تازه های آسمونی
خانه > سلامت > بیماری و درمان > همه چیز در مورد قاعدگی
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

همه چیز در مورد قاعدگی

 

قاعدگی در دختران

قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است.  قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد.  بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند.  بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دوره قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می دهد.

یک دوره قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است.  مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

 

بلوغ و قاعدگی

زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می کند.  هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می کنند.  حدود۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد.  حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دوره قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.  اولین قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که همه اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.
دختر بچه ها در بدو تولد با تخمدان ها، رحم و لوله های تخمدانی یا لوله های فالوپ (لوله هایی که در ادامه رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند.  تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می شود، قرار می گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند.  دو لوله تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیم تر) که داخل آن سوراخ باشد.  هر لوله فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می شود.رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد.  دیواره رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفه آن نگهداری از جنین در حال رشد است.  پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانه رحم تا بیرون بدن امتداد می یابد) از بدن بیرون می آید و بدین وسیله نوزاد متولد می شود.
با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می کنند.  این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.
پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی شود- از درون تخمدان آزاد می شود که به این عمل تخمک گذاری می گویند.  تخمک وارد لوله های فالوپ می شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می کند.  اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می کند و با چسبیدن به دیواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.  در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله ای که در اکثر دروه های قاعدگی اتفاق می افتد- تخمک بارور نمی شود و از بدن دفع می شود.  در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می کند.  ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است.  باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می شود.
این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می افتد.  رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می آید.  در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همه بافت ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می شود و این وقایع ماهانه ادامه می یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد.  یائسگی به این معنی است که زن همه تخمک های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد.  بنابراین دوره های قاعدگی نیز تمام می شود و دیگر امکان بچه دار شدن برای او نیست.

 

عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان می باشد.  به نامهای دیگری مانند قاعدگی،  منس و پریود هم خوانده می شود. خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم می باشد.  اکثر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

 

سیکل قاعدگی چیست ؟

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.  در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.  یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.
ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن.  تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود.  دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون.  هورمونهای FSH  و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

 

در یک سیکل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

در نیمه اول سیکل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود. در پاسخ به هورمون FSH یک تخمک در داخل یکی از تخمدانها شروع به رشد می کند. در حوالی روز ۱۴ از یک سیکل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH  تخمک از تخمدان جدا می شود. این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.
در نیمه دوم سیکل تخمک وارد لوله فالوپ که بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می شود. در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می کند. اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت تخمک بعد از مدتی از بین می رود. اگر بارداری رخ ندهد استروژن و پروژسترون کاهش می یابند و لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می کند.

 

خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟

همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دوره زمانی میان دو خونریزی را دوره قاعدگی می گویند.  دوره قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد.  حتی این زمان از یک دوره تا دوره بعد ممکن است فرق داشته باشد.
دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره های قاعدگی بیشتر دیده می شود.  برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصله زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد.  معمولاً پس از چندین ماه، دوره های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره های نامنظم دارند.  با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می توانند دوره خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

 

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.  بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند.  بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.
مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد.  بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده اند یا نه.  بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.  برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد.  خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست.  در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهنده اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.
باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد.  در صورتیکه از بی نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

 

یک سیکل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

سیکل قاعدگی یک خانم ممکن است در ماههای مختلف کاملاً شبیه هم نباشد .  از طرف دیگر سیکل های هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممکن است کم، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد .  اگرچه اکثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می کشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است. در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیک به یائسگی  سیکلها ممکن است کاملاً نامنظم باشند.

 

سیکل های قاعدگی از چه سنی شروع می شوند؟

سن متوسط شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می شوند.  یک دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممکن است قاعده شود.

 

یک خانم تا چه زمانی پریود می شود ؟

زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند. سن متوسط یائسگی حدود ۵۱ سالگی است. یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمک نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود. مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می تواند متفاوت باشد.

 

دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش

* بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند.  دل پیچه های قاعدگی بسیار شایع است.  در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می شوند می گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل پیچه می شوند.  پزشکان فکر می کنند که علت این دل پیچه ها ماده ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می شود.  انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود.  معمولاً با افزایش سن شدت این دل پیچه ها کمتر می شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند.  بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می تواند این دل پیچه ها را از بین برد.  قرار دادن یک حوله گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل پیچه ها کمک کند.  داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دوره قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل پیچه می شود.  در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می توانید با پزشک خود مشورت نمایید.
* بعضی از دختران احساس می کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده اند.  ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند.  بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند.  ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می یابد.  به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می گویند.  علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است.  افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دوره قاعدگی می تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود.  به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می شوند.  مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند.  پزشکان معمولاً توصیه می کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند.  بعضی از داروها نیز می توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می شود.
* بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور ه قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است.  این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

 

تامپون و نوار بهداشتی

پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله ای برای جذب خون استفاده کنید.  برای این منظور می بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید.  برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید.  نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه ها و سوپر مارکت ها قابل تهیه است.
تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه ای از یک بیماری؟
قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد:
مهبل را تمیز و مرطوب نگه می دارد و در پیشگیری از عفونت آن کمک می کند.  اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می کند و این مسئله کاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه ای از وجود مشکل است.  ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می کند: رقیق، چسبنده، غلیظ، حالت کشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است.  نکته مهم در ترشحات مهبل آن است که باید شفاف، سفید و یا شیری مایل به سفید باشند.  در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می شود، رنگ آن سبز، خاکستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می شود، در مهبل حالت خارش، سوزش، تورم و قرمزی بوجود می آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به غیر از عادت ماهیانه خون خارج می شود که در این موارد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.  معمولا عفونت مهبل(باکتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است که بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید. در عفونت قارچی مهبل ترشحات بسیار سفید و غلیظ می شوند و شکل پیدا می کنند، بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می شود.  در عفونتی که توسط باکتری ایجاد می شود، مقدار ترشحات زیادتر می شود و حالت کف آلود پیدا کرده، به رنگ خاکستری در می آید.  بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می شود.  با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییرات و اختلالاتی که ممکن است بعد از دوران قاعدگی رخ دهد


من که سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟

عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می افتد که البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است.  اما اینکه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است.  معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه های بلوغ (که اغلب رشد پستان هاست) اتفاق می افتد.  البته در بعضی دخترها کمتر از یک سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می شود که طبیعی است.  روش دیگری که بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است که حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می شوند.  سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینکه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشکل ساز نیست.  دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، کم خوری عصبی، ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس های شدید یا بعضی بیماری های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

 

کوچک ماندن سینه ها یعنی اختلا ل در روند بلوغ؟

تفاوت اندازه پستان ها کاملا طبیعی است.  به خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند.   البته در اکثر خانم ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان ها یکی نیست، همان طور که اندازه دو دست و پا یکسان نیست.  معمولا اولین جوانه های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان ها سریع تر از دیگری است.  بعضی دختر خانم ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می کنند مشکلی وجود دارد. در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می کند که مشکلی وجود ندارد.  البته بهتر است دختر خانم ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند.  به خصوص اینکه معاینه پستان ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند.

 

چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم؟

گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می شود که انگار قرار است همه چیز مثل ساعت کار کند.  در بین خانم ها این طور شایع شده که عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یک بار اتفاق بیفتد، در حالی که در اکثر خانم ها بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد.  معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد.  اولین روز عادت ماهیانه، روز اول چرخه یک خانم محسوب می شود.  معمولا در روز چهاردهم یکی از تخمک ها از تخمدان خارج می شود که به آن تخمک گذاری می گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا کرده و عادت ماهیانه اتفاق می افتد.  معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی نظمی های زیادی وجود دارد، اما بیماری، کاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی نظمی در قاعدگی می شوند.  حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می شود.  طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یک خانم ثابت نیست.  بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود، بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشک زنان صحبت شود تا مشکل زمینه ای به خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم ها بیش از ۳ سال طول بکشد.

 

چرا پستان ها درد می گیرند؟

درد پستان هر از گاهی اتفاق می افتد.  این مسئله در دختر خانم ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به دلیل رشد پستان هاست به خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به خصوص در وضعیت امر این درد بیشتر حس می شود.  با این وجود از درد پستان ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت.  علاوه بر مسئله فوق،درد پستان ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک هفته قبل) بسیار شایع است که به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد.  این هورمون ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان ها را متورم می کنند.  در اوایل حاملگی هم درد پستان ها شایع است که دقیقا به علت ترشح هورمون ها و تاثیر آنها بر پستان است.  در صورتی که درد پستان ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب تر برطرف کرد.
تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی تاثیر نیست.  بهتر است از یک هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود.  اگر به غیر از مواقع ذکر شده در پستان ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود.  چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

 

در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

* عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی
* متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
* خونریزی بیش از ۷ روز
* حجم زیاده از حد خونریزی
* در صورتی که در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
* درد شدید هنگام قاعدگی

 

چه مشکلاتی ممکن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

زنان ممکن است مشکلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :
آمنوره  یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به کار می رود که یک دختر خانم تا ۱۶ سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینکه عادات ماهیانه در خانمی که قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ). علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری، شیردهی، کاهش وزن شدید دراثر یک بیماری وخیم، ورزش سنگین، استرس و رژیم های غذایی سخت . اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممکن است عامل بیماری باشند.
دیسمنوره یا قاعدگی دردناک : عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد.  هورمونی به نام پروستاگلندین عامل این مشکل است. بعضی از انواع مسکنها مانند ایبو پروفن و مفنامیک اسید می توانند درد را کاهش دهند. گاهی اوقات این مشکل در اثر یک بیماری به نام آندومتریوز می باشد .
خونریزی غیر طبیعی از رحم : خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است. این مشکل ممکن است بصورت خونریزی بسیار حجیم، خونریزی طولانی مدت، پریودهای بسیار نزدیک به هم  و یا خونریزی بین پریودها  خود را نشان دهد. در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند.  دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها،  فیبروم ها، عفونتها و علل هورمونی هستند.

 

 

توجه: با توجه به درج کلیه توضیحات مورد نیاز در این مطلب و همینطور پاسخگویی به سوالات ، به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود، لذا مطالب فوق را مطالعه نموده و پرسشهای قبلی را نیز مشاهده نمایید

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3٫83 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=6740
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  پیش بینی احتمال عود سرطان پوست با یک آزمایش ساده خون

  محققان انگلیسی آزمایش خون جدیدی ابداع کرده اند که می تواند به پزشکان در پیش …

  ۱۳۳ دیدگاه

  1. سلام ممنونم از سایت و مطلب خوبتون

  2. سلام من پنجم ماه پریودم تمام شده .بعد دوباره بیست و دوم هم پریود شدم .دریک ماه دوبار پریود شدم .نمیدونم چرا دوبار پریود شدم .میشه راهنماییم کنین؟؟

  3. ببخشید سلام من سوالی مطرح کردم ولی هرروز نگاه مسکنم ولی جواب سوالمو نیست یا اینکه ندادید میشه لطفا جواب سوالمو ایمل کنید ممنونتون میشم

  4. ببخشید من همیشه پریودم ۵روز زودتر میشه اون ماه ۲۱شدم واین ماه ۱۷لخته خون زیادی ام دارم یعنی هربار که پریود میشم لخته خونم ازم خارج میشه من چند ماه پیش رابطه از پشت ورو شلوار داشتم یعنی هردو شلوار و لباس زیر داشتیم همیشه یا میرفت دستشویی یا روی شلوار خودش میریخت اب منیشو یه بار من پشت پا احساس خیسی کمی کردم وقتی راه رفتم چیزی حس نکردم ۱ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وقتی با پاو شلوارم دست زدم چیزی حس نمیکردم حتی وقتی اینجوری شد من پریود شدم تو این ۱سال همیشه پریود میشدم امکان بارداری هست ماه قبل خونریزی کمی داشتم اردبیهشت خوب شد ولی الان تو خرداد احساس میکنم کم شده امکان داره پریود نباشه اون لانه گذینی باشه البته من ترشح داشتم دکتر برام سونو گرافی نوشت و گفت که همه چیز خوبه کیست نداری و رحم خیلی پاکه و سالمه و تمیز پس این خون کم از چیه ماه قبل پریودم رفتم دستشویی متوجه شدم تو اردیبهشت کامل ریخت رو شرتم ولی این ماهم بازم رفتم دستشویی متوجه شدم یعنی منظورم اینه خون کمه روی لباس زیرم نمیریزه امکان داره کم خونی داشته باشم دلمم خیلی درد میکنه ازاول پریودم دلدرد داشتم الان دوروزه بازم دلدرد دارم میشه به ایمیلم جواب بدبد منتظرم ممنون فقط میخوام علت خون کمو بدونم

  5. ببخشید ادامه سوالم تواین ۱سال من پریودم شدم حتی ۵روزم زودتر هربار رابطه که از پشت داشتیم یا میرفت به دستشویی یا روی شلوارش میریخت یه بار احساس خیسی کردم و۱ساعت بعد دراوردم میشه به ایملیم جواب بدید ممنون میشم میشه به سونو اعتماد کرد

  6. باسلام.من دختری ۱۳ساله هستم.وکلاس هفتمم.من شش ماه پیش برای اولین بار عادت شدم.و تا هفت روز عادت بودم.ولی دیگر از ان موقع تاحالا عادت نشدم.دلیلش چیست؟

  7. سلام من انیس هستم و هفتم میخونم و اصلا پریود نشده بودم ولی امروز که رفتم دستشویی توی شرتم کلی ماده قهوه ای دیدم وقتی دست زدم دیدم قرمزه و تو سرتم اون طوری دیده میشه و خیلی زیاد بود من خیلی میترسممم توروخدا کمکم کنید به مامانمم تا مطمین نشدم چیزی نمیتونم بگم و اصلا دردی رو هم نداشتم هیچ دردی ینی پریود شدم یا یه مشکل دیگه هست لطفا کمکم کنین توروخدا دارم میمیرم

   • البته اینم بگم که امروز چیزی شبیه ترشحات میدیدم که جامد بود و قرمز و عوض خون اونا یهویی میریختن انگار که ترسحاتم قرمز شدن مثل خون مثلا هر ساعت دوبار این اتفاق میوفتاد دلیلش چیه؟ توروخدا بگین از صبح این طوری شدم دارم سکته میکنم کارم شده گریه

    • و این خون بوی بدی داره که دلیلشو نمیدونم و به خاطر بعضی مسایل نمیتونم برم دکتر پس خودم باید تو خونه حلش کنم چی کار کنم؟ نوار بهداشتی رو هم زود عوض میکنم ولی ربطی به اون نداره چون انگار این بوی خون من هست دلیلش چیه و چه طوری درمان میشه؟

   • من سوال داشتم کجا بپرسم من پریودم همیشه ۵روز زودتر میشم اون ماه ۲۱شدم واین ماه تو خرداد ۱۷لخته خون زیادی ام ازم خارج میشه علت اینکه همیشه ۵روز زودتر میشم ازچیه من قبلا رابطه از پشت و رو شلوار داشتم ه ردفعه رو شلوار خودش میریخت یه بار من پشت پاه احساس خیسی کمی کردم وقتی شلوارمو در اوردم نه پاهام ونه شلوارم خیس نبودن تواین ۱سال پریودم شدم حتی وقتی اینحوری شد فکر کنم ۵روز زودتر شدم از چیه امکان بارداری هست احساس میکنم خونریزی کمی دارم تو فروردینم کم بود اردیبهشت خوب بود الانم تو خرداد احساس میکنم خونریزی کمه ولی شکمم خیلی درد میکنه درد پریود هستش میشه بگید تو رابطه از پشت و رو شلوار یعنی هردو شلوار داشته باشیم امکان بارداری هست من ۱ساعت بعد شلوارمو عوض کردم وباهمون دست رفتم دستشویی ترشح داشتم دکتر گفت سونو بوشت برام ولی نه کیست داشتم و گفت رحم پاکه و کیستم نداری و همه چیز تمیزه پس این خونریزی کم علتش چی میتونه باشه میشه به سونو اعتماد کرد ممنون

  8. ممنونم از شما، بسیار عالی بود

  9. سلام من حس میکنم فاصله ی بین دو دوره ی پریودیم خیلی کمه مثلا دوم بهمن اولین روز پریودم بوده و حدودا ۵یا۶روز طول میکشه و دوباره ۲۴ام بهمن پریود شدم بنظرتون این سیکل نرماله
   دوسال پیش پیش دکتر که رفتم گفت مشکلی نیست اگر میخای فاصله اش بیشتر بشه قرص بخور
   پریود هام نامنظم نیست یعنی همیشه۲۳یا۲۴روز یکبار پریود میشم ولی خب در ماه۲بار پریود میشم
   لطفا راهنماییم کنید
   و اینکه چه جوری باید سیکل رو حساب کنیم بعضی میگن از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی بعضی میگناز اخرین روز پریود اول تا اولین روز پریود بعدی
   واااای کلا من در این مسئله گیج شدم
   خواهش میکنم کمکم کنید

  10. سلام اسم ساراست این دو سال عقد کردم بیست سال ماه گذشته ۳پریود شد اما این ماه هنوز نشدم چون رابطه جنسی با نامزده ام دو بار داشتم هرچند دخولی نبود اما میترسم حامله شده باشم چگونه باید بهمم دلیل پریود نشدنم چی بوده

  11. من۱۳سال دارم و تاره پرید شده ام قدم۱۵۶سانتی متر است آیا من قد میکشم

  12. سلام من دوازده سالمه هنوز پریودپریود و تمام علائم رو دارم سینه هام بزرگ شده و درد ههم میکنه آیا با گذاشتن متداوم نوار بهداشتی میتونم از پریود خودم خبر دار بشم

  13. یه ماهه پریودیم قطع نمیشه خودم هم دختر ۴۰ ساله هستم لطفن جوابم را بدین

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.