > پوسیدگی های به ظاهر سطحی را جدی بگیرید
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  پوسیدگی های به ظاهر سطحی را جدی بگیرید

   

  شده تا بحال جلو آینه به شیار هائی که در روی دندانهایتان وجود داره دقت کرده و سیاه شدگی هائی بر روی آنها مشاهده کنید ….. ظاهراً احساس کرده اید که آنقدر مهم نیست که به فکرش باشید ؟! چون نه دردی دارید و نه حفره ای بر روی دندنهایتان هست که مشکلی برایتان ایجاد کند ؟! ….. یا شده که به دندانپزشک خود مراجعه کرده باشید و دندانپزشک بعد از معاینه لیستی از دندانهائی که پوسیده است را برایتان ردیف کند! و بگوید که : بایستی این دندانها را پر کنید .....؟! شما در ذهنتان باز هزار فکر ممکن است بکنید … مثلا اینکه ای بابا اینهمه پوسیده ؟ حتما دکتر میخواد برام خرج تراشی کنه ؟… یا اینکه من اصلا درد ندارم و یا اینکه یه ذره لکه سیاه که پر کردن نمیخواد و….. از این حرفا ….. خوب من میخوام بهتون بگم اگر از این افکار دارید بدونید که کاملا در اشتباه هستید؟! !!!!! چرا ؟ خوب شما رو به یک سفر علمی سیاحتی و تجارتی؟! میبرم تا بدونید که دارید اشتباه میکنید ….. تجارتی چرا ؟ خوب اگه تو این سفر متوجه مسائلی بشید که زودتر اقدام به ترمیم دندانها بکنید و عصب کشی و اینها دامنگیر شما نشه خوب سود اقتصادی نصیبتاه میشه دیگه؟!!!

   

   

  این تصویر دندانهای یک آقا پسر گل من گلی با کلاس ۱۷ ساله است تشریف آورده بودند با مامانشان برای چک کردن دندانها ؟ مشکل خاصی نداشتند بعد از معاینه حدود ۵ تا از دندانهایشان پوسیدگی داشت و وقتی به مامانش گفتم که حتما هر ۵ دندان را باید پر کنه این سوال تکراری را از من کرد که دکتر اینکه  درد نداره ….. گفتم خوب بهتره که درد نگرفته پرش کنید …. هزینه اش هم کمتره ….فرمودند که دکتر این که یه ذره است ممکنه که با مسواک زدن و این حرفا درست بشه؟؟ و….. کم مونده بود عصبانی بشم و به حالشان بگذارم که خودشون هر چی دلشون خواست بکنند …. ولی از آنجائی که بیمار خانوادگیم بودند و احساس کردم که اطلاعاتشون کم هست و الا از این حرفها نمیزدند شروع کردم به توضیح دادن و برایشون خیلی جالب بود ولی تا به چشم نمیدیدند باورش مشکل بود که این پوسیدگی ها یک ذره نیست بلکه پوسیدگی ماهیتش اینه که وقتی از شیار های دندان پوسیدگی شروع بشه دیگه از سطح دندان گسترش پیدا نمیکنه بلکه از داخل به گسترش خود ادامه میده و مثل یک کوزه که دهانه تنگی داره و بدنه وسیع  پوسیدگی هم از داخل دندان آنقدر ادامه پیدا میکنه تا به یک دیواره دیگه برسه و سطح بالائی دندان که از زیر خراب شده یهوی میریزه و بیمار متوجه حفره بزرگی در دندانش میشه و بعد میاد پیش ما و میگه که آقای دکتر فلان چیزو میخوردم دندونم شکست .… بابا بخدا دندان اینقدر استحکام داره که با هیچ چی نمیتونید بشکونیدش مگر اینکه یوسیدگی دندونو از زیر خراب کرده باشه و دندان ضعیف شده باشه ….. خلاصه بعد از این تو ضیحات راضی شدند پر کنند و جایزه من از این توضیحات این بود که اجازه دهند از مراحل کار عکاسی کنم؟!

  خوب علت چیه که پوسیدگی اینهمه از زیر گشترش پیدا میکنه بدون اینکه در ظاهر معلوم کنه ؟ واقعیت اینه که چون سطح دندان دائماَ با غذا و مسواک در تماس هستش میکروبها در سطح دندان زیاد نیتوانند به تخریب دندان اقدام کنند ولی وقتی پوسیدگی ایجاد شد و میکربهائی که در عمق پوسیدگی جایگزین شدند دیگر از شر مسواک و سیستم جویدن بیمار در امان هستند؟! و به راحتی مشغول به کار … ولی چی ؟! …. در ظاهر ممکن هست که سالها ما با یک منظره ثابتی در روی دندانهایمان مواجه باشیم درحالی که در طی این مدت پوسیدگی از یک حفره نیم میلیمتری تبدیل به یک حفره ۷-۸ میلیمتری شده باشه ؟!

   

   

  این هم تصویر همان دندان ولی بعد از برداشت کامل پوسیدگی  …. باز ببینید که از تعجب شاخ در نیاوردید ؟! .....  باور کنید تا عصب دندان کمتر از یک میلیمتر مونده بود یعنی اگه ۲-۳ ماه دیگه مونده بود سوراخ شدن عصب دندان و ایجاد درد شدید حتمی بود 

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=20062
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  جرم دندان را به راحتی از بین ببرید

  داشتن دندان‌های سفید نه تنها بر جذابیت چهره می‌ افزاید بلکه رعایت بهداشت دهان و …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.