تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > ۳۱ می – روز جهانی بدون دخانیات
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

۳۱ می – روز جهانی بدون دخانیات

world-no-tobacco-day (1)

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی بدون دخانیات – ۱۱ خرداد – May ۳۱

آسمونی : سیگار و تنباکو (قلیان) بعنوان دومین علل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است. آمار نشان می دهد نصف افراد معتاد به سیگار که رقمی در حدود ۶۵۰ میلیون نفر را تشکیل می دهند؛ در اثر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند. ولی آمار وحشتناک تر حاکی از آن است که سالانه؛ صدها هزار انسان غیر سیگاری در اثر استنشاق دود سیگار مبتلا به مرگ می شوند. مضرات محیط های آلوده به دود سیگار تا حدی است که سازمان بهداشت جهانی شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات را محیط های عاری از دخانیات انتخاب نموده است. محیط آلوده به دود سیگار در کودکان و افراد بالغ باعث بیماری هایی چون سرطان و دیگر بیماری های تنفسی بدخیم می شود که در نهایت منجر به مرگ آنان می شود.
در کشور عزیزمان ایران نیز همگام با دیگر کشورهای جهان روز جهانی بدون دخانیات برگزار می گردد. در این روز موضوعاتی مانند حمایت های سیاسی و اجتماعی و قانون جامع کنترل دخانیات، محیط های آموزشی عاری از دخانیات، خانه و خانواده عاری از دخانیات، اماکن عمومی عاری از دخانیات، سازمانهای مردم نهاد، روز جهانی محیط های عاری از دخانیات و محیط های ورزشی عاری از دخانیات با اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات بررسی خواهد شد.
روز جهانی بدون دخانیات هر سال در ۳۱ می مصادف با ۱۱ خرداد برگزار می شود. در سال ۱۹۸۷ کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز با عنوان روز جهانی بدون دخانیات؛ توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب نموده و بررسی راهکارهای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از آن می پردازند.
سیگار کشیدن، مسئله بسیار مهمی است که امروز حتی کسانی که به خوبی به زیان آن برای خود و اجتماعشان آگاهند، به آن روی می‌آورند.

world-no-tobacco-day (3)

مصرف دخانیات و تاریخچه سیگار

مصرف دخانیات سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان را به کام مرگ می‌کشد و مایه رنج بسیار و تحمیل هزینه‌های بی‌شمار اقتصادی و اجتماعی می‌شود. با توجه به اینکه هر نُه ثانیه، یک نفر به دلیل مصرف دخانیات می‌میرد، آثار مصرف دخانیات به یک همه‌گیری جهانی تشبیه شده است. دخانیات مهم‌ترین عامل قابل پیش‌گیری مرگ زودرس در بسیاری از کشورهاست، ولی در بیشتر موارد، حتی خطرهای بهداشتی آن کمتر تخمین زده می‌شود.
در آلمان نخستین کارخانه سیگارسازی در سال ۱۸۶۲ به کار افتاد. در کشورهای انگلستان و امریکا صنعت سیگارسازی در سال ۱۸۶۶ به وجود آمد. البته مصرف سیگار از اوایل قرن بیستم به شدت رو به گسترش نهاد. امروزه در جهان سالیانه صدها میلیارد سیگار تهیه و مصرف می‌شود.

نارضایتی مردم

اجتماع، جنبه عمومی دارد و متعلق به همه است. پس نباید افرادی در جامعه، موجب نارضایتی مردم شوند. از این رو، جامعه باید طوری از نظر فرهنگی رشد کند که شخص سیگاری در هر جامعه و هر شرایطی ـ به ویژه در محیط‌های بسته مانند تاکسی و اتوبوس ـ نتواند سیگار بکشد و از این کار خجالت زده شود.

world-no-tobacco-day

نظرات آگاهان درباره زیان های دخانیات

– سیگار عامل اصلی و یا کمکی در پیدایش بیش از ۵۰ نوع بیماری و ۲۰ نوع سرطان در بدن می‌باشد .
– سالیانه ۵ میلیون نفر به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار جان می‌سپارند . (یعنی بیش از تلفات جنگ جهانی اول; چون در طول چهار سال ۱۰ میلیون نفر در آن جنگ کشته شدند ولی تلفات سیگار در چهار سال به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد).
– در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۰ میلیون نفر در سال به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار فوت می‌شوند، با این تفاوت که ۷ میلیون آن در کشورهای در حال پیشرفت و ۳ میلیون آن در کشورهای پیشرفته‌اند!
– به علت‌سودآوری صنعت دخانیات برای کمپانیهای چند ملیتی به ویژه شرکتهای آمریکائی، و با توجه به محدودیتهای جدی در عرضه و مصرف سیگار در کشورهای غربی، به ویژه آمریکا، میزان مصرف در این کشورها روز به روز در حال کاهش است و لذا با ترفندهای مختلف به طور رسمی و غیررسمی (قاچاق) بازار مصرف به سوی کشورهای فقیر و در حال توسعه سوق داده شده است!
– در کشور ایران نزدیک به ۱۰ میلیون سیگاری، روزانه بیش از سه میلیارد تومان! خرج سیگار می‌کنند . (یعنی در هر سال بیش از یک هزار میلیارد تومان!)
– به طور متوسط دولت ها بیش از دوبرابر مبلغ مصرف سیگار صرف «هزینه بیماریها و درمان عوارض ناشی از سیگار» می‌نمایند; یعنی رقمی نزدیک به ۶ میلیارد تومان در ایران در هر روز (و در سال بیش از دو هزار میلیارد تومان) .
– سالیانه ۵۴ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود که نزدیک به ۱۲ میلیارد نخ آن تولید داخل و بقیه عمدتا از طریق قاچاق وارد و توزیع می‌شود . (یعنی بیش از ۷۵ درصد پول سیگار به خارج می‌رود).
– جوانان کشور و نوجوانان گروه‌های سنی ۱۰ تا ۱۵ سال هدف اصلی برای ترغیب به کشیدن واعتیاد به سیگار می‌باشند .
– سیگار در نوجوانان دریچه ورود به اعتیاد و سایر بزه کاریهای اجتماعی است .
– افراد غیرسیگاری به ویژه کودکان و همسران افراد سیگاری به اندازه خود افراد سیگاری در معرض مضرات دود سیگار هستند، و این افراد بی گناه به طور اجباری سلامتی خویش را از دست می‌دهند .
– کمپانیهای آمریکائی سالیانه بالغ بر شش هزار میلیارد نخ سیگار تولید می‌کنند که نزدیک به ۳ درصد آن در آمریکا مصرف می‌شود و مابقی آن (۹۷درصد) به خورد مردم سایر کشورها به ویژه کشورهای فقیر ودر حال توسعه داده می‌شود; و از این رهگذر سالانه بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار سود شرکتهای آمریکائی است که معادل ۲۰ سال فروش نفت ایران است!

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=63430
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ۲۷ آذر ، روز وحدت حوزه و دانشگاه

  آسمونی : ۲۷ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت روز شهادت آیت‌الله مفتح …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.