تازه های آسمونی
خانه > سلامت > اطلاعات دارویی > معرفی داروی آزاتیوپرین
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • معرفی داروی آزاتیوپرین

  azathioprine معرفی داروی آزاتیوپرین

   

  آزاتیوپرین به عنوان داروی کمکی برای جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد و لوزالمعده مصرف می شود. این دارو به روماتیسم های فعال و حاد که به داروهای پمفیگوس، سیروز صفراوی، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و گلومرولونفریت به کار می رود.

   

   

  مکانیسم اثر آزاتیوپرین

  آزاتیوپرین به عنوان آنتاگونیست متابولیسم پورین باعث مهار ساخت RNA,DNA و پروتئین ها، کاهش تعداد لنفوسیت های T و تضعیف فعالیت سیستم ایمنی(سلولی و هومورال) می شود. همچنین این دارو ممکن است در تقسیم میتوز دخالت نماید.

   

   

  فارماکوکینتیک

  این دارو از دستگاه گوارش به خوبی جذب می گردد. متابولیسم آن کبدی و در درجه دوم کلیوی است.

   

   

  مواردمنع مصرف آزاتیوپرین

  در صورت حساسیت به آزاتیوپرین، و بارداری(فقط در درمان روماتیسم) نباید مصرف شود.

   

   

  هشدارها

  ۱- شمارش کامل سلولهای خونی در طی ماه اول هفته ایمنوگلوبولین ها یکبار و در ماه دوم و سوم دوبار در ماه و سپس هر ماه یک بار انجام شود. در صورت کاهش سریع یا مداوم گلبولهای سفید، مقدار دارو را فوراً باید کاهش داد.

  ۲- در درمان جلوگیری از رد پیوند کلیه، احتمال بروز عفونت شدید و کشنده(۶۰-۳۰ برابر)افزایش می یابد. در صورت بروز، عفونت باید به سرعت درمان شود و کاهش مقدار مصرف آزاتیوپرین نیز در نظر گرفته شود.

  ۳- کاهش فعالیت سیستم ایمنی با آزاتیوپرین احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. این دارو فقط باید توسط پزشک متخصص و مجرب تجویز شود.

  ۴- این دارو دارای اثرات جهش زائی و سرطان زائی می باشد و مصرف آن به عنوان داروی کاهنده سیستم ایمنی در زنان باردار توصیه نمی شود.

   

   

  عوارض جانبی آزاتیوپرین

  عوارض احتمالی این دارو شامل کم اشتهایی، تهوع و استفراغ، تب و لرز، واکنشهای حساسیتی، ریزش مو، تضعیف مغز استخوان، کمبود گویچه های سفید، خستگی و ضعف غیر عادی ناشی از کمخونی مگالوبلاستیک و افزایش بروز عفونت می باشد.

   

   

  تداخل داروئی آزاتیوپرین

  مصرف همزمان با آلوپورینول به دلیل وقفه آنزیم گزانتین اکسیداز ممکن است سمیت آزتیوپرین را افزایش دهد. استفاده از داروهای کاهنده فعالیت مغز استخوان و پرتودرمانی و داروهای سایتوتوکسیک می تواند منجر به ایجاد عفونت یا سرطان گردد. مصرف همزمان این دارو با واکسن های ویروسی موجب کاهش پاسخ ایمنی و مصونیت ناقص می شود. این دارو باعث افزایش عوارض جانبی واکسنهای ویروسی زنده نیز می شود. مصرف همزمان این دارو با وارفارین باعث کاهش فعالیت وارفارین می گردد.

   

   

  نکات قابل توصیه آزاتیوپرین

  ۱. در صورت بیماری فعال ویروسی(آبله مرغان و هرپس)، اختلال کبدی، عفونت، پانکراتیت، نارسایی کلیوی و نقص شدید گزانتین اکسیداز، این دارو باید با احتیاط مصرف شود.
  ۲. بین واکسیناسیون و تجویز این دارو فاصله زمانی ۱۲-۶ ماه باید رعایت شود.

   

   

  مقدار مصرف آزاتیوپرین

  جلوگیری از رد پیوند:
  خوراکی: ابتدا ۳-۱ روز قبل عمل جراحیmg/kg5-3 و یا mg/m² ۱۲۰ از سطح بدن به صورت خوراکی تجویز شود. مقدار مصرف نگهدارنده خوراکی نیز mg/kg3-1 و یاmg/m² ۴۵ می باشد.
  تزریقی: قبل، هنگام یا بلافاصله بعد از عمل جراحی mg/kg/day5-3 داخل وریدی تزریق شود. سپس مقدار مصرف بایستی طوری تعدیل گردد تا بدون ایجاد سمیت، حفظ پیوند تضمین شود. مقدار نگهدارنده تزریقیmg/kg/day3-1 می باشد.
  درمان لوپوس اریتماتوز، روماتوئید آرتریت، هپاتیت مزمن فعال، بیماریهای التهابی روده، درماتومیوزیتیس،میاستنی گراو، سندرم نفروتیک، پمفیگوس، سیروز صفراوی، لوپوز اریتماتوز سیستمیک و گلومرولونفریت:mg/kg/day1 به صورت خوراکی تجویز می شود و طی ۸-۶ هفته به مقدار mg/kg/day2/5 افزایش یابد. برای رسیدن به مقدار مصرف نگهدارنده خوراکی آن باید هر چهار هفته به مقدار mg/kg/day0/5 از مقدار مصرف آن کاست تا به حداقل مقدار مصرف مؤثر رسید.

   

   

  اشکال دارویی

  Tablet:50mg
  Injection:50 mg

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  قرص های تاخیری (معرفی و روش مصرف)

  مشکلات جنسی یکی از مهم ترین دغدغه های مردم در زندگی است . مشکلات جنسی …

  ۴ دیدگاه

  1. سلام من داروی ازارام استفاده کردم قبلا الان هم عفونت شدید دارم.هم ریزش موی شدید دیگه کلافه شدم اگه کسی راهکاری میدونه کمکم کنه خواهشا

  2. سلام خیلی خوب بود
   یه سوال داشتم میخوام بدونم آیا آزاتیوپرین برای درمان کلانژیت اسکلروزان استفاده میشه چون دکترم برام تجویز کرده اما هیچ اثری نداره و چشممام زرد میشه و روز به روزم لاغرتر میشم

  3. ممنون خیلی خوب بود

  4. ممنون عالی بود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.