تازه های آسمونی
خانه > سلامت > بیماری و درمان > همه چیز در مورد قاعدگی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • همه چیز در مورد قاعدگی

   

  قاعدگی در دختران

  قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است.  قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد.  بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند.  بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دوره قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می دهد.

  یک دوره قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است.  مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

   

  بلوغ و قاعدگی

  زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می کند.  هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می کنند.  حدود۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد.  حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دوره قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.  اولین قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که همه اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.
  دختر بچه ها در بدو تولد با تخمدان ها، رحم و لوله های تخمدانی یا لوله های فالوپ (لوله هایی که در ادامه رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند.  تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می شود، قرار می گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند.  دو لوله تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیم تر) که داخل آن سوراخ باشد.  هر لوله فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می شود.رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد.  دیواره رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفه آن نگهداری از جنین در حال رشد است.  پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانه رحم تا بیرون بدن امتداد می یابد) از بدن بیرون می آید و بدین وسیله نوزاد متولد می شود.
  با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می کنند.  این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.
  پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی شود- از درون تخمدان آزاد می شود که به این عمل تخمک گذاری می گویند.  تخمک وارد لوله های فالوپ می شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می کند.  اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می کند و با چسبیدن به دیواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.  در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله ای که در اکثر دروه های قاعدگی اتفاق می افتد- تخمک بارور نمی شود و از بدن دفع می شود.  در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می کند.  ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است.  باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می شود.
  این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می افتد.  رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می آید.  در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همه بافت ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می شود و این وقایع ماهانه ادامه می یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد.  یائسگی به این معنی است که زن همه تخمک های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد.  بنابراین دوره های قاعدگی نیز تمام می شود و دیگر امکان بچه دار شدن برای او نیست.

   

  عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

  عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان می باشد.  به نامهای دیگری مانند قاعدگی،  منس و پریود هم خوانده می شود. خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم می باشد.  اکثر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

   

  سیکل قاعدگی چیست ؟

  خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.  در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.  یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.
  ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن.  تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود.  دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون.  هورمونهای FSH  و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

   

  در یک سیکل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

  در نیمه اول سیکل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود. در پاسخ به هورمون FSH یک تخمک در داخل یکی از تخمدانها شروع به رشد می کند. در حوالی روز ۱۴ از یک سیکل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH  تخمک از تخمدان جدا می شود. این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.
  در نیمه دوم سیکل تخمک وارد لوله فالوپ که بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می شود. در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می کند. اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت تخمک بعد از مدتی از بین می رود. اگر بارداری رخ ندهد استروژن و پروژسترون کاهش می یابند و لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می کند.

   

  خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟

  همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دوره زمانی میان دو خونریزی را دوره قاعدگی می گویند.  دوره قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد.  حتی این زمان از یک دوره تا دوره بعد ممکن است فرق داشته باشد.
  دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره های قاعدگی بیشتر دیده می شود.  برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصله زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد.  معمولاً پس از چندین ماه، دوره های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره های نامنظم دارند.  با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می توانند دوره خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

   

  خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

  مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.  بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند.  بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.
  مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد.  بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده اند یا نه.  بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.  برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد.  خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست.  در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهنده اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.
  باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد.  در صورتیکه از بی نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

   

  یک سیکل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

  سیکل قاعدگی یک خانم ممکن است در ماههای مختلف کاملاً شبیه هم نباشد .  از طرف دیگر سیکل های هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممکن است کم، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد .  اگرچه اکثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می کشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است. در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیک به یائسگی  سیکلها ممکن است کاملاً نامنظم باشند.

   

  سیکل های قاعدگی از چه سنی شروع می شوند؟

  سن متوسط شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می شوند.  یک دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممکن است قاعده شود.

   

  یک خانم تا چه زمانی پریود می شود ؟

  زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند. سن متوسط یائسگی حدود ۵۱ سالگی است. یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمک نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود. مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می تواند متفاوت باشد.

   

  دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش

  * بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند.  دل پیچه های قاعدگی بسیار شایع است.  در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می شوند می گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل پیچه می شوند.  پزشکان فکر می کنند که علت این دل پیچه ها ماده ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می شود.  انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود.  معمولاً با افزایش سن شدت این دل پیچه ها کمتر می شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند.  بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می تواند این دل پیچه ها را از بین برد.  قرار دادن یک حوله گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل پیچه ها کمک کند.  داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دوره قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل پیچه می شود.  در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می توانید با پزشک خود مشورت نمایید.
  * بعضی از دختران احساس می کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده اند.  ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند.  بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند.  ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می یابد.  به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می گویند.  علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است.  افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دوره قاعدگی می تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود.  به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می شوند.  مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند.  پزشکان معمولاً توصیه می کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند.  بعضی از داروها نیز می توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می شود.
  * بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور ه قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است.  این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

   

  تامپون و نوار بهداشتی

  پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله ای برای جذب خون استفاده کنید.  برای این منظور می بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید.  برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید.  نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه ها و سوپر مارکت ها قابل تهیه است.
  تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه ای از یک بیماری؟
  قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد:
  مهبل را تمیز و مرطوب نگه می دارد و در پیشگیری از عفونت آن کمک می کند.  اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می کند و این مسئله کاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه ای از وجود مشکل است.  ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می کند: رقیق، چسبنده، غلیظ، حالت کشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است.  نکته مهم در ترشحات مهبل آن است که باید شفاف، سفید و یا شیری مایل به سفید باشند.  در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می شود، رنگ آن سبز، خاکستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می شود، در مهبل حالت خارش، سوزش، تورم و قرمزی بوجود می آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به غیر از عادت ماهیانه خون خارج می شود که در این موارد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.  معمولا عفونت مهبل(باکتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است که بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید. در عفونت قارچی مهبل ترشحات بسیار سفید و غلیظ می شوند و شکل پیدا می کنند، بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می شود.  در عفونتی که توسط باکتری ایجاد می شود، مقدار ترشحات زیادتر می شود و حالت کف آلود پیدا کرده، به رنگ خاکستری در می آید.  بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می شود.  با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده فورا به پزشک مراجعه کنید.

   

  تغییرات و اختلالاتی که ممکن است بعد از دوران قاعدگی رخ دهد


  من که سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟

  عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می افتد که البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است.  اما اینکه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است.  معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه های بلوغ (که اغلب رشد پستان هاست) اتفاق می افتد.  البته در بعضی دخترها کمتر از یک سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می شود که طبیعی است.  روش دیگری که بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است که حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می شوند.  سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینکه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشکل ساز نیست.  دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، کم خوری عصبی، ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس های شدید یا بعضی بیماری های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

   

  کوچک ماندن سینه ها یعنی اختلا ل در روند بلوغ؟

  تفاوت اندازه پستان ها کاملا طبیعی است.  به خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند.   البته در اکثر خانم ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان ها یکی نیست، همان طور که اندازه دو دست و پا یکسان نیست.  معمولا اولین جوانه های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان ها سریع تر از دیگری است.  بعضی دختر خانم ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می کنند مشکلی وجود دارد. در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می کند که مشکلی وجود ندارد.  البته بهتر است دختر خانم ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند.  به خصوص اینکه معاینه پستان ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند.

   

  چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم؟

  گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می شود که انگار قرار است همه چیز مثل ساعت کار کند.  در بین خانم ها این طور شایع شده که عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یک بار اتفاق بیفتد، در حالی که در اکثر خانم ها بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد.  معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد.  اولین روز عادت ماهیانه، روز اول چرخه یک خانم محسوب می شود.  معمولا در روز چهاردهم یکی از تخمک ها از تخمدان خارج می شود که به آن تخمک گذاری می گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا کرده و عادت ماهیانه اتفاق می افتد.  معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی نظمی های زیادی وجود دارد، اما بیماری، کاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی نظمی در قاعدگی می شوند.  حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می شود.  طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یک خانم ثابت نیست.  بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود، بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشک زنان صحبت شود تا مشکل زمینه ای به خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم ها بیش از ۳ سال طول بکشد.

   

  چرا پستان ها درد می گیرند؟

  درد پستان هر از گاهی اتفاق می افتد.  این مسئله در دختر خانم ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به دلیل رشد پستان هاست به خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به خصوص در وضعیت امر این درد بیشتر حس می شود.  با این وجود از درد پستان ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت.  علاوه بر مسئله فوق،درد پستان ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک هفته قبل) بسیار شایع است که به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد.  این هورمون ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان ها را متورم می کنند.  در اوایل حاملگی هم درد پستان ها شایع است که دقیقا به علت ترشح هورمون ها و تاثیر آنها بر پستان است.  در صورتی که درد پستان ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب تر برطرف کرد.
  تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی تاثیر نیست.  بهتر است از یک هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود.  اگر به غیر از مواقع ذکر شده در پستان ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود.  چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

   

  در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

  * عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی
  * متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
  * خونریزی بیش از ۷ روز
  * حجم زیاده از حد خونریزی
  * در صورتی که در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
  * درد شدید هنگام قاعدگی

   

  چه مشکلاتی ممکن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

  زنان ممکن است مشکلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :
  آمنوره  یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به کار می رود که یک دختر خانم تا ۱۶ سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینکه عادات ماهیانه در خانمی که قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ). علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری، شیردهی، کاهش وزن شدید دراثر یک بیماری وخیم، ورزش سنگین، استرس و رژیم های غذایی سخت . اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممکن است عامل بیماری باشند.
  دیسمنوره یا قاعدگی دردناک : عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد.  هورمونی به نام پروستاگلندین عامل این مشکل است. بعضی از انواع مسکنها مانند ایبو پروفن و مفنامیک اسید می توانند درد را کاهش دهند. گاهی اوقات این مشکل در اثر یک بیماری به نام آندومتریوز می باشد .
  خونریزی غیر طبیعی از رحم : خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است. این مشکل ممکن است بصورت خونریزی بسیار حجیم، خونریزی طولانی مدت، پریودهای بسیار نزدیک به هم  و یا خونریزی بین پریودها  خود را نشان دهد. در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند.  دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها،  فیبروم ها، عفونتها و علل هورمونی هستند.

   

   

  توجه: با توجه به درج کلیه توضیحات مورد نیاز در این مطلب و همینطور پاسخگویی به سوالات ، به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود، لذا مطالب فوق را مطالعه نموده و پرسشهای قبلی را نیز مشاهده نمایید

   

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3٫83 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=6740
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیماری های خاص و صعب العلاج چیستند

  بیماری های مزمن و صعب العلاج مشتمل بر فهرستی از بیماری های واگیر دار و …

  135 دیدگاه

  1. سلام من آیداهستم و15 سالمه.13سالگی پریود شدم.من همیشه 7روز پریود میشدم,امالآن 21روزه که پریودم.باید چیکارکنم؟

  2. سلام،عذر میخوام زنم میگه لطفا با این همه توظیحات خوب از واژه هایه مناسب استفاده کنید ، و به جایه پستان از سینه استفاده کنید . ? ممنون

  3. سلام ممنونم از سایت و مطلب خوبتون

  4. سلام من پنجم ماه پریودم تمام شده .بعد دوباره بیست و دوم هم پریود شدم .دریک ماه دوبار پریود شدم .نمیدونم چرا دوبار پریود شدم .میشه راهنماییم کنین؟؟

  5. ببخشید سلام من سوالی مطرح کردم ولی هرروز نگاه مسکنم ولی جواب سوالمو نیست یا اینکه ندادید میشه لطفا جواب سوالمو ایمل کنید ممنونتون میشم

  6. ببخشید من همیشه پریودم 5روز زودتر میشه اون ماه 21شدم واین ماه 17لخته خون زیادی ام دارم یعنی هربار که پریود میشم لخته خونم ازم خارج میشه من چند ماه پیش رابطه از پشت ورو شلوار داشتم یعنی هردو شلوار و لباس زیر داشتیم همیشه یا میرفت دستشویی یا روی شلوار خودش میریخت اب منیشو یه بار من پشت پا احساس خیسی کمی کردم وقتی راه رفتم چیزی حس نکردم 1ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وقتی با پاو شلوارم دست زدم چیزی حس نمیکردم حتی وقتی اینجوری شد من پریود شدم تو این 1سال همیشه پریود میشدم امکان بارداری هست ماه قبل خونریزی کمی داشتم اردبیهشت خوب شد ولی الان تو خرداد احساس میکنم کم شده امکان داره پریود نباشه اون لانه گذینی باشه البته من ترشح داشتم دکتر برام سونو گرافی نوشت و گفت که همه چیز خوبه کیست نداری و رحم خیلی پاکه و سالمه و تمیز پس این خون کم از چیه ماه قبل پریودم رفتم دستشویی متوجه شدم تو اردیبهشت کامل ریخت رو شرتم ولی این ماهم بازم رفتم دستشویی متوجه شدم یعنی منظورم اینه خون کمه روی لباس زیرم نمیریزه امکان داره کم خونی داشته باشم دلمم خیلی درد میکنه ازاول پریودم دلدرد داشتم الان دوروزه بازم دلدرد دارم میشه به ایمیلم جواب بدبد منتظرم ممنون فقط میخوام علت خون کمو بدونم

  7. ببخشید ادامه سوالم تواین 1سال من پریودم شدم حتی 5روزم زودتر هربار رابطه که از پشت داشتیم یا میرفت به دستشویی یا روی شلوارش میریخت یه بار احساس خیسی کردم و1ساعت بعد دراوردم میشه به ایملیم جواب بدید ممنون میشم میشه به سونو اعتماد کرد

  8. باسلام.من دختری ۱۳ساله هستم.وکلاس هفتمم.من شش ماه پیش برای اولین بار عادت شدم.و تا هفت روز عادت بودم.ولی دیگر از ان موقع تاحالا عادت نشدم.دلیلش چیست؟

  9. سلام من انیس هستم و هفتم میخونم و اصلا پریود نشده بودم ولی امروز که رفتم دستشویی توی شرتم کلی ماده قهوه ای دیدم وقتی دست زدم دیدم قرمزه و تو سرتم اون طوری دیده میشه و خیلی زیاد بود من خیلی میترسممم توروخدا کمکم کنید به مامانمم تا مطمین نشدم چیزی نمیتونم بگم و اصلا دردی رو هم نداشتم هیچ دردی ینی پریود شدم یا یه مشکل دیگه هست لطفا کمکم کنین توروخدا دارم میمیرم

   • البته اینم بگم که امروز چیزی شبیه ترشحات میدیدم که جامد بود و قرمز و عوض خون اونا یهویی میریختن انگار که ترسحاتم قرمز شدن مثل خون مثلا هر ساعت دوبار این اتفاق میوفتاد دلیلش چیه؟ توروخدا بگین از صبح این طوری شدم دارم سکته میکنم کارم شده گریه

    • و این خون بوی بدی داره که دلیلشو نمیدونم و به خاطر بعضی مسایل نمیتونم برم دکتر پس خودم باید تو خونه حلش کنم چی کار کنم؟ نوار بهداشتی رو هم زود عوض میکنم ولی ربطی به اون نداره چون انگار این بوی خون من هست دلیلش چیه و چه طوری درمان میشه؟

   • من سوال داشتم کجا بپرسم من پریودم همیشه 5روز زودتر میشم اون ماه 21شدم واین ماه تو خرداد 17لخته خون زیادی ام ازم خارج میشه علت اینکه همیشه 5روز زودتر میشم ازچیه من قبلا رابطه از پشت و رو شلوار داشتم ه ردفعه رو شلوار خودش میریخت یه بار من پشت پاه احساس خیسی کمی کردم وقتی شلوارمو در اوردم نه پاهام ونه شلوارم خیس نبودن تواین 1سال پریودم شدم حتی وقتی اینحوری شد فکر کنم 5روز زودتر شدم از چیه امکان بارداری هست احساس میکنم خونریزی کمی دارم تو فروردینم کم بود اردیبهشت خوب بود الانم تو خرداد احساس میکنم خونریزی کمه ولی شکمم خیلی درد میکنه درد پریود هستش میشه بگید تو رابطه از پشت و رو شلوار یعنی هردو شلوار داشته باشیم امکان بارداری هست من 1ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وباهمون دست رفتم دستشویی ترشح داشتم دکتر گفت سونو بوشت برام ولی نه کیست داشتم و گفت رحم پاکه و کیستم نداری و همه چیز تمیزه پس این خونریزی کم علتش چی میتونه باشه میشه به سونو اعتماد کرد ممنون

  10. ممنونم از شما، بسیار عالی بود

  11. سلام من حس میکنم فاصله ی بین دو دوره ی پریودیم خیلی کمه مثلا دوم بهمن اولین روز پریودم بوده و حدودا 5یا6روز طول میکشه و دوباره 24ام بهمن پریود شدم بنظرتون این سیکل نرماله
   دوسال پیش پیش دکتر که رفتم گفت مشکلی نیست اگر میخای فاصله اش بیشتر بشه قرص بخور
   پریود هام نامنظم نیست یعنی همیشه23یا24روز یکبار پریود میشم ولی خب در ماه2بار پریود میشم
   لطفا راهنماییم کنید
   و اینکه چه جوری باید سیکل رو حساب کنیم بعضی میگن از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی بعضی میگناز اخرین روز پریود اول تا اولین روز پریود بعدی
   واااای کلا من در این مسئله گیج شدم
   خواهش میکنم کمکم کنید

  12. سلام اسم ساراست این دو سال عقد کردم بیست سال ماه گذشته 3پریود شد اما این ماه هنوز نشدم چون رابطه جنسی با نامزده ام دو بار داشتم هرچند دخولی نبود اما میترسم حامله شده باشم چگونه باید بهمم دلیل پریود نشدنم چی بوده

  13. من۱۳سال دارم و تاره پرید شده ام قدم۱۵۶سانتی متر است آیا من قد میکشم

  14. سلام من دوازده سالمه هنوز پریودپریود و تمام علائم رو دارم سینه هام بزرگ شده و درد ههم میکنه آیا با گذاشتن متداوم نوار بهداشتی میتونم از پریود خودم خبر دار بشم

  15. یه ماهه پریودیم قطع نمیشه خودم هم دختر ۴۰ ساله هستم لطفن جوابم را بدین

  16. ازتون کمک میخوام بحق اون کسی که میپرستین..من قرص ldخوردم بعد چند هفته قطعش کردم پریود شدم بعد دوروز پریودیم یتیکه گوشت اندازه کف دستم که انگار چربی مانند رنگ سفید دااشت از بدنم اومد بیرون خودم حس کردم یچیزی مانع اومدنش میشه..ایا اون پرده بکارتم بود ایا بهش اسیبی رسید..نامزد دارم از اینمسئله بحد مرگ میترسم که بکارتم اشکال دیده باشه.ککمکم کنید تورو قران..مدیونتونم

  17. سلام دختری 14 ساله هستم دوماه میشه که پریود شدم ولی سینه هام بسیار کوچکه یعنی الان که پریود شدم دیگه سینهام رشد نمیکنه لطفا بگید چکاری انجام بدم ک سینهام رشد کنن لطفا راهنمایی کنید ممنونتون میشم

  18. با عرض
   سلام خسته نباشید .من دختری 20 ساله هیم پریودتم منظم هسش اما وقتی که پریود میشم پریودیم که تموم میشه میرم حموم لک میبینم الان3بار پشت سرهم حمام رفتم ولی باز لک میبینم دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم جوابمو بدید

  19. سلام من همون پریسا هستم الان چند روز هست که ترشحات بیشتر شده آیا این میتونه نشانه ای از پریود شدنم باشه تورو خدا بهم جواب بدید

  20. سلام من دختری ١٣ساله هستم و سینه هام در حال رشده و موهام هم در اومده گاهی هم ترشحات رو دارم اما هنوز پریود نشدم میشه کمکم کنید آخه همه دوستام شدن

  21. من موقع پریود وسط باسنم خونی میش و نمیتونم به پشت بخوابم چیکار کنم؟ چرا اینطوری میشه

  22. فاطمه قاسمی

   سلام ببخشید من 14 ساله هستم امروز 12روز های پریود شدم هی خونریزی میکنم ولی بعد تموم میشه بگید چیکار کنم ؟

  23. سلام دختری 46 ساله هستم هنوز پریود نشدم این موضوع خیلی منو نگران کرده طوری که خیلی وقتا گریه میکنم میخاستم کمکم کنید و بهم بگید مشکلم چیه یعنی امکانش هست که هنوز بلوغم نرسیده نمیدونم اخه یکی از سینه هام خیلی کوچیکه اون یکی خیلی گنده اصلا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید…

  24. من وقتی پریود می شم کمرم درد می گیره بگید چکار کنم

  25. سلام من 14سالمه و برای اولین بار امروز پریود شدم . اما فقط یه درد بسیار بسیار خفیف داشتم اونم خوب شد اصلا هم عصبی نیستم برخلاف روزای دیگه امروز سر حال تر بودم بنطر شما من پریودم یانه در ضمن از شربت تقویت کننده استفاده میکنم کسی نیست که راجع این موضوع باهاش صحبت کنم پس لطفا راهنماییم کنید مرسی

  26. سلام من 22سالمه ومجردم به دلیل امتحاناتم قرص ال دی مصرف کردم که پریودنشم ولی ظاهرا دیرمصرف کردم یاتاریخش گذشته بود به هرحال شدم این بار توی خونریزیم یک چیزسفید دیدم مثل چربی ولخته خون خیلی ترسیدم لطفا راهنمایم کنید

   • عزیزم منم دقیقا همینطور شدم..مال مناار تیکه گوشت چربی مانند اندازه کف دستم الان دوروزه کارم گریه س که به پرده م اسیب نزده باشه هنگام خروج…منم کمک میخوام

  27. سلام من دختری 18ساله هستم دوران قاعدگیم خیلی کمه درحددوروزوبسیارنامرتب چی کارکنم

  28. سلام ببخشید من سوال داشتم
   من بعد از عادت ماهیانه یا بعد از خونریزى خارش به بدنم به وجودم میاد لطفت بگین چیکار کنم

  29. سلام من 12سالم داره پر میشه و الان حدود 1ساله که پریود میشم بعد دکتر بهم قرص lDتجویز کرده به خاطر اینکه پریودم منظم بشه بعد سایز سینم38 هستش زیاد بزرگ نیس به دکتر زنان مراجعه کردم سونوگرافی و ماموگرافی برام نوشته سون و مامو رو انجام دادم ولی دکتر زنان میخواد ناحیه تناسلی منم رو نگاه کنه من خجالت میکشم چیکار کنم؟

  30. سلام،چرا در یک سیکل 28 روزه فقط یکی از تخمدانها فعال است و در سیکل بعدی تخمداندیگر فعال می شود؟ با تشکر فراوان

  31. پارمیدا

   با سلام و خسته نباشید ‌. من دور ه ی پریودم ۷ روز طول میکشه ولی این سری ۱۰ روزه شدم و هنوز قطع نشده به نظر شما چه مشکلی دارم ممنون راهنمایی کنید

  32. سلام من دختری 13 ساله هستم از 12 سالگی پریودم شروع شده ولی در ماه پیش قاعدگی بسیار کمی داشتم و این ماه هنوز پریود نشده ام و از روز پریودم گزشته! و بسیار نگرانم که شاید دیگه پریود نشم! میشه راهنماییم کنید

  33. باسلام . دختری 33 ساله هستم در 12 سالگی پریود شدم همیشه دوره قاعدگی نامنظم داشتم طولانی با فاصله زمانی کم دو سه سال هم هست که قبل و بعد از پریودی تا سه چهار روز لکه بینی دارم چندین بار به پزشک مراجعه کردم و کلی آزمایش و سونوگرافی انجام دادم و هربار فقط قرص ال دی مصرف کردم مشکل کم خونی ناشی از فقر آهن هم داشتم سال قبل با انجام آزمایش مشخص شد تنبلی تخمدان دارم ولی با سونوگرافی بعدی گفتند مشکلی نیست الان هشت روز است که پریود شدم از 5 روز قبلش هم لکه بینی داشتم از دیروز تا به الان خونریزی شدت بیشتری پیدا کرده و خون رقیق تر شده است خیلی خونریزی شدید شده با توجه به اینکه تا دو سه ماه دیگر ازدواج میکنم و قصد دارم زود باردار شوم این موضوع خیلی نگران کرده و زندگیم را مختل کرده خواهشا راهنمایی کنید . متشکرم

  34. سلام دختری 18 ساله هستم مدتی است که ترشحاتی قهوه ای رنگ دارم که این خیلی نگرانم کرده میشه راهنماییم کنید که این ترشحات برای چیست و چطور انرا درمان کنم

   • با عرض سلام هیچ خجالتی نداره خانوم منم خودم اینطوری بودم ولی رفتم دکتر معاینه کرد دید که رحم بد جوری از بین رفته تو هم برو ببین چه حالی داری اینطوری خیلی بده برای اینده شما ولی من الان خیلی بهترم

  35. ...ژاله...

   سلام من 15 سالمه و اواخر 14 سالگی پریود شدم دوماه پریود بودم بعد از دوماه دیگه نشدم از پزشکم خجالت میکشمو نمیتونم برم دکتر الان دوماه از اخرین قاعدگیم میگذره ولی پریود نمیشم میشه راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتون

   • نگران نباش…
    اگر تا یک سال آینده هم دچار پریود نشدی باید حتما به دکتر مراجعه کنی ولی الان نیاز نیست و این امری طبیعی است.

   • مهسا کمانگیر

    عزیزم این کاملا طبیعی منم ۱۴ سالمه دکتر رفتم کاملا طبیعیه

   • با عرض سلام،عزیزم هیچ خجالتی نداره بهتره که بری دکتر ببینی چه مشکلی داری.منم همینطوری بودم ولی مجبور شدم برم دکتر ،دکتر معاینه ام کرد دید که رحم و تخمدان من از بین رفته توهم برو ببین چه مشکلی داری .ولی الان خیلی بهترم ولی اگر پریود میشم بازم درد زیادی دارم.

   • نزدیکی نداشتی با کسی گلم شاید حامله شدی تست بارداری انجام بده منفی بود ورزش کن عادت میشی

  36. سلام من رفتم پیش دکتر بهم گفت برای مشکلاتی که دارم هیچ وقت پرید نمی شم . چی کار کنم؟

  37. خواهش میکنم بگید چطور کم خونریزی داشته بلاشید ممنون

  38. سلام من 17سالمه حدود 5ماهه پریود نشدم خیلی میترسم لطفا راهنمایم کنین

  39. سلام ممنون از سایت خوبتون من 13 سالمه پستان هام اصلا رشد نمی کنه حتی نیم تنه هم نمی تونم بزارم پریود هم نشدم چیکار باید بکنم؟

  40. سلام من 16 سالمه وتقریبا4 ساله که پریود میشم خیلی درد دارم چیکارکنم که کمتر درد داشته باشم ؟؟
   درمورد سینه های نرمال هم لطفا توضیح بدید
   ممنون .

  41. میخواستم بدونم چه جوری میشه از بوی بد خونریزی موقع قاعدگی خلاص شد؟تورو خدا بگین ممنون میشم

  42. من 13 ساله هستم و پریود شدم ایا قدم بلن میشه

  43. ایا در سن بلوغ رشد می کنیم 13 ساله ام

  44. سلام من 13 سالمه، حس میکنم که خونریزی زیادی دارم چون مدرسه میرم نمیخوام خونریزیم زیاد باشه لطفا کمکم کنین

  45. سلام.توی مطالبتون از معاینه پستان ها گفته بودید.اگه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.

  46. سلام من 13 سالمه ویک ساله که قاعده میشم اما شدت خون ریزی خیلی زیاده ودرد خیلی زیادی هم داره من کم خون هم هستم وقتی که دچار عادت ماهانه ام و حدود 15 دقیقه می ایستم بسیار کمر درد میگیرم انگار میخواهم غش کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون از سایت خوبتون

  47. باسلام.اىن ترشحات واژن دقیقاچه طورى هستش؟یه چند ماه قبل از شروع اولین پرىودم شروع شد وبعد از ششروع اولین پریودبیشتر شد.ترشحات من سفید مانند هست ویه کمى هم چسبنده.بعضى ها مى گن عفونت هستش آیا درست مى گن؟

  48. slm man 21 salame ,2 roze ke peryod shodam peryodam monazame va mamolan 4 roz tool mikeshe hch moshkeli ham nadare ama be dalil ink mikham beram mosaferat rahi dare ta zoodtar az moed peryodam tamom she ??kamtar az 4 roz?

  49. ایا ممکن است دختری که با کسی رابطه نداشته باردار باشه

  50. سلام من 14 سالمه هنوز دو ماه نیم عقب انداختم نمی دونم چی کار کنم

  51. سلام من 14 سالمه پریود که هیچی اصلا هیچ کدوم از سینه هام رشد نکرده مثل سینه های یه دختر 6 ساله می مونه خیلی ناراحتم تمسخر دوستام بیشتر منو ناراحت می کنه خواهش می کنم جواب بدین.

  52. با سلام من 11سالمه دومین بار است که پریود شدم ولی بیش از 2هفته است که خونریزی ام قطع نمی شود رفتم پیش دکتر متخصص وآزمایش خون و سونوگرافی دادم ولی دکتر گفت هیچ گونه مشکلی نداری وبرام قرص مدروکسی پروژسترون تجویز کرد که 2عدد صبح و2عددشب مصرف کنم والان 4روز است که مصرف می کنم وهنوز تغییری بوجود نیامده لطفا راهنمائی کنید چه اقدام دیگری بایدبکنم خیلی آشفته هستم متشکرم

  53. من چهاده سالمه ولی هنوز پریود نشدم

  54. من نزدیک 14 سالمه ولی پریود نمیشم بیشتر علائم هم دارم مثل مو های زائد اما زیر بغلم مو نداره همه ی دوستانم میان ولی من نه ولی نمی دونم پیروزی به مادرم بگم…

  55. سلام
   ممنون از سایت خوبتون امروز 5 آبان است و من 8 احتمال عادت مایانم است و یک سفر زیارتی در این روز دارم باید چیکار کنم

  56. سلام.
   من یه دختر تقریبا 14 ساله ام.
   نمیدونم چرا جدیدا فاصله ی بین عادت ماهانه م خیلی کم شده تقریبا 10 روز…
   قبلش 18 یا 19 روز بود.
   یک دفعه که اصن خیلی کم خونریزی داشتم.خیلی خیلی کم.دفعه ی بعدش که فاصله ش هم 13 روز بود تقریبا 11 روز بود مدت خونریزیم.و الان هم 10 روز گذشته و من الان فقط خیلی کم لک میبینم.
   این نشونه ی بدیه؟

  57. من از 12 سالگی ترشح سفید دارم الان 14 سالمه هنوز پریود نشدم مشکلی دارم

  58. ba salam man ye dokhtare 10 sale daram .neshane haye bologh dar on peyda shodeh vali peryod hanoz shoroh nashodeh negaranam ke adate on ham zod shoro beshe .che kar konam

  59. سلام من 13 سامه و چند روز پیش پریود شدم قدم هم الان 158 میخاستم بدونم قدم تا چه اندازه رشد میکنه ؟

  60. من14سالمه اولین قاعدگیم 2سال پیش بوده و از اول فواصل بین 45تا50روز بوده
   مشکلی هست؟

  61. من 13 سالمه و پریود شدم اما هر دوره 3یا 4 روز جلو می افتد چه کار باید کنم که جلو نیفتد؟

  62. سلام ممنونم ازسایتتون
   من دختر13ساله ام که همه علاعم دوران قاعدگی متل رشدموهای زائدبدن وترشح دارم وهنوزهم پریودنشدم ایادچارمشگل میشوم واینکه الان ازمن ترشح میریزه نه زیاده نه کم متوسطه ولی گاهی اوقات بدنم دچارخارش میشونه نه زیادبسیارکم رنگ زردی نداردولی بسیارکمی بوی بدی داردومشکلی نداردواینکه دراکترسایت هانوشته بودکه هروقت پریودشویم شایت باردارهم بشویم درمورداین موضوع لطفابیشتربه مااطلاعات دهید

  63. سلام من 29 سالمه و 2 ماهه پریود نشدم ضمن اینکه من پارسال عمل کیست انجام دادم و نصف کیست سمت چپم رو درآوردم . لطفا راهنماییم کنید

  64. من16 سالمه.ما میخوایم بریم مسافرت و من عادتم.چطوری عادت ماهانمو زود تر تموم کنم؟

  65. سلام من در ماه رمضان یک بار ترشح خونی رنگ دیدم وفکر کردم پریود شده ام ام دیگر خونی ندیدم این خونی که دیدم ممکن است از بیماری خاص باشد ممنون

  66. با درود فروان من خواهرم 35 سالشونه ومجردن نزدیک به 2 ماه خونریزی داشتن دکتر رفتن وگفته کیسته بعد از قرص مصرف کردن تعیری نکردن سونو گرافی کردن گفته کیستتون از بین رفته ولی هنوز خونریزی دارن ممنون از راهنمایتون

  67. سلام
   چه غذاهایی باعث میشه فاصله ی بین دو قاعدگی کم یا زیاد بشه؟؟
   من میخوام برم زیارت و حرکت کاروان همون موقعیه که من عادت میشم!
   چطور میشه به تأخیر بندازم؟

   • --> آسمونی

    قرص LD را از روز 5 تا 7 دوره خود شروع می کنید

    در حالت عادی بعد از مصرف 21 قرص مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود و تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد ادامه می دهید، زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز خونریزی در شما شروع خواهد شد

  68. 😉 😆 :mrgreen: 😀 😛 😛 سلام مرسی ازجواب دادنتون 😛

  69. سلام من 13سالمه ولی هنوز{ پریود}نشدم. ❗

  70. خداحافظ بچه ها

  71. سلام خسته نباشید..دوره سیکل های قاعدگی بطور نرمال چندروزه است؟من ۲۳ سالمه ومتاهلم.از فرودین تا این ماه دوره های من بصورت..۳۱-۲۸-۳۰-۲۸-۲۹-۲۹ بوده..وهرماه دوره من ۳روز جلو می افته..این تاریخ های بهم ریخته مشکلی ندارن…من دچار تنبلی تخمدان و..نیستم…این وضع من چه جوری زمان تخمک گذاریمو بفهمم…بخوام حامله بشم اینا فاکتورهای بدی نیستن؟شرمنده سواالهام زیاد شد….مرسی که این فضاروایجاد کردین تا ما به سوالهای بی انتهامون برسیم

   • --> آسمونی

    اگر مطلب رو میخوندید جواب همه سوالات وجود داشت

    متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

    خیر فاکتور بد نیست و همه چیز نرمال است، موفق باشید

  72. من 12سالمه وسینه هایم هم مقداری جلو امده است اما من نمبدانم کی عهدت ماهبانه میشم کمکم کنید

  73. ba salam khob bood ama man y sooal ham dashtam man y dookhtare 24sale hastam ke hich vaght adat mahanam moortab naboode va hich dardii nadaram ama in avakher khili dirtar etefagh oftade va toolesh be yk mah miresad ama har rooz faghat y ghatre khon daram mooshkele man chyh vaznam 75 ghadam 160

  74. سلام، اگه شک داشته باشم که مثلا امروز پریود میشم اما هنوز لکه ای هم ندیده باشم می شه رفت استخر؟ من شنیدم تو آب پریود نمیشه آدم درسته؟؟

  75. من 11 سالمه همه نشانه های بلوغ را دارم ولی سینه هایم خیلی بزرگ است و هم اندازه مادر ام شده بگویید چه کار کنم خیلی نگران ام؟

  76. با سلام.
   من امروز رفتم استخر و قرار بود 2 روز دیگه پریود شوم اما به محض اینکه وارد استخر شدم متوجه شدم پریودم و اینکه تنها یه لکه قهوه ای رنگ بود کم بود زیاد نبود به همین خاط رفتم و شنا کردم میخواستم ببینم برای من مشکلی پیش میاد یا نه؟

  77. سلام . من 15 سالمه و 2 ساله که پریود میشم . هر ماه که پریود میشم پستان هام درد شدیدی میگیره. هر کی یه چیز میگه. یکی میگه سوتین سفت ببند , یکی میگه هر شب زیر آب گرم با دو دست از بالا تا نوک پستان ماساژ بده …. ولی آخه من اصلا نمیتونم به پستان هام دست بزنم . چند روز پیش ازشدت درد داشتم بیهوش میشدم

   • --> آسمونی

    درد پستان ممکن است با پوشیدن پستان بندی که پستانها را بطور مناسب حفاظت می کند ، بهتر شود . در صورت احساس سنگینی و درد شدید پستانها ، فرد نیاز به پوشیدن پستان بند در شب دارد . دردهای دوره ای ممکن است با قطع مصرف کافیئن ، انجام تمرینات ریلکسیشن که موجب کنترل استرس می شود و کاهش وزن که موجب کوچک شدن اندازه پستان می شود ، بهبود یابد .

  78. سلام پریود من 10روزه است ومقدار خونریزییم کم است یعنی 6روز اول لکه بینی و 2روز خونریزی طبیعی و2روز لکه بینی دکتر هم مراجعه کردم سونودادم سالمه همه چی ولی ارویی ندادند لطفا کمکم کنید

  79. ثنا محمد بیگدلی

   سلام 18 سالمه و پریود نمی شدم خیلی دو ست دارم بدونم اگر به دکتر زنان مراجعه کنم کجاهامو معاینه می کنه چون خیلی خیلی از مراجعه به آن می ترسم و پدری بیش ندارم و از هیچ کس دیگری نمی توانم بپرسم لطفا به من پاسخ دهید شما را به خدا من که مادر یا خواهری ندارم که از او بپرسم فقط یک پدر زحمت کش دارم که خیلی خیلی مهربونه خواهش می کنم همین الآن به من جواب کامل بده

   • عزیزم برو میفرستدت سنو .معاینه نمیکنه چون شما مجردی. استرس نداشته باش. در ضمن پریود نشدن شما مشکل نیست شما بلوغ دیر رس داری خمکاتم کم فعالیت .

   • منم 14 سالمه پریود نشدم ناراحت نباش وقت داری

  80. من 13 سالم داره پر می شه و هنوز پرییود نشدم و این مضوع منو می ترسونه به خصوص به خاطر این که بچه دار شدنم هم خیلی خیلی برام مهمه

  81. سفت و حساس شدن سینه ها ۲ هفته قبله پریودی علتش چیه؟ ممنون که به سوالاتمون جواب میدین

   • --> آسمونی

    اگر در دوران بلوغ هستید طبیعی است، اما اگر درد در ناحیه سینه دارید از سینه بند مناسب استفاده کنید و همینطور به پزشک مراجعه نمایید

  82. سلام آیا ۱ روز بعد از شروع عادت ماهیانه با خوردن قرص میتوان آن را قطع کرد؟

  83. خونریزی در روز دوم بیشتر است یا سوم

  84. من18سالمه ولی یک ماه در میان پریود میشم اشکال نداره

   • --> آسمونی

    خیر
    اما دردهای قاعدگی بعد از روز سوم را جدی بگیرید

   • خانم عسل خانم آسمونی نمیخواد روحیت خراب شه ولی شما یه هفته بیشتر زنده نیستی

   • سلام عسل جون نه نگران نباش مهم اینه که از لحاظ تخمک گذاری سالمین. اما اگ قاعده نشدنت بیشتر طول کشید بهتره از لحاظ کیست سونو بدین که مطمین شین

  85. سلام ..
   من ۲۳ سالمه و متاهلم.معمولا ۳ الی ۴ روز پریودم جلو میوفته این ماه ۳۰ پریود شدم.روزه ۳۱ خونریزی داشتم.اما حالا اصلا…(دوره هام ۶و۷ روزه بود). جلوگیری طبیعی هم میکنم..میتونه بیماری باشه یا حامله م؟؟؟؟ زود بگید لطفا…امتحانم دارم ذهنم درگیره….

  86. سلام آیا ۱ روز بعد از شروع عادت ماهیانه با خوردن قرص HD میتوان آن را قطع کرد؟ قرص دیگر چطور

  87. سلام .خسته نباشین. من21سالمه خیلی درد پریودیم وحشتناکه 3ساعت هم طول میکشه.هرقرص و شیافی هم مصرف کنم خوب نمیشم.چون تا اثر دارو از بین میره باز درد شروع میشه..خونریزی بصورت لخته دارم و زیاده.سونوگرافی هم رفتم حتی یه ذره کیست هم نداشتم سالم سالم بودم.پریودیم هم خیلی منظمه.تورو خدا کمکم کنین درد پریودی واسم کابوسه

  88. سلام من 16 سالمه.قراره عید بریم مسافرت.من بهمن ماه از8تا 15پریود بودم و اسفند ماه از 4تا11شدم.میخوام تو مسافرت به راحتی گشت و گذار کنم ولی فقط میخواستم یه نوشیدنی یا خوردنی بهم بگین تا به مدت یه هفته دیر بشم.فقط دوست ندارم دارو مصرف بکنم.لطفا مقدار مصرفشونو هم بگین.خواهش میکنم هرچه سریعتر به جواب بدین.ممنون

  89. خیلى خوب بود ممنون. من ١٢ سالمه و خیلى هاى دیگه از دوستام
   الان پریود شدن ولى من هنوز نشدم. مى ترسم که دیر پریود شم.
   مى خواستم بپرسم که سن اصلى شروع پریود چه سنیه ؟ ممنون

  90. سلام آیا 1 روز بعد از شروع عادت ماهیانه با خوردن قرص HD میتوان آن را قطع کرد؟ قرص دیگر چطور؟

  91. سلام مرسی که جوابمو دادین اما من از اول همین طور بودم آیا کیست ندارم؟در اینده دچار مشکل نمیشم؟

  92. سلام من در زمان پریودیم همیشه نه فقط این بار در روز1 2 3 لکه های قهوای هست 4 5 خون ریزی هست و6 7 دیگه نیست ازمایش دتدم اما کم خونی نداشتم ازدواج هم نکردم هیچ نوع قرصی هم مصرف نمیکنم

   • --> آسمونی

    این مسئله میتونه به خاطر استرس باشه و جای نگرانی نیست، و همچنین گاهی اوقات مشکلات هورمونی می باشد که بعد از مدتی خود به خود رفع می شود

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.