تازه های آسمونی
صفحه اصلی > سلامت > آشنایی با داروها > بهترین داروی ضد استرس
تبلیغات اینترنتی

بهترین داروی ضد استرس

the best antistress 2 بهترین داروی ضد استرس

قبل از معرفی داروهای ضداضطراب در سایت آسمونی ابتدا باید با مفهوم اضطراب و عوامل ایجاد آن آشنا شویم:

اضطراب عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و دلواپسی با منشاء ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده است باعث اضطراب در افراد می‌شود. همهٔ انسان‌ها در زندگی خود دچار اضطراب می‌شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است. تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهند که اضطراب در خانم‌ها، طبقات کم‌درآمد و افراد میان‌سال و سال‌خورده بیشتر دیده می‌شود.

عوامل ایجادکننده اضطراب :

به طور کلی علل اضطراب به سه عامل زیر برمی‌گردد:

عوامل زیست شناختی و جسمانی :

در افراد مضطرب، میزان بعضی از هورمون‌های موجود در خون غیرعادی است. بنابراین هر آن‌چه که باعث اختلال در سیستم هورمونی شود، برای بدن خطر محسوب می‌شود. بارداری، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، پایین بودن قند خون، وجود غده‌ای در غدد فوق کلیوی که هورموناپی نفرین تولید می‌کند و بی‌نظمی ضربان‌های قلب از این عوامل هستند.

عوامل محیطی و اجتماعی :

عوامل اجتماعی و ارتباطی بسیاری باعث به‌وجود آمدن اضطراب در افراد می‌شود، مانند مشکلات خانوادگی، احساس جدایی و طردشدگی،… از عوامل محیطی می‌توان تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره را، همچون زلزله، بیماری، مرگ یکی از نزدیکان،… نام برد. 

عوامل ژنتیکی و ارثی :

یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب ژنتیک است و احتمال اضطراب در فرزندان افراد مضطرب بسیار بالا است. البته الگو قرار دادن رفتار پدر و مادر و یادگیری و تکرار کارهای آنان نقش مهمی در اضطراب فرزندان دارد (عامل اجتماعی)، ولی تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده بر روی حیوانات و دوقلوهایی که با هم یا جدا از هم زندگی می‌کنند و از والدین مضطرب به دنیا آمده‌اند، نشان می‌دهند که عوامل ژنتیکی نیز بسیار مؤثرند. با این وجود باور نمی‌رود که ژن به خصوصی در این مورد نقش داشته باشد، بلکه ترکیب بعضی از ژن‌ها چنین پیامدی را به دنبال دارد. طبق آخرین تحقیقات به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی در بعضی انواع اضطراب مانند اختلال هراس و ترس از مکان‌های باز نقش زیادی دارد.

 

اکنون که با مفهوم و علل ایجاد استرس آشنا شدیم به معرفی و بررسی دارو های ضداضطراب می پردازیم :

داروهای ضد اضطراب (antianxiety)‏ علاوه بر ایجاد احساس بر طرف شدن تنش عضلانی، احساس آرامش و آسودگی را نیز به همراه می‌آورند. این داروها در درمان اختلال‌های اظطراب مورد استفاده قرار گرفته‌اند. داروهای ضد اضطراب مانند :دیازپام ، اکسازپام، آلیرازولام(زاناکس) (Xanax) فعالیت سمپاتیک مغز را به اندازه‌ای کاهش می‌دهند که پاسخ‌های اضطراب کاهش یابند یا باز داری می‌شوند. بنزودیازپینها مانند کلرودیازیوکساید، دیازپام، اکسازپام و آلپرازولام از جمله داروهای ضد اضطراب هستند.

the best antistress 3 بهترین داروی ضد استرس

دیازپام (Diazepam)‏ :

دیازپام دارویی مسکن و خواب آور است که در رده درمانی بنزودیازپین ها قرار می‌گیرد. از اشکال دارویی آن می‌توان به قرص ،آمپول و شیاف اشاره کرد.

موارد مصرف:

این دارو جزوبنزودیازپینهای طولانی اثر است و متابولیتهای کبدی آن نیز فعال هستند. از دیازپام برای درمان انقباض عضلانی و تشنج (تب و تشنج در کودکان یا حمله صرع) نیز استفاده می‌شود. دیازپام برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب، و اختلالات هراس تجویز می‌شود. این دارو همچنین به‌عنوان ضد تشنج و شل‌کننده ماهیچه اسکلتی استفاده می‌شود.

مکانیسم اثر:

مانند سایر بنزودیازپین‌ها آگونیست گیرنده‌های بنزودیازپینی بوده که با اثر بر روی گیرنده‌های گابا و در نهایت ورود یون کلر به نورونها اثرات خود را اعمال می‌کند.

چگونگی مصرف:

دیازپام بسته به شرایط متفاوت و در افراد متفاوت با مقادیر متفاوتی تجویز می‌شود. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. شکل‌های مایع دیازپام را می‌توان با غذاهای مایع یا نیمه جامد مثل پوره مخلوط کرده نگذارید دیازپام مایع یخ بزند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده‌است، نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی منظمتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید. نام تجاری معروف دیازپام والیوم است.

هشدارها و عوارض جانبی:

در صورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف دیازپام را قطع کرده، با پزشکتان تماس بگیرید: افت قوای ذهنی؛ خواب‌آلودگی شدید؛ تکلم نامفهوم؛ ضربان قلب کند؛ تنگی‌نفس؛ عدم تعادل؛ بثورات جلدی؛ گلودرد؛ تب؛ لرز؛ کبودی یا خونریزی غیرعادی؛ زخم‌های دهانی؛ زردی پوست یا چشمان؛ از دست رفتن حافظه؛ بی‌خوابی؛ اضطراب؛ یا تحریک‌پذیری. دیازپام می‌تواند اعتیادآور باشد، و علایم ترک دارو ممکن است در صورت قطع ناگهانی آن روی دهد؛

the best antistress 1 بهترین داروی ضد استرس

علایم ترک دارو عبارتند از:

گیجی، افت قوای ذهنی، دردهای شکمی، افزایش تعریق، تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا، یا احساس سوزن‌سوزن شدن یا گزگز. اگر می‌خواهید مصرف دیازپام را قطع کنید با پزشکتان تماس بگیرید تا شاید این کار تدریجی انجام گیرد. علایم زیر ممکن است مشاهده شوند اما فقط در صورتی که مشکل‌ساز شوند نیاز به گزارش دارند: سرگیجه، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، سردرد، تهوع، یبوست، اسهال، ضربان قلب سریع و شدید، یا لرزش.

کلردیازپوکساید ( Chlordiazepoxide)‏ :

کلردیازپوکساید یکی از بنزودیازپینهای‌های پرمصرف است که در درمان اضطراب و بیخوابی موثر است. این دارو همچنین در درمان قطع مصرف الکل و اضطراب قبل از جراحی مصرف می‌شود.کلردیازپوکساید به صورت ترکیب با داروهای دیگر نیز کاربرد دارد مانند کلدینیوم سی که ترکیب کلردیازپوکساید و کلدینیوم است.

تاریخچه :

کلردیازپوکساید اولین دارو از خانواده معروف بنزودیازپینها است که در سال ۱۹۵۷ خواص درمانی آن کشف شد و درسال ۱۹۶۰ با نام تجاری لیبریوم وارد بازار شد.

عوارض جانبی:

خواب آلودگی طولانی مدت (کلردیازپوکسایداز بنزودیازپینهای طویل الاثر است)سرگیجه، سردرد، تحریک‌پذیری، ضعف و خستگی، یبوست، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، خارش، کاهش فشارخون، تاری دید و وزوز گوش(بسیاری از عوارض این دارو بعدا مشخّص می‌شود مثل بی تفاوتی شدید نسبت به تغییرات محیط)مصرف این قرص در زمان بارداری عوارض جانبی متعددی دارد.

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=65413
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

chlorpromazine1

قرص کلرپرومازین و تاثیرات آن

قرص کلرپرومازین یک داروی آرامبخش برای کسانی است که اختلالات روانی دارند. این قرص به …

27 نظرات

 1. کاش من بمیرم راحت شم

 2. سلام من سه سالی می شه اظطرابم بالاست خیلی بالاست اونقدر که واقعا نفسم بند میاد حتما باید با دهنم نفس بکشم.تورو خدا بگید باید چه دارویی مصرف کنم یه سری دارو دارم ولی یادم نمیاد کدوم برای اظطرابم بود چون خیلی وقته مصرف نمیکنم .خواهش میکنم کمکم کنید حالم واقعا خوب نیست

 3. مره هم مشوره سودمند دهید

 4. باسلام من دانشجوی ارشد هستم بدجور استرس دارم مخصوصا هنگام سمینار لطفا اگه داروی مناسبی هست لطفا راهنمایی کنید…..

 5. درمان نداره کارخداهست ولی الکی میگیم خداروشکرمن ازدبستان نتونستم درست انشا بخونم پیشرفتام گرفته شده خیلی به خاطراسترسه حتی ازدواجم من از12اینطوربودم الان 21سالمه بادکترواستفاده ازاین قرصها حافظم به شدت ضعیف میشه ولی دیگه چیزی استفاده نمکنم فقط تنهادرمانتون بعدازیوگااستفاده ازطب سنتی وقطره علف لیمو باقطره اسطقدوس وسنبل الطیب روتوآب قاطی کنید تابه حالت عادی برگردید+خنده درجمع وورزش شنا.وسلام فکرتونم عوض کنید ازاونایی هم که خجالت میکشید اوناهم اکثرامثل خودمونن پس خودتون بایدتحمل کنید…..کارخداست یاارثیه نمیدونم ولی من روانپزشک وحتی روان کاو هم رفتم بی تاثیربودحتی دستگاه نوروفیدبک استفاده کردم وچندتادستگاه دیگه نزدیکه3میلیون خرج کردم پیش روان کاو.فقط خودتون

 6. سلام من 16 سالمه بدجور با استرس درگیر شده ام این مشکل رو 2 سال پیش گرفتم وهنوز استرس دارم در همه چی لطفا همراهی کنید

  • این سایت روکی ساخته چه فایده داره درمان کجاست.استرس ارثی واکتسابی.بایدچ کنیم من هنوزم اذیت میشم حتی سرسفره تومهمونی ها ولی عادت کردم میسازم فقط کنفرانس تودانشگاه روتوان ندارم.من دیگه بااین همه سالها به هیچ دارویی اطمینان ندارم که بتونه منو خوب بکنه خدابه داد فرزندام برسه نکنه ارثی برسه به فرزندام ای خدا چی کارکنیم…………………………………………………………..من توهمه ی جمع ها باکسی نمیجوشم خیلی ها فکرمیکنن من خونسردم ولی به خاطراسترسه درصورتی که خیلی خونگرمم.ویتامین ث توگوجه فرنگی روزیاداستفاده کنین.شایدروبعضی ها جواب بده خخ………………………….وسلام التماس دعابرای هم دعا کنید یادتون نره

 7. سلام من دخترم ۱۰ سالشه…با شروع مدارس اضطراب پیدا میکنه وافسرده میشه…میگه از اسم امتحان که میاد میترسم …واقعا اعصابم به خاطرش به هم ریخته میتونم از دارویی براش استفاده کنم که استرس رو کم کنه یا نه؟؟ممنون

 8. سلام، هیچ قرصی بهتره مصرف نکنید، دوره استرس تمام میشود.

 9. علیرضا

  من رفتم دکتر بهم قرص سرترالین که از ssri هست با پروپرانولول و کلردیازپوکساید داد… سرترالین و پروپرانولول باعث شد موهام وحشتناک بریزه و استرس و افسردگیم اینجوری بدترم شد که دیگه مصرفم نکردم هر چند ضربان قلبم بهتر شده بود.داروی ضد استرسی هست که ریزش مو نداشته باشه؟

 10. من سالها مشکل اضطراب و افسردگی داشتم و بالاخره به لطف خداوند مسیر درست را پیدا کردم و بهبود یافتم به وب socialphobia1.blogfa.com سر بزنید.

 11. سلام .من ۱۳سال قرص ضد اضطراب خوردم .یک روز خوب بودم ،وروز ی بد ،بعد خودم شروع کردم به تغییر فکر در مورد زندگی،وهفته ای یک بار به کوه رفتم ،تاثیر زیادی گذاشت ،قرصهام را یکی یکی کنار گذاشنم ،الان حدودا ۶ماه است قرص نمیخورم ،وحالم خوب است .کتابهای روانشناسی هم زیاد کمک کرد .مطمعن باشید باید خودتان اقدام کنید ،چون قرصها بعد از مدتی عادی میشود ،وفقط عوارض دارد

 12. مامان راضیه

  ممنون ازسایت خوبتون.من هم دارم قرص پروپرانول مصرف میکنم.

 13. ناشناس

  سلام بهترین کا ر این است که دکتر روانپزشک بروید ودارو را در حد متعادل استفاده کنید با یک دکتر هم بسنده نکنید از دو یا سه دکتر مشورت بخواهید زیاد دارو نخورید ورزش یادتان نرود مخصوصا یوگا اگر درسخوان هستید سرتان را به درس

 14. ناشناس

  سلام ببینیددوستان من خودم یکبارسال86 دچاراسترس شدیدشدم دوباره درسال 93 والان دوباره دجاراسترس شدم نگرانی نداره شما باورزش کردن تغذیه مناسب بخصوص خوردن عسل دروعده غذایی خودتون باجمع بودن مسافرت رفتن میتونید استرس وکنترل کنید

 15. شرکت سینا گستر ارمغان

  با عرض سلام خدمت شما
  شرکت سینا گستر از سال 89 در تلاش است تا دارویی ضد استرس وووو (گیاهی 100%) در اختیار مردم بگذارد که اینک از کشور پرتقال -اسپانیا داروهایی زیاد که همه آنها گیاهی هستن در حال وارد کردن هستیم و ***(زیر نظر بهداشت)***که همه آنها دارای شماره پروانه بهداشتی یا همان IRC هستند و از شما دوستان و مهمتر سایت (((آسمونی))) تقاضا دارم سایت ما رو بیشتر در معرض دید قرار بدهید تا مردم بتوانند کمی از نازهای قرصی خود را برطرف کنند ضمنا در داروخانه ها به فروش می رسد کاملا قانونی

  سایت ما www.sinagustar.com

 16. صادق محمدیان

  باسلام بنده یک دانشجو هستم در کلاس درس وهنگام سمینار بسیاربسیار دچار استرس میشونمیشوم اگه داروی مناسبی هست بنده را راهنمایی کنید

 17. محبوبه رحیمی

  سلام خسته نباشید
  مطلبتون خیلی خوب بود
  منبع مطالبتون چیه ؟
  من میخام کار تحقیقی انجام بدم و مطالبتون مفید بود ولی من به ذکر منبعش احتیاج دارم
  ممنون میشم کمکم کنید

 18. سلام پسری 28 ساله هستم که بی دلیل حتی بدون خبر ناگهانی از درون بدن و از ناراحتی در سیستم عصب در داخل کف پا ودست استرس خیلی شدیدی وترس لرزش و حرف زدنم پق پق .درونم و روحیه ام سرد که گاهی به علت این ناراحتی که نمیدونم چه کنم دکترهم رفتم فایده ای نداشت فقط قرص اعصاب خواب آور میده که اصلا جواب این مشکل من رو نمیده از خانوادم دور کردم والانم مجردم خدا روشکراززندگیمم راضی هستم ولی این تپش قلب واسترس و کنترل نشدن پاهام ورنگ صورتم در برابر دیگران خیلی ضعف و ضعیفی نشون میده که خودم از درون اذیتم و حساس در رنج به شدت عذابم میده. باتشکر

  • منم اینطوریم
   کمک کنید

  • من هم مثل شمام خودمم دانشجوی پزشکیم در درجه اول دکتر برای من پروپرانول تجویز کرد ولی تاثیر نداشت مجبور بودم دوزشم بالا ببرم ولی کامل برطرف نمیشد بعد از اون دکترا یه سری دارو تحت عنوان کلی ssri تجویز میکنن این خانواده هم فک کنم جز بتا بلوکر هاست کلی دارو های مختلف تو این خانواده هست و موضوع مهم اینه که خیلی از این دارو ها به یه شخص اثر نمیکنه و تنها یکی یا چند مدل از این دارو ها روی یک شخص اثر داره و اینم توجه کنید که تاثیر هر دارو روی اشخاص مختلف متفاوته شاید رو یکی اثر کنه شاید رو یکی نکنه برا همین متخصصا یه گونه ازین دارو رو معرفی میکنن اگه اثر نکرد یکی دیگه معرفی میکنن مشکلش چیه حالا!
   اگه اثر نکنه یه عوارض جانبی داره مثل: بی اشتهایی ، افسردگی، تهوع و…
   البته خود سر نخورید حتما به تجویز پزشک استفاده کنید اینم در نظر بگیرید که کاملا اعتیاد آوره و باید هم به تدریج شروع کنید و هم به تدریج قطعش کنید

 19. کسی هست جواب بده ؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.