در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هشتم خرداد – بیست و نهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای هشتم خرداد – بیست و نهم می

8khordad 29may رویدادهای هشتم خرداد – بیست و نهم می

 

روز هشتم خرداد برابر با بیست و نهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

8 خرداد 1368
آیت‏اللَّه «میر سید علی فانی اصفهانی» عالم و فقیه اصولی و صاحب آثار دستور حج و عمره، فواید رجالیه، اربعین حدیث و تفسیر سوره فاتحه در 74 سالگی درگذشت.

 

8 خرداد 1324
«والاس موری‌»سفیر کبیر جدید آمریکا در ایران وارد تهران شد. او چهاردهمین نماینده ی سیاسی آمریکا در ایران بود. مدت ماموریت موری هم مانند بعضی از همکارانش در ایران از نظر زمانی کوتاه و همتای ایرانی او در آمریکا حسین علاء بود.

 

8 خرداد 1322
وزارت امور خارجه ایران نسبت به رفتار خلاف عرف و ادب نظامیان آمریکایی با شهروندان ایرانی به سفارت آمریکا در تهران اعتراض کرد.

 

8 خرداد 1313
‘لایحه قانون تأسیس دانشگاه تهران’ که در اسفند 1312 به مجلس شورای ملی پیشنهاد شده بود در این روز به تصویب رسید.

 

8 خرداد 1300
«احمد قوام» (قوام السلطنه) پس از عزل سید ضیاءالدین و تبعید او به اروپا از سوی «احمدشاه» به سمت رییس الوزرائی انتخاب شد. او در 13 فروردین همین سال توسط کلنل محمد تقی خان پسیان دستگیرو اموالش مصادره شده بود. شهاب الدوله شمس ملک آراء رئیس تشریفات سلطنتی، نخست‌وزیری قوام السلطنه را در زندان قصر به او ابلاغ کرد.

 

8 خرداد 1296
«وثوق‌الدوله» رییس‌الوزرا، از مقام خود استعفا کرد. وثوق‌الدوله دو بار نخست‌وزیر ایران شد. دورهء نخستین از مرداد 1295 تا خرداد 1296 خورشیدی و دورهء دوم از مرداد 1297 تا تیر 1299 بود. او در دوره دوم نخست وزیری خود عامل عقد قرارداد 1919 با انگلیس بود.

 

8 خرداد 1296
«محمدعلی خان» علاالسلطنه رییس الوزرای احمد شاه کابینه خود را تشکیل داد و تا 28 آبان همان سال دولت او دوام داشت. این کابینه پس از دولت نجفقلی خان صمصام السلطنه، که قادر به رفع مشکلات داخلی و خارجی کشور نبود، تشکیل شد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

8khordad 29may1 رویدادهای هشتم خرداد – بیست و نهم می

 

29 می  1273

امروز درگذشت خواجه نصیرالدین طوسی حکیم، ریاضیدان، فضا شناس و ادیب ایرانی است. وی برای انتقال مابقی کتب و ابزارهای رصدکردن ستارگان به بغداد رفته بود که در آنجا در 28 ماه مه سال 1273 میلادی (مطابق سال 652 هجری خورشیدی) در 76 سالگی درگذشت.

 

29 می 585 پیش ازمیلاد

طبق نوشته برخی از مورخان کارشناس تاریخ قرون قدیم، 29 ماه مه سال 585 پیش از میلاد روز وقوع خسوفی بود که طالس دانشمند یونانی آن یک ماه پیش از آن پیش بینی کرده بود. بیشتر مورخان وقوع این خورشیدگرفتگی را 28 ماه مه آن سال نوشته اند که در عین حال یک مبدا تقویم قرار گرفته است.

 

 

29 می  1905

«میخائیل شولوخوف» از نویسندگان بزرگ روسیه و خالق دادستان حماسی «دن آرام» 24 ماه مه سال 1905 به دنیاآمد. «شولوخوف» با داستان «دن آرام» احساسات وطندوستانه (ناسیونالیستی) روسها را برانگیخت. بلشویکهای قدیمی از احساسات ناسیونالیستی روس ها برای حفظ تمامیت قلمرو امپراتوری روسیه، پیشبرد سوسیالیسم و نیز ایستادگی در برابر تعرض خارجی بهره برداری شایان کردند که بوریس یلتسین در آخرین دهه قرن بیستم همه را دفعتا برباد داد.

 

29 می 1453

29 مه، سالگرد ورود جهان به دوران تاریخی «عهد جدید» و پایان دوران تاریخی قرون وسطا است. در این روز در سال 1453 محمد دوم معروف به«فاتح» شهر قسطنطنیه را تصرف کرد، آن را به اسلامبول (استانبول) تغییر نام داد و به این ترتیب؛ دست غرب «موقتا!» از سلطه مستقیم بر شرق کوتاه شد و تاریخنگاران این روز را پایان قرون وسطا قرار داده اند.

 

29 می  1987

28 ماه مه سال 1987 یک جوان آلمانی به نام «ماتیاس رست» که خلبانی یک هواپیمای کوچک از نوع «سسنا 172ـ بی» را به دست داشت پس از بنزین گیری در فرودگاه هلسینکی (کشور فنلاند) بدون این که سیستم دفاع ضد هوایی شوروی متوجه آن شود از مرز این اتحادیه گذشت و پس از صدها کیلومتر پرواز در آسمان شوروی در انتهای پل منتهی به میدان سرخ مسکو و نه چندان دور از دیوار کاخ کرملین فرود آمد. وی دستگیر و محاکمه شد ولی همین کار او ضعف های ابرقدرت شوروی را که نتوانست یک هواپیمای غیر مسلح را رهگیری کند آشگار و آسیب پذیری این کشور را که پیشگام تسخیر آسمانها و از پای درآورنده ماشین جنگی هیتلر بود عیان ساخت.

 

29 می  2004

اظهارات «ال گور» معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا در دانشگاه نیویورک بر ضد حکومت جورج بوش(پسر) که صدای او هنگام ایراد نطق، از فرط خشم شبیه به نعره و شدیدالحن بود هشتم ماه مه 2004 در رسانه های آمریکا به همان گونه منعکس شده بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 29 می

1867: پادشاه اتریش عنوان امپراتور اتریش ـ هنگری (مجارستان) به دست آورد زیرا که مجارستان به نوعی ضمیمه اتریش شده بود.

1880: اسوالد سپنگلر Oswald Spengler فیلسوف و تاریخنگار آلمانی که زوال غرب را پیش بینی کرده و تحت این عنوان کتابی نوشته است به دنیا آمد. وی که در 1936 درگذشت در رساله ای اثبات کرده است که انحطاط تمدن به زوال و فروپاشیدگی یک نظام می انجامد. اسوالد در کتابی دیگر با عنوان سوسیالیسم پروسی (آلمانی) نوشته است که هر نظام و حتی نظامهای سوسیالیستی برای بقاء باید راه ناسیونالیسم به پیمایند زیراکه تقویت و تامین رفاه و پیشرفت یک ملت و یا کشور که هدف دولت آن است یعنی خدمت به ناسیونالیسم، و یک دولت که برای کشور و ملت دیگر تلاش نمی کند.

1940: در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای آلمان تصرف بلژیک را تکمیل کردند و «لیل» را در فرانسه متصرف شدند.

1943: گوشت و پنیر در آمریکا (ایالات متحده) جیره بندی شد.

1985: در جریان زد و خورد بر سر بازی فوتبال در استادیوم ورزشی هیزل در شهر بروکسل 39 تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34148
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی