تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > رویداد های31 اردیبهشت – 21 می
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  رویداد های31 اردیبهشت – 21 می

  روز سی و یکم اردیبهشت برابر با بیست و یک می

  رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

  رویدادهای ملی :

  31 اردیبهشت 1358

  دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه از سفیر جدید آمریکا در تهران ـ والتر کاتلر ـ خواست تا روشن‌شدن جو سیاسی بین دو کشور مسافرت خود به ایران را به تعویق بیندازد.

  31 اردیبهشت 1357

  جمشید آموزگار نخست‌وزیر تهدید کرد اگر رئیس حکومت جدید پاکستان ـ ضیاءالحق ـ تصمیم خود را برای اعدام ذوالفقار علی بوتو به اجرا گذارد، ایران کمک 300 میلیون دلاری خود به پاکستان را قطع خواهد کرد.

  31 اردیبهشت 1354

  دو سرهنگ امریکایی ـ پل‌.آر.شفر و جک‌. اچ‌. ترنر ـ در تهران توسط سازمان مجاهدین خلق به قتل رسیدند.

  31 اردیبهشت 1331

  دکتر محمد مصدق، نخست وزیر، گزارشی از عدم فروش نفت به انگلیس‌، بازگرداندن کارشناسان انگلیسی به کشورشان‌، تعطیل کردن کنسولگری‌های انگلیس در شهرهای ایران و همچنین مشتریان جدید نفت ایران به نمایندگان مجلس شورای ملی ارایه داد.

  31 اردیبهشت 1331

  دریاسالار هیوز ـ فرمانده نیروی دریایی امریکا ـ وارد تهران شد.

  31 اردیبهشت 1331

  14 ماه پس از ملی شدن صنعت نفت، «دانکن سندیز» داماد وینستون چرچیل عضو مجلس عوام انگلستان پیشنهاد کرد ایران دوباره میان انگلیس و روسیه تقسیم شود.

  31 اردیبهشت 1320

  سه ماه قبل از اشغال ایران و سقوط رضاشاه توسط انگلیسیها دولت آلمان از ایران خواست آبراه اروند رود را به روی کشتیهای جنگی انگلیس ببندد . دولت ایران این درخواست را رد کرد .

  31 اردیبهشت 1317

  علی سهیلی وزیر مختار ایران در لندن، به تهران فراخوانده شد و به سمت وزیر امور خارجه منصوب گردید.

  رویدادهای جهانی :

  21ماه می سال ۲۱۶(پیروزی بزرگ هانیبال کارتاژی بر رومیان ـ جنگ برای جلوگیری از قدرت شدن روم)

  21ماه می سال ۲۱۶ پیش از میلاد نیروهای کارتاژ Carthage (بخشی از شمال آفریقا به مرکزیت تونس) به فرماندهی هانیبالHannibal که وارد شمال ایتالیا شده بود، در این منطقه ارتش روم را شکست دادند. در این جنگ که در آن هانیبال فیل جنگی هم بکار برده بود و این فیلها را از کوههای آلپ عبور داده بود بیش از 45 هزار نظامی رومی کشته شدند. هانیبال قبلا اسپانیا و قسمتی از فرانسه را گرفته بود. لشکرکشی هانیبال به انتقام تعرض رومیان به کاتاژ و نیز پیشگیری از ابرقدرت شدن آنان بود. کارتاژی ها مخلوطی از نژاد فنیقی (لبنانی ـ سوری) و بِربِر Beber بودند و پونیک Punic خوانده می شدند. لشکرکشی هانیبال به ایتالیا که 15 سال طول کشید و شامل چند نبرد بود مورد خرسندی دولت سلوکیان ایران و نیز یونانیان بود زیراکه بمانند کارتاژی ها نمی خواستند رومیان ابرقدرت شوند. در آن زمان، روم هنوز یک قدرت بزرگ نشده بود. پیش از هانیبال، پدر او «هامیلکار بارکا» با رومیان جنگ کرده بود و لشکرکشی هانیبال، دومین جنگ پونیک ها با رومیان بود و سومین جنگ را برادر هانیبال فرماندهی کرد.
  جنگهای هانیبال کشور اورا دچار مشکلات مالی کرد و وی برای حل این مسائل دست به اصلاح ضوابط مالیاتی زد که باعث ناخرسندی ارباب ملک و بازرگانان شد و کناره گیری کرد، به دربار سلوکیان آمد و مشاور نظامی آنان شد. سپس به ارمنستان رفت و آنگاه خودکشی کرد.

  31ordibehesht-21-may(1)

   

  21ماه می سال ۱۰۷ (اصلاحات نظامی «ماریوس» بر پایه تشکیلات ارتش ایران باستان)

  ژنرال «گایوس ماریوسGaius Marius » فرمانده ارتش روم، در این روز در ماه می سال ۱۰۷ پیش از میلاد سیاستمداران و دولتمردان رومی را قانع کرد که این کشور ارتشی مشابه ارتش ایران دوران هخامنشیان لازم دارد تا ابرقدرت واقعی و دائمی شود و همانند هخامنشیان، مردم بدون زمین و مزرعه و القاب هم باید بتوانند وارد این ارتش شوند و شرط ثروت و اشرافیت باید از انتخاب شدن به سناتوری حذف شود و ….
  تا آن زمان ارتش روم مرکب از مردان داوطلب طبقات اول و دوم جامعه این کشور [اشراف و زمیندارها و ارباب ملک]بود که بدون دریافت دستمزد، و صرفاً به منظورخدمت به وطن [در حقیقت، حفظ اموال خود و بدست آوردن اموال بیشتر از طریق تقسیم غنائم] به جنگ می رفتند و پس از پایان هر جنگ، دیگر عملاً ارتشی وجودنداشت. ماریوس که تاریخ هخامنشیان و نوشته های مورخان یونانی را خوانده و در یک جنگ نیز با ایرانیان روبه رو شده بود عقیده داشت که روم به ارتشی دائم مرکب از همه داوطلبان از طبقه پایین تا بالا لازم دارد که سپاهیگری را نه تنها خدمت به وطن بلکه شغل و منبع درآمد قرار دهند و به مدت ۲۰ سال، شب و روز آماده خدمت باشند و در سربازخانه ها بسر برند. این پیشنهاد ژنرال ماریوس به تصویب رسید و روم در سایه آن دارای یک ارتش دائمی نیرومند شد و قرنها ابر قدرت باقی ماند. این رویداد در تاریخ عهد باستان «رفورم نظامی گایوس ماریوس» عنوان گرفته است. وی چندبار به سمت کنسول روم انتخاب شد و یک بار رقیب خودرا روانه جنگ با مهرداد پادشاه ایرانی تبار پنتوس (منطقه ای در حاشیه دریای سیاه) کرد.

  31ordibehesht-21-may

   

  21ماه می سال 1871 (آغاز حمله نظامیان به کمون پاریس)

  در این روز در سال 1871حمله نظامیان فرانسوی به کمون پاریس آغاز شد که در این جنگ خیابانی خونین و تن به تن که تا 28 ماه می طول کشید بیش از 20 هزار کمونارد کشته و 38 هزار تن دیگر اسیر شدند. حکومت پاریس از 18 مارس تا 28 ماه می در دست شورایی که چپگرایان در آن اکثریت داشتند اداره می شد. بسیاری از کموناردها که در این مدت بر پاریس حکومت کردند زنان بودند. در جلسات کمون (شورا) میان مارکسیست ها و آنارکیست ها همواره اختلاف نظر بود. پایتخت فرانسه از زمان شکست ارتش این کشور از آلمان در کنترل گارد ملی مرکب از مردم شهر و سپس کمون دو پاریس بود که افراد کمون خیابانها و کوچه ها را برای دفاع، به صورتی که در عکس دیده می شود سنگربندی کرده بودند.

  21 ماه می 1966 (سوهارتو و بازی سرنوشت)

  سوهارتو پیر و متهم ـــ سوهارتو کودتاگر
  ژنرال سوهارتو 21 ماه می 1966 با کودتا در اندونزی قدرت را به دست گرفت. وی ظرف سه ماه بیش از یکصد هزار کمونیست را در آن کشور نابود کرد.
  سورهارتو 32 سال بعد در همین روز بر اثر فشار مخالفان که اورا متهم به فسادمالی و دیکتاتوری کرده بودند و نیز تظاهرات پی گیر مردم مجبور به کناره گیری شد و بعدا نیز تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.
  در پی این رویداد به تدریج گروهی از همان دسته ای که توسط سوهارتو و همدستانش بر کنار شده بودند به قدرت باز گشتند و دختر سوکارنو برای یک دوره بر جای پدرش که سوهارتو او را بر کنار کرده بود نشست. دکتر احمد سوکارنو بنیاد گذار جمهوری اندونزی بود که سوهارتو قدرت حکومتی را از او گرفت. سوهارتو و همدستانش به خواست و حمایت غرب سوکارنو را از کار برکنار کردند تا نه تنها به نفوذ چین و شوروی در اندونزی پایان داده شود، بلکه جنبش عدم تعهد که سوکارنو یکی از بنیادگذاران آن بود تضعیف و بی دندان شود و هر دو هدف با برکناری سوکارنو تامین شد.
  نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
  روزی که راجیو گاندی (پارسی – هندی) کشته شد

  31ordibehesht-21-may(3)

   

  21 ماه می سال 1991(راجیو)

  21 ماه می سال 1991 راجیو گاندی 47 ساله نخست وزیر پیشین هند که از جانب پدرش فیروز، یک پارسی بود درجریان تبلیغات انتخاباتی در منطقه تامیل نادو (نزدیک مدرس) توسط یک زن در یک انفجار انتحاری کشته شد. این زن که بمب را بر شکم بسته بود از هواداران ببرهای تامیل (جدایی طلبان سریلانکا) بود. راجیو در زمان نخست وزیری خود، واحد نظامی به سریلانکا فرستاده بود تا به برقراری صلح کمک کنند که تامیلی ها این عمل را اقدامی برضد خود که خواهان استقلال بوده اند تلقی کرده بودند. راجیو درجریان تیلیغ برای یک نامزد محلی از حزب کنگره به «تامیل نادو» رفته بود تا در اجتماع مردم سخنرانی کند.
  راجیو پسر ایندیرا که قبلا خلبان هواپیمای مسافربر در خطوط «ایرایندیا» بود پس از مرگ برادرش «سنجای» وارد سیاست شد و بعد از قتل مادرش، نخست وزیری هند را پذیرفت ولی هنوز دوره اش به پایان نرسیده بود که کناره گیری کرد. سونیا همسر ایتالیایی تبار راجیو، اینک بالا ترین مقام حزب کنگره را که نهرو پدر بزرگ راجیو از موسسان آن بود برعهده دارد.

  31ordibehesht-21-may(2)

   

  برخی دیگر از رویدادهای 21 می :

  878: شهر سیراکوز در جزیره سیسیل (ایتالیا) به دست الغالبه (مسلمانان شمال آفریقا) افتاد.

  1502: پرتغالی ها در اقیانوس اطلس به جزیره ای رسیدند که نامش را سِنت هلِنا گذاردند. این جزیره که بعدا به دست دولت لندن افتاد در دهه های دوم و سوم قرن 19 تبعیدگاه ناپلئون بناپارت شد و همینجا درگذشت.

  1840: نیوزلند یک کُلَنی دولت لندن شد.

  1861: در جریان جنگ داخلی آمریکا، شهر ریچموند (ویرجینیا) پایتخت کنفدراسیون آمریکا (ایالت های جنوبی) شد.

  1951: (سال 1330 خورشیدی) تهرانی ها در میدان بهارستان بر ضد مداخلات انگلستان و در همین روز درسال 1358 (درست 28 سال بعد) بر ضد مداخلات آمریکا تظاهرات کردند!.

  1956: آمریکا برفراز جزیره مرجانی بیکینی Bikini واقع در اقیانوس آرام بمب هیدروژنی آزمایش کرد.

  2003: در الجزایر در یک زمین لرزه شدید بیش از 2 هزار تن کشته شدند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=92231
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  1 تیر ، تاسیس نیروی پلیس ( نظمیه ) به سبک اروپا در ایران (1292 ش)

  تاسیس نیروی پلیس ( نظمیه ) به سبک اروپا در ایران : در روز یکم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.