آسمونی
مناسبت های روز

قیام مختار ثقفی – 66 ق

ثبت نام لاتاری

uprising mukhtar thaqafi قیام مختار ثقفی   66 ق

آسمونی : پس از جریان کربلا، با شوهر خواهرش عبدالله بن عمر- فرزند خلیفه سوم که در میان مردم به عنوان صحابی رسول ‌الله صلی الله علیه و آله و فقیه، مشهور بود – در نزد یزید برای او وساطت نمود و مختار به دستور یزید از زندان آزاد شد.

او پس از اطلاع یافتن از آمادگی مردم کوفه، در سال 64 هجری از مکه وارد کوفه شد. در این زمان قیام توابین با شکست روبرو شده بود.

مختار، در 14 ربيع الاول سال 66 در كوفه قيام كرد و عبدالله بن مطيع را كه كارگزار عبدالله بن زبير بود بيرون نمود. آغاز قيامشان با شعار «يا منصور امت‏» و «يا لثارات‏الحسين‏» بود.

درگيرهاى سختى در محله‏ ها و ميدان هاى كوفه پيش آمد. گروه هايى كشته و گروه هايى تسليم شدند و مختار وارد قصر شد و فردايش براى مردم سخنرانى كرد، اشراف كوفه با او بيعت كردند.

مختار پس از استيلا بر اوضاع، يكايك قاتلان حسين علیه السلام را دستگير مى ‏كرد و مى‏ك شت. نيروهايى هم به اطراف مى‏فرستاد تا هم بر آن مناطق استيلا يابد و هم جنايتكاران را گرفته و به كيفر رساند.

مدت ها اين تحركات و دستگيري ها و نبرد با مقاومت كنندگان از طرفداران بنى اميه ادامه داشت. مختار موفق شد كسانى چون ‏عمر سعد، شمر، ابن زياد، خولى، سنان، حرمله، حكيم بن طفيل، منقذ بن مره، زيد بن رقاد، زياد بن مالك، مالك بن بشر، عبدالله بن اسيد، عمرو بن حجاج و بسيارى از كسان را كه در كربلا دستشان به خون شهدا آلوده بود از دم تيغ گذراند و پيكرشان را بسوزاند و يا در مقابل سگ ها بيندازد.

مختار، سر «ابن زياد» را به مدينه نزد محمد حنفيه فرستاد، او هم آن‏ سر را پيش امام سجاد علیه السلام آورد.

آن حضرت مشغول غذا خوردن بود. با ديدن اين صحنه، سجده شكر به جاى آورد و فرمود: «الحمدلله الذى ادرك لى ثارى من عدوى و جزى الله‏المختار خيرا…».

مختار، هجده ماه حكومت كرد تا 14 رمضان سال 67 و در سن 67 سالگى در درگيرى با سپاهيان عبدالله بن زبير به شهادت رسيد.

تازه های مرتبط

9 محرم ، تاسوعای حسینی

آسمونی

تاسوعا و عاشورا 1397 چه روزی است ؟

آسمونی

تغییر ساعت رسمی کشور ، 1 ساعت

آسمونی

27 شهریور ، روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار

آسمونی

27 شهریور ، روز شعر و ادب فارسی

آسمونی

۱۳ سپتامبر ، روز جهانی برنامه نویسان

درج نظر