تازه های آسمونی
صفحه اصلی > رویدادهای روز > شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی صدر توسط رژیم بعث عراق (1359 ه ش)

شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی صدر توسط رژیم بعث عراق (1359 ه ش)

Martyrdom-of-Ayatollah-Sayed-Mohammed-Baqir-al-Sadr-and-his-sister-Bint-al-Huda-al-Sadr,-Iraq's-Baath-regime-(AHS-1359)1

آسمونی: 19 فروردین مصادف با شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی صدر توسط رژیم بعث عراق (1359 ه ش) میباشد.

شهید آیت الله محمدباقر صدر در 25 ذیقعده 1353 ه . ق در خانواده ای اهل علم و تقوا در شهر کاظمین به دنیا آمد . در کودکی پدر خود را از دست داد و در نوجوانی همراه برادرش عازم نجف اشرف شد و در حوزه این شهر به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و به درجه اجتهاد رسید . آنگاه به تربیت شاگردان و عرضه تحقیقات علمی خود پرداخت .  

ایشان علوم اسلامی را با سبکی نو و با تحقیقات انجام یافته لازم مطرح کرده و به مسائل روز و مبتلا به جامعه اسلامی می پرداختند و سیستم آموزشی جدیدی را در جهت اصلاح و پویایی حوزه بینان نهادند تالیفات بسیار گرانبهای ایشان در علوم و زمینه های مختلف از جمله اقتصاد ، فلسفه ، تاریخ ، بانکداری و … حکایت از نبوغ و تبحر ایشان در علوم مختلف دارد. ایشان با شروع نهضت اسلامی در ایران در سال 1342 شمسی با موضعگیری قاطع به حمایت از حضرت امام پرداختند و پس از تبعید امام به نجف رابطه نزدیکی میان این دو عالم بزرگوار برقرار گردید .

Martyrdom-of-Ayatollah-Sayed-Mohammed-Baqir-al-Sadr-and-his-sister-Bint-al-Huda-al-Sadr,-Iraq's-Baath-regime-(AHS-1359)2

 

بدنبال پیروزی نهضت اسلامی در ایران در 22 بهمن 1357 ، رژیم بعثی عراق فشارهای خود را بر ایشان بیشتر کرد اما شهید صدر با اعلام تبعیت از امام خمینی (ره ) در برابر همه شداید مقاومت کردند. مردم عراق به منظور اعلام همبستگی با ایشان به سوی نجف حرکت کردند اما رژیم بعثی که از این قیام به وحشت افتاده بود با حمله به مردم حدود 20 هزار زن و مرد را دستگیر و روانه زندانها کرد. آیت الله صدر روز شانزدهم رجب 1399 را اعتصاب عمومی اعلام کردند و به دنبال آن مردم عراق دست از کار کشیده و مغازه ها را تعطیل کردند . فردای آن روز عوامل رژیم بعثی آیت الله صدر را دستگیر کرده و در پی این دستگیری ، خواهر ایشان شهید بنت الهدی صدر نقش رهبری را بر عهده گرفتند. با اوج گیری اعتراضات، رژیم بعثی ایشان را موقتا آزاد کرد اما پس از مدتی در 16 فروردین 1359 با حمله به منزل ایشان مجددا ایشان و خواهر گرامیشان را دستگیر به بغداد منتقل کردند. پس از 3 روز ، این دو بزرگوار در زیر شدیدترین شکنجه های رژیم جنایتکار بعثی به شهادت رسیدند .

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=56253
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

export-day

29 مهر، روز ملی صادرات

بیست و نهم مهرماه روز ملی صادرات شناخته و معرفی شده است. تعیین یک روز از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.