آسمونی
بیماری و درمان

علائم ضعیفی چشم و درمان آن

جایزه ملی یادگیری الکترونیکی

Symptoms and treatment for weak eye3 علائم ضعیفی چشم و درمان آن

ضعف چشم

ضعف چشم چه اتفاقي مي‌افتد كه يك‌مرتبه احساس مي‌كنيد چشم‌هايتان ضعيف شده‌اند؟ افرادي كه عينكي هستند، مي‌دانند كه تاري ‌ديد يكي از دلايل مهم ضعف چشم به شمار مي‌رود، البته اين حرف وقتي براي شما بيشتر محسوس خواهد بود كه شماره چشم‌هايتان ده‌دهم يا صفر نباشد.
ولي چرا عده‌اي در سنين پايين و عده‌اي در ميانسالي دچار ضعف چشم مي‌شوند و برخي ديگر تا ساليان سال حتي روي عينك را هم نمي‌بينند.
مطالعات زيادي در خصوص عوامل موثر در ايجاد عيوب انكساري انجام شده است كه البته در برخي از موارد آن اختلافاتي وجود دارد، به‌عنوان مثال در مورد اثر مطالعه در فاصله نزديك (خواندن و نوشتن)‌ مطالعاتي صورت گرفته است، ولي به طور يقين ارتباطي بين آن و نزديك‌بيني ثابت نشده است ولي اين گونه استنباط مي‌شود كه مطالعه تاثير قابل توجهي در ايجاد نزديك‌بيني ندارد، اما اصولا افراد اجتماعي و آنهايي كه بيشتر مطالعه مي‌كنند، بيشتر دچار عيوب انكساري و ضعف چشم میشوند.
كار با كامپيوتر يا تلويزيون نتوانسته است ارتباط قطعي به ايجاد نزديك‌بيني را اثبات كند به همين جهت استنباط بسياري از متخصصان اين است كه استفاده از اين وسايل نمي‌تواند عامل عينكي شدن باشد.

 

درمان ضعف چشم

طبق تحقيقات به عمل آمده رژيم‌هاي غذايي مختلف نتوانسته‌اند ارتباط مستقيم و ثابت‌شده‌اي را بين رژيم غذايي و ايجاد عيب انكساري و ضعف چشم پيدا كنند و استنباط بر اين است كه هيچ رژيم غذايي براي جلوگيري از عينكي شدن يا كم كردن نمره عينك وجود ندارد. چاقي ممكن است در ايجاد دوربيني نقش داشته باشد. با اين حال نقش ثابت شده‌اي را از آن نمي‌توان پيدا كرد.
ضربه‌ها از طريق تغيير در ساختمان چشم مي‌توانند ضعف چشم و عيوب انكساري ايجاد كنند، همانند تغييرات بعد از پارگي قرنيه و ترميم آن كه ممكن است به صورت آستيگماتيسم خود را نشان دهد.در مسموميت ناشي از بيماري‌هاي تيروئيدي كه چشم‌ها درگير مي‌شوند، ممكن است آستيگماتيسم ايجاد شود و افرادي كه مبتلا به آب مرواريد و آب سياه مي‌شوند يا نوزادان نارسي كه دچار اختلالات چشمي مي‌شوند و خوب درمان نمي‌شوند، بيشتر از ديگران مستعد ايجاد نزديك‌بيني هستند.
آب و هواي گرم،داروهاي ضدافسردگي و ضدحساسيت دليلي بر ارتباط ضعف چشم را اثبات نكرده است، ارث نيز رابطه اثبات شده دقيقي با اين مساله ندارد، يعني ممكن است پدر و مادر كاملا سالم داراي فرزنداني عينكي باشند يا بالعكس، حتي در مورد سن نيز ديده شده است كه در برخي موارد نزديك‌بيني تا 30 سالگي افزايش مي‌يابد و مجددا ممكن است بعد از 70 سالگي افزايش پيدا كند.

جراحی لیزیک، لازک و پی آر کی

برای اصلاح نزدیکی بینی، دوربینی و آستیگماتیسم از روشهای لیزیک، لازک و یا پی آر کی استفاده میشود که تمامی این اعمال سرپایی و بدون بیهوشی میباشد روشهای لازک و پی آر کی کم عارضه تر میباشند به شرط آنکه بیمار پیش از عمل به خوبی بررسی و انتخاب شود. در روش لیزیک با برش سطحی قرینه به ضخامت 100 تا 150 میکرون یک ورقه بنام فلپ برداشته میشود و زیر آن به تناسب عیب انکساری لیزر شده و سپس این ورقه به جای خود برگردانده میشود برتری این روش در نداشتن درد و دید خوب بیمار پس از عمل است و بیمار بلافاصله قادر است از مرکز درمانی مرخص شود. قسمت اعظم مراحل عمل ليزر پی آر کی شبيه عمل لیزیک است اما تفاوت عمده در اين است که در ليزيک پس از برداشتن لايه ای از قرنيه (فلپ)، با ليزر مقداری بافت از قسمت ميانی ضخامت قرنيه تراشيده می شود ولی در ليزر پی آر کی ، انرژی ليزر بر سطح قرنيه اعمال می شود. برای افرادی که ضخامت قرنيه پايين دارند و يا شيب انحنای قرنيه کم است، معمولا لازك به جای ليزر پيشنهاد میشود. دوره نقاهت بيمارانی كه تحت عمل ليزيك قرار میگیرند بسیار کوتاهتر است.

 

برای درمان ضعیف بودن چشم چه تغذیه ای مناسب است ؟

چشم یکی از اندام هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید سلامت آن چندان با تغذیه مرتبط نیست، ولی مشکلات چشمی ‌مانند آب مروارید (کاتاراکت)، آب ‌سیاه (گلوکوم)، خون ‌ریزی‌های درون چشمی ‌و نیز کم‌بینایی و نابینایی در برخی موارد، عوارض بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا ، دیابت و مشکلات عروقی هستند که در اثر تغذیه ناصحیح، چاقی و شیوه زندگی ناسالم به وجود می آیند.چشم‌ها، شبکه‌ای از سلول‌های حساس هستند که برای عملکرد خود به مقادیر کافی مواد مغذی‌ نیاز دارند.کمبود‌های تغذیه‌ای در درازمدت روی بینایی آثار سوء خواهد گذاشت و به همین علت در سراسر جهان در عرصه‌ علم چشم پزشکی، علاقه زیادی به بررسی نقش تغذیه و مکمل‌های غذایی در سلامتی چشم‌ها و بهبود بینایی وجود دارد.

Symptoms and treatment for weak eye1 علائم ضعیفی چشم و درمان آن

ویتامین‌های دوستدار چشم

ویتامین‌های A، C، E سه آنتی‌اکسیدان معروف هستند که نقش آنتی‌اکسیدانی و نیز نقش کلیدی در واکنش‌های متابولیک و عملکردی چشم دارند.

 

ویتامین A :

نقش بسیار مهمی ‌در سلامت چشم دارد و برای تطابق فرد به تغییر نور ضروری است و هنگام استفاده از نور چراغ، کامپیوتر، تماشای تلویزیون و انجام کارهای ظریف چشمی ‌مصرف بیشتری در بدن دارد. کمبود شدید این ویتامین منجر به اختلالاتی مانند کاهش بینایی در شب و شب‌کوری می گردد.گزروفتالمی ‌یا خشکی قرنیه، شب‌کوری، کاهش بینایی در شب و نابینایی در کودکی همگی از عوارض کمبود ویتامین A هستند و متاسفانه افراد زیادی را در کشورهای در حال توسعه دچار کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که هرساله نیم میلیون کودک در سراسر جهان کور می‌شوند که 70 درصد علت آن، کمبود شدید ویتامین A در رژیم غذایی است.بررسی‌های انجام شده در كشور ما، حاكی از وجود كمبود ویتامین A به خصوص در مناطق محروم می‌باشد. بر اساس گزارشات بین‌المللی در زمینه شیوع كمبود ویتامین A در كشورهای شرق مدیترانه، ایران از نظر كمبود در حد متوسط قرار دارد.ویتامین A و پیش‌سازهای آن در مواد غذایی مانند میوه و سبزی‌هایی به رنگ زرد و نارنجی مثل هویج، زرد آلو ، انبه، شیر و لبنیات، جگر، ماهی، زرده تخم مرغ و همچنین انواع سبزی‌‌های برگ سبز یافت می‌شود.این ویتامین همچنین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، از سلول‌های بدن از جمله سلول‌های چشمی‌ در مقابل آسیب‌ رادیکال‌های آزاد که هر روز سلول‌ها را تهدید می‌کنند، محافظت می‌کند.

 

ویتامین‌های گروه B :

‌اعمال مختلفی به عهده دارند؛ از جمله در شکل‌گیری گلبول‌های قرمز و رساندن اکسیژن به سراسر بدن نقش دارند.

 

ویتامین B1 (تیامین):

در عملکرد سریع ماهیچه چشمی ‌و تعادل در حرکات چشم نقش دارد. افراد الکلی علایم کمبود شدید این ویتامین را نشان می‌دهند.

در سالمندان نیز کمبود ویتامین B1 دیده می‌شود.

منابع سرشار این ویتامین:

سبزی‌ها، مخمر و نوشیدنی‌های تخمیری(ماءالشعیر) ، گوشت و مرغ و ماهی، جگر، تخم مرغ، غلات سبوس دار و موز هستند.

Symptoms and treatment for weak eye2 علائم ضعیفی چشم و درمان آن

ویتامین B2 (ریبوفلاوین):

در تنظیم سیستم بینایی چشم و ایجاد تعادل و حساسیت بینایی در چشم نقش دارد. در افراد دیابتی دفع ادراری این ویتامین افزایش یافته و در نتیجه میزان نیاز به‌ این ویتامین بیشتر خواهد بود.

برخی داروها مانند کلروپرومازین و باربیتورات‌ها میزان نیاز به ویتامین B2 را افزایش می دهند.

کمبود آن در موارد اولیه عوارضی چون سوزش چشم، ترس از نور، ریزش اشک و همچنین احتمال سریع ‌تر ابتلا به آب مروارید را موجب می‌شود.

این ویتامین نیز در غذاهایی مانند:

شیر و لبنیات، گوشت‌های بدون چربی، جگر، سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات سبوس دار یافت می‌شود.

 

ویتامین C :

این ویتامین که عملکرد ضد پیری دارد، در سلامت استخوان‌ها و بافت‌های بدن نقش دارد. همچنین موجب سلامت دهان و لثه‌ها، خونسازی و جریان خون مناسب در بدن به ویژه در چشم‌ها می‌شود.

تحقیقات نشان داده است، افرادی که در سنین بالا دارای عدسی چشمی ‌سالم و شفاف بوده‌اند، در طول زندگی از مقادیر کافی ویتامین C استفاده ‌کرده‌اند.

ویتامین C در سبزیجات و میوه های تازه و بیشتر در مرکبات (پرتقال، گریپ فروت ، انواع لیمو و نارنگی)، کیوی ، انواع توت ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای، هندوانه ، طالبی ، توت فرنگی ، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز مثل کلم بروکلی موجود است.

 

ویتامین E :

در دفاع بدن و شکل‌گیری گلبول‌های قرمز نقش دارد و کمبود آن به اختلالات ته‌چشم از جمله تخریب نقطه زرد چشم و بیماری تخریب ماکولا (از بین رفتن سلول های ناحیه مرکز بینایی که در سنین بالا اتفاق می افتد و سبب کاهش متوسط تا شدید بینایی می گردد) می‌انجامد.

روغن‌های گیاهی مثل روغن بادام زمینی ، سویا، ذرت، گلرنگ (کانولا)، آفتابگردان و جوانه‌گندم مهم‌ترین منابع غذایی ویتامین E به ‌شمار می‌روند. سایر منابع شامل:

دانه‌های روغنی، بذرها، غلات کامل(سبوس‌دار) و سبزی‌های برگ سبز است.
البته درمان های پزشکی و اگر پزشک عینک داده است ،فراموش نشود.

تازه های مرتبط

روش درمان ناشنوایان و کم شنوایان

ندا رحیمی

علت نابینایی و انواع نابینایی چشم

ندا رحیمی

سیب و پیشگیری از یبوست

ندا رحیمی

تاثیر روغن ماهی بر بیماریهای قلبی

ندا رحیمی

رابطه دارچین و دیابت نوع 2

ندا رحیمی

8 روش برای کاهش بیماریهای قلبی عروقی

ندا رحیمی

98 نظر

رها 2018/01/29 at 16:23

سلام ۱۴ سالمه دوربین چشمم ضعیفه ، آستیگمات هم دارم (تقریبا چشمام ۲ است) امروز که از خواب بیدار شدم خیییلییی چشمام بهتر شده بود. به نظرتون این دلیل علمی داره یا ناشدنیه؟

پاسخ
Ali 2017/10/22 at 08:35

سلام من چشممامو لیزیک کردم ولی روز به روز ضعیف میشه چند سال میشه عمل کردم ولی داره هرروز بدتر میشه چی کنم لطفا راهنمایی لازمه رو بکنید

پاسخ
مهدیس 2017/09/16 at 11:10

سلام وقت شما بخیر .
در حدود دوسال گذشته در حین بازی توپ والیبال با ضربه خورد تو چشمم و از آن به بعد چشم راست من تار میبیند
لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟

پاسخ
بابك 2017/05/18 at 10:49

سلام
من سالها است يك چشمم آستيگمات و يكي نزديك بين است. 45 ساله هستم. عينك دارم اما خيلي خيلي كم استفاده نكردم. الان 2 ماهه بعضي اوقات سرگيجه دارم مخصوصا وقتي سرم پايين ميندازم. مشكل چيست دكتر؟

پاسخ
محمد 2017/04/07 at 08:46

سلام لطفا سریعا جواب دهید ممنون
من 16/5سالم است تقریبا یکسال پیش به دکتر مراجعه کردم و دکتر پیشنهاد عینکی داد که فقط باید موقع استفاده از چشمم میزدم مثل مطالعه و تماشای تلویزیون بعد چند ماه حدودا ششماه عینکم شکست و چند ماهی عینک نزدم تا الان که رفتم با همون شماره عینک گرفتم و دارم استفاده میکنم ميخواستم ببینم در این مدت چشمم ضعیف تر نشده است یا….

پاسخ
Emiliii 2017/01/24 at 19:36

سلام خسته نباشید من ۱۸سالمه مدتی هست که چشمام زود خسته میشه و باعث میشه دیگه نتونم مثل قبل مطالعه داشته باشم و گاهی هم چشمام درد میکنه میخواستم بدونم آیا امکانش هست چشمانم ضعیف شده باشد.باتشکر

پاسخ
atefeh 2016/10/03 at 11:38

سلام.من سالمه دوساله چشمانم انگار سرگیجه دارند و جسمی رامیخوام ببینم برام شفاف نیست.همش دوست دارم چشمانم رابمالم و دستم به چشمم باشد و زودخسته میشود و انگارخشک است.نمیتوانم روی اجسام خوب تمرکزکنم و ببینمشان و انگار اکثرهمه جا یجورتاریکه.چه کنم مشکل چه است؟

پاسخ
ارمان 2017/05/16 at 15:06

چشمتون رو نماليد، ممكنه قوز قرنيه بگيريد

پاسخ
علی 2016/09/19 at 11:14

سلام من چشم راستم تار میبینه دور لطفا بگین چکار کنم۱۱سالمه چشمم خوب میشه

پاسخ
دکتر محمدی نیا 2017/02/28 at 23:20

بله چشم شما مشکل آنچنانی ندارد خوب خواهدشد

پاسخ
ط 2016/08/27 at 02:10

سلام مدتی هست جلوه چشام سفیدی میره لامپ ادیتم میکنه خواهشن راهنمای کنید

پاسخ
سایکولوژی 2016/07/26 at 14:31

https://telegram.me/joinchat/BooWhz8O_dAD_y4zMw0s0w گروه تبادل انرژی مثبت

پاسخ
زینب 2016/06/06 at 16:12

من چشام استیگ مات خاهش میکنم بگین بایدچکارکنم 11سالمه

پاسخ
کریمه 2016/05/31 at 09:01

چشم من نزدیک بین ضعیف شده لطفآ برایم بگویت که چی کنم

پاسخ
عرفان الله 2016/07/11 at 09:53

ویتامین a استفاده کو

پاسخ
Atifa 2016/05/26 at 20:08

سلام من چشام خیلی خوب تا این که بچه دوم پیدا شد باز پریودم هم نیومد تا یک سال حالا چشام ضعیف شده میخاستم بدونم از چه خاطر چشام دیدش کم شده ایا درمانی داره یا نه

پاسخ
Simin 2016/05/01 at 14:42

سلام من 24سالمه یه مدتی هستش که چشام عفونت میکنن از قطره استفاده میکنم خوب میشن چندروزی هست سردرد دارم طوری که از نور تلوییزیون و لامپ کلافه میشم وقتی میخابم سردرد چشامم خوب میشن خاستم بدون علت ضعیفیه چشمم هست یا دلیل دیگه ایی داره

پاسخ
Amir tak 2016/04/26 at 13:38

سلام من یه مدت هستش که چشمام درد میکنه اما اصلا تار نمیبینم و حدود دو هفته ایی هست میخواستم بدونم که آیا چشمام ضعیف هستن و باید عینک بزنم

پاسخ
Amir tak 2016/04/26 at 13:36

سلام من یه مدت چشمام درد میکنه اما تار نمیبینم میخواستم بدونم ایا چشمام ضعیف هست

پاسخ
زهرا 2016/04/23 at 23:29

سلام من احساس میکنم چشمام ضعیف شده اما م ند. میخوام مهمان دار شمو نباید چشمام ضعیف باشع. چه کار میتونم بکنم؟؟؟؟؟؟

پاسخ
احمد 2016/03/27 at 18:13

سلام من از وقتی که به سن بلوغ رسیدم چشمهام ضعیف شد الان 28 سال دارم روی هم رفته چشم راستم نمره -11 و -5/5 و 170′ و چشم چپم -9و-5و60′ آیا با سلول درمانی یا جراحی میشود درمان کرد . پیوند کلیه کردم .

پاسخ
mmmm 2016/02/17 at 17:21

مدتیه که سردرد شدیدی دارم صبح همین که چشمام رو باز میکنم سردردم شروع میشه حالا میخواستم بدونم برم دکتر مغز و اعصاب یا دکتر چشم پزشک؟

پاسخ
معصومه 2016/02/10 at 00:26

سلام 21 سالمه به مدت یک هفتس سرم درد میکنه بیشتر نزدیک پیشانی….از چشمم هم آب میاد .سردردمو دوست ندارم……………………….خسته شدم یکی جواب بده

پاسخ
شیدا 2015/12/13 at 03:02

ببخشید من حدود یه هفته هست که چشام تار میبینه..وقتی از جای نزدیک به جای دور نگاه میکنم وضوح نمیشه تصویر .تا اینکه چشامو باز و بسته کنم تا بتونم ببینم..ایا چشم ضعیف شده لطفا زود جواب بدیین.چیکار کنممم

پاسخ
ناشناس 2015/11/12 at 16:46

با سلام اگه شماره چشمام 1.25و0.5 استیگماتیسم باشه احتمال خوب شدنش هست

پاسخ
سارا توکلی 2015/11/02 at 15:14

با سلام من سارا هستم من چشمم 2 روز است که تیک بالا میزند به نظر شما دلیلش چیست؟؟؟ لطفا پاسخ دهید

پاسخ
سپیده 2015/10/29 at 23:45

سلام.من چندروزه چشام دردمیکنه احساس میکنم چشمام ضعیف شده ازیه طرفم میترسم برم دکترچون عینک اصلابهم نمیاد.چنتاسوال داشتم.برای ضعیفی چشم توسن 22سالگی عمل انجام میشه؟؟چون من شنیدم فقط توسن بالاعمل میکنن.به غیرازعمل دیگه چه راههایی وجودداره؟

پاسخ
sara 2015/10/20 at 09:27

با سلام
من تقریبا پنج شش ماه است که دیدم کم شده است به طوریکه قبلا از فاصله خیلی دور میتونستم اشیا،تابلوها حتی نوشته های ریز روی اونها رو هم ببینم همینطور در فاصله زیاد میتونستم نوشته های تلویزیون رو ببینم ولی متاسفانه الان برای دیدن نوشته های تلویزیون باید این فاصله را به حداقل برسانم.
تا اینکه برای بررسی مشکل ذکرشده به متخصص چشم مراجعه نمودم و بعد از معاینه ایشون گفتن چشمم در حد نیم نمره ضعیف شده و اشاره فرمودن نیازی به تجویز عینک نمی بینن.از ایشون پرسیدم این تجویز شما که عینک نزنم باعث ضعیفی بیشتر چشمم در آینده نخواهد شد؟
ایشون در جواب من فرمودن زدن عینک دلیل قطعی برای ضعیف تر نشدن چشم در آینده ایجاد نمیکنه همین طور نزدن عینک هم باعث ضعیف تر شدن چشم نخواهد شد.همینطور از ایشون خواستم عینک آفتابی بهم معرفی کنه که ایشون نظر بنده رو رد کردن و عینک فتوکروم با همون نمره چشمم که نیم بود برام نوشتن.
نظرمن این اگه ایشون با عینک زدن بنده در ابتدای صحبتاشون موافقت نکردن و گفتن ضرورتی نداره چرا با گفتن این موضوع که من از ایشون خواستم عینک آفتابی بهم معرفی کنه همون عینک منتهی نوع فتوکروم نوشتن؟
18روز بعد مجددا برای تست چشمم مراجعه کردم و دکترم گفتن نمره عینکم 0.25 شده ومن در این مدت آب هویج میخوردم آیا احتمال دارد با ادامه همین روند بطور کامل چشمام بهبود پیدا کنه؟
میخواستم از حضور شریفتون بپرسم آیا نظر پزشکمو تایید میکنید؟ اگر جوابتون منفی است خواهشمندم راهنماییم بفرمایید که چه اقدامی بکنم ضمن اینکه من از 2 ماه قبل به طور مداوم روزی 8 ساعت پشت سیستم میشینم و به عبارتی کارم سیستمی است.
یادآور می شوم که چند سال پیش از فروشنده ای دوره گرد عینک آفتابی گرفتم که در استاندارد بودنش مطمئن نبودم و نیستم.آیا احمال دارد علت ضعیف شدن چشم من ارتباطی به زدن همون عینک آفتابی داشته باشد؟
اگر این طور است بفرمایید برای خرید عینک آفتابی باید کجا مراجعه کنم و با چه اسم و یا مارکی بخرم.
تسریع در پاسخ مزید امتنان است
با تشکر

پاسخ
یه نفر 2015/09/17 at 20:23

سلام من احساس میکنم چشمام ضعیفه چون همیشه بیش از حد پشت کامپیوتر مینشینم چی بخورم تا چشمام خیلی زود خوب بشه و عینکی نشم؟

پاسخ
اژدر 2015/08/30 at 22:45

با سلام! بنده حقیر کودکی یک ساله دارم با نمره چشم مثبت دو انیم ومثبت سه که دکتر گفته نگرانی نیس و تا شش ماه دیگه برای معایعنه مجدد باید ویزیت شود نگرانی هست در موردش و چه کاری میتونیم انجام بدیم

پاسخ
ناشناس 2015/08/30 at 13:00

من دو سال ک عینک استفاده میکنم شماره چشمام 3/75 ،و 18 سالمه. میتونم چشمامو عمل کنم؟

پاسخ
فرید 2015/08/28 at 14:13

سلام من پسری 16ساله ام حدود یه ساله که من احساس میکنم چشمم ضعیف شده..ونوشته ای را از یک متری به سختی میخونم ..میخواستم ببینم ایا راهی هست که از ،زدن عینک جلو گیری و از ضعیف تر شدن چشمم‌جلو گیری کنم …ایا راه درمانی هست

پاسخ
ناشناس 2015/08/26 at 11:21

سلام ببخشید من هم زیاد از کامپیوتر استفاده میکنم وهم زیاد کتاب می خوانم میشود علایم دقیق تر ضعف چشم ها رو برام توضیح بدید ممنونم

پاسخ
بهار 2015/07/22 at 05:14

سلام و عرض خسته نباشی
من شماره چشمم نیم هس عایا لازمه عینک بزنم یا چیکارکنم تا ضعیف چشمم بهبود شه

پاسخ
سارا توکلی 2015/11/02 at 15:19

بهترین کار خوردن اب هویچ

پاسخ
سارا توکلی 2015/11/02 at 15:19

بهترین کار خوردن اب هویچ خیر

پاسخ
,.... 2015/06/19 at 22:52

سلام من نزدیک به دوساله ک عینک میزارم چند وقت پیش ک برای معاینه رفته بودم چشمام نسبت به قبل ضعیف تر شده بود.حالا بازهم احساس میکنم چشمام ضعیف. تر شده .14سالم هم هست به نظر شما از چی میتونه باشه؟

پاسخ
امیر 2015/11/07 at 21:15

به نظر من اگه تبلت یا گوشی داری بیش از حد با آن ها کار میکنی

پاسخ
فاطمه 2015/06/06 at 15:25

با سلام من چند روزی هست وقتی به صفحه کامپیوتر نگاه میکنم یه مقدار کم احساس تاری دید می کنم ولی اشیا دورو اطراف و دیدن انها مشکلی ندارم

پاسخ
مونا 2015/05/20 at 13:06

سلام خسته نباشید من 21 سالمه . چند وقته سرم در ناحیه چپ درد میگیره و ازاد میکنه گاهی وقتا چشمام تار میشه اگه میشه راهنمایی کنین.متشکرم

پاسخ
هادی 2015/05/13 at 18:55

بنده در هنگام بعد از نزدیکی چشمانم درد میگیره و دچار ضعف محسوسی میشود .میخواستم ببینم چکار کنم

پاسخ
رضا 2015/05/12 at 22:01

با سلام
خواهرم 20 سالشه در کودکی حدود 4 ساله بودکه مدام از چشمانم اشک می امد. تا اینکه به پزشک مراجعه کردیم و گفتند اگر زودتر میامدی میشد کاری کرد ولی از ان زمان تا حالا یکی از چشماش 2 و دیگری 2.5 ضعیف شده.
میخواستم علت رو بدونم و اینکه آیا بازم ضعیف تر میشه و اینکه راه درمان چیه.
با تشکر

پاسخ
ناشناس 2015/07/26 at 04:28

دوست عزيز رآه درماني براي خواهر شما نيست اما راه پيشگيري از ضعيفتر شدن هست لطفا به دكتر مراجعه كنيد تا ميزاني از ويتامين A در روز تجويز كنه تا ضرري نداشته باشه( چون ويتامين A محلول در چربي است مصرف زياد آن باعث بوجود آمدن پيامد هاي بدي در بدن ميشه) علاوه بر اين از خوردن جربي هاي اشباع و مواد قندي بيش از حد خودداري كند.

پاسخ
علی 2015/04/17 at 18:35

سلام.من از دوران ابتدایی بنا به تشخیص پزشک مشکلات کوچک چشمی داشتم ولی لزومی به عینک ندیدند.تا اینکه در زمان دبیرستان ضرورت عینک آستیگمات دیده شد.لذا تا الآن که 41 سال سن دارم از عینک استفاده میکنم.اصولاً در امورات عادی نیازی به عینک ندارم ولی اگر به مدت بیش از 2 ساعت از عینک دور باشم سردرد و خستگی چشم میگرم.ناگفته نماند که در هنگام رانندگی باید حتماً عینک بزنم و مخصوصاً شبها چون انکسار اشیاء برایم زیاد می شود.
قضیه این است که بنظرم بطور خیلی سریع از سال گذشته شدت تغیرات در دیدم زیاد شده و اشیاعی را که با عینک در نزدیک خوب میدیدم اکنون بشدت ناراحت کننده بوده و باید عینکم را بردارم تا بتوانم عادی ببینم.بعبارتی عینکم را بسیار بسیار بیشتر از یک سال قبل باید بردارم تا چیزهای نزدیک را خوب ببینم.احساس بدتر اینکه بنظرم سرعت ضعیف شدن چشمهایم خیلی زیاد شده.به دکترهای متخصص که مراجعه میکنم.براحتی میگویند چیزی نیست اثرات پیر چشمی هست!؟آیا این صحیح هست؟به همین راحتی باید منتظر کم شدن و تغییرات بیناییم باشم..لطفاً راهنماییم کنید

پاسخ
طاهره 2015/03/31 at 12:17

سلام و روز بخیر
مدتی است دچار سردردهای متوالی می شم خصوصا از ساعت 11 تا 3 در سمت راست و چپ سرم خیلی اذیت می شم حتی با خوردن یک مسکن اصلا دردم کم نمی شه کارم با کامپیوتر هستش یعنی از 9 صبح تا 6 عصر البته نه به طور متوالی ولی کارم اینه
گاهی شبها هم با کامپیوتر کار می کنم
به نظرم در ناحیه سمت راست چشمم دچار ضعیفی شدم البته تمام کلمات ریز و درشت را می بینم و مشکلی در دید ندارم ولی سردردهایم رانمی تونم کم کنم

پاسخ
ناشناس 2015/02/20 at 09:09

سلام پسر٢٣ساله هستم زیاد رابطه جنسی داشتم, و حالا بعداز هر رابطه چشمام تامدتی تار و خشک میشود.و به شدت نگران هستم.

پاسخ
رضا 2015/02/15 at 22:53

سلام من چند وقتی است ک زیاد مطالعه میکنم میخاستم ببینم با این کار ممکنه چشام ضعیف بشن چون بعد از فقط چند دقیقه چشام درد میگیرن بعضی وقتا هم احساس سوزش چشم هم دارم لطفا سریع جواب بدیم ممنون

پاسخ
ali 2015/02/15 at 20:57

سلام من یکی دو سال هست که یا با گوشی یا لپ تاپ کار میکنم و یا استمنا میکنم و چندن بار هم برای راه درمان ترکش تلاش کردم ولی نشده حالا تازگی ها هم وقتی با لپ تاپ یا گوشیم کار میکنم یا از چشمام اب در میاد و یا چشمام در میگیره به نظرتون باید چیکار کنم که همش حل بشه چهارده ال هم سن دارم جونه ما جوابمو بدیذد منتظرش هستم ایا میشه بدون عینک هم خوب بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ
مرمر 2015/01/22 at 19:55

سلام ممنون از سایت خوبتون
من حدود 2 ماه رژیم گرفتم یکی از چشمام شدیدا تار میبینه حتی از فاصله نزدیک هم کلمات درست نمی بینم ممکنه به خاطره رژیم باشه؟

پاسخ
علی محمدی 2015/01/19 at 17:51

آیا مطالعه کردن در حال حرکت مثلا در حال راه رفتن موجب ضعیف شدن چشم می شود؟

پاسخ
nasir 2015/01/11 at 16:08

سلام خدمت شما
پسر 19 ساله هستم چشمام -2.25 درجه ضعیف است اما ثابت است امکان بهبود است به امید پاسخ تان تشکر بسیار زیاد

پاسخ
عرفانه 2015/01/09 at 18:25

سلام من 15 سالمه وشماره چشم هام2 هست چطور میتونم از ضعیف تر شدن چشمم جلوگیریی کنم؟چون هر چند وقت یک بار ضعیف تر میشه؟

پاسخ
... 2015/05/02 at 13:51

واااای منم شماره چشمام دو هست …هنوز 6 ماه نشده ک رفتم دکتر شماره چشمام رفته بود بالاتر…الان دوباره سردرد دارم و چشام درد میگیره…خیلی ناراحتم ک همینجور داره میره بالا …نمیدونم باید چیکار کنم ک بالاتر نرخ

پاسخ
رها 2015/01/04 at 19:25

باعرض سلام و خسته نباشی

خواستم بدونم آیا سردرد و سرگیجه (هم در حالت عادی، هم موقع برخاستن) ، تاری دید ، علائم ضعیف بودن چشم هست؟

پاسخ
سید مهدی 2015/01/03 at 22:22

من17 سالمه چند وقتیست احساس سوزش درد در چشمانم میکنم وگاهی هم فکر میکنم چشمانم از کاسه در می اید ولی هیچ مشکل بینایی ندارم ایا به عینک نیاز دارم

پاسخ
تسنيم 2015/01/03 at 00:18

سلام من دخترى 17ساله هستم بعضى اوقات وقتى رمان ميخونم چشمام کمى ميسوزه من چيکار کنم يعنى احتمال داره ضعيف شده ؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ
سجاد 2014/12/30 at 08:37

سلام من مردی هستم 24ساله از18 سالگی چشمام تقریبا هرکدام یک دهم ضعیف شدن والان احساس میکنم ضعیف تر شدن آیا میتونم عمل کنم یانه؟

پاسخ
زرزری 2014/12/26 at 13:15

ببخشین لطفا جواب بدین….
من تو چارت یه چشمم پ 0.9 است……نیاز به عینک دارم؟

پاسخ
ناشناس 2015/07/26 at 04:32

خير دوست عزيز نيازي نيست چون ضعف چشم شما زياد نيست ولي بايد از الان از بيشتر شدن ضعف چشمتان جلوگيري كنيد و از الان عينك نزنيد چون باعث تنبلي چشم ميشه و با تنبل شدن چشم بدون عينك اذيت ميشويد

پاسخ
مبینا 2014/12/21 at 15:43

سلام من چشمام درد میکنند برای خواندن کتاب بایدچشمام روریزبکنم وخط های کتاب روباهم قاطی می کنم آیامن نیازی به عینک دارم؟

پاسخ
ناشناس 2015/06/24 at 00:55

بله حتما شما باید از عینک استفاده کنید

پاسخ
زهرا 2014/12/21 at 15:35

سلام من چشمام چند وقته درد میکنه ایا ممکنه ضعیف شده باشه؟

پاسخ
ب 2014/12/12 at 20:15

salam va khaste nabashid mn y soal daram k midoonam hame beshmikhandin ama rastesh mn khailiiiii doost daram aynaki sham mishe lotfan begi bayad che kar konam?!!!!! mamnnon

پاسخ
ستایش اسدی 2014/12/10 at 18:45

سلام با تشکر
من اول دبیرستانم امروز تو سنجش چشم در مدرسه گفتن یه چشمم 0.9 و اون یک 0.8 است و با هردو 0.9 . من بعضی مواقع عادی میبینم اما بعضی موقع عها تار و درد دارم .
من آیا به عینک نیاز دارم؟؟؟لطفا جواب بدین….

پاسخ
مادر 2014/12/04 at 12:42

سلام دختر هفده ماهه ام رو امروز برای سنجش بینایی بردم بهم گفتند چشمش کمی ضعیفه اما مهم نیست وفعلا لازم نیست کاری انجام بدم ولی بسیار نگرانم لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ
سيدعلي موسوي خو 2014/12/02 at 20:04

باسلام مردي 32ساله هستم 2سال پيش متوجه ضعيف شدن چشمانم گشتم كه بامراجعه به پزشك تشخيص استيگماسم داده وبرايم عينك تجويزكردند كه من ازعينك فقط در حين كار وتماشاي كامپيوتراستفاده ميكنم اكنون دائما سردرد خفيف وحالت گيجي دارم بنظرشما ازچيست

پاسخ
Rahman 2014/11/29 at 23:22

سلام من از 15 سالگی تا الان که 19 هستم چشمهام شروع به ضعیف شدن کردن! هرسال یک نمره، نمره عینکم عوض میشه! یعنی الان حدودا 3-4 هست! آیا دارم کور میشم؟ در ضمن من خیلی از کامپیوتر استفاده میکنم! ولی یک دوست دارم که به اندازه من او هم از کامپیوتر استفاده میکند ولی چشمان اون تا الان ضعیف نشده!

پاسخ
ناصر 2014/11/10 at 14:38

با سلام احتراما من در حدود 3 ماه براي قلبم استنت نصب كردن و قرص هاي فشار و چربي و رقيق كننده وپلاويكس مصرف مي كنم احساس ضعف بينايي و تاري ديد شديد دارم به
متخصص هم مراجعه نمودم

پاسخ
nasir 2014/11/01 at 15:38

با سلام خدمت شما
19ساله هستم هردو چشمم 2.25 درجه ضعیف شده امکان بهبود است

پاسخ
علی 2014/10/22 at 18:23

با سلام 18سالمه از ابتدایی خیلی کم ضعف بینایی داشتم و از اونجا که در راهنمایی ودبیرستان میز اول میشتم ضعف چشمام خودشو نشون نمیداد ولی بالاخره به دکتر مراجعه کردم و نمره دو تا چشمم2/25 بعد از یه سال احساس میکنم بازم ضعیف تر شده ایا بازم ضعیف تر میشه راه حلی نیست من فقط موقع اینکه رانندگی میکنم و تو خونه ام عینک میزنم

پاسخ
شهرزاد 2014/10/21 at 20:38

با تشکر ….من چن روزیه احساس میکنم چشام داره سوراخ میشه و درد میکنه و تار میبینم.این نشانه ی چیه؟باید منم عینکی شم؟؟؟
لطططططططفا جواب بدین

پاسخ
شهرزاد 2014/10/15 at 13:34

لطفا کامل جواب بدین من 16 سالمه وقتی یه متنی رو میخونم بعد که سرم رو بلند میکنم برای چن ثانیه همه جا رو تار میبینم.سر درد هم دارم تخته رو ولی واضح میبینم.نمی دونم چرا دوسه تا از دوساتم هم دقیقا همین علائم رو دارن””””به نظرتون باید عینکی شم ؟/؟؟

پاسخ
یاسمین 2014/10/11 at 21:47

سلام من چشام ضعیفه ولی کسی تو خانواده مون عینک نمیزنه منم روم نمیشه به خانواده ام بگم یعنی بگم هم باور نمیکنن چطوری بگم که ببرن منو دکتر من 15 سالمه….تورو خدا جواب بدین تا کور نشدم

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/13 at 11:26

یاسمین عزیز مسلما اگر احساس میکنید احساس میکنید اشیا را با دید کافی و شفاف نمی بینید با خانواده صحبت کنید تا پزشک مراجعه نمایید
این مسئله جدی هست ، حتی اگر ضعیف هم نباشد، معاینه چشم ضرری ندارد

پاسخ
آرش 2014/10/22 at 08:32

سلام.یاسمن خانم اگه روت نمیشه به خانوادت بگی خب خودت با یکی از دوستهات اول یکبار برو پیش دکتر ببین علتش چیه؟اونوقت اگه حاد بود به خانوادت بگو

پاسخ
یاسمن 2014/10/10 at 13:13

سلام،من24 سالمه و تا این سن ضعف بینایی نداشتم .اما یه مدت دچار تاری دید و سردرد شدم میشه تو این سن چشم ضعیف بشه؟ممنون

پاسخ
روشا 2014/10/04 at 08:55

یه سوال داشتم لطفا زود جواب بدین…….من همه ی این علائم رو دارم بجز تار دیدن.آیا به عینک نیاز دارم؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:20

باید با دستگاه پزشکی چشم شما معاینه شود

پاسخ
نت 2014/09/15 at 20:36

تربت امام حسین بهترین راه درمان کوری

پاسخ
حسن 2014/09/04 at 14:35

سلام من 15 سالمه و هر روز خودمو ارضا میکنم ، میخواستم بدونم که ضعیف شدن چشمم به اون ربط داره یا نه؟؟؟
با تشکر

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:21

بله

پاسخ
mahdi 2014/09/02 at 11:43

سلام
ممنونم از وبسایت خوبتون
من یک پسر 15 ساله هستم که تقرباً از 1/5 سال پیش چشم هایم شروع به ضعیف شدن کرد
من این موضوع رو نادیده گرفتم و به دکتر مراجعه نکردم
و ضعف چشمم بیشتر شد
الان فکر میکنم چیزی حدود نیم تا 75 صدم چمشمم ضعیف هست
من دلیل ضعف چشمم رو استفاده از کامپیوتر میدونم

به نظرتون قابل درمان هست؟
و آیا میتونم از عینک یا لنز استفاده نکنم؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:21

بله قابل درمان هست به پزشک متخصص مراجعه نمایید

پاسخ
زهرا 2014/09/01 at 20:43

سلام من 14 سالمه یه چن وقتی هست احساس میکنم چشام ضعیف شدن.ولی تو مطالعه مشکل ندارم.ولی وقتی به کتاب میخونم وقتی سرم رو بلند میکنم تار میبینم.گهگاهی هم سر درد دارم. چون سال جدید هم میخواد شروع شه لطفا هرچه زود تر جواب بدین که:
1-چشام ضعیفه؟
2-نیاز به عینک و چشم پزشک دارم؟
3-اگه برم پیش دکتر چی بگم؟؟؟
لطفا زود جواب بدین

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:22

باید به چشم پزشک فوق تخصص مراجعه نمایید

پاسخ
nazi 2014/08/31 at 14:10

سلام.چشمای من یکی 2.5 یکی 2.من کی بفهمم شماره چشام ثابت شده و میتونم عمل کنم؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:23

با نظر پزشک بایست جهت عمل مراجعه نمایید

پاسخ
غزل مریدی 2014/08/30 at 08:41

با سلام من وقتی مطالعه می کنم بعد از آن در سرم و چشم هایم احساس درد میکنم آیا چشمم ضعیف شده است؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/09/01 at 19:14

هر از گاهی باید به چشمانتان استراحت بدهید در طول مطالعه

پاسخ
تلناز 2014/08/07 at 09:56

15 سالمه و چشمم در طول 1 سال به ضعف شدیدی رسیده درحالیکه تا قبل اصلا مشکل بینایی نداشتم، راه درمانی بغیر از عینک هست؟ واقعا دلیل ضعف چشم راتواین سن نمیدونم

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:23

بله ، راه درمان گاهی بدون عینک نیز میسر است میبایست در معاینه نظر بیان شود

پاسخ
hani 2014/07/31 at 00:52

با سلام خدمت شما
من پارسال رفتم چشم پزشک چشمام سالم بود
یه مدته چشمام خوب نمیبینه ,بالای چشامم احساس درد میکنم
آیا این از علائم ضعیف بودن چشامه یا نابینایی ؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:24

چند مدته ، کار شما چیست؟

پاسخ
زهرا محمدی 2014/07/23 at 17:15

با سلام خدمت شما.
دختر 15 ساله ای هستم.چندوقتی لست که احساس میکنم چشمام ضعیف شده سردرد دارم ولی تار نمی بینم بعضی موقع ها هم باید چشمانم را ریز کنم تا ببینم.اما همه جارو می بینم و در مطالعه مشکلی ندارم.چند روزی هست که احساس سوزش و اشک آمدن را دارم. به نظر شما آیا لازم است به پزشک مراجعه کنم به عینک نیاز دارم ؟
میشه زود جواب بدین خیلی مهمه

پاسخ
--> آسمونی 2014/10/06 at 17:24

بله

پاسخ
mahsa 2014/07/15 at 00:53

دختری 13 ساله هستم و هردو چشمم 1/5 درجه ضعیف هست امیدی ب بهبود هست؟

پاسخ
--> آسمونی 2014/07/15 at 13:32

به پزشک فوق تخصص مراجعه نمایید ، انشااله

پاسخ
نسیم 2014/07/14 at 20:59

ممنون مطالبتون جالب و تاثیر گذار بود……….

پاسخ

درج نظر