تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > روز آمار و برنامه ریزی
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

روز آمار و برنامه ریزی

diagram of business success with arrow

آسمونی : توسعه در هر جامعه ای بدون اتکا و داشتن آمارهای صحیح ناممکن است زیرا ارائه آمارهای درست، صحیح و دقیق تنها از اعتماد دو سویه میان مردم و مسئولان حاصل می شود.

یکم آبانماه که در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده، اهمیت علم آمار را در شرایطی که ناگزیریم مسیر توسعه را برای ارتقا زندگی مردم طی کنیم، بار دیگر برای مردم و مسئولان یادآور می شود.

در جهان توسعه یافته امروز، هیچ برنامه توسعه ای بدون دستیابی به آمار صحیح قابل تحقق نیست و هرچه اعتماد میان مردم و مسئولان افزایش یابد، بی تردید مردم در ارائه اطلاعات صحیح به آمارگران، بیشتر دقت می کنند و دولت نیز بدون هیچ واهمه ای با شفافیت و با آیینه آمار، شرایط مختلف جامعه را تبیین می کند.

آمار رکن مهم برنامه ریزی است به طوری که بدون دستیابی به آمارهای متقن، هرگونه برنامه ریزی تنها حیف و میل کردن اموال عمومی محسوب می شود.

بکارگیری از آمارهای صحیح در برنامه ریزی، هزینه ها را کاهش می دهد و از بروز خطرهایی که در هر برنامه ای امکان بروز آن است، جلوگیری می کند.

تردیدی نیست، برای انجام سرشماری ها و طرحهای آمارگیری هزینه های بالایی تخصیص می یابد و در صورتی که نتایج سرشماری ها و یا طرحهای آماری نتواند به اطلاعات صحیح دست یابد نه تنها بدبینی را افزایش می دهد بلکه به واسطه هزینه هایی از جیب مردم که نتایجی هم در بر نداشته، زمینه های فروپاشی تعامل میان مردم و مسئولان را افزایش خواهد داد.

متاسفانه در سالهای اخیر برخی از مسئولان آمار غیرواقعی به مردم ارائه می دادند که این امر زمینه های بی اعتمادی را در جامعه افزایش داد لذا دولت تدبیر و امید مسئولیت سنگینی را پس از این سالهای دشوار برعهده گرفته تا اعتماد خدشه دار شده را دوباره به جامعه برگرداند.

ارائه هرگونه آمار باید از دقت کافی برخوردار باشد به طوری که نمودهای آن در جامعه مشخص باشد، ارائه آمارهای نادرست می تواند جو بی اعتمادی را در جامعه افزایش دهد.

دولت باید ضمن تلاش برای تهیه و ارائه آمارهای صحیح، فرهنگ استفاده و تولید آن را نیز در کشور ارتقا دهد به طوری که وقتی از کاهش نرخ تورم صحبت می شود این امر برای مردم ملموس باشد زیرا کاهش نرخ تورم به معنای افت روند رشد قیمت ها است نه آنکه قیمت ها نقصان یافته باشد.

یکم آبانماه فرصتی است تا دوباره بر مقوله آمار و برنامه ریزی که مسئولیت سنگینی را برعهده مسئولان قرار می دهد، توجه ویژه شود تا دولت برای ارائه آمارهای صحیح بیش از پیش تلاش کند و از ارائه آمار واقعی به مردم نهراسد و در ارتقا فرهنگ آماری جامعه تلاش کند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=78826
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ۲۰ آذر ، شهادت آیت الله دستغیب سومین شهید محراب به دست منافقان ، ۱۳۶۰ ه ش

  آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۸۸ شمسی در شیراز در یک خانواده روحانی اهل …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.