تلگرام آسمونی
ورود به کانال
تازه های آسمونی
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

آشنایی با شطرنج

شطرنج بازی دو نفره‌ای است که روی یک صفحه با ۶۴ خانه؛۳۲ خانه سیاه و ۳۲ خانه سفید به وسیله ۳۲ مهره؛۱۶ مهره سفید و ۱۶ مهره سیاه انجام می‌شود.

موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته‌است.

واژه شطرنج تلفظ فارسی چاتورانگا است. کلمه‌ای که در زبان سانسکریت برای نامگذاری این بازی به کار برده می‌شود. از کشور هند به عنوان نخستین زادگاه این بازی یاد می‌شود.

شطرنج در زمان ساسانیان وارد ایران شد و بعد در کشورهای اسلامی، اروپا و روسیه تکامل پیدا کرد.

صفحهٔ شطرنج یک صفحهٔ مربع ۸ در ۸ خانه یکی در میان سیاه و سفید است. ستون‌های عمودی روبه‌روی شطرنجبازان با حروف الفبا از A تا  H و ردیف‌های افقی با اعداد 1 تا 8 مشخص می‌شوند.

16 مهره‌ سفید در ۱۶ خانه دو ردیف یک و دو و ۱۶ مهره‌ سیاه هم در ۱۶ خانه دو ردیف 7 و 8 قرار می‌گیرند، صفحه حتما بایستی طوری قرارگیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنجباز سیاه باشد.

17 آشنایی با شطرنج

انواع مهره‌های شطرنج:

 • پیاده یا سرباز
 • فیل
 • اسب
 • رخ
 • وزیر یا فرزین
 • شاه

85 آشنایی با شطرنج

در مسابقه شطرنج شخصی برنده‌است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن (کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای رفع کیش نداشته باشد.

قدرت هر شطرنجباز با یک امتیازی موسوم به ریتینگ مشخص می‌شود. این عدد بر اساس بازی‌های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می‌شود و هر سه ماه یکبار توسط فیده منتشر می‌شود. هر یک از فدراسیون‌های ملی نیز ممکن است درجات خاص خود را داشته باشند که در آن کشور مورد پذیرش است.

درجه‌های شطرنج‌بازان که توسط فدراسیون جهانی شطرنج اعطا می‌شود:

 • استاد بزرگ؛ عنوانی‌ست که فیده از سال 1950 به شطرنج‌بازی که به بالاترین سطح مهارت در بازی رسیده‌است اعطا می‌کند. شرط اصلی احراز این عنوان رسیدن به ریتینگ ۲۵۰۰ است. گرچه در سال ۱۹۵۰ تنها ۳۹ نفر به دریافت این لقب مفتخر شدند. اما بیش از ۹۰۰ استاد بزرگ در سراسر دنیا وجود دارند.
 • استاد بین‌المللی
 • استاد فیده
 • استاد بزرگ زنان این عنوان برای بانوانی که در سطحی میان استاد فیده و استاد بین‌المللی قرار دارند در نظر گرفته می‌شود.
 • استاد بین‌المللی زنان
 • استاد فیده زنان

شیوه حرکت دادن مهره ها :

پیاده : پیاده ضعیف ترین مهره در بازی شطرنج در نظر گرفته شده است. و یا یک حرکت به سمت جلو در مربع می توان مهره را تکان داد همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، ولی استثنا نیز وجود دارد. هر یک از گروه ها می تواند برای اولین بار مهره ها را دو خانه حرکت دهند . سرباز تنها می تواند در جهت رو به جلو حرکت کند. هنگامی که مهره ها به آخرین ردیف برسند، می توان آنها را به هر نوع مهره در بازی شطرنج ارتقا داد. از این رو، یک بازیکن می تواند بیش از یک وزیر یا مهره های دیگر در صفحه شطرنج داشته باشد.

27 آشنایی با شطرنج

فیل : فیل بر خلاف پیاده می تواند به سمت عقب یا جلو و همچنین بیش از یک مربع در یک زمان یه صورت ضرب دری در یک خط مستقیم حرکت کند. به عبارت دیگر، یک فیل می تواند در سراسر زمین شطرنج در رنگ مشخص شده خود حرکت داشته باشد همان طور که در شکل زیر مشخص است.

37 آشنایی با شطرنج

اسب : اسب به شیوه ای نسبتا منحصر به فرد عمل می کند، به صورتی که  یک مربع به سمت چپ یا راست و سه مربع  به سمت جلو یا عقب نقل مکان کرده. به صورت حرف ال در زبان لاتین  (L ) همان طور که در شکل نمایان است ، و می تواند از روی یک مهره پرش داشته باشد.

46 آشنایی با شطرنج

رخ : رخ یا قلعه، به جلو یا عقب و یا سمت چپ یا راست حرکت می کند ، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است.قلعه تنها می تواند در یک جهت در امتداد یک خط مستقیم حرکت کند.

57 آشنایی با شطرنج

وزیر : وزیر بهترین مهره در بازی شطرنج محسوب می شود ، و حرکاتش تلفیقی از مهره پیاده،فیل و رخ است. بدون محدودیت می توان این مهره را حرکت داد همان طور که در شکل زیر نمایان است.

66 آشنایی با شطرنج

شاه : شاه فقط کمی قوی تر از پیاده است اما با این حال مهم ترین قطعه در بازی شطرنج است. شاه تنها می تواند یک خانه یه سمت چپ یا راست و یا بالا و پایین حرکت کند. شاه نمی تواند وارد خانه ای شود که در معرض خطر است. در شکل زیر شیوه حرکت این مهره نشان داده شده است.

75 آشنایی با شطرنج

اختصاصی سایت آسمونی

-منبع : http://www.intuitor.com/chess

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=1934
loading...
 • تبلیغات اینترنتی
 • محصولات ارگانیک
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  بهترین جایگزین رژیم های غذایی و تناسب اندام

  اگر در دوران رژیم کاهش وزن به سر می برید و به دنبال جایگزین هایی …

  2 نظرات

  1. یکی از هنریان در زمان ساسانیان به ایران می آید و شطرنج را می آورد و میگوید راز این بازی را پیدا کنین یک ایرانی میفهمد و تخته نرد را به هند میبرد ولی هندیان نمی توانند راز تخته نرد را کشف کنند 😉

  2. اولین خانه سمت راست هر بازیکن بایستی سفید باش نه سیاه

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی