تازه های آسمونی
خانه > سرگرمی > ضرب المثل > ضرب المثل خلایق هرچه لایق
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • ضرب المثل خلایق هرچه لایق

  any-creature-capable-of-proverbs

   

  ضرب المثل خلایق هرچه لایق در مورد همه کس صدق میکند، به فرهنگ و قوم خاصی هم تعلق ندارد، هر چقدر زمان به جلوتر میرود صحت و صلابت آن بیشتر نمود پیدا میکند. هر کس به هر جایگاه و مقامی که دست پیدا کرده است لایقش است در واقع خود خواسته است که به آنجا برسد.ما در ادبیات و فرهنگ خود ضرب المثلهای بدین شکل سنجیده و با معنی زیاد داریم (گرچه بسیار هم ضرب المثلهایی هستند که نه تنها مفید نبوده چه بسا بازدارنده و مانع هستند که فعلا کاری به آنها نداریم) یکی از بهترینهای آنها همین ضرب المثل ” خلایق هر چه لایق” است. این ضرب المثل فراتر از زمان و مکان می باشد.

   

  بله این به فرد و جامعه خاصی هم تعلق ندارد… این مفهوم یکی از مهمترین دستاوردهای بشری است که عمری فراتر از چند دهه ندارد، اینکه انسان به هر جایی که میرسد خود خواسته است و ارزش و لیاقتش هم همان است. هر چقدر در زمان گذشته به عقب تر برویم از این مضمون بیشتر فاصله میگیریم در گذشته انسان به عنوان یک عنصر منفعل و تاثیرپذیر و دستخوش حوادث و اتفاقات در نظر گرفته میشد که کمتر میتوانست در سرنوشت خود دخالت داشته باشد ولی اکنون اینگونه نیست اکثر دانشمندان و انسانهای موفق و صاحب نظر به این معنی معترفند که خواست انسان بیشترین و مهمترین عامل در جهت رسیدن به آن جایگاهی است که فرد خواستار آن است، در مورد جامعه نیز همین گونه است، سطح دانش و معرفت هر جامعه محصول خواسته تک تک افراد آن جامعه است.

   

  اندکی در این مفهوم تامل کنیم، خود را به چالش بکشیم و نقد کنیم. آیا هنوز عادت داریم که دیگران و شرایط را در رسیدن به جایی که هستیم مقصر بدانیم و در دل به مظلومیت خود اشک بریزیم و دیگران را متهم به این کنیم که سد راه ما شده اند و مانع از آن شده اند که به جایی که میخواستیم برسیم. در خلوت خود دادگاهی تشکیل دهیم خرد را قاضی بدانیم و به دور از تعصب و یک جانبه نگری تمام افکار و باورهای خود را به چالش بکشیم، گذشته خود را نقد کنیم و افکار باورهای غلط را در جای جای آن ریشه یابی و ردیابی کنیم و با چراغ عقل به آنها نور بتابانیم و به قضاوت بنشینیم.

   

  اگر هنوز هم عادت داریم ناکامی خود را به دیگران نسبت دهیم لازم است تلاش بیشتری بکنیم و خود را بیشتر و بهتر بشناسیم. این دیگران نیستند که ما را به سمت و سوی مشخصی سوق میدهند این ماییم که به دیگران میگوییم ما در اختیار شما هستیم هر جا میخواهید ما را ببرید برای اینکه میخواهیم بعدا مظلوم نمایی کنیم و به ظاهر دلیل برای تبرئه خود داشته باشیم و اشک بر معصومیت و مظلومیت خود بریزیم، هیچ توجیهی مسموع نیست ما لایق آن چیزی هستیم که به آن رسیده ایم…
  پس خلایق هر چه لایق !

   

   

   

  ضرب المثل خلایق هر چه لایق در بیانی دیگر :

   

  کتاب قرآن کریم ، سوره مومنون، آیه 53

  کلُّ حزبٍ بَما لَدَیهِمْ فَرِحُونَ

  هر گروهی بخاطر آنچه در نزدشان است، خوشحال هستند.

   

   

  کتاب مجد، امید، پیشین، ص 345

  که هر قوم هر چه پسندید خود بر آن گشت راضی و دلشاد شد.

   

   

  کتاب دهخدا، علی اکبر، امثال و حکم، پیشین، ج2، ص 936

  زی هر کس آیین شهرش نکوست.

   

   

  هنری فورد

  اگر فکر کنی که میتوانی یا فکر کنی که نمیتوانی در هر صورت حق با توست.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39886
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  جوجه هاتونو شمردین؟

  یکی از مثل‌های شیرین فارسی که بعضاً در رجزخوانی‌ها و خودنمایی‌ها کاربرد دارد، این مثل …

  نظرات

  1. جالب بود 😉

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.