تازه های آسمونی
صفحه اصلی > رویدادهای روز > وفات علی بن محمد سمری – 319 ق

وفات علی بن محمد سمری – 319 ق

ali-ibn-muhammad-samary-obit

آسمونی : چهارمین و آخرین نایب از نواب خاص امام زمان (عج)، علی بن محمد ملقب به سمری یا صیمری است. کنیه­اش ابوالحسن است و نیابت او از طرف امام زمان (عج) به وصیت ابوالقاسم حسین بن روح صورت گرفت که به مدت سه سال ادامه یافت و بعد از خود به دیگری وصیت نکرد و اتمام دوران نیابت خاصه را اعلام نمود. سمری از خاندانی متدین و شیعه بود و بسیاری از اعضاء این خاندان مانند حسن فرزند اسماعیل بن صالح و محمد فرزند علی بن زیاد در بصره املاک زیادی داشتند که نیمی از درآمد این املاک را وقف امام یازدهم (ع) کرده بودند و امام هر ساله درآمد آنان را دریافت می­کرد و با آنان مکاتبه داشت.

درباره فضایل سمری آورده­اند که احمدبن ابراهیم مخلد از ابوالحسن صالح بن شعیب می­گوید: در بغداد حضور جمعی از مشایخ رسیدم و در جمع آنان محمد سمری بدون مقدمه گفت: خدا رحمت کند علی بن حسین بابویه قمی را (پدر شیخ صدوق) مشایخ حاضر در جلسه تاریخ روز را نوشتند، تا آنکه خبررسید علی بن بابویه در همان روز وفات یافته است.

او سرانجام در شعبان سال 329 هجری قمری درگذشت و جنازه­­اش در شمال روستای براثا در سمت غربی بغداد دفن گردید. وفات او در سال موسوم به تناثر نجوم واقع شد یعنی سال فرو ریختن ستاره­ها، زیرا در آن سال اکثر علما و محدثین اخبار به دیار باقی شتافتند که از جمله ایشان ثقه الاسلام محمدبن یعقوب کلینی صاحب کتاب اصول کافی است.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=64828
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

آبان

خصوصیات متولدین آبان ماه

  ویژگی های متولدین آبان : 1- نشان : عقرب 2- سیاره : پلوتون 3- …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.