در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هفتم تیر – بیست و هشتم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای هفتم تیر – بیست و هشتم ژوئن

7tir 28june1 رویدادهای هفتم تیر – بیست و هشتم ژوئن

 

روز هفتم تیر برابر با بیست و هشتم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

هفت تیر هرسال

روز قوه قضائیه

 

 

هفت تیر 1287

99 سال پیش درچنین روزی در سال 1287 هجری شمسی ، قیام ستارخان سردار ملی علیه استبداد محمد علیشاه و خاندان سلطنتی آغاز شد . مردم تبریز در این قیام شرکت فعال داشتند و در کنار ستارخان مجاهدتهای بسیار کردند . ستارخان همچنین رهبری مجاهدینی را به عهده داشت که با عین الدوله به مبارزه برخاسته بودند . وی در این قیام عزم و ایمان بسیار از خود نشان داد و پس از فتح تهران و خلع ید محمد علیشاه با پیروزی وارد تهران شد و قوای استبدادی شاه قاجار را مضمحل نمود .

 

 

هفت تیر 1360

در چنین روزی در سال 1360شمسی ، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی که محل گردهمایی بسیاری از شخصیت های سرشناس کشوری بود به وسیله بمب منفجر گردید؛ و بیش از 72 تن از چهره های انقلابی نمایندگان مجلس، اعضای هیئت دولت و اعضای حزب جمهوری اسلامی بدست منافقان کوردل به طرزی فجیع به شهادت رسیدند .

 

 

هفت تیر 1835م

1835 میلادی به دستور محمد شاه قاجار، میرزا ابوالقاسم قائم مقام صدر اعظم وقت ایران را که خود او بارها گفته بود که سلطنتش را مدیون کاردانی وی می داند تنها به این سبب که در صدد تغییر فرمانده گارد سلطنتی برآمده بود در باغ نگارستان (محل فعلی ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد – دیوار به دیوار بهارستان) خفه کردند، زیرا شاه سوگند خورده بود که خونش را نریزد!

 

 

هفت تیر 1330

هفتم تیرماه سال 1330، تهران کانون خبر بود؛ وزیر امور خارجه وقت آمریکا اعلام کرده بود که ترومن رئیس جمهوری این کشور پیام ارسالی دکتر مصدق را خوانده و آمریکا در مسئله نفت مداخله نخواهد کرد. تنها انتظار دارد به همان گونه که دکتر مصدق نوشته است، ایران برسر قول خود که فروش نفت به مشتریان ادامه خواهد یافت استوار باشد. پاندیت نهرو نخست وزیر هند هم در این روز به دکتر مصدق پیام فرستاده بود که دولت هند تنها نگران وضعیت مصرف کنندگان جهانی نفت است.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

7tir 28june رویدادهای هفتم تیر – بیست و هشتم ژوئن

 

28 ژوئن 1950

28 ژوئن 1950 (29 ژوئن به وقت محلی) شهر سئول Seoul پایتخت کره جنوبی در سومین روز جنگ کره به تصرف نیروهای کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) در آمد. تقسیم موقت شبه جزیره کره که از متصرفات ژاپن بود در مدار 38 درجه عرض جغرافیایی تا تعیین تکلیف آن در یک انتخابات سراسری، در سال 1945 به پیشنهاد آمریکا و تصویب فاتحان جنگ جهانی دوم صورت گرفته بود که هنوز به همین صورت باقی مانده است و آتشی است در زیر خاکستر.

 

 

28 ژوئن 2004

هفته آخر ژوئن 2004 اخبار و تفسیرها درباره فیلم مستند «فارنهایت ناین ـ ایلون» کار «مایکل مور» بود که تنها در نخستین روز نمایش فیلم، 8 میلیون و 400 دلار عاید او ساخته بود و در دو روز بعد از آن، این در آمد 21 میلیون و 960 هزار دلار بود. در آن سه روز تنها 868 سینما در آمریکا این فیلم را نمایش داده بودند که از لحاظ شمار سینماها، درصد بالایی نبود. در آن زمان هنوز مدیران همه سینماها جرات این کار را نکرده بودند. در شهرهایی که قدرت محلی در دست جمهوریخواهان بود، تا 28 ژوئن (سال 2004) این فیلم که ثابت می کند جورج بوش یک رئیس جمهور بی اعتنا به واقعیّت ها است و جز آنچه را که نظر و دلخواه خودش هم باشد چیز دیگری را نمی پذیرد روی اکران نیامده بود.

 

 

28 ژوئن 1919

ده دقیقه مانده به ساعت 4 بعد ازظهر 28 ژوئن سال 1919، نمایندگان آلمان زیر فشار شدید و ترس از خطر اشغال نظامی وطنشان؛ قرارداد «ورسای» را امضا کردند.

 

 

28 ژوئن 1389

28 ژوئن سال 1389 (15 ژوئن در تقویم ژولیان) جنگ کوزوو Kosovo به سود صربها پایان یافت و در این جنگ پرتلفات، مراد اول سلطان عثمانی ها و پرنس لازار رئیس صربها ـ هر دو ـ کشته شدند و در همین روز «بایزید» که همراه پدر بود سلطان عثمانی ها شد و با صربها صلح کرد و «الیورا» دختر لازار را به زنی گرفت. بایزید بعدا در جنگ با امیرتیمور گورکان شکست خورد و اسیر او شد. عثمانی ها قرن بعد، از صربها انتقام گرفتند و در سال 1459 کوزوو را تصرف کردند که مسائل امروز این منطقه نتیجه همان پیروزی عثمانی هاست.

 

 

28 ژوئن 1914

28 ژوئن سال 1914 یک ناسیونالیست صرب به نام «گاوریلو پرینسیپ Gavrilo Princip» در شهر سرایوو Sarajevo به سوی دوک بزرگ، Franz Ferdinandفرانتس فردیناند ولیعهد 51 ساله اتریش و همسرش سوفیا که با اتومبیل از خیابان می گذشتند تیراندازی کرد و هردو را کشت. با همین تیراندازی، در حقیقت نخستین گلوله جنگ جهانی اول شلیک شد زیرا که از همان روز صدور اولتیماتوم های اتریش به صربستان آغاز شد و روسیه به کمک همنژادان صرب خود شتافت

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 28 ژوئن

1098: صلیبیون اروپایی در سر راه خود به زادگاه مسیح در فلسطین ، شهر انتاکیه ( آنتیوخ ) را در جنوب غربی ترکیه امروز تصرف کردند.

1635: جزیره «گوادلوپ» یک کلنی فرانسه در قاره آمریکا شد.

1651: بزرگترین جنگ اروپای مرکزی در قرن هفدهم میان لهستانی ها و اوکراینی ها در منطقه « برستژکو» آغاز شد.

1824: «پل بروکا» جراح فرانسوی که محل کنترل سخن گفتن را در مغز به دست آورد در این روز به دنیا آمد.

1905: شورش و نافرمانی ملوانان ناو جنگی روسیه «پوتم کین» ادامه یافت و باعث تشدید عصیان مردم ناراضیان روس از دولت وقت شد.

1940: دولت رومانی به خواست مسکو تسلیم شد و بسارابیا (بسارابی) را که امروزه «مولدوا» نام دارد به شوروی داد که ضمیمه این اتحادیه شد. مولدوا پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال کرد ولی هنوز نیروهای روسیه در آنجا مستقر هستند.

1946: «انریکو دنیکلا» به عنوان نخستین رئیس جمهوری ایتالیا در عصر جدید تعیین شد.

1964: ملکم ایکس سازمان وحدت افریقایی های آمریکا (سیاهپوستان) را در نیویورک تاسیس کرد.

1960: فیدل کاسترو پالایشگاه نفت آمریکایی کوبا را مصادره و ملی کرد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35930
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی