تازه های آسمونی
صفحه اصلی > رویدادهای روز > نظام آموزشی در ژاپن

نظام آموزشی در ژاپن

ابتدا صدای دریا روز معلم را پیشاپیش تبریک می گوید و بد نیست که بدانیم ادب و فرهنگ بالاتر از مدرک تحصیلی است بنابراین نگاهی به نظام آموزشی در ژاپن انداختیم .

آداب احترام ، ادب و نحوه رفتار در ژاپن حرف اول این کشور است .

احترام به دیگران از دوران ابتدایی آغاز میگردد .

 

نظام آموزشی ژاپن

 

اهمیت بسیار زیاد مردم و دولت ژاپن به آموزش و پرورش این امکان را به دولت ژاپن داد تا بیشترین سهم از تولید ناخالص ملی را صرف دوره های آموزش پیش دبستانی و ابتدایی کند.

سوجی یا همان پاکسازی مقدس به زمان  ۱۵ دقیقه‌ای در روز گفته می‌‌شود که همه فعالیت‌های بچه‌ها متوقف شده و همه به تمیز کردن مدرسه کمک می‌کنند. معمولاً معلمین و مدیران هم کمک کرده و به بچه‌ها ملحق می‌شوند.

درژاپن تربیت معلم جزء حساس ترین نظام های تعلیم و تربیت است . بر همین روال است که ژاپنی ها می گویند ، شایستگی هر نظام آموزشی ، به اندازه شایستگی معلمان آن نظام است.

 

ژاپن

 

مدارس ژاپن به این ترتیب است که 6 سال در مدرسه ابتدایی (شوگاکو)، 3 سال در دوره مقدماتی متوسطه (چوگاکوه)، و 3 سال را در دبیرستان (کوتاگاکو) سپری می‌کنند.

آموزش برای دانش‌آموزان از 6 تا 15 سال یعنی برای دانش‌آموزان سطوح ابتدایی و راهنمایی اجباری است این آموزش رایگان است .

اکثر پژوهشگران آموزش و پرورش ژاپن، مدارس ابتدایی ژاپن را بسیار سرزنده، بزرگ، جالب و جذاب توصیف کرده اند .

در طول بیش از یکصد سال، رهبران و دولتمردان ژاپنی به دوره آموزش ابتدایی به عنوان محوری سرنوشت ساز در توسعه ملی، نظر داشتند، چنان که آری نوری موری (معمار مدرنیزاسیون ژاپن) در سال ۱۸۸۵ می نویسد:

کشور ژاپن باید از مقام سومی، به مقام دومی در جهان برسد و از آن رتبه به مقام اول دست یابد و نهایت هدف نیز باید رهبری کل کشورهای جهان باشد. به همین سبب بهترین راه برای نیل به آن هدف والا، صرف انرژی ملی برای ایجاد بنیادی مستحکم در آموزش دوره ابتدایی در این کشور است.

معلمان ژاپنی برخلاف همکاران خود در سایر کشورها تلاشی برای سکوت و ساکت و بی حرکت نگه داشتن دانش آموزان خود نمی کنند.

از آن جا که دانش آموز مجاز است با بغل دستی خود صحبت کند برای تراشیدن مدادش از جا بلند شود یا پرده ها را بکشد.

 

ژاپن

 

این قبیل کارها، اختلال درنظم کلاس بشمار نمی رود. بنابراین نظم و انضباط تحمیلی نیست و در نتیجه کلاسها نیز شلوغ و پرجار و جنجال است و این امر از نظر معلمان، بی اشکال است.

تاکید بر کارگروهی (تیمی) از مباحث اصلی آموزش و پرورش ژاپن است . پشتکار، صبر و حوصله، انضباط درونی ، احترام به دیگران ، روح همکاری دسته جمعی ، انضباط و شوق به کار ، ثبات ، شوق یادگیری ، اخلاق کار و تلاش از برنامه های آموزشی ژاپن است .

 

” شهر Fukui در ژاپن را هم ببینید  “

 

 

 

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=166344
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

آبان

خصوصیات متولدین آبان ماه

  ویژگی های متولدین آبان : 1- نشان : عقرب 2- سیاره : پلوتون 3- …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.