تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > وفات شیخ بهایی در اصفهان (1030 ه ق)
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  وفات شیخ بهایی در اصفهان (1030 ه ق)

  died-sheikh-bahai

  آسمونی : فقیه ربانى و عارف صمدانى، شیخ بهاء الدین محمد عاملى، یکى از بزرگان و مفاخر و نوابغ اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم هجرى مى‏باشد که در جامعیت و تنوع علوم و دانش، کمتر نظیرى مى‏توان بر او پیدا نمود. او یکى از جامع ‏ترین افراد روزگار خویش در وسعت معلومات و تنوع اطلاعات بوده است، از این نظر برجستگى‏ مشخصى در میان فقهاء و دانشمندان کسب کرده است، و اگر او را نادره‏اى از نوادر و نابغه‏اى از نوابغ نامیده باشیم، راه مبالغه نپیموده‏ ایم.

  و خود با تواضع و فروتنى خاصى، به این حقیقت اعتراف دارد، آنجا که مى‏گوید: «من در مباحثه و جدل، بر هر ذوفنونى‏ چیره شدم، ولى هرگز نتوانستم با کسى که در یک فن استاد بود، حریف شوم.» (با این ‏جمله به حقیقتى اشاره دارد که استعداد طبیعى و ذاتى انسان، توان و قابلیت فراگیرى یک سنخ مطلب خاصى را دارد، هر انسانى نمى‏تواند در تمام فنون موفقیت و پیشرفت داشته باشد، بسیار بجاست ‏که مربیان و پیش کسوتان ذوق فرد را دریابند و او را به مسیر مورد علاقه‏اش هدایت ‏کنند.)
  شیخ بهایى در زمینه ‏هاى مختلف اطلاعات و آگاهى دارد و همین آگاهى و وسعت معلومات، نوعى جاذبیت ‏به آثار او بخشیده است که از میان انبوه آثار گذشتگان، کتاب‌ها و تالیفات او را به صورت کتاب روز و مورد علاقه درآورده است.

  شیخ بهایى در زمینه ‏هاى مختلف اطلاعات و آگاهى دارد و همین آگاهى و وسعت معلومات، نوعى جاذبیت ‏به آثار او بخشیده است که از میان انبوه آثار گذشتگان، کتاب‌ها و تالیفات او را به صورت کتاب روز و مورد علاقه درآورده است. فی المثل در کتاب ‏«اربعین‏» که یک کتاب حدیثى و فقهى است، از مسائل ریاضى و هیات نیز استفاده کرده است، و مسائل آنها را به صورت روشن و ملموس در اختیار خواننده قرار داده است.

  در مورد تاریخ وفات شیخ بهایى اقوال گوناگونی وجود دارد، صاحب‏ «تاریخ ‏عالم آراى عباسى‏» که از مآخذ مورد اعتماد است، مى‏گوید که در شب چهارم شوال سال‏1030 ه.ق بیمار شد و هفت روز رنجور بود، تا این که در شب 11 شوال درگذشت، و چون وى رحلت کرد، شاه عباس در ییلاق بود و اعیان شهر جنازه او را برداشتند و ازدحام مردم به اندازه‏اى بود که در میدان نقش جهان جا نبود که جنازه او را حرکت‏ دهند.

  در مسجد جامع عتیق به آب چاه غسل دادند و علماء بر او نماز گزاردند و در بقعه‏اى منسوب به امام زین العابدین(علیه السلام) که مدفن دو امامزاده است، گذاشتند و از آنجا به مشهد بردند و به وصیت‏ خود او در پائین پا، در جایى که هنگام توقف در مشهد در آنجا درس مى‏گفت، به خاکش سپردند.
  صاحب روضات الجنات مى‏گوید که چون شیخ درگذشت، پنجاه هزار نفر بر جنازه وى نماز گزاردند و در تاریخ فوت وى گفته‏اند: «بى ‏سر و پا گشت و شرع و افسر فضل اوفتاد.» مقصود از «بى‏سر و پا گشت‏ شرع‏» این است که شین و عین از آغاز و آخر شرع مى‏افتد، و «راء» مى‏ماند که 200 باشد، و «افسر فضل اوفتاد»، یعنى ‏«فاء» از آغاز آن ساقط مى‏شود و «ضاء» که 800 و «لام‏» که 30 باشد مى‏ماند و روى هم رفته،1030مى‏شود.

  died-sheikh-bahai(1)

  صاحب کتاب تنبیهات مى‏گوید که سال یک هزار و سى هجرى، مریخ در عقرب ‏راجع شد، و شیخ پس از یک هفته مریضى به رحمت ایزدى پیوست.

  اعتماد الدوله میرزا ابو طالب در تاریخ رحلت وى گفته است:

  رفت چون شیخ از این دار فناى گشت ایوان جنانش ماواى دوستى جست ز من تاریخش گفتمش ‏«شیخ بهاء الدین واى‏» که از جمله آخر بدون همزه‏ «بهاء»، عدد 1030 به دست مى‏آید.
  صاحب مطلع الشمس مى‏گوید که در چهارم شوال سال 1030 هجرى شمسى‏ مریض گشت و در سه‏شنبه دوازدهم رحلت نمود و جسد شریفش به مشهد نقل شد.
  صاحب امل الآمل در مورد تاریخ وفات شیخ گوید که از مشایخ خود شنیدم که ‏در سال 1030 هجرى قمرى درگذشت.

  ولى صاحب قصص العلماء تاریخ درگذشت وى را سال 1031 هجرى قمرى ‏ذکر کرده است.
  صاحب سلافه العصر، تاریخ وفات شیخ را دوازده روز مانده از شوال سال ‏1031 هجرى قمرى نوشته است، و در کتاب دیگر خویش موسوم به حدائق الندیه فی‏ شرح الفوائد الصمدیه در دوازدهم شوال سال 1030 هجرى قمرى ذکر کرده است و ممکن است در چاپ کتاب اول تحریفى شده باشد.

  به طور کلى آنچه از این اقوال برمى‏آید، وفات شیخ در دوازدهم شوال سال‏1030 یا 1031 هجرى قمرى اتفاق افتاده است و چون صاحب تاریخ عالم آراى عباسى‏ که نظرش معتبرتر از دیگران است، و همچنین کتاب تنبیهات که تالیف خود را چند ماه بعد از آن واقعه نوشته است، سال 1030 را ذکر کرده‏اند، از این رو گفته کسانى که وفات‏ شیخ را در این سال نوشته‏اند، صحیح‏تر به نظر مى‏رسد.
  در این صورت وفات شیخ در دوازدهم ماه شوال سال 1030 ه.ق در شهر اصفهان روى داده است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=71545
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  23 ژوئن ، روز جهانی زنان بیوه

  دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن ۲۳ ژوئن – دوم تیر ماه …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.