تلگرام آسمونی
ورود به کانال
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > مناسبت های روز > گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری (1362 ه.ش)
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری (1362 ه.ش)

 

the first opening of the assembly of experts 1 گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری (1362 ه.ش)

هرساله 23 تیرماه سالگرد گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری میباشد.

در جمهورى اسلامى ایران، رهبرى، رکن اساسى و محور اصلى نظام است و این جایگاه رفیع، در قانون اساسى به عنوانِ ضامن عدم انحرافِ سازمان‏ هاى مختلف از وظایف اصیل اسلامى خود شناخته شده است. حوزه وسیع و سنگین مسؤولیت‏ هاى رهبرى و نقش بنیادین آن در سلامت نظام سیاسى ایجاب مى‏ کند که شایسته‏ ترین فرد، عهده دار آن شده و شخص رهبر، داراى بالا ترین صلاحیت‏ هاى علمى، اخلاقى، سیاسى و از برترین توانایى‏ ها برخوردار باشد. از این رو، براى آن که انتخاب این مقام بر طبق معیار هاى لازم صورت گیرد، انتخاب رهبر از سوى مردم، به وسیله نمایندگان خبره آنان صورت مى‏ پذیرد.

the first opening of the assembly of experts 2 گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری (1362 ه.ش)

 خبرگان، منتخب مردم هستند و رهبر، منتخب خبرگان

رهبرِ منتخب خبرگان، ولایت امر و همه مسؤولیت‏ هاى ناشى از آن را برعهده خواهد داشت. همچنین در صورتى که رهبرى از انجام وظایف قانونى خود که در قانون اساسى مذکور است، ناتوان شود، از مقام خود برکنار خواهد شد که تشخیص این امر نیز برعهده خبرگان رهبرى است. بر این اساس اولین مجلس خبرگان رهبرى در شرایطى که کشور، در حال نبردى نابرابر با حکومت عراق و دنیاى استکبار بود و متجاوزان عراقى براى شکست ملت قهرمان ایران، هر روز متوسل به شیوه‏اى جدید در جنگ مى‏ شدند، تشکیل شد. اما حضور گسترده مردم در صحنه‏ هاى گوناگون انقلاب، از قبیل انتخابات مجلس خبرگان چون همیشه ارمغانى از یأس و ناامیدى را براى دشمنان فراهم آورد.

 در این میان انتخابات اولین دوره مجلس خبرگان رهبرى، با شرکت هجده میلیونى مردم شجاع و مقاوم ایران در 19 آذر 1361 برگزار گردید و 75 نفر از نمایندگان مجلس خبرگان تعیین شدند. در نهایت اولین نشست مجلس خبرگان رهبرى که در واقع نخستین مجلس خبرگان جامعه اسلامى پس از خبرگان قانون اساسى بود، در 23 تیرماه 1362 تشکیل گردید و با پیام حضرت امام، افتتاح شد. مهم‏ ترین اقدام در کارنامه مجلسِ اول خبرگان رهبرى، تلاشِ به موقعِ آن، پس از ارتحال حضرت امام خمینى (ره) در تعیین رهبر معظم انقلاب اسلامى، حضرت آیت اللّه‏ خامنه ‏اى مى‏ باشد. مدت هر دوره مجلس خبرگان، هشت سال  میباشد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37220
loading...
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • کانال تلگرام آسمونی
 • محصولات ارگانیک
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  1 ذی القعده – ولادت حضرت معصومه(س) (173 ه.ق)- روز دختران

   اول ذی القعده مقارن با ولادت حضرت معصومه (س) روز دختر می باشد. حضرت معصومه …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی