تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام خمینی (ره) – ۱۳۵۷ ه ش
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام خمینی (ره) – ۱۳۵۷ ه ش

  break off military rule to imam khomeini decree شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام خمینی (ره)  1357 ه ش

  آسمونی : با تشدید درگیری ها در سطح شهر تهران، فرمانداری نظامی در روز ۲۱ بهمن با صدور اعلامیه شماره ۴۰ خود که در ساعت ۱۴ از رادیو پخش شد، ساعات منع عبور و مرور را افزایش داد. به موجب این اعلامیه از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد رفت و آمد در تهران و حومه ممنوع شد.

  به گزارش خبرنگاران مطبوعات، در اندک زمانی پس از انتشار این اعلامیه شایع شد که اقدام مذکور به منظور جدایی انداختن بین مردم و آن گروه از پرسنل نیروی هوایی است که از شنبه شب با گروهی از واحدهای گارد جاویدان درگیرند. اعلامیه فرمانداری نظامی تهران نه تنها مردم را غافلگیر کرد بلکه خبرنگاران نیز که معمولاً قبل از دیگران در متن خبرها قرار می گیرند، حیرت زده شدند.

  هم زمان چهره شهر شتابزده و هیجان آلود شد. سرنشینان صدها اتومبیل با روشن کردن چراغ های خود و نصب اعلامیه بر پشت شیشه ها، ساعت جدید آغاز ممنوعیت رفت و آمد را به اطلاع دیگران می رساندند. کارکنان شرکت های خصوصی و گروه های مختلف مردم از محل کار خود بیرون ریختند. تا قبل از سپری شدن مهلت بتوانند به منزل برسند.

  در ساعت ۴ بعداز ظهر روز ۲۱/۱۱/۵۷ یعنی ۳۰ دقیقه پیش از آغاز زمان اعلام شده برای منع عبور و مرور و برقراری حکومت نظامی، امام خمینی با انتشار اعلامیه ای خطاب به مردم اعلام داشتند: «من از مردم شجاع تهران می خواهم که در صورتی که قوای متجاوز عقب نشینی کردند، با حفظ آمادگی و هوشیاری از خدعه ی دشمن، آرامش و نظم را حفظ کنند ولی مجهز و مهیا برای دفاع از اسلام و نوامیس مسلمین باشند و اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند.»

  پس از این که امام خمینی اعلامیه فرماندار نظامی تهران در مورد ممنوعیت عبور و مرور را غیر قانونی اعلام کردند و مردم نیز در تایید پیام امام، هیچ گونه توجهی به مقررات منع رفت و آمد نشان نمی دادند، جلسه شورای امنیت ملی در ساعت ۱۸ (روز ۲۱/۱۱/۵۷) تشکیل شد.

  در ساعت ۸ شب فرمانداری نظامی طی اعلامیه تهدیدآمیز شماره ۴۱ خود اعلام کرد «فرمانداری نظامی تهران و حومه به حکم وظیفه و مسئولیت سنگینی که به عهده دارد، نمی تواند در مقابل عملیات ضد انسانی و وحشیانه عناصر اخلالگر و فریب خورده بی تفاوت بماند، علی هذا بدین وسیله ساعات منع عبور و مرور شبانه را تا ساعت ۱۲ ظهر روز یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تمدید می نماید.»

  هم زمان با حوادث تهران، در شهرستان ها نیز تهدید و تصرف پادگان ها و مراکز نظامی شروع شد، از جمله گروهی از همافران مبارز پایگاه هوایی نوژه به دستور آیت الله مدنی عملیات خلع سلاح پایگاه را آغاز کردند که در اولین عملیات، اسلحه خانه پایگاه تصرف شد، سپس گردان خلبانان به همافران پیوست و سرانجام در آخرین ساعات شب کلیه فرماندهان دستگیر شدند و پایگاه هوایی نوژه ی همدان تسخیر شد.

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ۲۶ تیر ، سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی

  ۲۶ تیر مصادف است با سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی پیروزی انقلاب اسلامی ثمره …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.