تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > رویداد های۳۱ اردیبهشت – ۲۱ می
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

رویداد های۳۱ اردیبهشت – ۲۱ می

روز سی و یکم اردیبهشت برابر با بیست و یک می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

رویدادهای ملی :

۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۸

دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه از سفیر جدید آمریکا در تهران ـ والتر کاتلر ـ خواست تا روشن‌شدن جو سیاسی بین دو کشور مسافرت خود به ایران را به تعویق بیندازد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۷

جمشید آموزگار نخست‌وزیر تهدید کرد اگر رئیس حکومت جدید پاکستان ـ ضیاءالحق ـ تصمیم خود را برای اعدام ذوالفقار علی بوتو به اجرا گذارد، ایران کمک ۳۰۰ میلیون دلاری خود به پاکستان را قطع خواهد کرد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴

دو سرهنگ امریکایی ـ پل‌.آر.شفر و جک‌. اچ‌. ترنر ـ در تهران توسط سازمان مجاهدین خلق به قتل رسیدند.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۳۱

دکتر محمد مصدق، نخست وزیر، گزارشی از عدم فروش نفت به انگلیس‌، بازگرداندن کارشناسان انگلیسی به کشورشان‌، تعطیل کردن کنسولگری‌های انگلیس در شهرهای ایران و همچنین مشتریان جدید نفت ایران به نمایندگان مجلس شورای ملی ارایه داد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۳۱

دریاسالار هیوز ـ فرمانده نیروی دریایی امریکا ـ وارد تهران شد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۳۱

۱۴ ماه پس از ملی شدن صنعت نفت، «دانکن سندیز» داماد وینستون چرچیل عضو مجلس عوام انگلستان پیشنهاد کرد ایران دوباره میان انگلیس و روسیه تقسیم شود.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۲۰

سه ماه قبل از اشغال ایران و سقوط رضاشاه توسط انگلیسیها دولت آلمان از ایران خواست آبراه اروند رود را به روی کشتیهای جنگی انگلیس ببندد . دولت ایران این درخواست را رد کرد .

۳۱ اردیبهشت ۱۳۱۷

علی سهیلی وزیر مختار ایران در لندن، به تهران فراخوانده شد و به سمت وزیر امور خارجه منصوب گردید.

رویدادهای جهانی :

۲۱ماه می سال ۲۱۶(پیروزی بزرگ هانیبال کارتاژی بر رومیان ـ جنگ برای جلوگیری از قدرت شدن روم)

۲۱ماه می سال ۲۱۶ پیش از میلاد نیروهای کارتاژ Carthage (بخشی از شمال آفریقا به مرکزیت تونس) به فرماندهی هانیبالHannibal که وارد شمال ایتالیا شده بود، در این منطقه ارتش روم را شکست دادند. در این جنگ که در آن هانیبال فیل جنگی هم بکار برده بود و این فیلها را از کوههای آلپ عبور داده بود بیش از ۴۵ هزار نظامی رومی کشته شدند. هانیبال قبلا اسپانیا و قسمتی از فرانسه را گرفته بود. لشکرکشی هانیبال به انتقام تعرض رومیان به کاتاژ و نیز پیشگیری از ابرقدرت شدن آنان بود. کارتاژی ها مخلوطی از نژاد فنیقی (لبنانی ـ سوری) و بِربِر Beber بودند و پونیک Punic خوانده می شدند. لشکرکشی هانیبال به ایتالیا که ۱۵ سال طول کشید و شامل چند نبرد بود مورد خرسندی دولت سلوکیان ایران و نیز یونانیان بود زیراکه بمانند کارتاژی ها نمی خواستند رومیان ابرقدرت شوند. در آن زمان، روم هنوز یک قدرت بزرگ نشده بود. پیش از هانیبال، پدر او «هامیلکار بارکا» با رومیان جنگ کرده بود و لشکرکشی هانیبال، دومین جنگ پونیک ها با رومیان بود و سومین جنگ را برادر هانیبال فرماندهی کرد.
جنگهای هانیبال کشور اورا دچار مشکلات مالی کرد و وی برای حل این مسائل دست به اصلاح ضوابط مالیاتی زد که باعث ناخرسندی ارباب ملک و بازرگانان شد و کناره گیری کرد، به دربار سلوکیان آمد و مشاور نظامی آنان شد. سپس به ارمنستان رفت و آنگاه خودکشی کرد.

31ordibehesht-21-may(1)

 

۲۱ماه می سال ۱۰۷ (اصلاحات نظامی «ماریوس» بر پایه تشکیلات ارتش ایران باستان)

ژنرال «گایوس ماریوسGaius Marius » فرمانده ارتش روم، در این روز در ماه می سال ۱۰۷ پیش از میلاد سیاستمداران و دولتمردان رومی را قانع کرد که این کشور ارتشی مشابه ارتش ایران دوران هخامنشیان لازم دارد تا ابرقدرت واقعی و دائمی شود و همانند هخامنشیان، مردم بدون زمین و مزرعه و القاب هم باید بتوانند وارد این ارتش شوند و شرط ثروت و اشرافیت باید از انتخاب شدن به سناتوری حذف شود و ….
تا آن زمان ارتش روم مرکب از مردان داوطلب طبقات اول و دوم جامعه این کشور [اشراف و زمیندارها و ارباب ملک]بود که بدون دریافت دستمزد، و صرفاً به منظورخدمت به وطن [در حقیقت، حفظ اموال خود و بدست آوردن اموال بیشتر از طریق تقسیم غنائم] به جنگ می رفتند و پس از پایان هر جنگ، دیگر عملاً ارتشی وجودنداشت. ماریوس که تاریخ هخامنشیان و نوشته های مورخان یونانی را خوانده و در یک جنگ نیز با ایرانیان روبه رو شده بود عقیده داشت که روم به ارتشی دائم مرکب از همه داوطلبان از طبقه پایین تا بالا لازم دارد که سپاهیگری را نه تنها خدمت به وطن بلکه شغل و منبع درآمد قرار دهند و به مدت ۲۰ سال، شب و روز آماده خدمت باشند و در سربازخانه ها بسر برند. این پیشنهاد ژنرال ماریوس به تصویب رسید و روم در سایه آن دارای یک ارتش دائمی نیرومند شد و قرنها ابر قدرت باقی ماند. این رویداد در تاریخ عهد باستان «رفورم نظامی گایوس ماریوس» عنوان گرفته است. وی چندبار به سمت کنسول روم انتخاب شد و یک بار رقیب خودرا روانه جنگ با مهرداد پادشاه ایرانی تبار پنتوس (منطقه ای در حاشیه دریای سیاه) کرد.

31ordibehesht-21-may

 

۲۱ماه می سال ۱۸۷۱ (آغاز حمله نظامیان به کمون پاریس)

در این روز در سال ۱۸۷۱حمله نظامیان فرانسوی به کمون پاریس آغاز شد که در این جنگ خیابانی خونین و تن به تن که تا ۲۸ ماه می طول کشید بیش از ۲۰ هزار کمونارد کشته و ۳۸ هزار تن دیگر اسیر شدند. حکومت پاریس از ۱۸ مارس تا ۲۸ ماه می در دست شورایی که چپگرایان در آن اکثریت داشتند اداره می شد. بسیاری از کموناردها که در این مدت بر پاریس حکومت کردند زنان بودند. در جلسات کمون (شورا) میان مارکسیست ها و آنارکیست ها همواره اختلاف نظر بود. پایتخت فرانسه از زمان شکست ارتش این کشور از آلمان در کنترل گارد ملی مرکب از مردم شهر و سپس کمون دو پاریس بود که افراد کمون خیابانها و کوچه ها را برای دفاع، به صورتی که در عکس دیده می شود سنگربندی کرده بودند.

۲۱ ماه می ۱۹۶۶ (سوهارتو و بازی سرنوشت)

سوهارتو پیر و متهم ـــ سوهارتو کودتاگر
ژنرال سوهارتو ۲۱ ماه می ۱۹۶۶ با کودتا در اندونزی قدرت را به دست گرفت. وی ظرف سه ماه بیش از یکصد هزار کمونیست را در آن کشور نابود کرد.
سورهارتو ۳۲ سال بعد در همین روز بر اثر فشار مخالفان که اورا متهم به فسادمالی و دیکتاتوری کرده بودند و نیز تظاهرات پی گیر مردم مجبور به کناره گیری شد و بعدا نیز تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.
در پی این رویداد به تدریج گروهی از همان دسته ای که توسط سوهارتو و همدستانش بر کنار شده بودند به قدرت باز گشتند و دختر سوکارنو برای یک دوره بر جای پدرش که سوهارتو او را بر کنار کرده بود نشست. دکتر احمد سوکارنو بنیاد گذار جمهوری اندونزی بود که سوهارتو قدرت حکومتی را از او گرفت. سوهارتو و همدستانش به خواست و حمایت غرب سوکارنو را از کار برکنار کردند تا نه تنها به نفوذ چین و شوروی در اندونزی پایان داده شود، بلکه جنبش عدم تعهد که سوکارنو یکی از بنیادگذاران آن بود تضعیف و بی دندان شود و هر دو هدف با برکناری سوکارنو تامین شد.
نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
روزی که راجیو گاندی (پارسی – هندی) کشته شد

31ordibehesht-21-may(3)

 

۲۱ ماه می سال ۱۹۹۱(راجیو)

۲۱ ماه می سال ۱۹۹۱ راجیو گاندی ۴۷ ساله نخست وزیر پیشین هند که از جانب پدرش فیروز، یک پارسی بود درجریان تبلیغات انتخاباتی در منطقه تامیل نادو (نزدیک مدرس) توسط یک زن در یک انفجار انتحاری کشته شد. این زن که بمب را بر شکم بسته بود از هواداران ببرهای تامیل (جدایی طلبان سریلانکا) بود. راجیو در زمان نخست وزیری خود، واحد نظامی به سریلانکا فرستاده بود تا به برقراری صلح کمک کنند که تامیلی ها این عمل را اقدامی برضد خود که خواهان استقلال بوده اند تلقی کرده بودند. راجیو درجریان تیلیغ برای یک نامزد محلی از حزب کنگره به «تامیل نادو» رفته بود تا در اجتماع مردم سخنرانی کند.
راجیو پسر ایندیرا که قبلا خلبان هواپیمای مسافربر در خطوط «ایرایندیا» بود پس از مرگ برادرش «سنجای» وارد سیاست شد و بعد از قتل مادرش، نخست وزیری هند را پذیرفت ولی هنوز دوره اش به پایان نرسیده بود که کناره گیری کرد. سونیا همسر ایتالیایی تبار راجیو، اینک بالا ترین مقام حزب کنگره را که نهرو پدر بزرگ راجیو از موسسان آن بود برعهده دارد.

31ordibehesht-21-may(2)

 

برخی دیگر از رویدادهای ۲۱ می :

۸۷۸: شهر سیراکوز در جزیره سیسیل (ایتالیا) به دست الغالبه (مسلمانان شمال آفریقا) افتاد.

۱۵۰۲: پرتغالی ها در اقیانوس اطلس به جزیره ای رسیدند که نامش را سِنت هلِنا گذاردند. این جزیره که بعدا به دست دولت لندن افتاد در دهه های دوم و سوم قرن ۱۹ تبعیدگاه ناپلئون بناپارت شد و همینجا درگذشت.

۱۸۴۰: نیوزلند یک کُلَنی دولت لندن شد.

۱۸۶۱: در جریان جنگ داخلی آمریکا، شهر ریچموند (ویرجینیا) پایتخت کنفدراسیون آمریکا (ایالت های جنوبی) شد.

۱۹۵۱: (سال ۱۳۳۰ خورشیدی) تهرانی ها در میدان بهارستان بر ضد مداخلات انگلستان و در همین روز درسال ۱۳۵۸ (درست ۲۸ سال بعد) بر ضد مداخلات آمریکا تظاهرات کردند!.

۱۹۵۶: آمریکا برفراز جزیره مرجانی بیکینی Bikini واقع در اقیانوس آرام بمب هیدروژنی آزمایش کرد.

۲۰۰۳: در الجزایر در یک زمین لرزه شدید بیش از ۲ هزار تن کشته شدند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=92231
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  شب یلدا سال ۹۶ و ۲۰۱۷ چه روزی است ؟

  شب یلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.