در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > سرگرمی > ضرب المثل > ضرب المثل شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه
تبلیغات اینترنتی

ضرب المثل شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه

sheikh ali khan does not give the proverbial king ضرب المثل شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه

 

آسمونی: پس از شاه عباس دوم پسر بزرگش “صفی میرزا” به نام “شاه سلیمان” در سال ۱۰۷۸ق بر تخت سلطنت نشست و مدت ۲۹ سال با قساوت و بی رحمی تمام سلطنت کرد.

وی وزیر مقتدر و کاردانی داشت به نام شیخ علی خان که از سال ۱۰۸۶ تا ۱۱۰۱ق فرمانروای حقیقی ایران به شمار می رفت و چون شاه صفی خوش گذران و ضعیف النفس بود، همه ی امور مملکتی را او اداره می کرد.

شیخ علی خان شب ها با لباس مبدل به محلات و اماکن عمومی شهر می رفت تا از اوضاع مملکت با خبر شود. بناها و کاروان سراهای متعددی به فرمان او در گوشه و کنار ایران ساخته شده است که امروزه به غلط “شاه عباسی” نامیده می شوند. شیخ علی خان با وجود قهر شاه سلیمان شخصیت خود را حفظ می کرد و تسلیم هوس بازی های او نمی شد.

یکی ار عادت های شاه سلیمان این بود که در مجالس عیش و طرب شبانه، هنگامی که سرش از باده ی ناب گرم می شد، دیگ کرم و بخشش او به جوش می آمد و برای رقاصه ها و مغنیان مجلس مبالغ هنگفتی حواله صادر می کرد که صبح بروند و از شیخ علی خان بگیرند.

چون شب به سر می رسید؛ بامدادان حواله های صادر شده را نزد شیخ علی خان می بردند، او که این بذل و بخشش را به ضرر منافع کشور میدید، همه را یکسره و بدون پروا به بهانه ی آن که چنین اعتباری در خزانه موجود نیست، بی پاسخ می گذاشت و متقاضیان را دست از پا درازتر بر می گردانید. یعنی “شاه می بخشید، ولی شیخ علی خان نمی بخشید”

در سفر نامه انگلبرت هم آمده:« او با قدرت کامله ای که داشت حتی می توانست وقتی که شاه می بخشد او نبخشد».

از آن تاریخ است که عبارت “شاه می بخشد، شیخ علی خان نمی بخشد” در میان مردم اصطلاح شده است. 

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=50777
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

با آسمونی در این مقاله همراه شوید تا با داستان «ضرب المثل هر که بامش …

3 نظرات

  1. منوچهر یوسفی

    سلام
    در فارس این ضرب المثل معروف را که خان یبخشه شیخ علی خان نمی بخشه را به پسر عموی مسن خان زند در مورد بخشش مالیات و نبخشش از طرف درباری او شیخ علی خان که هم اکنون مجسمه های ساختگی انها در ارگ کریم خان است منتسب میدانند .

  2. سلام به همه شما دوستان دستتون دردنکنه ما تازه متوجه شدیم که ضرب المثل اشتباه میگفتیم و شاید بیشتر مردم هم اشتباه میگن شیخ علی خان هست نه شاه قلی خان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی