خانه > مناسبت های روز > 12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
 • املاک کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • 12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

  testimony-imam-zain-al-abedin(1)

  درباره تاریخ شهادت امام زین العابدین علیه السلام ، گر چه تمام مورخان و سیره نگاران ، اتفاق دارند بر این که در ماه محرم واقع شد ولى در روز و سال وقوع آن ، میان آنان اتفاقى نیست.برخى از آنان ، از جمله امین الاسلام طبرسى گفته اند که شهادت آن حضرت در روز 12 محرم سال 95 قمرى واقع شده است. برخى دیگر روز 18 محرم و عده اى نیز 25 محرم را ذکر کرده اند. هم چنین صاحب کشف الغمه ، سال شهادت آن حضرت را 94 قمرى دانسته است.
  سبب شهادت امام زین العابدین علیه السلام بنا به روایت اکثر مورخان ، زهرى بود که به دستور ولید بن عبدالملک به آن حضرت خورانیده و وى را مسموم نمودند و برا اثر مسمومیت به شهادت رسید.

  در این جا، زندگانى آن حضرت را به اختصار بیان مى کنیم:

  ولادت : میلاد مسعود امام زین العابدین علیه السلام مصادف بود با پنجم شعبان سال 38 قمرى در عصر خلافت امام على علیه السلام. برخى از مورخین تاریخ تولد آن حضرت را هفتم شعبان، برخى نهم شعبان و عده اى نیز نیمه جمادى الاولى دانسته اند. هم چنین در سال تولدش ‍ برخى سال 36 و برخى نیز 37 قمرى را ذکر کرده اند.
  گر چه اکثر مورخان، محل تولد آن حضرت را شهر مدینه دانسته اند ولى با توجه به این که آن حضرت در عصر خلافت امیرمؤ منان علیه السلام دیده به جهان گشود و مقر حکومت امام على علیه السلام در آن زمان، در شهر کوفه استقرار یافته و طبعا تمام خانواده و اهل بیت آن حضرت به این شهر کوچ کرده و در آن ساکن شده بودند، باید محل تولد امام زین العابدین علیه السلام در همین شهر (یعنى کوفه ) باشد، نه شهر مدینه !
  بیشتر تاریخ نگاران اتفاق دارند بر این که آن حضرت ، دو سال پیش از شهادت حضرت على علیه السلام به دنیا آمد. بى تردید، امام حسین علیه السلام در آن سال به همراه پدرش حضرت على علیه السلام در کوفه ساکن بود و بدین لحاظ تولد نور دیده اش زین العابدین علیه السلام نیز در کوفه به وقوع پیوسته است .

  نام : على بن الحسین علیه السلام در برخى از مقاتل به (على اوسط) نیز خوانده شده است .

  کنیه : لقب هاى آن حضرت به تعداد فضایل اخلاقى و شخصیتى وى فراوان است . در این جا به چند تاى آنها اشاره مى کنیم : زین العابدین ، سید الساجدین ، زکى ، امین و ذوثفنات. به خاطر عبادت زیاد و سجده هاى طولانى ، پینه اى در پیشانى آن حضرت (سجده کاهش) پدید آمده بود که بدین جهت وى را به (ذوالثفنات) لقب داده بودند.
  نسب پدرى : امام زین العابدین علیه السلام فرزند امام حسین علیه السلام است که نسبت شریفش با یک واسطه به امیرمؤ منان على بن ابى طالب علیه السلام و با دو واسطه به پیامبر اسلام حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم منتهى مى گردد.

  نسب مادرى : نام مادرش ، غزاله یا شهر بانو (شاه زنان) دختر یزدگرد سوم از پادشاهان ساسانى است . این بانوى مجلله پس از شکست ایرانیان در برابر سپاهیان مسلمان ، به همراه تعدادى از زنان دربار یزدگرد سوم به اسارت مسلمانان درآمد و در عصر عثمان بن عفان در مدینه و بنا به روایتى صحیح تر و در عصر امامت و خلافت امیرمؤ منان على بن ابى طالب علیه السلام در کوفه با اختیار خود به عقد ازدواج امام حسین علیه السلام درآمد. از آن هنگام به (سیده النساء) معروف شد. وى چند سالى بیش زنده نماند و در هنگام تولد تنها فرزندش امام زین العابدین علیه السلام در سال 38 قمرى بدرود حیات گفت .

  محل دفن : قبرستان بقیع ، واقع در مدینه منوره در جوار قبر عمویش امام حسن مجتبى علیه السلام . هم اکنون قبور مشرفه چهار امام معصوم ، یعنى امام حسن مجتبى ، امام زین العابدین ، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام در کنار یکدیگر قرار دارند.
  پیش از این براى قبور مشرفه ائمه بقیع ، گنبد و بارگاهایى بود که مزار عاشقان اهل بیت علیه السلام و شیعیان قرار مى گرفت ولى در شوال سال 1344 قمرى مورد حقد و کین وهابیون متعصب حجاز واقع شد و به همراه آثار سایر بزرگان اسلام به کلى تخریب گردید.

  همسر : امام زین العابدین علیه السلام داراى یک همسر عقدى و چند ام ولد بود که از آنها، خداوند سبحان فرزندانى به وى عطا کرد. نام همسرش فاطمه (مکنى به ام عبدالله ) دختر امام حسن مجتبى علیه السلام است .
  فاطمه بنت الحسن ، از زنان با فضیلت و با شخصیت عصر خویش بود. وى مادر امام محمد باقر علیه السلام است . همچنین این بانوى افتخار یافت که پدربزرگش ، پدرش ، عمو و پدر شوهرش ، همسرش و فرزندش از امامان معصوم شیعه بودند.

  فرزندان : امام محمد باقر علیه السلام ، زید شهید، عبدالله باهر، عمر اشرف ، حسین اکبر، عبدالرحمن ، عبیدالله ، سلیمان ، حسن ، حسین ، اصغر، على اصغر، محمد اصغر، خدیجه ، فاطمه ، علیه و ام کلثوم .(7)

  اصحاب و یاران : اسامى تعداد زیادى از مؤ منان ، شیعیان و دوستداران اهل بیت علیه السلام در زمره اصحاب و یاران امام زین العابدین علیه السلام قرار گرفته است ، که در این جا به نام هاى برخى از معرفین اشاره مى کنیم : جابر بن عبدالله انصارى ، عامر بن واثله کنانى ، سعید بن مسیب ، سعید بن جهان کنانى ، سعید بن جبیر، محمد بن جبیر، ابوخالد کابلى ، قاسم بن عوف ، اسماعیل بن عبدالله بن جعفر، ابراهیم بن محمد حنفیه ، حسن بن محمد حنفیه ، حبیب بن ابى ثابت ، ابوحمزه ثمالى ، فرات بن احنف ، جابر بن محمد بن ابى بکر، ایوب بن حسن ، على بن رافع ، ابومحمد قرشى ، ضحاک بن مزاحم ، طاووس بن کیسان ، حمید بن موسى ، ابان بن تغلب ، سدیر بن حکیم ، قیس بن رمانه ، عبدالله برقى ، همام بن غالب (فرزدق شاعر)، یحیى بن ام طویل و…

  آثار : گرچه از امام زین العابدین علیه السلام آثار ارزشمندى از قبیل مواعظ، احادیث ، اشعار و ادعیه به صورت پراکنده بر جاى مانده است و مورد استفاده محققان و متقیان قرار مى گیرد. ولى دو اثر مدون از آن حضرت باقى مانده است که در میان آثار اسلامى ، درخشندگى و جاودانگى ویژه اى دارند. آن دو عبارتند از: 1- صحیفه سجادیه ، که مشتمل بر 83 دعا و مناجات است. 2- رساله الحقوق ،که تبیین کننده حقوق آحاد ملت و افراد بشرى درجامعه اسلامى است.

  فضایل و مناقب : امام زین العابدین علیه السلام بسان سایر امامان معصوم علیه السلام جامع کمالات انسانى و فضایل اخلاقى است ، که در عالم آفرینش همانندى جز رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم براى آنان پدید نیامده است و آن حضرت ،به مقامى از تعبد و تقرب به درگاه الهى نایل شده بودکه وى رازینت پرستش کنندگان لقب دادند.

  زمام داران معاصر : امام زین العابدین علیه السلام از هنگامى که دیده به جهان گشود تا آخر عمر شریفش با 9تن از حاکمان ، معاصر بود. اسامى خلفا و حاکمان به شرح ذیل است :
  امیرمؤمنان، امام على بن ابى طالب علیه السلام (35-40 ه .ق) – امام حسن مجتبى علیه السلام (40-41 ه .ق) – معاویه بن ابى سفیان (35-60 ه .ق) – یزید بن معاویه (60-64 ه .ق) – معاویه بن یزید (64-64 ه .ق) – عبدالله بن زبیر (64-73 ه .ق) – مروان بن حکم (64-65 ه .ق) – عبدالملک بن مروان (65-86 ه .ق) – ولید بن عبدالملک (86-96 ه .ق)
  از میان زمام داران فوق ، ردیف اول و دوم از خاندان شریف بنى هاشم ، ردیف هاى سوم ، چهارم و پنجم از خاندان بنى امیه و از تیره سفیانى ، ردیف ششم از آل زبیر بن عوام ، و ردیف هاى هفتم ، هشتم و نهم از خاندان بنى امیه و از تیره مروانى مى باشند.
  غیر از امیرمومنان امام على علیه السلام که دادگرترین و شایسته ترین شخصیتى است که پس از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به زمام دارى رسیده بود و فرزندش امام حسن مجتبى علیه السلام که راه پدر گرامش را ادامه مى داد،از سایر زمام داران نامبرده ، نسبت به خاندان عصمت و اهل بیت امیر مومنان علیه السلام به ویژه نسبت به شخصیت امام زین العابدین علیه السلام ستم هاى فراوانى به عمل آمده است .
  امام علیه السلام در بیشتر ایام زندگى اش از سوى خلفا و حاکمان محلى آنان در اذیت و آزار بود. ایام امامت امام زین العابدین علیه السلام مصادف بود با حکومت یزید بن معاویه تا ولید بن عبدالملک .
  سرانجام در عصر ولید عبدالملگ و به دستور این خلیفه نابکار، آن حضرت ، مسموم و به شهادت رسید.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=80904
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  13 فوریه ، روز جهانی رادیو

  آسمونی : روز جهانی رادیو یک رویداد سالانه است که در ۱۳ فوریه، برگزار می‌شود. این روز …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.